Fatos Lubonja: SHBA e bombardoi Serbinë për interesat e veta, jo për të mbrojtur shqiptarët. T’i tregojmë dhëmbët Amerikës, si Turqia

4 Mars 2020, 18:04Politika TEMA

Fatos Lubonja ka bërë një shkrim fund e krye anti-amerikan, duke u nisur nga presioni që po ushtrohet ndaj Albin Kurtit, për të tequr taksën ndaj Serbisë dhe për t’u ulur në tryezën e bisedimeve.

Lubonja shkruan për “Panorama” se shqiptarët janë infantilë, ndaj dhe i nënshtrohen SHBA-së.

“Më ka shtyrë ta shkruaj nevoja e reagimit ndaj mënyrës arrogante, me të cilën i ngarkuari nga Trump për dialogun Kosovë–Serbi, ishambasadori në Gjermani, Grenell, kërcënoi qeverinë e sapokrijuar të Albin Kurtit.

Më ka shtyrë edhe më tepër aversioni i akumuluar ndër vite ndaj politikanëve shqiptarë që e kanë ndërtuar legjitimitetin e tyre, duke u bërë shërbyes të bindur e hipokritë të të fuqishmëve, për të abuzuar pastaj në mënyrën më të keqe me popullin e tyre. Albin Kurti ka shumë kundërshtarë në konfliktin që ka krijuar, por ata kryesorët nuk janë as amerikanët si Grenell, Pompeo apo Trump dhe as serbët si Vuçiç e Daçiç, por kategoria e shqiptarëve që përmenda dhe kultura dominante që ata kanë përçuar ndër shqiptarë.

Janë sjelljet dhe qëndrimet e tyre, si në Kosovë edhe në Shqipëri, që kanë bërë që shqiptarët të mbeten infantilë, të mos zhvillojnë dot mendimin kritik dhe bashkë me të edhe personalitetin, dinjitetin dhe ndjenjën e lirisë të vetes dhe bashkësisë, së cilës i përkasin. Ideja se çdo kërkesë amerikane duhet zbatuar pa u vënë në diskutim, madje as në dyshim, e ka folenë në trutë e shqiptarëve dhe jo të amerikanëve.

Edhe mënyra arrogante, me të cilën Grenell kërcënoi një qeveri të sapokrijuar, e ka burimin e parë tek infantiliteti i shqiptarëve”, shkruan Lubonja, i cili vijon më tej, duke thënë se nuk duhet t’iu jemi mirënjohës amerikanëve për çlirimin e Kosovës.

Ai hedh tezën se amerikanët ndërhynë duke bombarduar Serbinë për interesa të tyre, jo për të shpëtuar shqiptarët.

“Së pari: shqiptarët e Kosovës (por edhe të Shqipërisë) duhet të çlirohen nga paradigma, sipas së cilës pa amerikanët nuk do të kishim Kosovën, prandaj duhet t’u jemi përherë mirënjohës deri në nënshtrim. Për këtë le të kthehemi pak në origjinën e kësaj paradigme: bombardimet e NATO-s, e të shtrojmë pyetjen: pse bombarduan amerikanët për interesin tonë apo për interesin e tyre?

Ka shumë të dhëna që tregojnë se, përtej retorikës humanitare, bombardimet u kryen më së pari dhe kryesisht për interesa amerikane.

Ndër opinionet më të përhapura është ai se nëpërmjet këtyre bombardimeve justifikohej ekzistenca e NATO-s edhe pas Luftës së Ftohtë, që sipas marrëveshjes (së pashkruar) me Gorbaçovin, do të shkrihej me shkrirjen e Traktatit të Varshavës, pasi kishte lindur pikërisht për t’iu kundërvënë këtij.

Ndërkaq, intelektuali më i rëndësishëm amerikan, Naom Chomsky, duke cituar një burim tepër serioz, librin e zyrtarit të lartë të administratës amerikane, John Norris, “Collision Course – NATO, Rusia and Kosova” (Kursi i përplasjes, NATO, Rusia dhe Kosova) me parathënie të Strobe Talbot, nënsekretar i Departamentit të Shtetit për Europën Lindore, jep një tjetër version.

Chomsky thotë se, sipas Norris, të cilin Strobe Tablod në parathënie e quan njeriu më i informuar mbi atë se si mendonte në atë kohë administrata e Clinton, bombardimet nuk u kryen për shqiptarët e Kosovës, por pasi Millosheviçi nuk po pranonte ende reformat ekonomiko-sociale që kërkonte Perëndimi për ta futur Serbinë në sferën e influencës së vet.

Fakti që amerikanët nuk kanë ndërhyrë në mbështetje të popujve të tjerë që luftojnë për pavarësi dhe shtetin e tyre, siç është rasti i kurdëve, madje i kanë lënë ata edhe në baltë, siç ndodhi së fundi me vendimin e Trumpit, është një nga provat e shumta se amerikanët venë në radhë të parë interesat e tyre.

Pra, nëse do të pranojmë se amerikanët kanë bombarduar për interesat e tyre, konkluzioni i parë që duhet të nxjerrim është se, ndonëse në këtë rast përfituan edhe shqiptarët, për çka duhet t’u jemi mirënjohës, nuk ka pse ta shohim veten vetëm si mirënjohës kurse amerikanët t’i shohim vetëm si mirëbërës.

Le të mos harrojmë se shqiptarët e Kosovës i paguan edhe me jetët e tyre interesat amerikane pasi në 10 000 shqiptarët e vrarë, 8000 janë pas bombardimeve, kurse amerikanët nuk kanë humbur asnjë ushtar.

Së dyti: duhet të çlirohemi nga paradigma se amerikanët mendojnë gjithnjë në interesin e shqiptarëve dhe se çdo veprim i tyre është në anën e frontit të së mirës kundër fronti të së keqes. Fakti që në 1999 u përputhën interesat e tyre me të shqiptarëve nuk është provë e mjaftueshme se sa herë që ata u kërkojnë ndonjë gjë shqiptarëve e bëjnë për interesin e të dyja palëve.

Pa shkuar në shembuj të shumtë nëpër botë, po përmend një rast që e kemi provuar në Shqipëri: presioni i ambasadorit amerikan Arvizu për të sjellë armët kimike siriane në Shqipëri.

Së treti, shqiptarët vuajnë shumë nga paradigma se po iu kundërvure SHBA-ve, ata të rrëzojnë nga pushteti.

Historia tregon se jo gjithmonë ka ndodhur kështu. Venezuela është një nga rastet e fundit. Po ashtu, obligimet që kemi ndaj aleancës së NATO-s nuk duhen barazuar me thënien peqe-lepe çdo kërkese amerikane sepse nuk është kjo sjellja e aleatëve të tjerë shumë më të vjetër e shumë më të pjekur të SHBA-ve.

Për të mos përmendur rastin e Turqisë, që mban qëndrime haptazi antiamerikane duke mbetur në aleancën e NATO-s”, shkruan Lubonja.

(TemA)

100 komente në “Fatos Lubonja: SHBA e bombardoi Serbinë për interesat e veta, jo për të mbrojtur shqiptarët. T’i tregojmë dhëmbët Amerikës, si Turqia”

 1. Samiu says:

  Tregoja qeros tregoja, ashtu si ta tregoj Enver Hoxha ty. Je bere si mi haleje

  1. Tosi-ta-palosi says:

   O ti syshtrember qe te dalshin syte nga vendi. Ne vend te thuash faleminderit, po na thua te tregojme dhembet. Cfare dhembesh do tregosh mor plere, ato qe te kane treguar ty duke kapur sapunin ne burg?

   1. Plugu says:

    Mos ja vini re te shkretit Fatos se ai ka lajthitur fare.

  2. Kledi says:

   O bastardo, ti ke ndonje gje kunder kesaj qe thote Lubonja me fakte, apo e more sufllaqen per sot me kete koment?

   1. Aladi says:

    Cfar plerash dhe bastards mban kjo toke. O idiot I cmendur, historia do te varros thelle si nje krimbe i qelbur parazit. Je I peshtire dhe i neveritshem. Paga qe merr te flas keshtu si qen i terbuar do te ngec ne fyt se shpejti.

   2. Xd says:

    O Kledoviç…sufllaqen do e ndash ti me Lubonjën më duket…
    Po thatë ate sufllaqen se xhaxhi Putini ësht çik ngushtë me lekët

   3. Bureto says:

    Jo @Kledi! Ja të përgjigjem unë për pyetjen tënde. Nuk kam parimisht asnjë gjë kundër asaj që thotë Lubonja, por parimisht ama, jo politikisht. Le të marrim e të shohim për një moment faktin: Sikur të ishte Lubonja kryeministër spo ministër i Jashtëm, i Shqipërisë apo i Kosovës, si do të vepronte? Me siguri si Enver Hoxha. Po ç’fituan shqiptarët prej atij qëndrimi izolacionist të tij? Për hatër të pushtetit të tij, gjoja në emër të sovranitetit, humbën lirinë e individit, prosperitetin ekonomik dhe fituan regjimin e egër diktatorial. Në atë rast Enveri me një demagogji të shpifur e shpalli veten nacionalisti më i pa epur, por siç thotë Ngjela shoku i vegjëlisë dhe Bllokut i Lubonjës, Enveri, ishte një nacionalkomunist, kësiso streha e fundit e maskarajt, sepse është tjetër gjë të jesh patriot dhe tjetër nacionalist. Në të kundërt, në fund të fundit, nëse bënim apo bëjmë një politikë më pragmatiste, çfarë do të humbnin shqiptarët? Ndryshimi u pa mbas viteve ’90. U rifitua liria e individit, ajo që na u mohua në emër të komunizmit nga baballarët e ‘lubonjave’, të cilët pastaj ‘idealin’, nëse kishin një të tillë, e provuan edhe në kurrizin e tyre, pavarësisht se nga komunizmi nuk hoqën dorë deri në varr. Edhe kafen e fundit me Ramiz Alinë e pinë. Kështu, shqiptarët, në shumicën e tyre, prosperuan ekonomikisht. Fituan edhe vetë ‘lubonjat’, që mbetën gjallë dhe sivëllezërit e tij. Por ajo që është më kryesorja u arrit aspirata kombëtare, u çlirua Kosova dhe më pas u pavarësua ajo. Ndihmuan amerikanët, për interesat e tyre thotë Lubonja. E pastaj? Nëse interresi i tyre përkonte me aspiratën dhe ëndërrën tonë, ku qëndron shqetësimi? Duhej ende kosovarët të ishin nën regjimin antishqiptar të Serbisë dhe të pritej spastrimi i saj nga Millisheviçi? A do arrihej çlirimi i Kosovës vetëm me luftën e kosovarëve? Është pak të thuash utopi! Po pse duhet t’u jemi mirënjohës amerikanëve? Për shumëçka, por së pari sepse, mirënjohja është virtyt njerëzor dhe jo servilizëm. Unë them se shqiptarët janë të fituarit e më të mëdhenj dhe jo amerikanët? Sot e për disa dekada, ndoshta gjatë gjithë shekullit XXI, ne kemi nevojë për amerikanët dhe jo ata për ne. Por pse e ka Lubonja vetëm me ta mllefin? Mund të jetë ndonjë obsesion i tij, por mund të jetë edhe trashëgimia gjenetike dhe ideologjike familiare. ShBA vazhdojnë të jenë në subkoshiencën e tyre ende xhandar i Botës dhe janë, por ashtu si xhandari brenda vendit na ruan rendin nga keqbërësit, pse ata mos jenë të tillë edhe për ne si komb, në rang rajonal e më tej? Nëse këtë autoritet ua njohin amerikanëve më të fuqishmit e botës ç’jemi ne që t’u tregojmë, sipas luboviçit, dhëmbët atyre? Një tjetër aspekt përkundër gjykimit kontrovers të Lubonjës. Pse ky nuk përmend asnjëherë Europën në fushatën kundër Sërbisë, apo ai është pjesë e segmenteve europiane që kundërshtojnë Amerikën? Ne vërtet jemi vend europian, por dhe historia nuk duhet harruar. Çfarë të mira kemi patur ne nga ajo sa i përket interesave tona, gjatë gjithë shek. XX. Kush na coptoi në 1913, kush na la nën thundrën staliniste për 45 vjet, cilët na përçmojnë ende sot? Ata pra, nacionalistët dhe ksenofobët europianë. Gjithsesi, më mirë vonë se kurrë, duke pranuar fajin e tyre në Londër në vitin 1913, kryeministri britanik T.Blair, kur iu bashkua fushatës për çlirimin e Kosovës nga agresioni i shovinistëve serbë, deklaroi: “Duhet, sepse me këtë akt po korigjojmë një padrejtësi historike që iu kemi bërë shqiptarëve!”. Pra nuk ish vetëm amerikanët , por edhe fuqitë më të mëdha të Europës, që çliruan dhe pavarësuan Kosovën. Dhe mu për këtë ne sot kemi më të fortë dhe më të mbrojtur se kurrë. Mos t’u jemi mirënjohës as atyre, pra europianëve pro amerikanë? Po atëhere cilët janë miqtë dhe aleatët tanë të mëdhenj sot? Rusët apo kinezët? Këtë të na e thotë Lubonja dhe mos flasë qesim, kur nuk ka, e as ia ka kërkuar njeri, të mbajë në shpinë fatin e shqiptarëve. Në pozicionin që mban me sofizmat e tij, veçse dëmton. Me parime sovraniste, izolacioniste etj, shqiptarët u ngopën me Enverin, ndërsa Lubonja po qe i mërzitur nga ky realitet, mos të rrijë sa në Shqipëri e sa në Itali, por mund të shkojë të rehatohet, ose në Venezuelë, ose në Korenë e Veriut dhe t’i lejë shqiptarët rehat.

    1. Gent says:

     Shum dakort me ty Bureto

  3. Xen kellira dajua i supermbeses anale says:

   Ti fute në burg te tat more birucaxhi.
   Ti je pjelle e shemtut dhe e qelbet.
   Ne nje nivel me Argita Brrish Shiqerre Gelbazen

  4. h says:

   More qorr sumqirë.

  5. Ilir says:

   Pa dhembe ne goje e do ti tregoje qellezat Amerikes ky!? Po ben diversion lubonja, njerezit duhet te perqendrohen te ilir meta e mafiozet qe shoqerohet, jo te traplleqet e lubonjes.

 2. Likja says:

  Njeriu roit me kalimin e kohes, por ka edhe nje takem qe jane te roitur qe ne lindje, dmth shejtan budalla. Dhe ky njeri i ploteson kushtin e te qenit shejtan budalla. Mjere ne qe kur hapim televizorin e shikojme ne ekran. Nuk eshte gje korona virusi para kesaj vemje. Largoni femijet nga televizori kur del ky njeri sepse do ti marre ne qafe si shoqatat fetare qe helmojne trute e te rinjve.

 3. 2fast4u says:

  O ky ka pjerdh fare

 4. Kukuleci says:

  Si ste vjen turp more qelbesire pa te lexuar vetem nga titulli tregon qe je i maget more bugaxhi muti

 5. Bbbb says:

  Rrëshkiti ky i shkreti

 6. beni says:

  qe te kundershtosh ameriken duhet te kesh bythe dhe ti nuk ke kellqe prandaj flet keshtu ajde te te veme kryeminister dhe kundershtoje

 7. Usa says:

  Cfare do ti tregosh Amerikes ti mor sumqire Spaci?! Je dhe i krishtere ti mor pocaqi dhe na merr shembull Turqine. Rruspi qelije.

  1. @@@@ says:

   Ti je me koke kkkk se Lubonja…qe kete teme e fut ne kanale …fetare….

 8. Ljubovici todit i rrjedhur says:

  Jepi todi,lufto imperializmin me paret tona si i perskutuar.

 9. Usa says:

  Cfare do ti tregosh Amerikes ti mor sumqire Spaci?! Je dhe i krishtere ti mor pocaqi dhe na merr shembull Turqine. Rruspi qelije.????????

  1. Stambolliu says:

   Por cilin te marri per shembull….Greqine..qe i lepin b….USA per cdo gje….o toc [email protected]

 10. Bimi says:

  Padyshim qe Amerika e bombardoi Serbine per interesat e veta po Kosova pa vullnetin e Amerikes nuk ekziston. Serbia I nisi kosovaret ne Shqiperi. Trump nuk do tja dije nese ka demokraci me Egjipt app Shqiperi. Ai do perkrahi ata qe jane ne interes te Amerikes e tani Rama i permbush kriteret. Lubonja tregon sa i kufizuar eshte me ide dhe se nuk eshte aspak intelighent.

 11. Ani says:

  Mese e vertete eshte kjo qe thote Lubonja.

  Mund ta shani ketu ne kete gazete, por vetem te verteten thote.

  Kush eshte ai idiot qe mendon se Amerika ka nderhyre per ” lirine dhe demokracine” eshte nje hajvan me 2 sy.

  Amerika eshte po i njejti shtet qe ka bere 65 grushte shteti neper bote, dhe po i njejti shtet qe ka bere luftra te tmerrshme ne Azi dhe Lindje te Mesme.

  Pa permendur ketu qe CIA dhe DEA jane direkt te perfshira ne krijimin e Karteleve te Kolumbise dhe Meksikes, apo bashke me Mossadin krijuan edhe ISIS-in.

  Nuk eshte ceshtja te qenit kunder apo pro Amerikes, por logjike e ftohe.

  Nga ana tjeter Amerika eshte po i njejti shtet qe bashke krijoi Jugosllavine ne 1919, dhe financoi me qindra milione dollare ushtrine Jugosllave te Titos. Nga kujtoni ju se e gjeti Milloshevici ushtrine qe perdori ne Kosove???

  Pa permend degjenerimin moral dhe kulturor qe vjen nga Amerika.

  1. 0000007 says:

   E nxoren koken ish 700 lekshat e sigurimit te verukut I

  2. tekniku says:

   Moj Ani dhe Anushe i ploteson kushtet per te qene antare e PPSH,nuk ka nevoje per stazh kandidati.Ke kuptuar thelbin e imperializmit dhe luften kunder dy superfuqive dhe sidomos degjenerimin moral qe “vjen” nga Amerika.

  3. undefined says:

   Jugosllavine e formoj Franca….hapni librat perpara se te hani m….neper forume…o “kompetent” dhe ushtria jugosllave u armatos sipas nje marreveshje BRSS-USA…nga te dyja palet…per shkak te statusit neutral…ok…

   1. Ani says:

    Mbylle gojen ti mer pall cari , lepires i drogaxhiut Rama qe vjen herr mbas here dhe shan greket ketu.

    Trinomi Amerike-France- Britani e krijoi Jugosllavine, jo vetem Franca. Hapi ti librat.

    Sape per Jugosllavine neutrale ,nuk ishin sovjetiket, por amerikanet qe dhane qindra miliona euro.

    Shko lepiji bythen cifuteve te Amerikes si injorant qe je tani.

    1. Kacaku says:

     Po ti cpate mor debil ?? Te paska mar suma zjarr. Tu dhimbsen evgjitet e Greqise ?? E ka mire undefined , shife se ckomente bejne qelbaniket e Janulles pastaj shkruaj o rot kari madje dhe me gunga . Hapi dhe ti librat , jo te historise , po te gjendjes cjvile , sa mos ndoshta gjen prejardhjen tende , veshtire ama me kaq sa eshte palluar mamaja jote ….

  4. lesh e li says:

   Fatosi ben pjese te ata qe jetojne ne dy kohe. Ne komunizem dhe pluralizem, pa asnje edukim te qarte e te plote. E keqja eshte se kur ai flet s’di cfare nxjerr prej trurit te tij te prishur. Kur flet per Ameriken, si ne enderr, aktivizon mesimet e Enverit dhe flet si komunist. Duke bere mish mash ato qe thote. Me nje fjale, Tosi eshte i pjerdhur.

  5. zek mustafa says:

   Ani,po me duket se ju paskit alergji kundera SHBA-es,sepse e kam vrejt tek shume shqipofolesa qe jane sternipa te turko-arabit,jane kundera Amerikes ! ?.Ti ende qenke me mentalitet te kumunizmit vec …………..deri sa te shiten rrenat.

 12. sabriu says:

  o pleher e mutit mos te qe amerika ne burg do ishe akoma duke nxjer krom ne spac.e ke pasur hak burgun,mosmirenjohja eshte gjeja me e keqe tek nje person ose nje popull…turp te kesh felliqesire.

 13. THANKS SHBA ?????????? says:

  ??????????????????????????????????????????

 14. Dash Pacja says:

  Po c’pati Enveri me ty!!!?? Ti qenke me Enver se Enveri!

 15. Muca says:

  Ne embrin e kujt flet ty o fytyr MUTE

 16. USA says:

  Po ku ke dhembe per ti treguar more trap pa dhembe:))).

 17. Miri says:

  Motren gruan vajzen ku ta keshe. GOOD BLESS AMERICA.

 18. Kledi says:

  Amerika dhe Perendimin kontrollohen nga cifuteria nderkombetare.

  Uashingtoni eshte qendra e tyre.

  Amerika eshte i njejti shtet qe krijoi Jugosllavine ne 1919, mundi aleatet e Shqiptareve ne 2 luftra boterore, furnizoi me qindra miliona euro ushtrine jugosllave qe e perdori Milloshevici me vone, eshte direkt e perfshire ne shkaterrimin e fabrikave dhe ushtrise ne Shqiperi, dhe ne promovimin e politikaneve me plehra ne Shqiperi.

  Promovon degjenrimin kulturor dhe moral kudo.

  I fundit fare eshte Edi Droga, qe mbasi po con gnithmone e me shume familje shqiptare drejt divorcit dhe nuk besn asgje per te ndalur degjerimin moral, mbasi nuk ben asgje per te ndalur emigracionin, tashme ka fillu me sjell edhe zezake dhe aziatike ne nje Shqiperi vetem me 2.8 milione banore.

  Por a do ta kuptoj ndonjehere Shqiptari mesatar idiot kete gje, une nuk e di.

  1. 0000007 says:

   E nxoren koken ish 700 lekshat e sigurimit te verukut I

 19. Piro says:

  Mendimet e tua Fatos, nuk vlejne as per ne hale. Shqiptaret e njohin ameriken jo tani, po qysh para 100 vitesh. Ky popull e njeh mire dhe lindjen, nga jugosllavia, Rusia, Turqia e kina. Po te mos ishte amerika ti do ishe ende ne Spac. Po si bole qe je ti nuk e ndan dot inatin nga logjika.

 20. Alban says:

  God bless Usa.??????????????????????????????

 21. Genci says:

  O Fatos le shkare

 22. Atdhetari says:

  Ç’farë po thua o “FILOZOF dhe Analist i Madh”!!!!??? E kam Thënë e Stër’thënë se: NUK ËSHTË FAJI YT por I Atyre Mediave Vizive dhe të Shkruara që ç’do gjë që thoni sikur dhe KUNDRA INTERESAVE TË SHQIPËRISË apo KOMBIT të Saj Përsëri Ju ANALESHË TË SKADUAR jeni bë qëndër të tyre!? FATKEQËSI? Oh, Sa pak është …!?

 23. Use your mind says:

  Çunaaaa…. qetsohuni…. tosi po thotë mendoni me koken tuaj…. dmth une kam keto fakte ju mendoni me koken tuaj as te merikanve as te europianeve as te rusëve. Eshte shume e thjeshte. Po me çshof jemi popull me probleme te rrënda per te kuptuar realitetin.

  1. Bbbbb says:

   Ça qun fakt ti mër çun i squt ? Lubonja thot që 80% e shqiptarëve të vdekur gjatë luftës të Kosovës i vranë amerikanët!!!! Di shkrim e këndim ti më??

 24. pjeter says:

  Ti hash kaken Amerikes dhe Shqiptareve.Si ka mundesi qe kjo gazete per dy klikime perhap fjalen e dhjere te ketij individi?

 25. Atdhetari says:

  Dhe diçka – Sikur të jetë e Vërtet ajo që Thua Se: Amerika dhe Nato e Bombarduan Serbinë për Interesa të Veta. Ç’farë Humbi Kosova dhe Kombi Shqiptar or “Filozof” i Rrjedhur! Atë Pavarësi si të duash ta quash. Më sa Kuptoj! Nën’Thënia e Juaj është se: Kosova ishte më mirë Nën Thundrën Serbe!? Bravo ANALESH!? Ke të “Drejtë” që Dilni si ty BUZHALË në TV e Gazeta sepse jeni VËRTET EKZEMPLARË TË RRALLË TË SHQIPËRISË!

 26. Vari leshin lubonjes says:

  PROVOJE TE BEHESH ANTI AMERIKAN JE I LIRE NUK TE NDALONE NJERI POR MOS U NGATERO ME SHUMICEN PRO AMERIKANE

 27. Fadili. Malesi e Madhe says:

  Si more nuk e mbyllni ne çmendine, kete psikopat ?!

 28. Lush berbali says:

  Booooobo !
  Sa rende eshte ky njeri…si e ka transformuar liria kete.
  Monster e ka bere.
  Çdo shqiptar i ndershem e mban koken nga SHBA.
  Hajdutet e floririt dhe njerezit e lene me goditje ne tru nga burgjet si Lubonja,kerkojne t’i tregojme vendin Amerikes.
  Ky Lubonja rritur ne bllok me barcaleta ushtarake beson vertet ne ate qe thote ,si barcaleta e labit ne kohe te xhaxhit.
  U mblodhen leberit te diskutojne mbi ngecjen ekonomike te Shqiperise pasi vdiq Enveri.
  Kerkonin zgjidhje ,e nuk gjenin.
  Atehere njeri u kujtua e tha : T’i shpallim lufte Amerikes.
  Ajo do te na sulmoje ,do te na pushtoje e rriedhimisht do jetojme me mire ,se do na mbaje me buke.
  -Bravo -bertiten te tjeret.
  -Nje sek-u degjua nje ze. -.Po sikur ta pushtojme ne Ameriken ?Mbahet gjithe ajo Amerike me buke !!
  E keshtu u shperndane pa zgjidhje.
  Ky sigurisht nuk quhej Fatos.

 29. Bujari says:

  Tregojni ketij dallkaukut se sa i kushtoi SHBA-se sulmi dhe shporja e serbeve nga Kosova martire , tregoini se fatura ishte 20 miliard $ , dhe se u paguan nga taksapaguesit amerikane , vetem nga ky fakt ata gezojne no limits mendimin dhe idete e tyre ne lidhje me Kosoven , dhe se Kosoves nuk ka pwr ti ardhur kurren e kurres e jeqia nga SHBA-ja , keshtu eshte kur dikush ai puna e ketij qelbanikut financohen nga qarqet serbo ruse ne Shqiperi , mbylljani gojen ndyresires Lubonje , qe te gjithe e kane muasellin ne bythe kurse ky ne goje …., Nuk embyll ate halene , dhe nuk e kuoton se sa here hap e mbyll gojen si filmat multiplikative qelb dynjane ….

 30. Robert says:

  Tosi, mire amerikanet qe bombarduan per interesat e tyre, po Franca alete e vjeter e Sërbisë perse bombardoi mbi Serbi? Po gjermania qe nuk kishte nxjerre kembe ushtari jashte territorit te vete qe pas perfundimit te Luftes II Boterore, perse e gjeti te udhes kesaj here per tju bashkuar kualicionit? Apo per intersat amerikane!. Po Turqia, meqe e kundershton ndonjehere ameriken, sic thua ti, perse mori pjese ne bombardime? Pse gjithe aleanca ishte ne unison si asnjehere tjeter per ta detyruar Milloshevicin te ndalonte represionin ndaj nje popullsie te tere? Nese bota ka bere ndonjehere nje lufte pa asnje interes tjeter, pervec mbrojtjes se vlerave te qyteterimit perendimor, vlerave te te drejtave njerezore, jam i bindur se kane qene ato kunder Milloshevicit ne ish Jugosllavi. Natyrisht ne sfondin e gjeopolitikes mund te dallohen edhe elemente te interesit te te medhenjve. te cilat ishin shfaqur prej kohesh, qysh gjate luftes se ftohte, qe si pjese e Europes, kjo pjese e Ballkanit te delte plotesisht nga dominimi rus. mirpo kete objektiv startegjik ata e kishin fituar me renien e murit te berlinit dhe shperberjen e Bashkimt Sovjetik. Ne marveshjen e Rambujese, qe refuzoi ta firmoste Milloshevici, atij i kerkohej ndalimi i represionit ndaj popullsise shqiptare, ulja ne tryeze me shqipteret…., dhe asgje tjeter. Ju luten Milloshevicit me dite te tera ta firmoste dhe kur ai refuzoi atehere nisen bombardimet. Pra nese ai do ta firmoste nuk do kishte bombardime. prandaj mos fol kot, mos hidh hipoteza me ndonje thenie zbuluar andej kendej. me mire kete pune e dine gjithe shqiptaret, edhe ti, por s’ta do interesi heperhe (ke kunje me Ramen, qe mbeshtetet nga faktori nderkombetar). Shqiptaret ne te dy anet e kufirit i jane mirenjohese SHBA dhe Europes. Pa mbeshtetjen e tyre nuk do kishte kurre Kosove.

 31. rexha 10 says:

  ky paska ikur per kose.TE RROSHE VETE SE TRUNI TE PASKA LENE SHENDENE. TE PAKTEN NJE FALENDERIM PER ATE QE BERI AMERIKA DUHET TIA DETIKOSH.

 32. xhemal says:

  nato lindi ne 1949,traktati i varshaves ne 1955.lubonja flet percat .eshte nje njeri qe ka jetuar si parazit e ska mesuar asgje nga vuajtja .kjo e fundit me cudit me shume.nga nje pro amerikan ne nje kundra amerikan flet per paqendrushmerine e tij ne mendime.thjesht e ben se eshte kundra rames dmth nje inatci i keq qe nuk mund ti sjell publikut asgje te mire.eshte nje njeri i mbyllur ne pusin e p ropogandes disfatiste,nihiliste,e here here i afrohet ideologjise fashiste

 33. Kuma says:

  Ashtu te lumte!Une thome,qe ti çpallim lufte Amerikes!Lufte ore lufte!

 34. mali says:

  te jemi serioze … ky tosi budalla fare nuk eshte … keshtu qe ka nje arsye te fjaloset keshtu.

  pyetja eshte, me cfare rron ky? kush i jep rroge, te haje dhe te pije? po te gjejme origjinen
  e parave te tij, kemi kuptuar kush fshihet pas fjalimeve te tosit.

  kerkoni te dashur kush i jep para tosit, dhe do gjeni kriminelet antishqiptare me rradhe:
  sali qeni, sali serbi, ilir plehra, ilir hajduti, ….

  1. KRISTI says:

   FIKS FARE MOS THUJ MO ASGJE SE E PRISH

 35. ida says:

  Paske ardhur nga Italia, ke frike nga corona virusi?
  Mos ki frike se nuk bie rrufja ne…!

 36. Perparim Tarko says:

  Ore ky eshte i cmendur nuk e di pse mirreni me kte debilin

 37. Opinjonisti i pa_anëshëm says:

  Keqardhje për lubonjën, Todi ishte disident por kishte dinjitet dhe intelektualitet, ky është në degradim intelektual…..

 38. Kali says:

  Ka pjerdh.Mos e merrni serjozisht ,e ka nga SAPUNI ne burg.

 39. Piku says:

  Ik o palle k…
  Paske ik nga mendte.

 40. Mjaft says:

  O Tosi,
  Nga e nxore kete, e kopjove nga vepra e Enver Hoxhes “Rreziku Anglo Amerikan per Shqiperine”? Po si nuk te vjen turp, nuk u poqe kurre (te njoh qe nga fillorja, shkolla “Murat Toptani”) mbete aguridhe, inatci, ziliqar, kunder te gjitheve, vehten tende perfshire. Ti shanje Edi Ramen per Erdoganin, o njeri pa taban. Nuk ke punuar asnje dite, vetem ke llapur gjithe jeten tende dhe ke vjelle vrer. Po, po , t’i tregojme dhembet Amerikes si Turqia hahaha, ti harron se ne nuk kemi dhembe fare, se Shqiperia nuk eshte Turqia, se Shqiperia jeton me borxhe nga lindja ne kohe te Enverit e nga perendimi prej 30 vjetesh, duke ngrene taksat e popujve te Perendimit, me dergesat e emigranteve, me lemosha, me pare droge e prostitutash. O si nuk ju ha mortja ty dhe ata canalistet si puna jote, ju shperlafte virusi se e kani menderosur kete vend

  1. Niku USA says:

   Edhe per Turqine flet gabim . Ishte marreveshje Trump Erdogan qe solli kete situate ne Siri. Nuk kishte pse Turqia te tregonte dhembet Amerikes po ishte Amerika qe i beri te mundur Turqise te beje cte doje ne Siri . Dhe me sa lexoj ne shtypin Usa po e ben me se miri e me mire se vet Amerika 7 vjet.

 41. dajana says:

  E shikoni cfar thot ky pasardhesi i shokut Enver, lufte Amerikes lufte BE….

 42. gess says:

  ska faj, ka ik fare nga kjo bote

 43. hrushovi says:

  te hengert mortja merr shembull venezuelen dhe me turqin amerikanet qenkan maja maja ti sdi cflet e cfar shkruan idiot qe amerika eshte ombrella jone mbrojtese ndaj serbis e cdo fqinji tjeter ndac nga ana politike e ushtarake duke ushtruar presion nuk te shkon mendja se me nje popullsi e buxhet kaq te vogel qe jemi me shpulla na marrin perpara

 44. Xxx says:

  Nje turkoshak neo osman asgje e re. Kjo eshte piaka qe i bashkon keta zgjebje antishqiptare me regjimin komunost te Enver Hoxhes. Urejtja per perendimin ku shqiptaret e ghehne veten kulturarisht, historikish dhe gjegrafikisht.
  Plrhre neo osmane.

 45. askushi says:

  Po piqet kungudhi ne ije
  Mos mirnjohes , Amerika te shpetoj ty e qjith popullin Shqiptar
  Amerika po na mban dhe ne dhe jetojm te lir zere se jetoj si ne Shqiperi po me kushte po do lodhemi do lodhemi se nuk kemi mbaruar universitetet po femijet tan jan te lumtur shkodhat po mbarojn vend pune ka plot ushqehemi mir
  . Krimi nuk na troket te dera si aty femijet nuk i rruajm si aty
  uje kemi drita kemi rruge kemi . Ca do te thuash se ka zezak , Dhe aty kishim Eqjyptjan seci ka punen e tij jetojn
  E po ti dhe si puna jote jan te teper ne kete bot
  Ik o njeri i shtrember
  Je anti shqiptar anti perendimor . Gabim qe jeton ne Itali shko jeto ne turqi atje e ke vendin je shqipfoles
  Amerikes ti maresh te keqen ti e me ata politikan qe ke aty
  Amerika e ka ndimuar Shqiperin e do ta ndimoj se jan trimat e Skenderbeut te paret e tyre , Kan zbuluar Ameriken o Lubjana se lubjana e ke emrrin ti

 46. ku ta kesh Lubo says:

  O Tos b.q ! me qe je kaq i zgjuar, mbushja mendjen Trampit qe te shkruaje ne twiter se nuk i intereson Kosova dhe Serbija dhe le te bejne çfare te duan midis tyre. Si ta mer mendja o i zgjuari i bythes: Çfare do te ndodhte mbas 48 oresh? Po nuk pergjigjesh dot vete, pyeti ata qe te paguajne.

 47. Pirdh pirdh se lirohesh says:

  Po pse o bole per intatet e tua duhet te mjergullijnr arsyen shqiptaret me profka te tilla. Ne 1920 nuk ishin amerikanet qe e shpetuan copetimin e Shqiperise Lodineze? Dhe ishin po amerikanet ne 1999 qe krijuan Kosoven antlantike.
  Po edhe sikur te jete e vertete qe u perputhen interesat me ne ku qendron problemi? A nuk duhet pare si fat per shqiptaret kjo mbeshtetje nga superfuqia me e madhe e botes? Amerikanet jane ata qe ( mua as me duhen fare interesat e tyre ) po i shpetojne shqiptaret nga armiku me i madh i tyre. Nga vete ajo pakice shqiptaresh si puna jote. Ti je mohus i identitetit te kombit shqiptar. Je njeri qe ke mohuar Heroin me te madh te shqiptareve Skenderbeun. Ke mohuar luften skenderbejane. Ke mohuar luften antifashiste te shqiptareve me preteksit e dimtatures qe erdhi pas clirimit. Je nje haxhiqamilist qe per shembull na tregon nje shtet autoritar si Turqia dhe nga ana tjeter hiqesh si dashnor i lirive dhe demokracise. Vetem referenca me Turqine te demaskon si nje mohues pa identitet dhe te coroditur narcist . Si mund te pranojne shqiptaret nje amorf pa shtylle kurizore api me mire nje mutacon deformurs Tersi , per ti dhene mendje!???

 48. Populli says:

  Po keto qe thua ti i do edhe me budalla shqiptar sna the ndonje gje …apo tani tu prish gjiza ty……

 49. Taku says:

  Po na i trego pak i teresin e Amerikes te shqiptaret?
  A thua shqiptaret kane skretin e krijimit te universit?
  Na shpjego interesin?
  Dhe shohim a perputhet ky i teres i tyre me tonin?
  Nqs Po, atehere gris bythen o dum babist.

 50. Timi says:

  Bravo shoku Fatos! Luftoje dhe tregoja dhembet imperializmit amerikan. Nese nuk te ndjek njeri spiumoi sic spiumove babain tend shokun Todi. Tani qe iku dhe shoqha Nexhmije e shoqja Vito vetem ti ke mbetur…qendro i forte shoku Fatos, qendro shkemb graniti sic te ka mesuar shoku Enver dhe sic te edukoi Partia ne Spaç. Kam edhe nje deshire shoku Fatos: uroj nga zemta qe te te qije Amerika, Turqia dhe Kosova ate motren dhegruan e gocen nese ke…te te japin nje motiv me te forte qe ti tregosh dhembet.

 51. BB says:

  Idiot, kelysh I Beogradit dhe Rusise.

 52. Virusi says:

  Ani, je shume I vogel per te gjykuar shtetet dhe politikat nderkombetare. Mos kerko te japesh mend kur s’ke per vete. Zoti e bekofte AMERIKEN.

 53. Kuq e zi says:

  Jo mo lal jo …
  Dhembet e mi i kam per rusine me ruspine e saj ne iliri
  Ti nqs do, tregoja amerikes ata rrenjet e kalbura qe quan dhembe
  Hahahaaaa ku e ke vepren e enverit o tos
  Todi me mire te bente nje mut sesa ty qe e more ne qafe

 54. Zani says:

  Çrendsi ka per çfare interesash i ra America Serbis, rendsi ka qe perfitusja kryesore ne kete rast ishte Kosova, ishin Shqiptaret, ca nga ata qe nuk e kuotojne jane injorant kurse ca te tjere jane si puna e qenit qe leh atje ku ha.

 55. "Refugjate" apo INVAZORE??? says:

  Lubonja PAGUHET NGA UDB-ja Serbe…Kjo Dihet..ky ka SPIUNUAR edhe Te jatin, por ajo qe te bene PERSHTYPJE:PSE U DASHKAN BOTUAR SHKRIMET E KETIJE SPIUNI???????????????

 56. baci says:

  Ti ske brek ne bythe dhe do te kundershtosh Ameriken,

 57. uskania says:

  Ky edhe Skënderbeun e quan antishqiptar…

 58. Ky njeri thjesht nuk duhet të merret seriozisht,le të vazhdoj në mbretërinë e përmbytjes.

 59. Koba says:

  O Coban i Ndyre Ti je rritur ne halete e Bllokutr dhe e ke ne gjak antiamerikanizmin.Ti me llafe nuk e do Xhaxhin Enver po me Vepra tregon qe i ke neteresine tende, qe nga koka deri ne Sume Mesimet e Tij.Mos leh ma se na vjen te Peshtire nga Mllefet tuaja.Zoraxhi i felliqur.

 60. Genti says:

  Edhe nese s’pajtoheni me Lubonjen, shkrimi eshte real !

 61. askushi says:

  O njeri po po ta leri Kosoven dhe Serbin Amerika ca e di ti se Serbia eshte vetem eshte me Rusin per 24 ore ta mer kosoven pa Ameriken
  Cfar interesa ka Amerika ta theun o kelush i Serbis
  Asnje interes
  Shiko Historin
  Kur perandoria Otomane pushtoj tokat arberore iken te te arbrit ngeli toka e shkret
  Emigruan ne italin e sotme Budhgari Rusi ku te mundin
  Po ne itali vajten me shum se Skenderbeut I kishin falur toka
  Aty nuk mund te rrinin te ter se ishin popull qe kishin luftuar 35 vjet ishin luftarak dhe kerkuan tok te re
  Ne vitet 500 550 ata zbuluan nje kontinent te rri qe u quajt Amerik
  Ne shqip A- mer- ik eshte Shqip
  Keta jan luftetaret e Skenderbeut u streuan dhe mbijetuan
  As nje interes nuk kan tjeter vec se e quajn Atdheun e tyre se te paret jan purro shqiptar Po te kishim kaq pasuri Osmanet ndejten 500 vjet ca moren pasurit Enveri ndejti 450 ca mori dhe keta ajdutrit tani 30 vjet
  Keta tani morren paran ton ne firma piramidale
  Po te kishte kaq shum pasuri as un as nje shqiptar nuk ikte
  Ne jemi nje laqje me 5 rrug as qje me shum
  Ca interesa ka Amerika pa me thuaj e di ti qe kur ndertojn rrug ne amerrik i ndertojne 2700 malje e di sa km bejne
  dhe me 8 korsi fshatrat e kan me 2 korsi une jam shofer dhe e di qe te bej 3000 deri ne 4000 $ ne jav duhet te bej te pakten 4000 malje ne jav tani na kan ven dhokbukun qe mos te bejme nga 4000 ml se eshte e rrezikshme .Ta kuptosh me mir o analfabet 6200 km ne javti biesh Greqis vajtje ardhe 8 her ne javdhe bejme keto lek dhe ja u dergojm ju ve te ushqeni se ju as qjylpera nuk prodhoni
  Ja kjo eshte Amerika ne Shqiptaret pun duam ca po kerkojm te pasurohemi ate po them dhe aty te krijohen pun per Shqiptaret dhe jo te thon se shqiptari nuk punon
  Punon dhe punon sa per 4 veta bashke ky eshte Shqiptari
  Me ca ju mbajm e dergojm ne Shqiperi te odhat na i falin
  Ne ja u dergojm ju jeni mos mirnjohes per ne e jo per Ameriken
  Nje muaj mos te dergojm ne Emigrimi ju ngelni pa buk
  Dhe mos e kruaj me Ameriken se e ke gabim
  Shan ti dhe nje pjes e politikes e ha populli se ju keni vjedhur
  Dhe ju duket se keni kapur qedhin me dor
  Ato para qe moret ndima ju e ju duken shum ne Amerik nje loj Javore eshe Mega miljon 450 miljon $
  Mjer populli qe ju ka juve analist politikan mjer populli ju jeni te shitur jo ne
  Ne e duham Shqiperin jo te pasurohemi po se kemi lindur aty as qje me shum nuk kemi interesa perfitimi
  Kemi 30 vjet qe dergojm per familjet tona
  Ca interesa kemi pa mi thuaj
  Interesat tona jan vetem e vetem se jemi Shqiptar jemi vedhezer te nje qjaku

 62. Atdhetar says:

  Analiza eshte shume e vertete por zgjidhja e ofruar eshte ne fakt infantile pasi na tregon Venezuelen por nuk merr parasysh qe filmi i Venezueles nuk ishte nje film kinemaje por eshte nje serial televiziv qe vazhdon akoma dhe me cka ngjare deri tani perfundimi eshte pare ne shume filma te tjere paraardhes. Venezuela eshte perkeqesuar ne menyre drastike si nga ana ekonomike, si nga ana e sigurise, e cdo fushe tjeter. Venezuelasit po ikin nga vendi ne menyre masive dhe vendet latin perreth saj po vuajne nga valet e pafundme te refugjateve. Erdoganin e pame se si i vajti guximi kur ja katandisi lirat si letra higjenike. Keto jane budallaleqe qe ky pseudo analist qe ben interesantin duke dale gjithmone si nje ze ndryshe qe te mbetet relevant e ta ftojne neper studio qe te pozoje si Kadriu i Institutit te Larte te Arteve ne Tirane. Nuk mundet Tosi te dije me shume se Kryeministrat qe i kane te gjitha informacione, thejsht duhet te zhvillojne diplomacine ne menyre te tille qe interesat tona si komb te jene gjithnje ne nje linje me superfuqine e kohet sepse nuk i bihet murit me koke, shkurt muhabeti. Perkrah shbave dhe evropianeve por jo kundra Kines dhe Rusise. Njashtu sic ben Italia dhe Gjermania edhe Franca. Edi Rama u tregua gjenial kur i tha Lavrovit “nuk ju kemi armiq por konkurrente dhe nuk e bejme nga detyrimi por keshtu kemi zgjedhur qe te qendrojme me Naton dhe USA”. Kjo eshte rruga e duhur.

 63. Koba says:

  Mos i jepni hapsire ketij Delenxhiu Antishqiptar

 64. KRISTI says:

  po si nuk mbaroj ky popull njeher pa nxjer felliqesira
  po paskemi qen populli me i shitur ,per 5 lek shesim nder karakter familje komb e atdhe
  po pse lodheni o njerez me keshtu lloj monstrash qe nuk kursyen prinderit per hesap te vet
  leket si i prekur nga emri i te jatit i mori dhe me shum se cfar i takonte
  tani vjell vrer si ne kohen e enverit ,lereni o njerez ai e ben qellimisht qe te ket mundesi te shkruaj prap dhe te mari haracin per shkrime te tilla me mir injoroeni se sa e komentoni nuk ka nevoj per komente ai sepse ai esht vet nje koment sic thot populli shife ca ftyre ka dhe shifi shpirtin \
  T U R P

 65. Haku says:

  Po ku i gjete dhembet ti more.. edhe ato qe ke i ke te kalbura.. vk.

 66. llumi reagon menjehere says:

  Ne fakt shkrimi i Lubonjes nuk ishte per LLumin

  1. Pirdh pirdh se lirohesh says:

   ” Fjalet e tua plot kuptim i kujtoj ne azderhane. Dhe sa hereme vjen me dhi’ me kuntohet zoteia tande!”
   O llum antishqiptar. Sa ka pare ky popull ne histori delirante budallenj si puna e Lubonjes dhe tendja….
   Po ne ndeysh nga ti une mendoj se Lubonja e fut ndonje leke ne xhep per fjalet qe thote. Ti vuan sindromin.

 67. Edi NYC/USA says:

  Fatos Lubonja po bëhesh qepaze këmbë e kokë mor lapanjoz.
  Mos bashko ndihmën e mbrojtjen Amerikane për Shqiptarët e për më shumë Kosovën me ndërhyrjen e Trampizmit e zagarit të tijë Grenell. Trampi që zapton tani zyrën e presidentit dhe zagari Grenell nuk janë gjë tjetër veçse benign kanceroze që është temporare në administratën Amerikane që do të pastrohen me rrënjë e dhëmballë në zgjedhjen e afërm për U.S. President.
  No one likes Trump. Not even his wife and children!

 68. TIRONA says:

  Truri i lubonjes ,kishte nje grusht me miza ,dhe ato iken, ju bashkuan mizave te tit koqes!
  GOOD BLESS AMERICA,THANK YOU!
  ??????

 69. Futja kot says:

  Ti tregoj dhembet gomari tigrit thua ti.

 70. Lennard says:

  O Futja KOT .Jo Gomari po Miushi ti Tregoje Dhembkat !!!!

 71. Konjak says:

  Ham –ham .

 72. Iliria e bashkuar says:

  Une nuk i pelqeje shume shkrimet e Lubonjes. Por ketu ka nje te vertete.
  Europa dhe Amerika jane ne radhe te pare miq te vetvetes dhe te “democracise”.
  Ata mund te bashkpunojne edhe me djallin per te ndryshuar nje sistem ne interes te tyre.
  Po lidhja me shqiptaret ? E para eshte ndryshimi i sistemit dhe fundi i çmendurise komuniste ne bote. Pastaj vjen shteti i se drejte dhe ne fund fare, fare vjen “miqesia”, qe shqiptaret e ngatrojne çuditerisht dhe e vene te paren.
  Lubonja ka te drejte, sepse me shqiptaret ka tallur bythen gjithe bota e me shekuj te tere. Vafshin ne djall kush i ka bere keq Ilirve, qe sot kemi kaq probleme dhe mungese zhvillimi. Shqiptaret jane te keqet e vetvetes nga mungesa e kultures per te ngritur nje shtet. Kjo eshte sa shume reale edhe pas Enverit.
  Mos haroni se edhe sot ne shume vende, Kosova konsiderohet si pjese e Serbise. Shqiptaret nuk e kane kuptuar fare kete qendrim dhe nuk kane mare masa te shpjegojne mire historine. Shume vete ne bote mendoje se ishte nje zgjidhje per interesa politike. Por kjo eshte pa diskutim nje e vertete e madhe. Pra shkatrimi i Jugosllavise. Problemi i pa zgjidhur i shqiptarve te Kosoves ishte kyçi i fundit per rezimin e Serbise dhe Jugosllavise. Nese shqiptaret mendojne me naivitet se kane miq ne Europe dhe Amerike, gabojne. Ata kane partener shume u me pak te rendesishem. Miqesia do te duket ne reagimin e politike botrore ne bashkimin e natyrshem te nje pjese te Ilirise, Kosoves dhe Shqiperise. Dhe rastet per penguar kete bashkim nuk kane mbaruar, te pakten ne Europe.

 73. Delina says:

  Nese sillet bota pas nje budallai si ky, i bie qe te gjithe te jene ne karantine dhe te izoluar, nderkohe qe duhet izoluar ky nga mediat, ky ndjell vetem frike, ndjell anti shprese vetem e vetem per tu klasifikuar si njeriu me i pare qe nuk shen me larg se vetja dhe budallalleku i tij. Te shkruash per te, nuk te mjafton portali, sepse budallalleku s’ka kufi. Lereni tek te marret, ku izolimi vjen natyrshem nga njerez me arsye.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Lini një Përgjigje