Ambasadori i Kosovës në Tiranë: Nga “minishengeni ballkanik” fitojnë shqiptarët

Ambasadori i Kosovës në Tiranë Sylë Ukshini i ftuar në emisionin “Real Story” në News 24 foli për krijimin e zonës së mini-shengenit në vendet e Ballkanit Perëndimor.

Ai tha se kjo strategji nuk mund të funksionojë pa normalizimin e marrëdhënieve mes Kosovës dhe Serbisë.

Sipas ambasadorit të Kosovës, me krijimin e minishengenit, përfituesit kryesorë të këtij projekti do jenë shqiptarët.

“Unë kam biseduar me zyrën e kryeministrit të Kosovës. Kosova nuk ka pasur një ftesë për shengenin. 

Ky proces nuk mund të behët në mënyrë parciale, por ky proces bëhet paralelisht.

Stabiliteti e marrëdhënieve në Ballkan varet nga normalizimi i marrëdhënieve mes Prishtinës dhe Beogradit. 

Kush fiton nga minishengeni? Fitojnë shqiptarët.

Nuk është koha e Krimesë as nuk është ndarje mes lindjes dhe perëndimit, është një kontekst ndërkombëtar”-tha ai.

REMOTE_ADDR:[]

3 komente në “Ambasadori i Kosovës në Tiranë: Nga “minishengeni ballkanik” fitojnë shqiptarët”

 1. gloria says:

  Ku e kane gjetur kete ambasador trap….

 2. Raimond vlonjati says:

  Ky qenka trap fare

  Nga Mini Shengeni fiton vetem Serbia, ete ciles do i krijohet nje treg i sigurte per malalrat e saj te skaduar qe nuk ja blen askush

  Do na mbysim tregun ilacet e skaduara serbe dhe ushqimet kanceroze te ardhura nga Serbia

  EDI RAMA eshte fytyra e e peoshter qe ka ardhur ndonjehere ne krye te politikes shqiptare

 3. Sabriu says:

  Trap trap po ca gjera i kap.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *