Një histori e pazakontë shqiptaro-greke dhe një ngjarje sekret mes Enver Hoxhës dhe Andrea Papandreut: Ministri grek, 9 muaj në burgjet e Shqipërisë

9 Tetor 2019, 10:07Dossier TEMA

Sifi Valiraqis, ish- minister i Rinise, Kultures dhe Sporteve arratiset nga Greqia dhe vjen ne Shqiperi ne vitin 1971.

Letra e Andrea Papandreut nga Suedia per Enver Hoxhen:

“Jam qytetar grek. Quhem Andrea Papandreu, drejtues i Levizjes se Re Greke.

Ne burgjet tuaja gjendet nje aktivist i joni, i cili nuk eshte i derguar me mision.

Lutemi me besoni! Besoni ne ndergjegjen time dhe do te jemi mirenjohes per gjithe jeten!”

Enver Hoxha  porosit te vetet: Verifikoni nese eshte e vertete. Ndihmojeni financiarisht dhe lereni te shkoje ne cilin vend te doje te Perendimit.

E marrin ne hotel Dajti. I bejne pasaporte shqiptare. I marrin vize italiane dhe e cojne ne Itali, ku donte te shkonte.

Ne Rome e pret Amalia Fleming, ish- grua e tij.

Papandreu pasi mori vesh qe Sifi Valiraqis kishte mberritur ne Rome, i ka cuar nje leter Enver Hoxhes, e cila ende nuk eshte publikuar….

Permbyset junta ne Greqi. Kur erdhen socialistet ne pushtet, kryeminister zgjidhet Andrea Papandreu.

Nderkohe, nje diplomat shqiptar ne Athine ne vitet ’80-te kujton: Si e kam takuar S.V si minister i Kultures, Rinise dhe Sporteve te Greqise:

“Nuk ishte ambasadori dhe shkoj une. Takoj nje mikun tim Jani ne Ministri te Kultures. E kishte gruan daneze. Me tregon ministrin. E dija historine e ministrit…

-Jasas!

-Eshte shqiptar.

-Edhe une di pak shqip!

-Po ku e di shqipen?

-Me mire te mos te ta them! Une kam qene 9 muaj ne burg. Je i ri nuk i di. Por ndoshta ia di nderin nje burrri (Enver Hoxhës). Ai sa ka lexuar nje leter te nje personi pa e njohur, dha urdher. Dhe me coi ne Itali!

Natyrisht e djathta me kerkon qe te flas kunder te majtes. Por une si i majte, ketu per te majten nuk mund te flas.

Por per ate qe me ben padrejtesisht nuk mund te flas. Por ka vetem nje rruge: te hesht. (Aleksandër Çipa)

12 komente në “Një histori e pazakontë shqiptaro-greke dhe një ngjarje sekret mes Enver Hoxhës dhe Andrea Papandreut: Ministri grek, 9 muaj në burgjet e Shqipërisë”

 1. siliani says:

  Andrea ¨Papandreu padyshim qe rrjedh nga nje familje me trung shqipetar,ndaj ndoshta edhe kerkesa e tij ndaj Enverit vinte ne forme miqesore,pavaresisht pozicionit te tij jashte politikes!Ndaj edhe politika greke e denoi shume shpejt Jorgon te birin e tij nga politika ndonese ai ishte si familja Kapo ku babain arvanitas ndersa nenen amerikane!

  1. taras bulba says:

   Andrea Papandreu rjedh nga nje familje me trung shqiptar ????????
   Duket fare qarte qe shqiptaret jane infektuar nga sindroma dhe ndjenja “shoviniste” si greket , dhe ne pergjithesi ballkani i ka me te theksuar te tilla ndjenja .
   Kjo vjen nga qe nuk jane akoma solid , nga kane rrenjet e tyre te lashta , dhe mundohen me nje menyre ose tjetren te jene superiore mbi te tjeret duke perdorur si “arme “shovinizmin , ku cdo gje eshte shqiptare , cdo kush eshte shqiptar etj etj , gjitone te grekut nuk jemi ?????? Te tille do behemi ………

   1. Tangul Bulba says:

    GOMAR! Lexo per familjen Papa-Ndreu o psikopat dhe do mesosh se jane me origjine shqiptare nga fshatrat e Janines. Teveqel ?

 2. Andrea says:

  Sander, jep referencat me dok. se duket si shkrim facebook pastaj, pa lidhje.Me tha, te thash, etj…Nxirr ndonje dokument qe te behet i besueshem.Apo keta te Temes, meqe eshte S.Çipa, dhe o burra ta botojme.Pa filtra fare. Gazetari leshi.|As verifikojne, as pyesin, as njohin historine…

 3. Njeriu ne karafil te kuq says:

  E Dini kush eshte Amalia Fleming o njerez, Patriote greke, lluftetare kunder nazifashisteve, e burgosur politike nga fashistet dhe Junta ushtarake greke dheee Last but not least:
  Gruaja e Alexander Flemingut, zbuluesit te penicilines

  1. qiri says:

   sa burra paska paturk kjo mo..

 4. Historiani says:

  Ambasadori ka Lene te shkruar ditaret e tij.

 5. Gaqi says:

  Pastaj Papandreu i beri nje llapore Dulles si shperblim. Gamisuni me gjithe keto historira te sajuara.

  1. uhahahaaaaaa says:

   Gaqi cobani na rrufsh topet ? ? ?

  2. I lashti says:

   Po zoteti eshte me se e vertete ,por ju jeni mosbesues gjithmone .
   Ofendimet mbajini per veten tuaj .
   Duhet shqyrtuar rasti tuaj ne thelb per provokimet qe po beni.

 6. Bob says:

  Sa histori rënqethëse

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Lini një Përgjigje