Leksioni i hidhur i Valdrinit, për ata që nuk besojnë tek dekriminalizimi

Nga Mero Baze

Valdrin Pjetri është leksioni i fundit i hidhur i gjithë atyre që nuk e kanë kuptuar se ligji i dekriminalizimit është bërë për t’i mbajtur larg politikës, të gjithë ata që përpiqen të fshehin të shkuarën e tyre. Para tij e kanë pësuar disa kryetarë bashkish dhe deputetë të Parlamentit, dhe për një njeri normal, kjo do të mjaftonte që për një gjë dhe shumë më të lehtë se kjo e Valdrinit, t’i qëndronte larg politikës.

Një njeri që është dënuar 20 vjet më parë, ka gjithë të drejtat të jetë qytetar i lire, por ligji ja ka ndaluar të jetë pjesë e politikës.

Dhe në këtë pikë, Valdrin Pjetri ngre dyshime serioze, jo vetëm si njeri politik, por dhe për intelektin e tij si qytetar.

Poshtërimi i tij publik sot, më shumë se sa një fitore e opozitës, është një problem i tij personal, të cilin do ta kishte shmangur, sikur të shikonte punët e veta e të mos merrej me politikë. Është një ndëshkim dhe për inteligjencën e tij të pretenduar.

Por meqë guxoi kaq shumë, duhet dhe ta pësojë kaq keq.

Në një farë mënyre, fati i tij sot, është një leksion për të gjithë ata që ende besojnë se mund të mbijetojnë në këtë sitë të hollë që politika i ka vënë vetes me ligj.

Demonizimi i elementëve kriminalë në politikë, është një fitore e reformës në drejtësi, që po jep frytet e veta edhe në shoqëri.

Reagimi i menjëhershëm i Kryeministrit, është një lajm i mirë, që tregon se ai është i pari që e ndjen peshën e përgjegjësisë, për infiltrimin e elementëve të tillë, qoftë dhe ilegalisht në sistem.

Por nga ana tjetër, është një leksion për të, për të kuptuar se distanca me elementë të tillë, nuk duhet të jetë vetëm nga letrat, por dhe nga mjedisi nga vijnë dhe nga nuhatja se kush i mbështet.

Rezultati i Valdrin Pjetrit në Shkodër, i identifikuar dhe nga vetë PS, si i mbështetur nga aleatë “të fortë” të PS në atë qark, rrëzoi në mënyrë drastike rezultatin e Partisë Socialiste në atë qytet.

Pjetri ka marrë rezultatin më të ulët historik të PS në qytetin e Shkodrës, duke marrë më pak se gjysmat e votave të Keti Bazhdarit katër vjet më parë, që garoi kundër vullnetit të “të fortëve” të Shkodrës.

Kjo tregon se shoqëria është më e përgatitur se politikanët tanë, për të nuhatur kush është i sponsorizuar nga të fortët dhe kush është përballë tyre.

Dhe pjesë e kësaj shoqërie është dhe PS e Shkodrës, që duket se e ka pasur këtë nuhatje. Përveç Valdrinit.

Nga ana tjetër, reagimi i fortë i Edi Ramës, që thotë se nuk do të falte as vëllain e tij, në raste të tilla, ka bërë entuziast Sali Berishën, i cili e quan fundin e botës, që Rama mund të dorëzojë dhe vëllain, nëse bën gjëra të tilla.

Se ai me mendjen e tij e quan sukses që nuk e dorëzoi djalin kur vrau në Gërdec, as vajzën kur u kap si seksere e tre milionë eurove.

Ai në vend të tyre vrau shtetin dhe tani çuditet se si shteti ndahet nga krimi.

REMOTE_ADDR:[]

62 komente në “Leksioni i hidhur i Valdrinit, për ata që nuk besojnë tek dekriminalizimi”

 1. geodynamo says:

  sofist i madh je o mero baze.
  edhe per valdrinin i dhe merite edvin rames, dhe bere fajtor sali berishen.
  hahahaha

  1. vang says:

   po pse nuk e degjove interisten e Sales sot z.geodinamo?

  2. socialisti i lodhur says:

   i papare! aq sa nuk i lexohen me
   shkrimet! dikur nukmlija editorial te tij pa lexuar per vite me rradhe! tani e bej evem kur duhet te konfirmoj ate qe kam kuptuar nga mashtrimi! dhe ketu prape nuk me zhgenjen! e dogje veten per cfare te bleu rama ti e di! uroj ta lexosh kete dhe te te dhembe per cfare demi po ben shoqerise

  3. dynamogeo says:

   Nuk ja dha mero, or trap, po e ka te pelqen ty apo jo….

  4. adi says:

   1 pyetje kam une
   E dinte PD qe valdrini ishte bandit, e dinte shkodra qe valdrini ishte bandit, e di gjithe shqiperia qe edhe kryetari I PS ne shkoder eshte bandit, vetem edi rama km I shqiperise nuk e dinte?????????????
   Ose ed rama eshte leshko qe e genjejne gjithmone banditet dhe ai nuk di gje, ose ed rama eshte bandit dhe nuk e ka problem deri sa te zbulohet se I fut 1 nuk e dija.
   Edhe 1 femije 4 vjec nuk e genjen dot kaq shume here sa rama ka genjyer shqiptaret per banditet e tij.

  5. Pirdhunib says:

   Majmun kllon i kriminelit te shqiptareve-salih !

 2. Nafija says:

  Ua, mami, sa te poshter jane keta njerez! Gjynah shokut Edi ti ndodhin keto gjera, ja hedhin te shkretit, nuk ka faj. Ca gjera, moj mami, me duket ja bene dhe ai kokepatatja I Librazhdit.

  1. gigi says:

   o nafije, ty ta dredh burri jot e s merr vesh gje fae, e jo me komshiu qe te pershendet mengjes per mengjes.

 3. adi durres says:

  O Mero po mire mer burre po si ka mundesi qe te gjithe kandidatet per deputet qe kane pas probleme me drejtesine jane te PS,pse nuk i ben analize ketij fakti,te jene te gjitha rastesi dhe Rames gjithmone ja hedhin?

  1. art says:

   Po se tegjithe kane qene blerje nga PD-ja

  2. malokëria = qenëria says:

   Ta jap une pergjigjen edhe pse nuk me rruhet se cbeni ju andej se une e kam dhjere me kohe Shqiperine dhe nese ja merrni ne goje njeri-tjetrit tere diten aq me ben. Ne Veri dhe ne bastionet e PD Edi Rama ka perfshire cfare ka lene PD rruges. Te gjithe te fortet qe jane kapur nga dekriminalizimi kane qene me PD, drejtore ne kohen e PD, kandidate per deputete apo aleate te PD. Natyrisht, persona me influence lokale. Doni shembuj: Arben Ndoka, Mark Frroku, Tom Doshi (kthehuni ca dhjetra vite pas ne kohe), Armando Prenga, Valdrin Pjetri, Elvis Rroshi etj. Keta kane hyre ne politike nga dera e PD dhe per arsyet e tyre qe ndryshojne nga njeri rast ne tjetrin kane kaluar tek PS. PD i njeh mire keto raste se i ka patur te vetet. Edpalla si karabush dhe gjasme mbipartiak, ka lene rrugeve socialistet e ndershem dhe pa te kaluar kriminale dhe ka therritur ne ndihme te fortet e zonave. Leshohuni tani si qente ne mut dhe kundershtoni keto qe po them sepse sic e thashe me lart, ja ashtu, duke lare pjatat ketej ne emigracion, por bythen njeriu nuk ja lepij si bejne disa qorra ketu. Rrofte Ahmet zogu i kurves dhe Azemi, hajdari i demokarcise.

 4. h says:

  Kush është bërë i pasur për 10-15 vjet ,në emigrazion ,me siguri matematike, ka shpërndarë dhe trafikuar drogë,
  femra dhe trafikuar njerëz dhe duhet dënuar për krime kundër njerëzimit,i cilësdo parti qofshin.
  Sa per berishën ,nuk ja vlen të harxhosh asnjë fjalë se e njihni te gjithë.

  1. Emigranti says:

   Emigrantet e ndershem jane te gjithe rrogetare. Kuptohet xhepat bosh por ama qytetare te jetojne jeten e tyre te qete dhe pa frike se mos u del dikush te dera…

 5. Sali Trimi says:

  Sikur ne vend te komentit te vije nje liste te politikaneve qe jane bere te tille sepse jane hajdute, me siguri lista do ishte me e gjate se komenti.
  Ne tere kete muteri shqiptare te bje ne sy se ata jane jo vetem hajdute por dhe idjote. Gjitmone kane menduar se demokracia eshte rrumpalle. Asnjehere nuk u ka vajtur ne mendje qe shteti nje dite do funksionoje. As qe nuk dine se demokracia nuk te fal
  zullumet. Kane menduar qe shteti do jete gjithmone i doktor rrumpalles, i vjedhjeve, vrasjeve dhe tokes se xanum. Gjitmone kane menduar qe demokracia do nxjerri ligje qe do mbrojne krimin e perfunduar per hir te se arthmes. Gjitmone kane menduar qe ligjet do jene te tipit si ligji i faljjes se “pronareve” te paligjshem. Jo vetem qe nuk dinin dhe nuk dine se ceshte demokracia, por nuk jane as ne nivelin e zyrtareve te komunizmit qe trembeshin nga shteti. Keta injorante qe u bene shtetare nuk kuptojne qe cdo gje ka nje mase. Nuk kuptonin dhe nuk kuptojne qe perseritja e zullumeve tregon idjotesi njerezore ne demokraci. Jane njeres te semure nga sindromi i madheshtise se hajdutit apo vrasesit. Beri cberi Fatos Nano apo Ramiz Alia, por u larguan se nuk donin ta benin balte ne zullumet e tyre. Keta te sotmit qe nga Iliri, tek Basha, Sala apo gjithe shpura e tyre e kane bere mut fare. I bejne presion Rames sepse Rama tregon qe nuk eshte idjot i demokracise. Duan ta intimidojne te behen shoke ne ideollogjine e tyre te rrumpalles pa fund shqiptare. Distancimin e tij nga e keqja e quajne tradheti ndaj shokut. Duan deklarata bombastike te tipit berishjane ku per hir te ideve te tij idjote do vriste Ramen nga frengjite e kryeministrise.
  Skane faj. Ne nje toke mocalore nuk rritet bima. Ne Shqiperi apo Kosove duartrokiten “trimat” dhe jo ata qe kane frike nga zullumi.

 6. Ylli says:

  Aty nga fundi me krahasime te tipit ….per Partine une therr djalne ,ja ke futur kot o Mero !
  Kur qeveriste Berisha edhe per kafen qe derdhej mga kamarieri ne tavoline te klientit e lishte fajin Sala ,ishte sistem i Sales ,Sala e zgjodhi e Sala e vuri .
  Tani se paska fajin Edi por Veldrini……hahahahaha .
  Edi vuri Valdrinin apo Valdrini vuri Edin !!!
  Po Elvis Rroshin kush e vuri….Valdrini patjeter !!

 7. Arzt says:

  E dinte Shkodra kush ishte Valdrini e nuk e dinte Rama qe sot i beri dalje?! Po a ka njeri ne bote t’i haje keto more Mero?

 8. Malo says:

  Leksioni Valdrinit per Rilindasit,Edhe nje Bravo e madhe per ata qe insistuan qe te behesh dekriminalizimi,merita i takone atyre qe nuk paten te inkriminuar ne Partite e tyre.

  1. ALBAN DEGA says:

   PD NUK PAT E NUK KA TE INKRIMINUAR !?

   Kryetari de facto i PD-se Sali Berisha eshte kryekrimineli me i madh ne historine e Shqiperise!
   Kryetari de jure i PD-se Lulezim Basha eshte i dyte ne radhet e krimineleve dhe kryehaduteve te Shqiperise… !
   Le te flasin faktet e gjalla te mirenjohura nga mbare shqitaret dhe nderkombetaret

   KUR KRYEKRIMINELET THERRASIN KAPINI KRIMINELET !

   From: Alban Dega
   Date: September 30, 2018 at 1:40:45 AM

   SALI LUL CIZME…BERISHA PERBALLE EDI RAMES !

   KUSH BEN MORAL PER NDJESHMERI NJEREZORE !?

   APO KUR KRYEKRIMINELET THERRASIN KAPINI KRIMINELET !

   – NGA ALBAN DEGA, NJU NORK

   A MUND TE KENE NDJESHMERI NJEREZORE SALI BERISHA E LULEZIM BASHA QE URDHERUAN EKZEKUTIMIN DITEN PER DIELL TE KATER PROTESTUES KREJT TE PAFAJSHEM DUKE LENE NENTE FEMIJE JETIME, TRI NUSE, NJE PREJ TE CILAVE SHTATEZENE, VEJA NE LULEN E RINISE, KATER NENA SHAMIZEZA E NJE POPULL TE TERE TE TRONDITUR !
   ZOT RUAJNA MENDTE E KRESE PREJ KETYRE KRYEKRIMINELEVE E KRYEKZEKUTOREVE GJAKFTOHTE QE NA BEJNE LEKSIONE PER NDJESHMERI NJEREZORE PA U THARE AKOMA GJAKU I RRETH 10 MIJE SHQIPTAREVE, GJAKU I 27 VIKTIMAVE TE GERDECIT, PERFSHI NUSE SHTATEZENA, FOSHNJA TE PALINDURA ENDE NE BARKUN E NENES, FEMIJE NJOMZAKE E PLEQ, GJAKU I KATER PROTESTUESVE TE 21 JANARIT 2011 NE DUART E TYRE, PA U BERE E PA U DHENE DREJTESIA KUNDER TYRE !
   SI VEPROI SALI BERISHA DHE “ KJO MAFIA QE KA DALE KREJT JASHTE KONTROLLIT” !?
   SI VEPROI “BANDA E GANGSTEREVE” POLITIKE, BIOLOGJIKE DHE MEDIATIKE TE SALI BERISHES !?
   NE VEND TE DERGONTE VETVETEN, LULIN, TE BIRIN BIOLOGJIK XENIN DHE ATE POLITIK FATMIR MEDIHOXHE NARKO E HUMAN TEAFIKANTIN …NE PRANGA :

   1-U SHPALLI LUFTE HETUESVE E PROKUROREVE TE GERDECIT DUKE I LARGUAR ME NGUT NGA HETIMI
   2- SULMOI ME FJALE PLUMBA DHE SPASTROI SILVIA KONDIN SHQIPTARE INA RAMA DHE PRESIDENTIN BAMIR TOPI DUKE E DENUAR ME PAPUNESI NEPERMJET KAPTERRIT TE TIJ NE PRESIDENCE BUJAR PERISHANI ,

   3- E KTHEU KREJT QEVERINE NE NJE ZYRE NOTERIE PER TE GJITHA AFERAT KORRUPTIVE E KRIMINALE TE FAMILJES SE TIJ

   4- URDHEROI ZAGARNJORIN, XHIND XHONET DHE KAMIKAZET E TIJ TE GJYKATAVE TE BENÍN ZBULIMIN E SHEKULLIT ME AKUZEN E SHPIFUR TE “ AKSIDENTIT TEKNOLOGJIK” NE NJE FABRIKE SKLLEVERISH PRIMITIVE E VDEKJEJE KU VETEM TEKNOLOGJI NUK KISHTE!

   5- FSHIU SERVERAT E KRYEMINISTRISE, PRISHI PROVAT E PAKUNDERSHTUESHME TE 21 JANARIT.

   6- NUK LA RRUGE E MJET PA PERDORUR PER TE BLERE HESHTJEN E FAMILJEVE TE VIKTIMAVE TE 21 JANARIT, SIC VEPROI EDHE ME ATO TE GERDECIT ME PARE.
   DESHTOI ME TURP NE TE DYTIN NDRYSHE NGA GERDECI………
   KJO ESHTE NDJESHMERIA NJEREZORE E SALI BERISHES, LULEZIM BASHES, MONA CIZMES, E BANDES SE GANGSTEREVE DHE MAFIOZEVE TE TIJ !
   JO VETEM KAQ! POR KANE EDHE PAFYTYRESINE E CINIZMIN TE BEJNE THIRRJE PER VETING POLITIK KUR VETE JANE TE ZHYTUR NE KRIME TEPER TE RENDA TE DENJA PER HAGEN E MEGAHAJNI PA FUND E PA ANE NDAJ SHQIPTAREVE DHE SHQIPERISE !
   PO EDI RAMA !?

   1- PA FILLUAR ENDE HETIMET PA ASNJE PROVE E DESHMI INKRIMINUESE PER SAIMIR TAHIRIN U HAPI RRUGE DREJTESISE E LIGJIT PER TE VEPRUAR NDAJ KRAHUT TE TIJ TE DJATHTE …
   2- A NUK VEPROI KESHTU EDHE NE RASTIN E FATMIR XHAFES PERBALLE BABALES NR. 1 QE U PLASI NE DORE CETES SE BANDITEVE TE BERISHES !?

   3- A NUK DEKLAROI PA MEDYSHJE: ME SILLNI QOFTE EDHE NGE FAKT OSE PROVE SE DEPUTETI I KRUJES KA NDERHYRE NE CESHTJEN E TE BIRIT DHE ATEHERE DO TE FLAS UNE !
   NATYRISHT KA GABIME E FAJE JO PAK.
   NUK ESHTE I PERSOSUR !
   POR KUR E VE PERBALLE KRYEKRIMINELEVE SALI BERISHA, LIKE FLORIRI, LULUSH KARABUSHI, FLAMUR NOKE STANISHICIT, FATMIR MEHDIHOXHE GERDECIT, ENKELED ALIBE GEBELSI, KLEVIS KERRIC BUALLIUT, ERVIN JONGUN SALIANUSIT…. E BANDES SE GANGSTEREVE TE TYRE POLITIKE, BIOLOGJIKE E OTURAKO- MEDIATIKE, TE VETKAPUR NE KRIME MADHORE. DERI NE ATO KUNDER NJEREZIMIT, EDI RAMA ESHTE SI DITA ME NATEN !
   NDAJ THEM SE EDI RAMA ESHTE NGA NJE PLANET TJETER JO NGA AI I VICIDOLIT .
   ESHTE KRYEMINISTRI I DUHUR I SHQIPERISE QE DUAM DERI SA RE SHFAQET NJE ME I MIRE, ME ATDHETAR, ME DEMOKRAT, ME LARGEPAMES SE AI QE TA NXJERRE NE PENSION !

   PERDITESIM I SOTEM:

   Edhe Edi Rama ka fajín e vet ne lartesimin ne poste me shume rendesi te qeverise shqiptare pa kerkuan informacion per Valdrin Pjetrin nga agjencite ligjzbatuese shqiptare.
   Para se ta emeronte Prefekt te Qarkut te Shkodres dhe para se ta kandidonte per kryetar Bashkie Valdrin Pjetrin duhet domosdo ta kerkonte ate informacion aq me teper pas shembullit te shemtuar te ish- krye Bashkiakut te Kavajes Roshit.
   Jane edhe te pakten kater kryetare te tjere Bashkie qe edhe ketu ne Nju Jork u ka mberritur mami per korrupsion e kusari masive….
   Kur ka mberritur ne veshet e shtetasve shqiptaro- amerikane po ne veshet radare e syte e mprehte te shqiponjave amerikane qe dine per secilin prej nesh, aq me teper per cdo politikan shqiptar shume me teper se se ata dine per vetveten
   Gabimi qe perseritet eshte faj…
   Faji qe perseritet eshte shume me teper !

 9. Etleva says:

  Ligji i dekriminalizimit eshte antikushtetues, nuk ka gjykate kushtetuese ne bote te mbaje nje ligj te tille, ku shkelet barazia e shtetasve, nuk njihet instituti i rehabilitimit, dhe ka veprim prapaveprues rendues, i mohohet qytetareve e drejta per tu integruar ne shoqeri. Te gjithe personat e rehabilituar konsiderohen te padenuar, se ç’kuptim do te kishte rehabilitimi atehere? Rasti Berluskoni ku sot eshte parlamentar ne strasburg . Valdrin Pjetri mund ta beje detyren shume me mire se ç’do njeri tjeter qe s’ka qene i denuar. Mirepo Shqiperi hesapi , vend i degjeneruar, mentalitet komunist ku nje i pasur po mori emertimin ” kulak ” duhet te vuante gjithe jeten … Ptu fare e keqe…

  1. NjeQytetarOptimist says:

   Ke shume te drejte Etleva.. Ka 20 vjet qe eshte denuar dhe per pranim fajesie e pagoi ate qe shkaktoi.. Ligji I dekriminalizimit eshte antikushtetues dhe me I rende se sa te burgosurit kur kerkojne te integrohen.. I mbyll jeten tjetrit per gabime adolishence.. Eshte e padrejte.. Nuk trajtohen njerzit me misdemeanor sikur jane kriminele.. Rama s’ka p’se te ndjehet fare fajtor.. Po te isha une si Valdrin Pjetri, do ta coja ne Gjykate Kushtetuese kete ligj poshterues .. Hajde Shqup hajde, c’fare ke ne ate kazerme sigurimin e shtetit ?!?!

  2. patrioti says:

   bravo Etleva.
   Krahaso krimet e Saliut, Lulit, Fatos etj me ate te Valdrinit dhe pastaj me thuaj pse sme qan moj Shege.

  3. Emigrant says:

   O komentusi me siper. Po pse nuk tha keshtu Edi dhe Valdrini qe ne fillim por thoshin nuk eshte e vertete???

   Jane genjeshtare shoku

  4. Arbitri pa liçencë says:

   Etleva po që ai gënjeu pak shenjë rehabilitimi është ?

 10. Lili says:

  E paralajmeroi OSBE kur vajti ne zyren e Voltanes.Eshte loja per te futur Voltanen ne zgjedhjet e pjesshme veten per Shkodren si e pavarur.Mjere ne se kush na drejton,nje Edi kriminel qe e Shiro Valdrinin per putanen Voltanen.

 11. Erli says:

  Sigurisht që leksioni nuk është kaq i shkurtër. Duhet të shtosh gjithashtu se
  PS nuk është një parti e vogël që të shkosh e të germosh ish drejtorët e PD për ta kandiduar si kr bashkie kudo qoftë ajo.
  Tani zgjedhjet do të përsëriten dhe është mëse e mundur që PD të regjistrohet në zgjedhje, ndërkohë që bazuar në % e mjerë që mori Pjetri, PD mund të fitojë,, etj etj…. Apo jo….

 12. edmond spaho says:

  O maloket e Sali kriminelit. PD e paska pad ate drejtor 4 vjet. Pse nuk folet hu atehere plehra?

  1. Alber pa T ne fund says:

   C’tu desh kjo mersele o Valdrin djali,?te PD ishe mire drejtor sikurse dhe sekretar do te ishe me i lumtur me beso! Ardhja te kryeministri, ishte zgjedhja me e keqe e jetes tende me beso fort!! Pastaj krah per krah me Tomen?? Ti je dhe djale me intelekt, pse ben pakte me krimin do e pesosh…prap me beso! pse lejove te perdoresh si marionete nga kto ustallare te kukullave. Kto jane si hijenat qe shqyejne njera- tjetren dhe nuk pyesin fare per lepurusha ne savanen e eger.

  2. Albi says:

   Sepse kjo eshte politika .kur bien dakort me njeri tjetrin nuk flasin per zullumet e njeri tjetrit .Kur nuk e gjejne gjuhen nxjerin te palarat .Ajo qe eshte e sigurt eshte qe dine vetem te vjedhin e zhvatin dhe per te bere kete duhen njerez me precedent .Te majte e te djathte kete model kane treguar deri me sot .Prandaj duhet DREJTESIA dhe prandaj i tremben reformes .

 13. S. Spada says:

  Kryeministri eshte nje sharlatan qe as ne perralla nuk eshte degjuar. Rilindje me kriminela tu fillu nga jugu ne veri.

 14. Big up says:

  O Valdrin me flete! Hodhe bomben dhe u vrave vete

 15. baba Stari says:

  O Valdrin o i shkrete. Rama ty ta ka hedh. Bashke me Tomen gdhne e malit, pordhi misa ne bythe te kali.

 16. Doni me per Belulin.. says:

  C’Valdrin a derebardhe? Po pse vete Valdrini guxoi dhe vuri kandidaturen per kryebashkiak? Pse vetem Valdrini eshte me cene? Po sa Valdrine, hajdute e kriminele te tjere ka perzgjedhur me doren e vet Edi Rama dhe shoket e cetes se tij? Vazhdo o Mero, vazhdo, se nuk e ke te gjate. Ujku po ben kerdine ne fshat dhe ti kerkon te na tregosh gjurmet..

 17. VLADIMIR says:

  Nuk e njoh Valdrinin.Etleva kam te njejtin mendim.Bravo.

 18. Malo says:

  Ju ngeli Dobici ne dere ?????

 19. The One says:

  Kam pershtypjen se Rama e kandidoje kete karafil pikerisht se e dinte te kaluaren e ketij. Me nje gure vret 2 zogj. E djeg kete bandill edhe njekohesisht edhe hap rounding e dyte per zgjedhje ne Shkoder afer 13 Tetori qe Edhe Ilir floriri te mendoje per ndonje date tjeter sa here ti teket gjelit me kendu.

 20. Kuq e zi says:

  Gjuetia e parave vazhdon
  Ska kandidat pa pas miliona duke ditur sesi ja bere milionera shqiptaret ne vetem 15 vjet ky eshte rezultati
  Rama e ka mesuar mire lojen sesi gjuhen parexhijte

 21. Tarrasi says:

  Nuk eshte thjesht pune Valdrinu kjo Mero, ashtu sikunder perpiqesh ta trajtosh ti.
  Problemi eshte se partite shqiptare jane kthyer ne firma shpk ku duhet te kesh para qe te behesh “aksioner”.
  Ky eshte problemi,
  Partite politike, qe kur jane krijuar ne perendim, ka qene vendi i “aksionisteve” dhe jo i “aksionereve” !

 22. drino says:

  Nqse kjo del e vertete ky njeri e ka hak burgun se qeka injorant dhe nuk kupton se ceshte reforma ne drejtesi. Sa per Edin ai nuk mund te c’fajesohet sepse eshte dirigjenti i kesaj remuje, vendos kryehajdutin e floririt president, ben debutet Koco Kokedhierin, Mark Frokune plot kontigjente te tjere. Thirri mendjes Edi Rama dhe mos perfito qe ska opozite se keto jane krime dhe si te tilla denohen syte i ke ne balle apo ne bythe.

 23. Jugu says:

  Nje degjenerim komplet i Rames the sahanlepiresve te tij. Mundohet Mero me e la m…. me shurre po nuk behet. Rama e zgjodhi si edhe mafiozet e tjere me pare, Rama tani na thote eshte individual dhe jo pjes e ri-pjelljes. A e beson njeri, pa dyshim qe po, ata qe pahuhen me rroga shteti. Turp per faqe te zeze. Duhet te largohet Rama eshte mbushur kupa.

 24. Puli says:

  Jam kurioz te di se si qenderon e verteta, pasi per prodhim dhe shprendarje te lendeve narkotike denohesh me disa vjet te mira me burg. Nuk ta falin burgun per sjellje te mire Ashtu si thote dokumenti i shperndare nga PD-ja, qe Valderinit iu burgu dhe u denua me gjobe.

 25. met selita says:

  per gjithe keto pislleqe qe ndodhin si nuk ka nje pike faji Edi Rama o Mero Baza. Ke te drejte ai qe vjedh lopen nuk ka asnjehere faj.

 26. Po ti Mero pse del ne konkluzione si te ishe PD,pritni prokurorine

 27. Lesh me qime says:

  Hajde pirueta hajde. Fajin pra, e paska patur Lopa e vjedhur.

 28. Iliriani says:

  Edhe sot qe duhet te hestje fole

 29. republika e cunave e vajzave te mira says:

  Mero pse e ka patur problem rama te merrte nformacion nga shish apo agjenci te tjera? Tani e shet PD versus valdrin si pune mes malokesh, ja une te fala ,te bera kryetar bashkie por keta maloket e tu te pd nuk te lene rehat.Po tja kishte futur me te pabese elektorarit shkodran e te kidh marre 20% te votave ne zghedhje nuk e prekte kurre valdrinin.Pse ky rama nuk ofron veriore te mire por vec police trafikante te paarsimuar pa moral pa din e iman? Duke ofruar figura negative te veriut ja shton me shume dyshomin popullit te jugut mbi aftesite qeverisese e i.mban ata lidhur me fort me udheheqesit e tyre jugore, sido qofshin ata horra drogaxhinj te shitur minoritare e trsdhtare…Ky eshte demi qe i behet bashkrqevrrisjes eficiente e te mire veri jug! Kjo con uje tek armiqte e dashakeqesit e shqiperise e perfundojme gjitjmone ne gjysmagjelshtet!Para se te largohet valdrini ti marre rames gjithe parate qe ai i ka dhene dhe te shohe hallin d vet.Keshtu rama nuk ofron me keshtu tipash.Katoliket e veriut ju qepen rames si ai pas kepuces se tha qe dhe ai eshte katolik!!! Bile me katolik se papa!Dhe tr varferit e hengren sapunin per djathe.I percau me pjesen tjeter te veriut i perdori e vodhi e hodhi.

 30. Kaleshi says:

  Po te shikosh PD-ja ka nxjerre dy dokumente nje per nje person tjeter dhe nje per Valdrinin. Tek dokumenti per Valdrinin thuhet vetem qe nuk i jepet qendrimi ne Itali, po as qe permendet fjala droge. PD-ja eshte mjeshtre per shpifje dhe sajesa.

 31. soni says:

  Je absolutisht ne analizën qe i duhet shoqerise shqiptare . Nje bravo per ty Mero.

 32. Ky nuk eshte leksion i z.Valdrin Pjetri, ky eshte biznesmen ambicioz, kuptohet si te gjithe biznesmenet. Vijesjellja e Tij ka funksionuar dhe funksionon per mrekulli per te…Ky eshte nje leksion per ne shqiptaret qe jemi objekt e subjekt i te drejtes, edhe i votes se lire te zgjedhjes, etj . Rasti eshte i rende, nje biznesmen ia hedh shtetit, KM…Ky, KM ndihet i mashtruar. Nga kush?! Pse nuk e ben detyren funksionale te KM, por merret facebuqe?! Ku i ka dhe si i perdor institucionet, edhe ligjzbatuese, etj.?! Nje pyetje e thjeshte: si mund te promovohet dikush, gati anonim, me moshe relativisht te re, ne pozicione te drejtorit, te kryetarit, kryeregjistrues i pasurive te Repuikes, te prefektit dhe me se fundi edhe per kryetar bashkie te Shkodres?! Si ka mundesi qe ky rast t’i shpetoje filtrit te Shtetit?! Nuk ka lidhje me PS, ceshtje apo pergjegjesi individuake, le te flase drejtesia thote KM! Nje reagim fatkeq. JO ZOTNI KM, ky eshte faji Juaj, jo vetem per kete rast. Ju duhet te gjeni kurajon dhe te jepni doreheqjen nga funksioni I KM dhe do te perjetesoheni i vleresuar si shtetar dhe njeri i artit, i vlerave.

 33. Do te deshiroja mirekuptimin e Z.Baze, duke e vkeresuar per kurajen dhe mendjen e hapur, por duke besuar edhe ne atdhedashurine e Tij, qe komentin tim te me parshem te mund ta publikonte si nje shqetesim apo opinon ne numrin e neserm te Temes, mundesisht nen autoresine Kole Brana I Mokres. Pse keshtu, them dicka dhe nuk hiqem nga puna, rrogtar shteti, si ky yni. Me respekt per idalin e lirise dhe drejtesise, por edhe per Ju, nje nga misionaret e fjales se lire, e me gjere.

 34. Nje keshille, nese me lejohet! Gazeta Tema te mund te hape edhe nje rubrike ku te publikoje komentet me te mira lidhur me artikuj te ndryshem.

 35. cicerimat says:

  comments????

 36. Enkel Joti says:

  Ahahahah, o mero tullaci, per sa kohe do vazhdosh te mbrosh zyrtaret e perfshire ne trafiqet e droges ? Ti edhe per gruan e Roshit ia fute kujes i pari. Po te dalin bllof te gjitha lajmet. U bere shume gazetar i lodhur, te lodhi pushteti. Iu mbaruan leket e burses cunit ne Angli apo te duhet prape ndonje pagese nga qeveria ??? ???

 37. Titi says:

  Opozita ka te drejte.E keqja eshte tek koka jo tek bishti.

 38. Taksapaguesit paguajne Zyra e institucione per te kontrolluar pastertine dhe certifikuar personave publike e shteterore……..
  Dy jane obsionet – Ose paguajme njerez te paafte……..Ose edhe keto institucione kane nevoje per veting……

 39. undefined says:

  Jo te vij Spak por te vij Zoti nga Qielli…..shqiptaret nuk bejn dot….Shtet…te besh ..Shtet..duhet te kesh ne rradhe te pare….NDERGJEGJE…FORMIM SOCIAL… dy gjera qe tek shqiptaret mungojn ne total…prandaj mjaft me keto teori…de-kriminalizimi….

 40. Elbarin says:

  Shkrim jashtezakonisht i dobet dhe shume bythlepires i Edi Rames!
  E beri Valdrinin lecke vetem te shpetoje Edi Ramen! Valdrini ka fajet e veta ne kete mes po me e neveritshme eshte menyra si perpiqet ti heqe me lezet pergjegjesine Edi Rames. POr, qe nuk ja heq dot sado te mundohet!
  Perfundimisht editorialet e Tema nuk lexohen me!

 41. Mario says:

  Dmth vetem ai qe vodhi lopen nuk ka asnje faj!!!
  O Mero “Corapja” Gelbaza sa i peshtire qe je. Mgjth ndoshta per njerezit si une je i tille se ti me tenden duhet te jesh ne rregull se me kete KM qe ti e shfajeson edhe atehere kur shfajesimi eshte mision i pamundur te eshte rregulluar shume situata financiare e jotja dhe e familjes, po edhe djali tu shkollua ne nje nga shkollat me te mira ne bote me taksat tona dhe me firmen e KM tend qe ti sle asnje rast pa ja marre ne goje. Yyyyyy plehre. Mos e bofshi piken e hajrit o race e ndyre

 42. sapa says:

  Jo!Njerezit besojne akoma me shume ne dicka tjeter:mos berjen shtet kurre te ketij vendi te pakten disa gjenerata.

 43. pato says:

  Si ka mundesi qe keta komentusit e PD-s si online e si ne realitet kane te perbashket qe jane analfabet ne mendje, shkrime e folur. Po tu besh analizen dalin me mangesi te theksuara. Mero nuk ben me faj Berishen per Valdrinin, ishte Zeri i Amerikes qe shkruajti e tha me ze ne kroniken e tyre qe Valdrini u punesua nga Saliu ne zyren e antikrimit ekonomik!!

  Ndersa per komentusit e PS-s qe jane finok e arrogant ne pergjithsi, Rama nuk eshte zoti. Ketu ka gabuar dhe gabuar rende dhe ne vende qe ti kerkoni ta var per bolesh kete loqken shkodrane merreni me e dinte e nuk e dinte.

 44. Arifi says:

  Pirth te shfryhesh o Mero! Nuk e ka ditur Rama?? Na cudite. E ka ditur si 1+1=2. Dhe e ka vendosur kastile ti jap oksigjen PD . Ose me sakt te trazoj ujrat dhe ta futi situaten pokitike ne ujra akoma me te tutbulla.. po paska qen loqe ai qe ka pranuar te kantidoj duke e ditur se ce priste

Lini një Përgjigje te Jugu Anuloje përgjigjen

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *