Thirrja e presidentit Wilson ndaj Francës: Të mbrohen të drejtat e shqiptarëve, nuk pranoj që jugosllavët të favorizohen në kurriz të tyre

4 Maj 2019, 10:21Dossier TEMA

Nga Aurenc Bebja

“Le Petit Troyen” ka botuar, të hënën e 8 marsit 1920, në ballinë, një shkrim në lidhje me deklaratën e presidentit Wilson për të mbrojtur të drejtat e popullit shqiptar.

Shkresa e re e presidentit Wilson për çështjen e Adriatikut

Shkresa e re e presidentit Wilson lidhur më çështjen e Adriatikut erdhi dje në Quai d’Orsay (Ministrinë e Jashtme franceze)

Ky dokument është i moderuar në formë. Presidenti përshëndeti tonin e përzemërt që mbizotëronte në mesazhet e fundit të aleatëve, por ai mban të njëjtin qëndrim dhe vazhdon të formulojë të njëjtat kundërshtime, si për çështjen e Fiume-s dhe atë të Shqipërisë.

Ai mbështet, në fakt, memorandumin e 9 dhjetorit të fundit.

Veçanërisht për Shqipërinë, ai deklaron se është e rëndësishme mbrojtja e të drejtave të popullit shqiptar dhe nuk pranon që Jugosllavët të favorizohen në këtë pikë.

Së fundi, duke iu përgjigjur pasazhit të letrës së Zotërinjve Millerond dhe Lloyd George, të cilët treguan shqetësim serioz për një shtyrje më të gjatë të çështjes së Adriatikut, presidenti i Shteteve të Bashkuara e mbron fuqimisht veten se nuk ka shkaktuar këtë vonesë dhe lidhur me këtë pikë nuk mban asnjë lloj përgjegjësie.(darsiani)

14 komente në “Thirrja e presidentit Wilson ndaj Francës: Të mbrohen të drejtat e shqiptarëve, nuk pranoj që jugosllavët të favorizohen në kurriz të tyre”

 1. Shqiptari i drejte! says:

  Shume TURP per gazeten Tema : shtremberon faktet historike dhe i perdor per qellime politike te dites !
  Wilson nuk i drejtohet kerkund Frances ne kete shkrim.

  1. katarakti says:

   Or tej. Nuk je mire apo si?! Ne dokument shihet qarte se ai kete leter ia ka drejtuar ministrise se jashtme franceze?! Pse te dogji ty?!

   1. Tanaj says:

    Mos flit per historine ti bastard.

    Shko mbaja rames be goje dhe hajd na trego histori sesi shqiptaret qe drejtonin ne emer te perandorise osmane te kane kap stergjyshen kaladibrance.

 2. Black Eagle says:

  Me kapercimin e kapitujve te integrimit dhe me afrimin e dates se ANTARSIMIN ne Europe , Shqiperia do kuptoje se kush Jane miqte dhe armiqte kryesoje ,dikush emkstrem dikush me i moderuar , do kuptoje historine e saje dhe do gjeje force per tu ngritur mbi te vertetat qe do i zbuloje vete.

 3. Iliria e bashkuar says:

  Rrofte Amerika

 4. american16al says:

  Ne keto dite te veshtira historia nuk duhet harruar dhe nqs inspirojme te hyme ne BE duhet te behemi anetare me dinjitet dhe jo si zvarranike, dhe kur t’a meritojme jo kur “politikanet ” tane per fasada politike.

 5. T. Voda says:

  — Me aq sa njohuri kemi , SHQIPTARET duhet te jene shume MIRENJOHES AMERIKES , ne vecanti ne fillim dhe ne mbyllje te shekullit 20 , PER RUAJTIEN NGA COPTIMI i metejshem , per NDALJEN E BARBARIVE SERBE , dhe per PAVARESINE E KOSOVES .

 6. toni says:

  Kujt I plasi per Te hyre NE BE?
  Mjafton lidhja me ameriken.

 7. Pellazgos says:

  Ku ishte Amerika apo Evropa kur ne 1913en qe u ndane kufijte ne Ballkan?
  Disa gazeta kryesore ( te tjerat kontrolloheshin nga shkruanin qe eshte krim dhe turp per Perendimin qe Kostandinopolin ta mbaje te pushtuar nje vend Islamik.
  A nuk qe qendra e Perandorise Greke e Bizantit te Kastriotis Kostandinopoli per rreth 1100 vjet?
  A nuk e mori andej flamurin Greke te Bizantit Jeogios qe e bene Iskander dhe me vone Gjergj?
  Kaq karagjoz e consideroni ju Heroin tone te Epirit ju islamiste e “historianit” Xhufi?
  E kuptoni ju qe per nje njeri Besa dhe Feja ishin te Shenjta?
  Pellumb Xhufi duhet te denohet per keto fallsifikime historike,ofendime te Heroit tone te Epirit ne emer te nje State islamik te ashtuquajture Al-bani?
  Ju nuk kuptoni qe Amerika nuk donte nje Greqi te Madhe perfshire Epirin,Ilyrine,Thraken,Maqedonine,Magna Grecian etj,por me mire nje Turqi kunder Ruseve.
  Bile e futen edhe ne Nato!
  Ku eshte diferenca ndermjet Kolonizatoreve Angleze ne Amerike me Osmanet apo Sllavet perpara tyre?
  Mirepo keta bashibozuke harrojne qe Kastriotis dhe Kostandinopoli ishin Nje.
  Perca e sundo nga anerikanet dhe Evropianet.

  1. Gaqi says:

   Mos e perziej me pluhur allcie se te ben reaksion. I uli taksat Cipras por me to dhe 300bdo e behe 30?

 8. Shqiptarit te drejte - lesh i drejte says:

  Shqiptari i drejte! Lezo origjinalin. Qenke teper i pa drejte. Me i pa drejti. Ahere “TURP”.

 9. edison kapllani says:

  pellazgos cfare lidhje ka skenderbeu me nje perandori sllavogreke si bizantini dhe antishqipetare ( me greke russe armene etj)

  1. Tanaj says:

   Qenke nje cope kari injorant me 2 sy.

   Jo shume larg shqiptarit mesatar sepse vetem shqiptaret mund te jene kaq injorante per historine e tyre.

   Ke degjuar ndonjehere per 32 perandoret Ilire te Romes dhe Konstandinopojes?

   Vetem nje cope idioti munad ta quaje Perandorine Romake te Lindjes anti shqiptare dhe sllavogreke kur ajo Perandori u krijua dhe u udhehoq nga Perandore Ilire qe nga 335 der ne 590.

   Apo tjua atribuosh sllaveve kur sllavet ishin nder armiqte me te medhenj dhe barbare qe nuk kane qene kurr thenelues dhe pjese e ketij qyteterimi.

   As greket nuk kane lidhje sepse identiteti i Perandorise ishte Romak dhe nuk ka pas qofte 1 perandor grek.

   Skenderbeu kishte lidhje me Romen Lindore sepse ishte Ortodoks, gjithe fisniket shqiptare ishin qytetare te asaj perandprie dhe kishin lidhje shpirterore me Konstandinopojen.

   Shko lexo 2 libra o cope injoranti.

 10. O says:

  Nafta ti shitet Serbise qe te vriten Shqipetaret ne Kosove.

  Kush asht kunder Sali Berishes asht anti-shqipetar.

  Rrofte Mbreti Sali Sulltanahmet Berisha !!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Lini një Përgjigje