Për herë të parë jam me ty Muç Nano!

Nga Zamira Çavo

Situata po percepiton me shpejtësi! Mesa duket militantët, ata që nuk dinë gjë tjetër vec të bëhen kurban për pushtetin e atyre që i nxisin, janë të gatshëm ti venë flakën Shqipërisë!

Boll më me frikën e zjarrit, tritolit apo molotovëve!

Dhuna historikisht na ka shtyrë në drejtim të gabuar! Nëse do ti nështrohemi sot kësaj dhune, e nesërmja do të jetë edhe më e errët!

Në fund të fundit cfarë po kërkon sot ish opozita politike? Marrveshje për të ndarë zonat e influencës me pushtetin aktual e për ti zgjatur agoninë vuajtjes sonë të përditshme!

Askush të mos guxojë të thotë se Berisha , Basha apo Meta janë sot në një front se u “dhimbset Shqipëria” e demokracia!

Atyre u dhimbset xhepi i tyre dhe frika nga e nesërmja kur mesiguri do të duhet të japin llogari! E kam thënë me dhjetra herë:Kjo është beteja e atyre që duan të zgjasin jetën e pushtetit të tyre mbi kurrizin tonë!

Kjo nuk është Betejë për Votën e lirë, nuk është betejë për Demokracinë! Vini në punë pak llogjikën: Cili prej tyre nuk ka ushtruar dhunë, nuk ka vjedhur vota e nuk e ka marrë pushtetin me njëmijë mafiozllëqe?

E di që do thoni: Po të vazhdojmë kështu akoma? Sepse edhe Rama njësoj ka vepruar si këta! Jam dakord me këtë pyteje që duket asgjesuese përballë arsyetimit të mësipërm.

Por nëse djegim e shkatërrojmë që të vijë në pushtet Basha e të rikthehet Meta kjo do të zgjaste agoninë e vendit me vite! Pasi ata këtë kërkojnë.

Dhe unë jam krejtësisht e bindur se një marrveshje e orës së fundit, do ishte vrastare për vendin! Le të fillojë llogaridhënia në rradhën e historisë dhe jam e bindur që edhe Rama do iki!

Ka me qindra njerëz të ndershëm, të përgjegjshëm që mund ta bëjnë Shqipërinë. Por jo me dhunë! Le ta provojë shoqëria civile një referendum me emrat e atyre politikaneve “lider) që dëshirojnë ti shikojnë pas hekurave dhe do ta shihte bota të vërtetën lakuriqe!

Ndaj Muç jam me ty sot! Unë opozitarja konsistente ndaj kryeministrit Rama, e bindur që duhet të ruajmë Shtetin dhe Strukturat e tij, e bindur që sot një 97” do ti shërbente vetem Berishës, e Metës, bashkohem me ty: Sa të zgjidhet kjo situatë nuk do të bëj asnjë kritikë ndaj kryeministrit i cili e ka për detyrë të ruaj shtetin!

REMOTE_ADDR:[]

20 komente në “Për herë të parë jam me ty Muç Nano!”

 1. lalai says:

  Shqiptarët janë popull ORIENTAL dhe reflektojnë me vonesë!!!

 2. Donik says:

  Dhe unë jam me ty, Muç Nano .!

 3. Neutrino says:

  Ku ka shoqeri civile ne Shqiperi. Nuk është pjesë e kulturës së shqiptarit. Qytetet në Shqipëri emrin e kanë qytete, por nuk banohen nga qytetarë. Qytetarët nuk djegin institucionet që i kanë ngritur vetë dhe paguajnë taksa për ti mbajtur.

 4. lani says:

  Me ty jemi Muc Nano! Edhe me te gjithe ata qe mendojne si ti e qe duhet te prononcohen qofte dhe keshtu sic bejme ne.

 5. naimi says:

  ca e din shoqerine civile ti neutron, ndonje qenie me brire. keta pra jane muci, kjo zj.cavo… nga marsi nuk do vijne

 6. Delfini says:

  Kur forcat serbe u futen n kosov me dhun per pastrim etnik kriminelçe, ,ministri i asaj kohe gjerman Klaus Klinkel tha “ka ardh koha me gjunjzu serbt”.
  Sepse serbt kan mentalitet muzhiku,dhune,dhe hiqen si karderra..
  Sot kjo thirrje ushton kshtu :”ka ardh koha me gjunjzu malokt”
  Esht e njejta situat si dhuna serbe n kosov edhe dhuna e malokve n shqipni.
  Ed Rama duhet t ja kerkoj nderkombtarve kte gje. Sikurse beri dikur Klaus Klinkel.

 7. Votuesi says:

  Krahas indinjates se shprehur nga znj.Zamira nuk arrij te kuptj qe te jesh kundra katershes kriminale tashme e vertetuar e te thuash “edhe une jame qe te iki Edi Rama”!E pakonceptueshe kjo shtese dallkauke qe kerkon katershja qe ka marre peng kete vend e kete popull!Jo Edi Rama mund te iki vetem me vote te lire te ketij kodosh populli qe fale fabrikes qe prodhoi Berishe,Lule ,Mete qytetaret i paisi me Grin Carte e malokerine e la ne vend per te djegur qytetarin e mbetur e Shqiperine!Si shpjegohet kjo heshtje e atyre qe per te shpetuar kryekrimin e ketij vendi Berishe sollen urgjent kryeministrin e Italise “Fernandelin Prodi” per te bere kompromisin e radhes duke bere te mundur rifutjen e kryekrimit ne skenen politike te Shqiperise,si shpjegohet qe u be 98,2008 Gerdeci,2011 vrasja ne bulevard me te cilien krenohet akoma poliagjenti Berishe e jo vetem qe si ka hyre gje ne kembe por te pakten minimumi ti ishte kerkuar falje ketij populli e ti hiqej etiketimi “burre shteti” e kones se tij “yll ne ngjitje”!A thua te jene te rastesishme si dje edhe sot heshtjet qe kane pllakosur ata qe na i serviren si ajken e demokracise!Jo ,kryekrimi Berishe i ka rrenjet e forta ku mund te djege edhe Shqiperine po i desh menderja e te rietiketohet “Personalitet i larte shteterore kesaj radhe jo vetem me Lulin por edhe me Meten e Moniken!Ndaj e gjej pa vend kete lapsus tek te gjithe Ju “intelektualet” ku boshesia gjithmon ju lejon te fusni edhe nje fraze:Une jam dakort qe te iki dhe Rama”!Rama deri me tash ka hyre ne histori si i vetmi njeri qe i eshte vene perbale makinerise kriminale dhe tentakulave te saj deri ne shperberjen e saj!Rama mund te iki vetem me voten e lire te popullit e jo me zbythjet qe beni Ju!Ai do te larohet vetem kur te kete mushur misionin e tij per ti dhene Shqiperise vendin e merituar ne boten demokratike e per te vene ne jete vertet ate ç’ka shprehet “O sa mir me kene Shqiptar” Ka ardhur koha qe vizioni i tij duhet mbeshtetur haptazi e jo me me emisioe kazni mediatik!Le te bejme thirrje per nje proteste paqesore ku mos te kene vend thirrjet e qenusheve “Lesi”,e ku drejtesia duhet te veproje urgjentisht me lehjet e papergjegjeshme te ketyre qeneve duke filluar nga Lesi e deri tek gjeledeti Gjekmarkaj!Poshte diktatura e budallenjeve!Te gjithe me 30 qershor te mbrojme voten tone!

 8. mireqenie ne dinjitet says:

  Ti shurre qe permend njerezit e afte …e di ti qe me talentet e Shqiperise keta arkitekte te shkaterrimit te Shqiperise fshijne prapanicen,? E di ti qe admimostrata publike eshte mbushur me partiake hajdute votash e parash kriminele e bandite horra e qorra..njerezit e ditur e me integritet i kane perzene ose i persekutojne.E di ti qe njerezit e mire e te afte te vendit as ne privat nuk i lene te punojne se nuk fallsikojne fatura, nuk bejne evazion, kerkojne kontrata e siguracion, se diten e festes kombetare te shqiperise e duan pushim, se jane kunder diskrominimit e terrorit te pronareve e adminjstratoreve halabake injorante e drogaxhi qe ju thone punonjesve femra ne prezence te kolegeve te saj se mbreme ishe shume e mire kur te q… dhe ajo hesht se e ndare nga burri ka femije per te rritur? Leshuam dinjitet per pak me shume ekonomi.Gabuam , i humbem te dyja.E di ti qe jam larguar nga administrata publike me menyra fashiste kriminale dhe pse gjate gjithe jetes sime kam qene femije, shkollar, student e nepunes i shkelqyer e pa cenuar kurre ligj , nder e moral te kurtkujt, me studime te perfunduar shkelqyeshem jashte vendit, me tre mastera, me 3 gjuhe te huaja te mbrojtura etj etj . Dhe sot ketyre ministrave horra dhe halabakeve e trafikanteve pronare e administratore firmash private ju kerkoj pune e nuk japin.Duan kurva e dallaverexhi nepunes qe te grabisin para publike , te mos paguajne taksa e te shfrytezojne e te hedhin ne kosh te plehrave punetoret? E di qe dhe gjykata nuk ka por dhe kur jane mbrojne halabaket e evazoret.Dehalabakizimi i shqiperise sfide e prioritet kombetar. Kjo nuk behet vetiu e fatkeqesisht nuk qenka e lehte. Sa me shume protesta vec mire bejne mjaft te mos kete viktima dhe te jene me shume se partiake. Sot mendova, me sa kam lexuar prej teje, se do ishe nje here dakord me Voten e Lire se me muc nanon do kishe kohe sa te duash.

  1. Albi says:

   Sa ke thene ma lart jane plotesisht te verteta dhe te lumte qe i ke renditur fiks ashtu si jane ,pa me te voglin dyshim. Por duhet ta dish qe edhe kjo rezyme nuk eshte e gjashte viteve te fundit por e ardhur progresivish perkeqesuar qe prej 25 a 30 vjetesh. Ceshtja eshte se kjo revolte nuk eshte e popullit qe kerkon ndryshimin .Revolta nuk eshte e nje shumice por e fanatikve te PD-me shoqe qe kerkojne te permbysin Ramen per te ardhur ne pushtet te vazhdojne hajduterine aty ku e lane para 6 viteve .
   e kjo eshte shume deshperuese.Ndryshimi do te vije por kur kete ta kerkojne shqipatret dhe jo fanatiket me ne krye hajduten e djeshem.
   Shoqeria jone eshte larg kesaj ,sepse sipas meje ata qe kuptojne nuk perbejne shumicen .

  2. mirqenie ne dinjitet : ke te drejte ne ato qe thua por mos e shaj zamira cavon se eshte grua me dinjitet ! iku rama vjen basha dhe monika qe jane me kafshe ! se te gjithe kafshe jane por plehra si monika dhe saliu e basha nuk gjen !

 9. mercenarocracy says:

  Me cfare pate e degjuat akoma thua te mbrojme kete lloj criminal state? Ti e muc nano qofshi.Muci eshte I detyruar se frangaj e “shkund” e “flak” nga puna dhe humbet miliona leke , rroge turpi. E njejta gje ndoshta eshte dhe me ju me duket. Zonje nuk luftuam per shtet me 1990 se e kishim, por per shtet te se drejtes.

 10. zamire moj vajze says:

  Za-mira moi vajze , mos u bej Za-keqja!

 11. Koba says:

  T e Gjithe ne Votime Per Stabilitetin dhe Shqiperine.Per Inat te Like Hajdutit,Per Inat te Sali Kriminelit,Per Inat te Lul-Sumkapucit,Per Inat te Mona Baxhelles Hermafrodite.

 12. Albi says:

  Sa ke thene ma lart jane plotesisht te verteta dhe te lumte qe i ke renditur fiks ashtu si jane ,pa me te voglin dyshim. Por duhet ta dish qe edhe kjo rezyme nuk eshte e gjashte viteve te fundit por e ardhur progresivish perkeqesuar qe prej 25 a 30 vjetesh. Ceshtja eshte se kjo revolte nuk eshte e popullit qe kerkon ndryshimin .Revolta nuk eshte e nje shumice por e fanatikve te PD-me shoqe qe kerkojne te permbysin Ramen per te ardhur ne pushtet te vazhdojne hajduterine aty ku e lane para 6 viteve .
  e kjo eshte shume deshperuese.Ndryshimi do te vije por kur kete ta kerkojne shqipatret dhe jo fanatiket me ne krye hajduten e djeshem.
  Shoqeria jone eshte larg kesaj ,sepse sipas meje ata qe kuptojne nuk perbejne shumicen .

 13. Klea says:

  Moj z. Zamira seshte puna qe ti ke qene kunder rames dhe tani ka ardhur koha te jemi kunder te keqes me te madhr berishes dhe metes apo bashes nuk e di sepse se permen monen kycin e kesaj rremuje qe behet sot. Sigurisht we te jesh ne krahun e duhur mire ke bere por mendoj se si intelektuale dhe opinioniste mbaj qendrim se pari ndaj pedagogeve te degraduar me grada e pa grada ne universitetet tona qe.snxjerrin hic ne shume se sa studente te paditur. Eshte i turpshem nen nivele te matshme, komunikimi studentor dhe i pedagogeve me shtetin para pak mujsh. Nje skandal, studentet tane as kur mbarojne fakultetet nuk dine tabelen e shumzimit dhe shkruajne si autodidaktt, filloni andej zonje se politiken e madhe e ben.populli kur voton.

 14. FLUTURA says:

  O Cavo!
  Ti ke qene kritikja konsistente ndaj Rames, sepse Rama te ka dhene gjith mundesine, qe te flasesh kunder tij, megjithese kritika jote nuk ka qene per parime, por…..

 15. ALBAN DEGA says:

  Kronike e nje komploti me shume krere

  EDI RAMA PERBALLE ILIR METES E SALI BERISHES

  Majat e Ilir Metes dhe

  Ka dy aresye kryesore per shkarkimin e nje Presidenti kudo ne Bote:
  1- Shkelja e Kushtetutes, qe Ilir Meta e ka shkelur me te kater kembet e nje njethundraku.
  2- Paaftesia fizike apo mendore per te ushtruar detyren !
  Nga ana fizike Presidenti Ilir Meta nuk ka asnje problem.
  I ka ngjitur krejt majat me te larta te Shqiperise
  Tomorrin me mermerin e tij per kompani greke dhe indiane…
  Jezercen me shkopin e Xen Saleh Berishes Cim Peken!
  Korabin me Mona Cizme Lalezin
  Gramozin me Kotzias dhe Bakojanisin e Lulush Karabushit!
  Po ashtu edhe krejt majat e politikes shqiptare si
  – deputet per 25 vjet
  – nenkryetar PS-je
  – minister, zevendeskryeminister,
  – Kryeminister
  -Kryetar Kuvendi
  – President
  Por dardha e ka bishtin mbrapa! Eshte fjala per urimin e nje plaku te mencur qe takoi rastesisht Luigjin e 14-te Frances dhe eskorten e tij te sigurise

  Maja e Luigjit te 14-te

  – Bjere ne gjunje para Mbretit te Francés e urdheroi adjutanti i tij .
  Plaku beri sikur nuk degjoi dhe nuk u gjunjezua .
  Kjo i beri pershtypje mbretit pasi ishte hera e pare qe dikush e sfidoi autoritetin e tij.
  Kur adjutanti u be gati ta godase plakun, Luigji i 14-te nderhyri dhe i tha mos e godit se duket se ka problem me gjunjet.
  – Ne vend te perulesise kerkoi nje urim per Mbretin.
  Pasi u mendua pak plaku e uroi:
  – U ngjitsh e u ngjitsh, por kurre mos mberritesh ne maje o bir i Zotit !
  – Ptu plak matuf , i versulet adjutanti duke nxjerr kamxhikun… A nuk e di more matuf se ky eshte Mbreti i Botes Luigji i 14- te, maja e Botes !
  – E di shume mire, u pergjigj plaku. Po e di edhe me mire se sa me e larte eshte maja aq me e rrezikshme eshte edhe gremisja prej saj dhe ngriti kembezen e pantallonave dhe u tregoi gjurin pa kupen e tij.
  – Une nga nje shkalle rashe e humba kupen e gjurit. Po po te kisha rene nga maja e catise do te kisha thyer koken…
  Ngjitja eshte me veshtire se zbritja biro, i thote ai adjutantit . Por zbritja eshte me e rrezikshme sepse mund te humbasish jo vetem kupen si une por kur je ne maje humbet edhe koken !
  Profecía e plakut te mencur u jetesua vetem tri vjet mbrapa kur nga maja e Frances koka e Luigjit te 14 u keputet nga gijotina per zezonat qe i kishte bere popullit dhe shtetit te vet !

  Problemi kryesor jo vetem i
  kryemafiozit Meta…

  Jo vetem ate por krejt” Banden e Gangstereve” politike, biologjike dhe mediatike i ka kapluar SaLikeankthi dhe stresi para traumatik i SPAK-ut dhe Byrose Kombetare te Hetimit, qe nuk do komandohen nga politika shqiptare, por nga aleatet tane strategjike SHBA, Gjermania dhe BE.
  Te vetdijshem per zezonat qe i kane bere Shqiperise dhe popullit te vet, per provat, deshmite me zerin e figuren e tyre me duar e kthetra mbi xhepat e pasurite e popullit te vet, te vetkapur ne flagrance ne zhberjen dhe rrenimin e mbi 15 fishte te shtetit shqiptar ata jane cakerdisur, terbuar dhe cmendur krejtesisht nga ligji dhe drejtesia, pra nga shteti ligjir, qe eshte zemra, shpirti dhe gardiani i cdo shteti dhe demokracie normale e funksionale kudo ne Bote.
  Prandaj, nuk po lene gur pa levizur, intriga e komplot pa sajuar qe te sabotojne dhe minojne Reformen ne Drejtesi dhe Vetingun, qe te parandalojne fundin e tyre te turpshem ne pranga.
  Kesaj lukunie te ish pozites shtetrrenuese e atdheshitese sot opozita me destruktive qe ka pasur ndonjehere Shqiperia, i bashkohen hapur ose me gure nder rrota, me percarje, me thika pas shpine edhe “ mamuthet e korrupsionit” Nano- Meta- Nano dhe bashkepunetoreve te tyre ne postet kyce qeveritare, kudo ku ishin djersa dhe mundi, pasurite kryesore te Shqiperise dhe pronat e shqiptareve ala Arben Malaj, Shpetim Idrizi, Harasani, Kastriot Islami… e co.

  Nje komplot i madh per koken
  dhe per kuleten!

  Te vetdijshem se edhe ata e kushdo qe ka shkelur ligjin do kalojne ne filtrat e SPAK-ut dhe Byrose Kombetare te Hetimit, pa shume zhurme, por me komplotet e intriga te pabesa nen rrogoz, me analiza te paguara apo imponuara, duke spekulluar dhe abuzuar, deri edhe me Luften Nacional Clirimtare dhe nazifashistin Mithat Frasherin e me tufen neofashiste te nje mole putiniste me emrin Agron Tufa, orvaten te krijojne iluzionin e rreme te protektorit te gjoja Partise Socialiste 24 karat te paster qe e paten kalbur e degjeneruar me megakusarine dhe korrupsionin e tyre mamuthian, sic e quante kryemamuthi i korrupsionit Sali Berisha, qe ua kaloi atyre me dhjetfishin.
  Pra te dyja palet armiq-miq, miq-armiq i bashkon jo vetem lufta per ekzistence, lufta per mbijetese politike e fizike, lufta per koken.
  I bashkon edhe lufta per kuleten sepse dhjami i kusarie, i luksit dhe jetes se shthurur me shpenzime te medha ka filluar te shkrihet jo vetem tek ata, por edhe tek opozita kryekusare e SaLike Floririt .
  Akuzat per tradheti te LANC-it dhe te PS-se, per neodiktature e junte, per shkelje te lirise se shtypit, per kanabizim e krimi te organizuar ndaj Edi Rames dhe Rilindjes se tij, jane vetem sebepi, vetem maskat, kenga e sirenave Berisha- Nano qe jane bashkefajtore ne gjysmen e mbi 15 rrenimeve te Shqiperise, sidomos ne pesevjecarin e pare te demokracise shqiptare.

  Nje kryereformator revolucionar
  demokratik

  Edi Rama nuk eshte as engjell e as profet. Ka gabime e faje sa te duash, por deri tani edhe se kryebashkiak i Tiranes , qe e ktheu nga nje nevojtore Vicidoli ne nje metropol evropian, edhe si kryeminister i Shqiperise ka mbajtur dy premtimet kryesore .
  Se pari kursin e premtuar politik te Qendres se Majte me deklaraten “midis se djathtes dhe se majtes” qe ne fushaten elektorale te 23 qershorit 2013.
  Se dyti, me kryereformen e te gjitha reformave ate ne Drejtesi dhe Vetingun, pa te cilen nuk ka jo vetem ligj e drejtesi, por as ekonomi, as financa, as zhvillim, as investime te huaja as integrim evropian as shtet fare.
  Nje shtet pa shtet ligjor nuk eshte shtet.
  Asnje investitor serioz i huaj nuk rrezikon parate e pasurite e tij ne nje shtet pa ligj e drejtesi, ne nje shtet ku gjykatesit e prokuroret shesin drejtesi e deri sekrete hetmore per nje ceshtje qesharake, qe asnje gjykates i mirefillte profesionist nuk do te pranonte ta gjykonte per mungese faktesh, aktesh, provash, pasojash minimale penale, pa denoncim, as padi nga asnje person fizik as juridik shqiptar ose i huaj.
  Thashetheme, biseda halabakesh, mungese etike terrci e verrci, verrci e terrci te kthyera ne objekt hetimi nga dy prokuhorat me kriminale qe ka pasur ndonjehere Shqiperia si Adriatik Palle Floriri e Besim Hajdar… Xen Berisha qe fshehen 99 kilogram kokaine 99.99 per qind te paster dhe transferuan ne prokurorine kamikaze te tyre ne Durres per muaj megadosjen e 613 kilogrameve te tjere te kapur nga policía shqiptare ne bashkepunim me DEA-n syshqiponje amerikane dhe sherbimet aleatet evropiane !
  Kush i liroi para kohe Avdylajt e Shijakut, Edi Rama e Vangjush Dako apo pese gjykatesit e Larte te SaLike Floririt ne Gjykaten e Larte qe e vajtojne si kukumjacka e Vicidoli apo Cepani te Skraparit si njeri edhe tjetri!?

  I pari shtetar shqiptar burre shteti!

  Mos valle Edi Rama e ka fajín edhe per 8 nga gjykatesit perfshi edhe kryetarin e Gjykates Kushtetuese Bashkim Dedja qe i spastroi Vetingu apo i iken atij per te shpetuar cfare mund te shpetohej.
  Po ashtu edhe ne Gjykaten e Larte e me radhe ne cdo hallke te gjyqesorit dhe prokurorive shqiptare.
  Te mesuar me Sali Berishen qe bente edhe kryeprokurorin edhe kryegjykatesin suprem ala Ajatollah Khoemini… i kerkojne llogari Edi Rames edhe pse se nuk mbajti premtimin per gjykimin e Gerdecit, Autostrades se Kusarise se Kombit, Gerdecin, CEZ-in… 21 janarin !?
  Po pse idiot eshte Edi Rama te beje Saliun Nr.2 aq me teper me kamikazet e mercenaret e tij ne cdo hallke te gjyqesorit dhe ligjzbatimit shqiptar !?
  Dhe sipas kenges se sirenave te Vicidolit Edi Rama na qenka diktator e Saleh Ramollah Ajatollah Milloshevici na qenka demokrat me me shume shqiptare te vrare e sakatuar ne 13 vjet Salikraci se nga ish- diktatura gjakatare komuniste ne 46 vjet!? Kjo shifer ne vendljndjen e tij eshte mbi 4 here me e madhe vetem ne vitet 1998-2000 krahasuar me gjysem shekulli diktature !?
  Se fundi ka edhe nje fakt shume domthenes per konceptin qytetar, demokratik dhe staturen juridike te Edi Rames me zerin e figuren e tij ne syte e mbare shqiptareve dhe nderkombetareve .
  “Liri Barazi Vellazeri” ishte shpirti dhe mesazhi madhor i Revolucionit te pare Demokratik boteror atij francez qe jo vetem frymezoi por edhe ndihmoi pavaresine dhe demokracine amerikane si modelin e nenen e demokracise boterore.
  Liria dhe Barazia para ligjit eshte shpirti i saj qe sjell edhe ruan e forcon vellazerine duke perbere se bashku shtyllen e cdo shteti demokratik ne Bote!
  Eshte i vetmi kryeminister, kryeshtetar dhe krye politikan ne historine e Shqiperise qe deklaroi hapur se le te filloje nga une SPAK-u dhe Byroja Konbetare e Hetimit, pra Reforma ne Drejtesi dhe Vetingu, ligji dhe Drejtesia!
  Nese jeteson dhe kurorezon me sukses Reformen ne Drejtesi, Vetingun, SPAK-un dhe Byron’s Kombetare te Hetimit, pra vendos shtetin e se drejtes dhe ligjin, shkurt shtetin ligjor ne Shqiperi, Edvin Kristaq Rama do te futet ne historine e Shqiperise si babai i shtetit ligjor shqiptar perkrah Ismail Qemal Vlores, babait te pavaresise dhe shtetit te pavarur shqiptar, pra si nje burre i madh shteti qe po kryen te parin revolucion demokratik te mirefillte e te plote ne Shqiperi .

 16. ALBAN DEGA says:

  Kronike e nje komploti me shume krere

  EDI RAMA PERBALLE ILIR METES E SALI BERISHES

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Majat e Ilir Metes dhe…

  Ka dy aresye kryesore per shkarkimin e nje Presidenti kudo ne Bote:
  1- Shkelja e Kushtetutes, qe Ilir Meta e ka shkelur me te kater kembet e nje njethundraku.
  2- Paaftesia fizike apo mendore per te ushtruar detyren !
  Nga ana fizike Presidenti Ilir Meta nuk ka asnje problem.
  I ka ngjitur krejt majat me te larta te Shqiperise
  Tomorrin me mermerin e tij per kompani greke dhe indiane…
  Jezercen me shkopin e Xen Saleh Berishes Cim Peken!
  Korabin me Mona Cizme Lalezin
  Gramozin me Kotzias dhe Bakojanisin e Lulush Karabushit!
  Po ashtu edhe krejt majat e politikes shqiptare si
  – deputet per 25 vjet
  – nenkryetar PS-je
  – minister, zevendeskryeminister,
  – Kryeminister
  -Kryetar Kuvendi
  – President
  Por dardha e ka bishtin mbrapa! Eshte fjala per urimin e nje plaku te mencur qe takoi rastesisht Luigjin e 14-te Frances dhe eskorten e tij te sigurise

  Maja e Luigjit te 14-te

  – Bjere ne gjunje para Mbretit te Francés e urdheroi adjutanti i tij .
  Plaku beri sikur nuk degjoi dhe nuk u gjunjezua .
  Kjo i beri pershtypje mbretit pasi ishte hera e pare qe dikush e sfidoi autoritetin e tij.
  Kur adjutanti u be gati ta godase plakun, Luigji i 14-te nderhyri dhe i tha mos e godit se duket se ka problem me gjunjet.
  – Ne vend te perulesise kerkoi nje urim per Mbretin.
  Pasi u mendua pak plaku e uroi:
  – U ngjitsh e u ngjitsh, por kurre mos mberritesh ne maje o bir i Zotit !
  – Ptu plak matuf , i versulet adjutanti duke nxjerr kamxhikun… A nuk e di more matuf se ky eshte Mbreti i Botes Luigji i 14- te, maja e Botes !
  – E di shume mire, u pergjigj plaku. Po e di edhe me mire se sa me e larte eshte maja aq me e rrezikshme eshte edhe gremisja prej saj dhe ngriti kembezen e pantallonave dhe u tregoi gjurin pa kupen e tij.
  – Une nga nje shkalle rashe e humba kupen e gjurit. Po po te kisha rene nga maja e catise do te kisha thyer koken…
  Ngjitja eshte me veshtire se zbritja biro, i thote ai adjutantit . Por zbritja eshte me e rrezikshme sepse mund te humbasish jo vetem kupen si une por kur je ne maje humbet edhe koken !
  Profecía e plakut te mencur u jetesua vetem tri vjet mbrapa kur nga maja e Frances koka e Luigjit te 14 u keputet nga gijotina per zezonat qe i kishte bere popullit dhe shtetit te vet !

  Halli kryesor jo vetem i
  kryemafiozit Meta…

  Jo vetem ate por krejt” Banden e Gangstereve” politike, biologjike dhe mediatike i ka kapluar SaLikeankthi dhe stresi para traumatik i SPAK-ut dhe Byrose Kombetare te Hetimit, qe nuk do komandohen nga politika shqiptare, por nga aleatet tane strategjike SHBA, Gjermania dhe BE.
  Te vetdijshem per zezonat qe i kane bere Shqiperise dhe popullit te vet, per provat, deshmite me zerin e figuren e tyre me duar e kthetra mbi xhepat e pasurite e popullit te vet, te vetkapur ne flagrance ne zhberjen dhe rrenimin e mbi 15 fishte te shtetit shqiptar ata jane cakerdisur, terbuar dhe cmendur krejtesisht nga ligji dhe drejtesia, pra nga shteti ligjir, qe eshte zemra, shpirti dhe gardiani i cdo shteti dhe demokracie normale e funksionale kudo ne Bote.
  Prandaj, nuk po lene gur pa levizur, intriga e komplot pa sajuar qe te sabotojne dhe minojne Reformen ne Drejtesi dhe Vetingun, qe te parandalojne fundin e tyre te turpshem ne pranga.
  Kesaj lukunie te ish pozites shtetrrenuese e atdheshitese sot opozita me destruktive qe ka pasur ndonjehere Shqiperia, i bashkohen hapur ose me gure nder rrota, me percarje, me thika pas shpine edhe “ mamuthet e korrupsionit” Nano- Meta- Nano dhe bashkepunetoreve te tyre ne postet kyce qeveritare, kudo ku ishin djersa dhe mundi, pasurite kryesore te Shqiperise dhe pronat e shqiptareve ala Arben Malaj, Shpetim Idrizi, Harasani, Kastriot Islami… e co.

  Nje komplot i madh per koken
  dhe per kuleten!

  Te vetdijshem se edhe ata e kushdo qe ka shkelur ligjin do kalojne ne filtrat e SPAK-ut dhe Byrose Kombetare te Hetimit, pa shume zhurme, por me komplotet e intriga te pabesa nen rrogoz, me analiza te paguara apo imponuara, duke spekulluar dhe abuzuar, deri edhe me Luften Nacional Clirimtare dhe nazifashistin Mithat Frasherin e me tufen neofashiste te nje mole putiniste me emrin Agron Tufa, orvaten te krijojne iluzionin e rreme te protektorit te gjoja Partise Socialiste 24 karat te paster qe e paten kalbur e degjeneruar me megakusarine dhe korrupsionin e tyre mamuthian, sic e quante kryemamuthi i korrupsionit Sali Berisha, qe ua kaloi atyre me dhjetfishin.
  Pra te dyja palet armiq-miq, miq-armiq i bashkon jo vetem lufta per ekzistence, lufta per mbijetese politike e fizike, lufta per koken.
  I bashkon edhe lufta per kuleten sepse dhjami i kusarie, i luksit dhe jetes se shthurur me shpenzime te medha ka filluar te shkrihet jo vetem tek ata, por edhe tek opozita kryekusare e SaLike Floririt .
  Akuzat per tradheti te LANC-it dhe te PS-se, per neodiktature e junte, per shkelje te lirise se shtypit, per kanabizim e krimi te organizuar ndaj Edi Rames dhe Rilindjes se tij, jane vetem sebepi, vetem maskat, kenga e sirenave Berisha- Nano qe jane bashkefajtore ne gjysmen e mbi 15 rrenimeve te Shqiperise, sidomos ne pesevjecarin e pare te demokracise shqiptare.

  Nje kryereformator revolucionar demokrat

  Edi Rama nuk eshte as engjell e as profet. Ka gabime e faje sa te duash, por deri tani edhe se kryebashkiak i Tiranes , qe e ktheu nga nje nevojtore Vicidoli ne nje metropol evropian, edhe si kryeminister i Shqiperise ka mbajtur dy premtimet kryesore .
  Se pari kursin e premtuar politik te Qendres se Majte me deklaraten “midis se djathtes dhe se majtes” qe ne fushaten elektorale te 23 qershorit 2013.
  Se dyti, me kryereformen e te gjitha reformave ate ne Drejtesi dhe Vetingun, pa te cilen nuk ka jo vetem ligj e drejtesi, por as ekonomi, as financa, as zhvillim, as investime te huaja as integrim evropian as shtet fare.
  Nje shtet pa shtet ligjor nuk eshte shtet.
  Asnje investitor serioz i huaj nuk rrezikon parate e pasurite e tij ne nje shtet pa ligj e drejtesi, ne nje shtet ku gjykatesit e prokuroret shesin drejtesi e deri sekrete hetmore per nje ceshtje qesharake, qe asnje gjykates i mirefillte profesionist nuk do te pranonte ta gjykonte per mungese faktesh, aktesh, provash, pasojash minimale penale, pa denoncim, as padi nga asnje person fizik as juridik shqiptar ose i huaj.
  Thashetheme, biseda halabakesh, mungese etike terrci e verrci, verrci e terrci te kthyera ne objekt hetimi nga dy prokuhorat me kriminale qe ka pasur ndonjehere Shqiperia si Adriatik Palle Floriri e Besim Hajdar… Xen Berisha qe fshehen 99 kilogram kokaine 99.99 per qind te paster dhe transferuan ne prokurorine kamikaze te tyre ne Durres per muaj megadosjen e 613 kilogrameve te tjere te kapur nga policía shqiptare ne bashkepunim me DEA-n syshqiponje amerikane dhe sherbimet aleatet evropiane !
  Kush i liroi para kohe Avdylajt e Shijakut, Edi Rama e Vangjush Dako apo pese gjykatesit e Larte te SaLike Floririt ne Gjykaten e Larte qe e vajtojne si kukumjacka e Vicidoli apo Cepani te Skraparit si njeri edhe tjetri!?

  I pari shtetar shqiptar burre shteti!

  Mos valle Edi Rama e ka fajín edhe per 8 nga gjykatesit perfshi edhe kryetarin e Gjykates Kushtetuese Bashkim Dedja qe i spastroi Vetingu apo i iken atij per te shpetuar cfare mund te shpetohej.
  Po ashtu edhe ne Gjykaten e Larte e me radhe ne cdo hallke te gjyqesorit dhe prokurorive shqiptare.
  Te mesuar me Sali Berishen qe bente edhe kryeprokurorin edhe kryegjykatesin suprem ala Ajatollah Khoemini… i kerkojne llogari Edi Rames edhe pse se nuk mbajti premtimin per gjykimin e Gerdecit, Autostrades se Kusarise se Kombit, Gerdecin, CEZ-in… 21 janarin !?
  Po pse idiot eshte Edi Rama te beje Saliun Nr.2 aq me teper me kamikazet e mercenaret e tij ne cdo hallke te gjyqesorit dhe ligjzbatimit shqiptar !?
  Dhe sipas kenges se sirenave te Vicidolit Edi Rama na qenka diktator e Saleh Ramollah Ajatollah Milloshevici na qenka demokrat me me shume shqiptare te vrare e sakatuar ne 13 vjet Salikraci se nga ish- diktatura gjakatare komuniste ne 46 vjet!? Kjo shifer ne vendljndjen e tij eshte mbi 4 here me e madhe vetem ne vitet 1998-2000 krahasuar me gjysem shekulli diktature !?
  Se fundi ka edhe nje fakt shume domethenes per konceptin qytetar, demokratik dhe staturen juridike te Edi Rames me zerin e figuren e tij ne syte e mbare shqiptareve dhe nderkombetareve .
  “Liri Barazi Vellazeri” ishte shpirti dhe mesazhi madhor i Revolucionit te pare Demokratik boteror atij francez qe jo vetem frymezoi por edhe ndihmoi pavaresine dhe demokracine amerikane si modelin e nenen e demokracise boterore.
  Liria dhe Barazia para ligjit eshte shpirti i saj qe sjell edhe ruan e forcon vellazerine duke perbere se bashku shtyllen e cdo shteti demokratik ne Bote!
  Eshte i vetmi kryeminister, kryeshtetar dhe krye politikan ne historine e Shqiperise qe deklaroi hapur se le te filloje nga une SPAK-u dhe Byroja Konbetare e Hetimit, pra Reforma ne Drejtesi dhe Vetingu, ligji dhe Drejtesia!
  Nese jeteson dhe kurorezon me sukses Reformen ne Drejtesi, Vetingun, SPAK-un dhe Byron’s Kombetare te Hetimit, pra vendos shtetin e se drejtes dhe ligjin, shkurt shtetin ligjor ne Shqiperi, Edvin Kristaq Rama do te futet ne historine e Shqiperise si babai i shtetit ligjor shqiptar perkrah Ismail Qemal Vlores, babait te pavaresise dhe shtetit te pavarur shqiptar, pra si nje burre i madh shteti qe po kryen te parin revolucion demokratik te mirefillte e te plote ne Shqiperi .

 17. Nik says:

  Pèrfitojn nèpèrmjet rrjeteve sociale dhe shkuajn tragjedi greke,lexoj se ka njerèz me tre mastra por punonte nè administrat dhe e larguan pa motiv,atèhere kur hyre nè administrat u krye njè konkurs dorzove kurikulum dhe rezultatet u pasqyruan nè internet nga administratat ku punoje?Nuk mbroj sistemin aktual dhe s’ka pse heq nga vendi punès njerèzit nè baz tè bindjeve politike kèshtu kthehemi nè 1945 por pèr aq sa kuptoj nuk kam shikuar,lexuar,film ,ose dokumentar nè botè qè tè ngrihet opozita pèr muaj me rradhè tè abandonoj parlamentin tè bllokoj ekonomin pèr tè vetmen arsye se ligjèrisht nuk i fiton votimet,èsht absurde dhe e turpshme pèr popullin tonè.

Lini një Përgjigje te Donik Anuloje përgjigjen

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *