Ismail Qemali për gazetën austriake më 13 nëntor 1912: Serbia s'ka asnjë të drejtë të përparojë drejt Adriatikut dhe të copëtojë Shqipërinë!

25 Shkurt 2020, 09:33Dossier TEMA
Ismail Qemali për gazetën austriake më 13 nëntor 1912:

“La Libre Parole” ka botuar, të mërkurën e 13 nëntorit 1912, në ballinë, shkrimin e gazetës austriake “Neue Freie Presse” në lidhje me reagimin e Ismail Qemalit ndaj ndërhyrjes serbe në Shqipëri, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar:

Vjenë, 12 nëntor.

Neue Freie Presse botoi një intervistë të Ismail Qemal Beut, udhëheqësit shqiptar, i cili tha se Serbia nuk ka asnjë të drejtë të përparojë drejt Adriatikut dhe të copëtojë Shqipërinë.

Në Durrës, Vlorë dhe Shëngjin, nuk ka qoftë dhe një serb të vetëm. Ka disa familje serbe në Shkodër dhe disa mijëra bullgarë në sanxhakun e Dibrës.

Nëse do të shpërthente lufta midis Austro-Hungarisë dhe Serbisë, të gjithë shqiptarët do të merrnin armët në favor të Austro-Hungarisë.

4 komente në “Ismail Qemali për gazetën austriake më 13 nëntor 1912: Serbia s’ka asnjë të drejtë të përparojë drejt Adriatikut dhe të copëtojë Shqipërinë!”

 1. TT says:

  Xhaxhi Qemali pati thenur dhe Gjithe Toskeria eshte Greqia ,kurse Ministri I Jashtem Turk me 1913 deklaroi ne Paris te ndahet mes greqise dhe serbise toka qe la Turqia ne Shqiperi apo jo qe mos te harrojme.

 2. taso kume says:

  Veprat e ISMAIL QEMALIT jane themelet e shtetit SHQIPTARE dhe pa dyshim me ndihmen e aleatit te perhershem AUSTRIN ,por fatkeqsisht pasardhesit u bene te gjithe vegla te SLLAVIT, ZOGU ishte nga BURGAJETI I kishte afer sllavet lidhi aleance per fronin sa fali dhe SHEN NAUNIN per ndimen qe i dhane mercenaret sllave, DULLA per te udhehequr vet hengri pas kraheve bashkeluftearet e tij , me makabritetin e tij ja kaloj dhe STALINIT ne baze te perqindjes se popullsise se ndoqi vijen e DUSHAN MUGOSHES e partizanit TITO , gjithe inteligjencen e beri spiuna se kishin mbaruar shkollat jashte shtetit ,me ne funde erdhi demokracija me peshqeshin e AMERIKANEVE dhe inteligjences zbulimi sekret SERBE,dhenderi iSLLAVEVE nga TROPOJA, SHPELLARI qe mbajti ne kembe makinen e luftes te SERBEVE me naften kontrabande qe kalonte nga SHKODRA ,Keta kan qene burat e shtetit pas ISMAIL QEMAL VLORA.

 3. Tironci says:

  Ismail Qemali firmosi marreveshjen me greqine per faljen e tokave tona greqise me kushtin qe greqia ta njihte si kryeminister te Shqiperise. Shume legena e mbrojne duke thene se e berri nga halli qe te mos coptohej gjithe Shqiperia.
  Ismail Qemali nuk ka ber shpalljen e pavaresise se Flamuri u ngrit ne tirana, ai formoi qeverine e pare shqiptare , kete po, por ne nje shqiperi te cunguar.
  Enveri genjeu sa mundi per ta shfrytezuar per politiken e tij, per te sjellur leberit ne tirane.
  Historia e Shqiperise duhet te shkruhet nga e para dhe ne baze te fakteve e jo per llogari te njerit apo tjetrit.

 4. taso kume says:

  HA qofte ha, po mos haro fergesen TYRANSE.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Lini një Përgjigje