Kush janë 5 startup-et e ardhshme miliarda dollarëshe për vitin 2019

Çdo vit për pesë të fundit, Forbes nxjerr listën e ndërmarrjeve me rritje të shpejtë, të mbështetur nga investitorë, që kanë shumë gjasa të arrijnë vlerën 1 miliardë dollarë. Këto janë disa prej tyre për vitin 2019.

CHAINALYSIS

Themeluesit: Michael Gronager (CEO), Jonathan Levin, Jan Moller

Kapitali i ngritur: 53 milionë dollarë

Të ardhurat e vlerësuara në 2018-ën:  8 milion dollarë

Investitorët kryesorë: Accel, Benchmark

Me bazën në Nju Jork, Chainalysis bën hetime të kripto-monedhave që ndihmojnë individë të ndryshëm të kuptojnë se si njerëzit përdorin bitcoin, ethereum, litecoin dhe më shumë. Institucionet financiare përdorin teknologjinë për të shqyrtuar klientët e mundshëm dhe të kuptojnë rregullat e dizajnuara për të parandaluar pastrimin e parave, ndërsa agjencitë qeveritare si Shërbimi i të Ardhurave të Brendshme dhe Byroja Federale e Hetimeve mund të identifikojnë transaksione të paligjshme dhe të hetojnë kriminelët e dyshuar.

CONTRAST SECURITY

Themeluesit: Arshan Dabirsiaghi, Jeff Williams; CEO: Alan Naumann

Kapitali i ngritur: 122 milionë dollarë

Të ardhurat e vlerësuara në 2018-ën: 25 milionë dollarë

Investitorët kryesorë: Acero Capital, Battery Ventures, General Catalyst, Warburg Pincus

Në vitin 2010, analisti i softuerit Jeff Williams, 52 vjeç, filloi të shtojë resurse në konsultimin e tij, Aspect, për të zhvilluar një program që do të automatizonte analizën e sigurisë së softuerit. Në vitin 2014, ai dhe ish analisti i Aspect, Arshan Dabirsiaghi, 36 vjeç, krijuan Contrast, e bazuar në Kaliforni, për të monitoruar kodin brenda aplikacioneve të drejtuara dhe për të njoftuar drejtpërdrejt zhvilluesit për dobësi të mundshme. “Puna që më parë duhej të kalonte përmes ekspertëve të sigurisë tani shkon direkt tek zhvilluesit”, thotë Dabirsiaghi, shefi shkencëtar i kompanisë.

CYBEREASON

Themeluesit: Lior Div (CEO), Yossi Naar, Yonatan Striem-Amit

Kapitali i ngritur: 189 milionë dollarë

Të ardhurat e vlerësuara në 2018-ën:  50 milionë dollarë

Investitorët kryesorë: CRV, Lockheed Martin, Softbank, Spark Capital

Bashkëthemeluesit Lior Div, Yossi Naar dhe Yonatan Striem-Amit u takuan gjatë shërbimit të tyre në njësinë e inteligjencës së Forcave të Mbrojtjes të Izraelit, Njësia 8200, tokë pjellore për shumë fillesa të teknologjisë së lartë. Ndërsa po punonin për sigurinë kibernetike në ushtri, ata arritën me idenë për Cybereason, një platformë jo e bazuar në servera, duke u specializuar në monitorimin e vazhdueshëm dhe reagimin ndaj kërcënimeve të avancuara të kibernetikës. Kompania filloi në vitin 2012, dhe u zhvendos nga Izraeli në Boston vitin e ardhshëm.

 DUOLINGO

Themeluesit: Luis von Ahn (CEO), Severin Hacker

Kapitali i ngritur: 108 milionë dollarë

Të ardhurat e vlerësuara në 2018-ën: 36 milionë dollarë

Investitorët kryesorë: CapitalG, Kleiner Perkins, Union Square Ventures

Mjeti më popullor digjital për mësimin e gjuhëve të huaja, Duolingo ka 28 milionë përdorues aktivë mujorë. Të ardhurat, kryesisht nga tarifat e abonimit për Duolingo Plus pa reklama, pritet të dyfishohen këtë vit. CEO Luis von Ahn, 39 vjeç, është  fitues i vitit 2006 i një granti “genius”. Para se të themelonte Duolingo me qendër në Pittsburgh, ai shiti dy shpikje në Google, duke përfshirë reCAPTCHA, softuerin që lejon Google të bëj dallimin mes njerëzve dhe robotëve.  Një emigrant nga qyteti i Guatemalës, i cili thotë se mësimi i anglishtes ia transformoi jetën, ai është i motivuar të ofrojë edukim falas për mësimin e gjuhëve për çdokënd që dëshiron.

TRUEPILL

Themeluesit: Umar Afridi (CEO), Sid Viswanathan

Kapitali i ngritur: 13 milionë dollarë

Të ardhurat e vlerësuara në 2018-ën: 48 milionë dollarë

Investiorët kryesorë: Initialized Capital

Truepill është një farmaci që lejon konsumatorin t’i dërgohet porosia drejt e në shtëpi. Ajo plotëson dhe dorëzon recetën e pacientit. Umar Afridi, 37 vjeç, një ish-farmacist me pakicë, dhe Sid Viswanathan, 35 vjeç, të cilët më parë kanë punuar në Johnson & Johnson dhe LinkedIn, shohin një treg në rritje në sjelljen e teknologjisë dhe efikasitetit në farmaci. Megjithëse Truepill filloi me markat e drejtpërdrejta me konsumatorin, tani është duke bërë një lojë më të madhe për të sjellë klientët e korporatave me ilaçe të kushtueshme dhe të specializuara.

Forbes-SCAN

REMOTE_ADDR:[]

3 komente në “Kush janë 5 startup-et e ardhshme miliarda dollarëshe për vitin 2019”

 1. Blerimi says:

  Shkruani shqip ua shkedhefsha grate, munjte dhe çdo gje me vrime qe keni ne familje. Evgjite muti, njerez me bisht, fshatare pa toke “anes drites te papare” siç thote Noli. “Start up-at” e mamase tende.

  Nese nuk e njeh Shqipen, mos fol fare ose mbaj nje top mut ne goje qe te kesh me ç’te meresh, kalbesire mediokre
  Fol Shqip te shkedhefte Kina dhe tere qente e rruges ne Kine

  startup – nisme
  Ose risi, rishtesi, fillese, shkendije, etj, etj

 2. armand says:

  Lista s’eshte e plote se mungojne :
  1) ZEN-BREK-BLLOK-FAMILY
  Themelues GERDEC CORPORATE GOVERNANCE
  Aktiviteti kryesor krijimi nje software qe mban inteligjencen kolektive ne nivelin e njeriut te epokes Neanderthal.
  2) LSI-BUSINESS FAMILY
  Themelues GOLD MOUNTAIN KRAB.
  Aktiviteti kryesor krijimi nje software qe terheq si mizat mbas mutit gjithe parazitet dhe delenxhinjte per ti vene ne sherbim te business family.

  1. Koqa says:

   Hahaha
   Bravo Armand

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *