FOTOT: Kur Franc Beckenbauer desinfektonte duart në Rinas, nga frika se na sillte viruse nga Gjermania

Nga Armand Plaka

Detajet për atë që ka ndodhur si në aspektin sportiv, ashtu dhe në atë dokumentar historik, në fakt i plotëson më së miri një artikull i të mirënjohurit Uvil Zajmi ( shih: Bekenbauer me shokë lagnin këpucët në Tiranë prej urdhrit të Mehmet Shehut, Uvil Zajmi, Panorama Sport, 18 shkurt 2016).

Sidoqoftë, mjaftoi vetëm një foto që ma nisi dy ditë më parë një mik i imi ( R.Ç.), shkëputur nga një album fotografik i ikonës së futbollit gjerman, Franz Beckenbauer, që të më ngacmonte të shkruaja këto radhë e ta risjell edhe një herë në vëmendje atë ngjarje, nisur pikërisht nga situata që po përjetojmë aktualisht me corona-virusin.

Ishte viti 1971, kur Kombëtarja Gjermane e Futbollit do të shkelte për herë të dytë në tokën shqiptare si pasojë e shortit që e vendoste atë brenda një harku të shkurtër kohor, sërish përballë të njejtës skuadër e që do duhej konsumuar sërish brenda eliminatoreve të së njejtit kompeticion, Kampionatit Europian „BELGJIKE – 1972“.

E sërish sikurse në takimin e parë, jo vetëm interesi, por çuditë nuk do të mungonin në këtë përballje, e cila duhet thënë se në aspektin historik sportiv, ishte pikërisht porta që iu çel Kombëtares së RFGJ-së për të nisur rrugën e saj drejt sukseseve më madhore ( mjafton të kujtojmë këtu faktin se Gjermania brenda asaj dekade u shpall një herë Kampion Europe, një herë Kampion Bote, ndërsa Bayern i Mynihut tri herë radhazi fitues i Kupës së Kampioneve) që e katapultuan atë, ekipet gjermane dhe vetë futbollin gjerman në vitet ’70 të shekullit të shkuar si ndër më të mirët në botë.

E këtë radhë, ndryshe nga 1967, asgjë nuk do të neglizhohej e VIP-at si Franz Beckenbauer dhe Gerd Müller, të cilët kishin refuzuar në atë kohë të luanin ndaj Shqipërisë, këtë radhë ishin vënë në rresht për një përkrah legjendave si Patzke, Veber, Overat dhe Netzer për të arritur objektivin, pasi vinin edhe nga një barazim me Turqinë në Gjermani, i cili në ato momente ua rrezikonte jo pak objektivat nëse s’do të kishin fituar në Tiranë.

Madje këtë radhë do të dilnin në pah edhe emra të tjerë që do ktheheshin në legjenda të vërteta të futbollit gjerman e atij botëror, si portieri Majer, Berti Vogts e një ekip më i rinovuar në përgjithësi, drejtuar me mjeshtëri nga legjenda Helmut Schoen, trajneri më jetëgjatë në stolin e Kombëtares Gjermane.

Një situatë relativisht e ngjashme, megjithëse jo në kufijtë e një pandemie kaq vrastare si kjo e sotmja me „Covid-19“, diktuar nga një valë epidemie malarie, qëlloi të prekte lehtësisht edhe vendin tonë pikërisht në kohën që „Nationalmanschaft“-i do shkelte në Rinas për të nisur „aventurën“ shqiptare.

E në këtë atmosferë, yjet e Gjermanisë zbritën në Rinas më 15 shkurt, dy ditë para ndeshjes zyrtare që do të kurorëzohej me një fitore minimale 0:1 për ta në „Qemal Stafa“, më 17 shkurt 1971. Dhe pikërisht aty i pret edhe „surpriza e parë“, që vinte si pasojë e një urdhëri të dhënë nga ish-kryeministri Mehmet Shehu sipas të cilit, të gjithë të huajt që do të zbrisnin në Rinas, do të duhej që këpucët si dhe duart ti pastronin në një përmbajtje desinfektuese, për t’u siguruar se nuk do përcillnin asgjë nga mikrobet që mund të sillnin nga vendet e tyre.

E pikërisht këtë moment që për publikun shqiptar na shfaqet për herë të parë e mungon i dokumentuar edhe në artikullin e Y. Zajmit, na e rezervon vetë Franz Beckenbauer në një album personal fotografik me titull: „Schau’n mer mal” – Franz Beckenbauer – Geschichten und Bilder einer aussergeëöhnlichen Karriere“, me autor Tom Bender dhe Michael Pfad, botim i vitit 1995.

Ajo i referohet një shprehje të famshme të përdorur në dialektin bavarez nga legjenda Beckenbauer „Schau’n mer mal“ që në shqip do të thotë pak a shumë „të shohim një herë“ e që përmban momente nga jeta e tij futbollistike e ajo familjare. Titulli vijon në fakt me: “Franz Beckenbauer-Histori dhe imazhe të një karriere të jashtëzakonshme“. Albumi çelet me një parathënie të ish-Kancelarit të ndjerë të RFGJ-së, Helmut Kohl.

Sigurisht se shumë fansa të tij në Gjermani e në Shqipëri, padyshim se e posedojnë atë, dikush si dhuratë e dikush si të blerë në vitet ’90, por askujt nuk i kishte rënë në sy një detaj shumë i veçantë në lidhje me Shqipërinë në përmbajtje të këtij albumi.

Është pikërisht një foto që edhe pa diçiturë flet shumë, por gjithsesi në diçiturën e saj shkruhet: „Aeroporti i Tiranës / Beckenbauer duhet të lajë duart në një solucion desinfektues. Në këtë mënyrë eliminohen të gjitha viruset kapitaliste. Vetëm pas kësaj mund të vijonte udhëtimi për më tej. Në ekstremin majtas në foto, shihet edhe Berti Vogts“.

Është sigurisht një detaj që lidhet shumë me situatën aktuale, pavarësisht se s‘ka dyshim se autorët e albumit e kanë përfshirë në atë kohë këtë detaj në album, pikërisht për të sjellë edhe më fort efektin e habisë në kufijtë e një humori thuajse të zi, që e ilustron edhe më shumë izolimin e vendit tonë në ato kohë. Mund të ketë qenë sigurisht edhe një përzgjedhje e vetë Beckenbauerit, por kjo pak rëndësi ka.

Nga perspektiva aktuale, tashmë e shohim se s‘paskësh qenë aspak një masë e tepruar, e as e qesharake, duke pasuar parasysh protokollin e orientimet e sjella nga OBSH në të tilla raste, ku kontakti i parë me të huajt shpesh të dikton edhe futjen në karantinë në raste ekstreme si ky i pandemisë.

Beckenbauer do të vinte edhe disa herë të tjera në Shqipëri e do të takohej edhe me miq e tashmë ai e dinte se jo vetëm në 1971, kur stadiumi do të mbushej plot për të parë qoftë edhe seancat stërvitore të „Nationalmannschaft“-it, shqiptarët përtej „solucionit desinfektues“ do të rezervonin për të e mbarë kombëtaren gjermane gjithë admirimin e tyre.

Ajo VKM dhe ai vendim i ish-kryeminsitrit Shehu do të vijonte të kishte fuqi madje edhe pas demokracisë, në kohë fare të zakonshme (edhe pse jo në Rinas) ku dëshmitarë janë shpesh udhëtarët që kalojnë në pikat e kalimit kufitar tokësor, ku u duhet të njomin me solucion gomat e makinave të tyre, një procedurë që veç kostos, u duket sidoqoftë shumë e habitshme dhe qesharake.

Përtej fotos që na përcillet nga albumi në fjalë, po sjell në këtë prurje edhe disa foto të shkëputura nga shtypi gjerman i kohës (të cilat për të mos kaluar në përsëritje vulgare, po ashtu nuk gjenden në artikullin e U. Zajmit) që shoqëruan atë ngjarje që sikurse e theksuam, shtroi padyshim rrugën e sukeseve më madhorë në historinë e futbollit gjerman dhe ka lënë gjurmë të mëdha në historinë e futbollit botëror, përsa i përket skemave taktike dhe shpirtit të garës në ekip që nuk gjendet askund tjetër në botë në atë masë, sa në atë gjerman.


73 komente në “FOTOT: Kur Franc Beckenbauer desinfektonte duart në Rinas, nga frika se na sillte viruse nga Gjermania”

 1. NjeQytetarOptimist says:

  Klasike…

 2. ec aty says:

  Kishte shtet atehere, jo shaka …

  1. ec edhe ketu po deshe says:

   Ishte pidhi i sat’ome atehere qe bonte shtet leshi.

   1. ec aty says:

    Lesh lesh,
    po halabakeve si ty
    ja ka ngjersh!

    1. ec edhe ketu po deshe says:

     Na hongri mutin, ja ku jemi shnosh si molla, keni met edhe ju kokeloqet qe pirdhni kot anej knej, kurse ai shteti ka shku per lesh.

     1. ec aty says:

      Nese je si kokrra e molles pse ankohesh atehere o bythcpum? Se te dhemb akoma bythaaaaaa 😀 😀 😀

      1. ec edhe ketu po deshe says:

       Kush po ankohet mer qenef, ti po ankohesh per shtetin tashti, une nuk varem nga shteti o koqe kandari. Bythen e kam ne rregull e dhjes per dite, po deshe produktin mund ta dergoj me DHL ose me FedEx. ?????????????

       1. ec aty says:

        Duket qe te punon bytha 😀 😀 😀

        1. ec edhe ketu po deshe says:

         Per te dhjere po, me punon. Ti si e ke punen mos je bere gje kaps qe me ke zili? ???

 3. Dani says:

  Kishim shtet ne at koh , kishim qeveri qe e donte kombin dhe popullin e vet , panvarsisht se nuk ishim te pasur por ishim njerez me dinjitet , rrespekte PPSHs , dhe se esht Bekembauer me shok , trarjenri komtares GJERMONE fut doren tek ko…t i mban er live gjat botrorit , i mbante er ko…e, pastaj e fuste krahun ne byth posht brekve e nxirte i mbante er prap , tani me thoni nuk kishte te drejt shteti SHQIPTAR i asaj kohe , rrespekte per ekipin dojç , por kur vjen puna tek shneti poullit tim i jap te drejt ligjit te asaj kohe te PPSHs.

 4. Dani says:

  Kishim shtet ne at koh , kishim qeveri qe e donte kombin dhe popullin e vet pa hile , panvarsisht se nuk ishim te pasur por ishim njerez me dinjitet , rrespekte PPSHs , dhe se esht Bekembauer me shok nuk ka fort renci qoft kush te doj , trarjenri komtares GJERMONE fut doren tek ko…t i mban er live gjat botrorit , i mbante er ko…e, pastaj e fuste krahun ne byth posht brekve e nxirte i mbante er prap , tani me thoni nuk kishte te drejt shteti SHQIPTAR i asaj kohe , rrespekte per ekipin dojç , por kur vjen puna tek shneti poullit tim i jap te drejt ligjit te asaj kohe te PPSHs.

  1. Kapitalisti i Eger says:

   O Dani, te rrosh vete, se mendja te paska lone me kohe.

 5. Na myten says:

  Gazetari loqe harron se ajo ishte periudha e gripit te Hong Kongut dhe kishte rregulla nderkombetare ne pikat e kalimit te kufirit.
  Kurse per makinat o trap ka lidhje me transmetimin e semundjeve te bagetive nga njeri shtet ne tjetrin.

  1. Bbb says:

   Mirë pra po idea ëahtë që atëhere nuk i jepje dot 2000 leka policit në kufi dhe të kaloje pa dezinfektu
   Apo me makinën plot me drogë apo plot me evro

 6. Eri says:

  Kishim shtet legjendar atehere jo shaka.

 7. Albo in UK says:

  Kishim shtet ne ate kohe jo llafe. Vertet kane internuar dhe vrare dhe disa prej tyre ndoshta pa faj, por shumica e kombit ishin rehat te gjithe ne pune dhe me shtepia. Kush ishte ne fshat punonte token dhe jo si sot qe e kane lene djerre. Qyteti punonin neper uzina dhe fabrika. Sot me te shumtet jane pa pune ose emigrante pastrojne halete e botes. Me mire buke e djathe dhe ne vendin tend sesa emigrant ne vend te huaj i perbuzur. Ne Tirane shpernguleshin vetem ata qe kishin tru dhe jo lloj lloj shpellaresh dru me pre qe nuk dine as te thone miremengjes. Lavdi vepres se ndritur te udheheqesit tone te dashur shokut Enver Hoxha.

  1. Kurban Bajrami says:

   O u ftofsh ne bithe o Albo, ti me gjithe ate te lavdishmin tend.

   1. ec aty says:

    ENVERI HERO KOMBETAR I SHQIPTAREVE!

    1. Kurban Bajrami says:

     Dakord, Enveri Hero Kombetar i Shqiptareve budallenj. Ne te tjereve, po deshe mos na perziej.

     1. ec aty says:

      Ti nuk je shqiptar o Kurban, je arab 😀 😀 😀 😀

      1. Kurban Bajrami says:

       Ku ma pe pashaporten ti o rrote kari? Apo te dha Enveri bythen dhe ti e zbulove nga era. ????????

       1. ec aty says:

        Ju arabet muhabet bythe beni gjithmone, edhe nga ekrani ju duket suma e ngritme 😀 😀 😀

        1. Kurban Bajrami says:

         Megjithate s’kuptoj c;ke me arabet, jo per gjo po une s’kam te boj me arabet. Po ti kujdes se po tu leshun arabet do ta kerkosh bythen po s;ke per ta gjet e do te lahesh n’mut. ?????????????????????

         1. ec aty says:

          Pirdh o arab pirdh, se e ke jo vetem te cpume … 😀

          1. Kurban Bajrami says:

           |Ti o loqe sa here shkruan arab te ha bytha aq shume sa fut tranguin dhe masturbohesh nga brenda. ????????????????

          2. ec aty says:

           Amon mos na trego pervojen tende personale se c’a bo me sumen tende, se na e shpife o kaqol 😀 😀 😀

          3. Kurban Bajrami says:

           Une te kam pa ty dhe tet shoqe kur blini tranguj dhe i kerkoni te gjate e te trashe. ???????????

    2. ec edhe ketu po deshe says:

     ENVERI HERO I KETIJ TIMIT.

     1. ec aty says:

      ..esaj i asaj tendes 😀 😀 😀 😀

      1. ec edhe ketu po deshe says:

       te paska hyre enveri ne bythe mire e po te gudulis ????

       1. ec aty says:

        …qenke specialist i ceshtjes mesa duket o bythtundes!

        1. ec edhe ketu po deshe says:

         kij kujdes se specialisti ta bon bythen edhe ty, edhe babit. E man men kur te perkedhekte babi? ????????????

         1. ec aty says:

          Qenke bythtundes bebush o zhuls rrugesh 😛

          1. ec edhe ketu po deshe says:

           Ooooo, e make men mire kur te molestonte babi e ta la zakon te besh sevap me sumen andej e ketej. ???????

   2. moni says:

    Edhe ti u ftofsh me shpellarin e Vicidolit se ai na solli super progres faktikisht! Ti do e ksh idhull se zaptove ndonje cope toke tek Astiri a ne Bathore….

    1. Kurban Bajrami says:

     o moni o rrote kari, po ti ala nuk e ke marre vesh qe Vicidlosin e pruri Nexhmija e Ramizin?

 8. Kritiku says:

  Ne nje shtet serioz masat parandaluese jane me se normale.Per asnje qytetar me mendim zbatimi i masave eshte ngadhenjim mbi ate qe respekton ligjin,perkundrazi edhte dinjitet.

 9. nje shqiptar says:

  Autori shkrimit me duket o pak i trashe ose dashakeq me vendin e tij. Kur flet per dicituren e fotos, pavaresisht se dicitura eshte jo e tij, na mbush mendjen se edhe pa diciture keshtu eshte, “virus kapitalist”. O autor i shkrimit, se nuk mendoj qe je gazetar, po virusi nuk ka as kombesi dhe as parti, i vret te gjithe. Ka mendjelehtesi se si e trajton kete gje dhe nuk ka respekt per jeten. Keta njerez me shume duan te shpallin idiotizmin dhe bindjen e tyre budallaqe partiake se se dinjitetin dhe vendin e tyre. Nga ana tjeter edhe vete autori i shkrimit eshte vetem nje pjese e kesaj gazete dhe e ka plotesisht te drejten te jete ai qe eshte, por kususri yne te kalojme kohen me gjera te nje niveli te tille medioker per mos thene dashakeq.

  1. Kinez says:

   O shqiptar po te them dicka per e largu se une kinez jam: ti qenke kokrra e koqes kanarit. Autori po te thote qe fotoja flet vete, pra prurja qendron pikerisht te foroja e qe s’ ka nevoje per koment, po per te qene korrekt autori ta ka sjelle edhe dicituren. Jo per ty, se ti e di edhe pa diciture se cka shkruar nemcja, po per lexuesit. Ti qenke aq i trashe sa derri e gomari te duken gjeni. Ai po te thote qe masat e marra edhe pse te cuditshme nga nje aspekt ishin ok ne nne aspekt tjeter, duke pasur parasysh sidomos situatat ne rast epiemie apo pandemie. Autori i shkrimit s’ eshte hic pjese e kesaj gazete sepse materiali eshte botuar ne FB e autorit dhe eshte risjeĺle ne dhjetra portale pastaj per shkak te interesit, perfshire edhe fa,eten Tema, por ky eshte nje tjeter detaj qe tiy mor idiot klasik dhe i paditur qe je te nxjer serish blof sepse ti je katunar, debil dhe i trashe, jo medioker.

   1. uhahahaaaaaa says:

    Natyrisht qe ti nuk je kinez. Se ti i ha mutin kinezeve. Ti je nje RROT CARI 😀 😀 😀

    1. ahuhuuuuuuuuuuuu says:

     Edhe ti je palle gomari ?????????

     1. uhahahaaaaaa says:

      Ndersa ti bibilush kinezi 😀 😀 😀 😀
      Ta mbeshtes …

      1. ahuhuuuuuuuuuuuu says:

       Po, po, bibilush kinez, po po qin gjithe boten ama ????

       1. uhahahaaaaaa says:

        Ty me siguri …

        1. ahuhuuuuuuuuuuuu says:

         kte ta tha kur po te zgafllonte, apo mas klimaxit?

 10. Karantina says:

  Asgje e keqe , perkundrazi masa te forta parandaluse , bile dhe brenda per brenda teritorit shqiptar , kishte pika desinfektimi te detyrushme per kedo qe kalonte me kembe apo me makine . (Ne gjuhe te perditeshme i quanim karantina )

 11. Kollodoku says:

  A e keni dëgjuar fjalën virus ne kohë e Enverin?
  Le të thot ndonji. Gjithë bota ibënte fresk Bekembauerit në SHQIPËRI lante duart si legen. Kjo tregon fuqin e shtetit. Aty si te gjithë. Hec hec.

  1. ? says:

   Jo mer ti idiot ku kishte virusa ne kohe te Enverit, edhe Bekenbaueri shyqyr qe erdhi ne Shqieri se nuk kishte as sapun, nuk kishte. Kollodok qeke komplet.

   1. yp Xhixh says:

    Ti pikepyetje s’ke pas as sapun as tru o pall.

    1. ? says:

     Kisha kar, pyet mamin tat po s’besove.

     1. yp Xhixh says:

      Ti dukesh qe je krejt pall cari!

      1. ? says:

       N’gjum e pe ti?

 12. Tori says:

  Ti qenke kurban bajram prandaj nuk te pelqejne te lavdishmit.Ska gje ti je mire me tobe sturfullah kurse Albo in Uk eshte mire me te lavdishem.Eshte thjesht zgjedhje ne baze te kapacitetit.Une per vete jam dakord me Albo in Uk.

  1. Kurban Bajrami says:

   E the vete, qeke me kapacitet te ulet.

   1. ca po thua says:

    .. ja po me kapacitet = 0 si ty o Koqeurbani, katunar debil 😛

    1. Kurban Bajrami says:

     une po them pidhi i debiles qe te llindi ty o kaqol

     1. ca po thua says:

      = 0 je o kurvan 😛

      1. Themie Thomai says:

       kurvani te qift robt ?????????????

        1. Themie Thomai says:

         uuuuups, shterroi perroi.

         1. ca po thua says:

          = 0 je o pilives.

          1. Themie Thomai says:

           Ou erdhi shurra prape, u lirua prostata.

          2. ca po thua says:

           Nuk e kam asnjehere te lire, e kam gjithmone mrena bythes tende!

          3. Themie Thomai says:

           Shif se qeke ne enderr, anatomikisht eshte e pamundur qe prostata jote te jete mrena bythes sime. Po reshkikte prej izolimit.

 13. mir says:

  nuk me pelqen qe ti ofendoj te tjeret , sepse ofendimi eshte arma e ish komunistave : A nuk ju mjafton qe ai sistem islamiko komunist deshtoi ne gjithe Europen , por ju qe keni nostalgji per ate kohe perse nuk shkoni ne north Kore mbasi edhe babai i ketij komondantit suprem qe eshte tashti ka kene shok me gjak piresin enver ,…. ose shkoni ne Kube ose ne Kinen e madhe. aaaaa nuk ju pelqen sigurisht. Eshte e vertete se ne fshat e punonim token kundrejt pageses 40 ose 100 leke ( ferma pak ma shume )por hanim buke misri shume here me myk ose me vrima nga mijte ,kurse vertete e prollonim grurin por e hanin qytetaret , sepse halja enver e kishte pak frige qytetin kushtu qe fshataret i pati kthye krejtesisht ne skllever pa asnje te drejte , por ma anti njerezorja ishte kur pati thane kjofte largu se grate jane te barabarta me burrat ,e i pati fute te shkretat gra ne kazem e lopate , kush ishte ushqimi uje e sheqer kooperativa kurse ferma kishte plun edhe marmalaten , u zgjata shume ju jeni te semure nga ai sistem ,sigurisht njeriu i ri i pa fe e pa atdhe ……….

  1. ik ere pirdhu says:

   Sa klase shkolle ke ti mor torrollak, bebush budalla …

   1. ti je per t'u pjerdh per vehte mer rrote [email protected] says:

    ti je per t’u pjerdh per vehte mer rrote [email protected]

    1. ik ere pirdhu says:

     O “mir” o analfabet …

  2. moni says:

   Shtet islamiko-komunist? Po komunizmi ne thelb kishte ateizmin o tu mbyllte.
   Une e kuptoj qe je fans i anarkise made in ’97. Ne kete pike nuk te ndihmon dot askush, as psikiatri madje!

 14. mir says:

  e drejte por desha te them se islamiket vrasin ne emer te fese , kurse komunistat vrasin ne emer te idoologjise , pra kete kane te perbashket .
  me gjithe se edhe islamik ka kene ai hale , kjo vertetohen me vrasjen ne mase te klerit katolik , e shume ma pak te muslimaneve. persa i perket sherimit eshte ma se e vertete qe ju sherbetoret e enverit (jo te gjithe) keni vendos te shkoni ne boten tjeter me semundjen qe ja u pati fut ne tru kjofte largu enver !!!!!

  1. uhahahaaaaaa says:

   O gjynafqar trushpelar, o kokrra e injorantit, o i pashkolle i arratis nga kopshti zoologjik.

   1. ahuhuuuuuuuuuuuu says:

    Te qifte miri ne bythe.

    1. Tanguli says:

     U bere xhelooooooz …

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *