Media franceze me 1914, Le Petit Parisien: Ja zgjidhja që ka propozuar Ismail Qemali për qëndrueshmërinë e Shqipërisë në gazetën “Italia”

11 Nëntor 2019, 10:09Dossier TEMA
Media franceze me 1914, Le Petit Parisien: Ja zgjidhja që ka propozuar

“Le Petit Parisien” ka botuar, të mërkurën e 27 majit 1914, në faqen n°3, intervistën e Ismail Qemalit për gazetën “Italia”, të cilën, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :

Ismail Qemali ne Romë

Ismail Qemali, ish-kreu i qeverisë së përkohshme të Vlorës, ka ardhur në Romë, nga ku ai synon të niset për t’i ofruar shërbimet e tij princ Vidit.

I intervistuar nga gazeta “Italia”, Ismaili deklaroi se ngjarjet e tanishme ishin të lehta për t’u parashikuar, pasi princi kishte pranuar tutelën e Esatit.

Sipas tij, e vetmja mënyrë për të krijuar një paqe të qëndrueshme në Shqipëri është rritja e kompetencave të komisionit të kontrollit që do të qeveriste nën autoritetin e princit dhe krijimi në Shqipëri i një sistemi kantonal të ngjashëm me atë të Zvicrës./darsiani.com

4 komente në “Media franceze me 1914, Le Petit Parisien: Ja zgjidhja që ka propozuar Ismail Qemali për qëndrueshmërinë e Shqipërisë në gazetën “Italia””

 1. Ne Historine Shqiptare ,
  njihet vetem ardhja e babaqemos ,
  me varke ne Vlore ,(pra ktu fillo Filmi i babaqemos )
  pooooooooor
  per Historine e vertete ,se Kush e Dergoj kte ne Shqiperi
  dhe i dha Licensen ,
  te marri ate udhetim per ne Shqiperi te ngreje Flamurin e Pamvaresise
  dhe te arratiset e fshihet ne Peskara Itali ,
  (ka pasur ji pakt te fsheht ,ndishta padijenine e babaqemos ga Ata qe e xhironin Komplotin
  per interesat e veta mbi Shqiperine ? )
  duke le pas e meshire te fatit Shqiperine qe babaqemot e deshe aq shume ,
  kjo pjes mbetet e erret e Histori ,kur dihet tashme qe ,
  Kapiteni e leshon i fundit Anijen ose ata te Vertetet mbyten bashke me Anijen .
  Si mundet ti leshe e duar Shqiperine nji atishqiptari gjak turku e shkerdhate si Esat Toptani,
  qe bente pazare me coptu Shqiperine si ne Juge me Grekun por edhe ne Veri me Serbin ,
  madje Coptimi i Shqiperise si ne Juge edhe e Veri nga Fuqite e Medha u bazua pikerishte ,
  ne Propozimet e Esat MUT Toptanit bere Grekeve dhe Serbeve !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  Tani un e kam teper te veshtire te kuptoj kte art patriotizmi me dy standarte .
  Te bej emer ,fitoj toka e para ,pa Ne djall Atdheu !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  Me Ndihmoni te kuptoj kte art patriotizmi allaturka shokeni ,
  eeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee))))))))))))))))

  1. Ardi says:

   Nuk kishte faj. Shqiptaret jane thjeshte rraca te ndryshme te ardhura ne brigjet e Adriatikut pergjate perandorive te ndryshme. Por me gjuhe te njejte. Te mos harrojme lufterat neper mjet shqiptareve. Se si ortodoksit alvanitas vrisnin myslimanet cam Gjate kohes se Ismail Qemalit. Se si katoliket e Malesise se Madhe iu bashkuan trupave serbo -malezeze kunder shqiptareve ,qe Mali Zi te merrte Shkodren. Se si Mirdita u shpall republike me vete. Lufta civile gjate luftes se dyte boterore. Lufta e klasave me pas deri ne 90. Dhe sot zgjidhja me e mire eshte qe shqiptaret po ikin nga syte kembet nga ai vend. Jo ne kohe lufte por paqeje.

 2. KG says:

  Ismail Qemali e beri Shqiperine. Ky eshte fillimi dhe fundi I histories se tij. Ti armiku I baqemos pyet pse e beri, kush e dergoi dhe pse iku. Pse nuk u mbyt bashke me anijen dhe pse nuk I tregoi vendin Esatit? Mund ta kesh inat babaqemon deri aty se pse kishte hemoroide. Pse nuk shkoi tek doktori etj, etj. Ti qe urren babaqemon je shembulli tipik qe ne shqiptaret jemi koqe dhe nuk kuptojme se vepra e Ismailit vetem duhet lartesuar, pavaresisht nga hemoroidet qe ai kish dhe pavarsisht se e helmuan. Kesaj i thone qe te kerkosh me ngulm gjelperen neper kashte dhe ne fund e fut ate ne byth. Po pse o derdimen nuk meson nga te tjeret. Meso nga Amerika. Meso nga Evropa qe asnjeghere nuk flasin per hemoroidet e baballareve te kombit. Per ty e rendesishme eshte te tregohesh i zgjuar, pavaresisht se e ke hurin ne byth.

  1. KG= Krric Gomari
   KG= Koqe Gomari
   ——
   nuk jam duke shprehur asji lloj urrejtje o KG,
   por ti je vertet cfa nekupton edhe nickaneme jotja KG ,
   dhe s’ja ke iden ndoshta asgje ne kte Bote se si Analizohen deshtimet Historike ,
   kur dijme ,qe babaqemo erdhi nga ji “Rruge e paqart e te dyshimt dhe ngriti Flamurin
   ne Shqiperi (kur dijme mir se kush Fuqi Europiane qedroi pas tij ,
   ne si shqiptare ne ate kohe kishim vetem Flamurin e qedrisur ga Marigo-ja
   she Bajoneten na e dhuroje Austriaku ,bashke me Italian ,
   duke na garantuar ushtarakishte mbrojtjen e Shqiperise perball kujtedo !
   Pa e zhgjatur ktu kte debat sepse e shof se cfar KARI qenke ,
   po shtoj qe cdo fillim – zhvillim politike ka nji prapavije ,thjeshte nji sage ,
   kete jam duke kerkuar un ,te studjohet nga Historianet tane Profesioniste ,
   jo per te (injoruar babaqemon .si medon ti Koqe Gomari etj si ty ) por ,
   per te analizuar cdo te mete te Historise tone ,si ka ber e ben gjithe Bota ,
   me qellim qe gabimet Historike mos te perseriten .
   Ktu konsiston edhe komenti im ,
   sepse ashtusi ishte i paqart ardhja e rastesishme e babaqemos dhe e dyshimte se
   me Planin e kujt ,ashtu e po kaq e dyshimte e teper zhgenjyese ,
   ishte Braktisja e tij e Shqiperise (qe ai e dote aq shume ) duke ja lene ate ne duart e
   nji skryeshkerdhate te Historise Tradhetise se Shqiptareve i cili bashke me
   Ahmut Zogun e kurvave te Serbise , vazhdoj coptimin e Shqiperise ,duke i dhuruar Shen Naumin
   SERBIT sepse e priúri ne pushtet !
   Ktu nuk shikohen problemet e disfatat Historike me trut e nji halabku ,
   qe sja ka iden asgjeje ne kte Bote dhe kercen si majmun kazanesh ,
   e na bo patriotin idiot sepse s’ka cfar me bo tjeter , por analizohet Historia !
   Ne gjithe Boten mundet te diskutoshe cdo lloj teme dhe por jo si ktu me ju kafshet
   e pazbutura akoma .
   Perse un e quaj “babaqemo” ismail Qemalin,kjo sdo te thote aspak ,ate qe pjerdh ti nga goja (arMIK)
   o KG = TruMut.
   Per mua BABAQEMO ishte thjeshte ji Figur shahu ,
   qe ju afrua ai shanc Historik dhe ai e shfrytezoj per interesat e veta dhe pastaj e la
   sikur mos te kishte me Atdhun e tij ,pa pik ndjenje Pergjegjesie e Atdhetdashurie
   ne dor te muterve te anadollit .
   Patriote Alalturka mo .

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Lini një Përgjigje