DOSSIER/ Syrja bej Vlora, korrespondentit të “Neu Freie Presse”: Princ Vidi të mos largohet nga Durrësi. Esat Pasha shfrytëzoi fanatizmin mysliman

26 Prill 2020, 20:05Dossier TEMA

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 26 Prill 2020

“Le Temps” ka botuar, të enjten e 28 majit 1914, në faqen n°6, një shkrim në lidhje me intervistën e atdhetarit shqiptar Syrja bej Vlorës, dhënë asokohe korrespondentit të gazetës austriake “Neue Freie Presse”, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :

Një konsultim mbi Shqipërinë

(Shkresë nga i dërguari ynë i veçantë)

Vjenë, 27 maj.

Përfaqësuesi diplomatik i Shqipërisë, Syrja bej Vlora, i cili sapo ka mbërritur, është pyetur nga redaktori i “Neue Freie Presse” për kryengritjen, për situatën e principatës në përgjithësi dhe për masat më praktike për t’a zgjidhur.

Syrja i përsëriti kolegut tonë vjenez atë që i kishte thënë kontit Berchtold kur ai qe në Budapest :

Forca e komanduar nga oficerët holandezë, të pakët në numër, është në vetvete e pamjaftueshme.Duhen trupa të huaja, të paktën pesë deri në gjashtë mijë ushtarë janë të nevojshëm, dhe komisioni i kontrollit të marrë përsipër drejtimin e qeverisë nën autoritetin e sovranit.

Sa për kryengritjen, është në thelb myslimane dhe armiqësore ndaj të huajve, por jo armiqësore ndaj të krishterëve.

Esat Pasha shfrytëzoi fanatizmin mysliman, dhe do të ishte e rrezikshme ta kujtojmë me idenë për të shpëtuar sovranin.

Unë nuk kam frikë për jetën e mbretit dhe familjes së tij. Megjithatë, mbreti duhet të jetë i fortë dhe të mos largohet nga Durrësi.

Ndoshta do të kishte qenë më praktike sikur të ishte vendosur në Vlorë, ku unë i pata vënë në dispozicion pallatin tim,
por tani ai duhet të qëndrojë në Durrës.

Ai ka përkrahës trima, siç është Abdi beu, i fisit Toptani; është një kushëri i Esatit, por më popullor dhe më patriot se ky i fundit.

 

 

 

5 komente në “DOSSIER/ Syrja bej Vlora, korrespondentit të “Neu Freie Presse”: Princ Vidi të mos largohet nga Durrësi. Esat Pasha shfrytëzoi fanatizmin mysliman”

 1. sunitet nuk bejne shtet,lloji i kafshes......... says:

  istoria perseritet,ose me sakt vazhdon………..fara e keqe muslimone qelb ose mavros jeten[me krimet,dhunimet,grabitjet,pabesine,injorancine,fanatizmin,zakonet ,ulerimen e hoxhes 5 here ne dite,madje edhe muziken tallava,bakllava apo kafen turke etj,etj] identitetin e shqiptarit ne evrope,ameriki e me gjere……………….keshtu do te vazhdoi per shekuj!

 2. Revizori says:

  Ne ato kobera kur familja Vlora qendronte ne balle te luftes dhe politikës per formimin e shtetit ne Shqiperine e Sapo shpallur te pavarur.
  Të nderuar qofshin baballaret e kombit tone, sepse qe nga viti 1924 nuk kemi patur me burra te tille.
  Ahmet Zogu dhe Enver Hoxha u kujdesen qe vetem xhahilët te mbeteshin gjallë.
  Prandaj na jane bere peshqesh Saliu, Mul Noka, Strazo Debili, Lolo Basha, Aldo Bu-bumçi, Taulant Palla, Nard Ndoka, Blendi Klosi, Arben Kazino Ahmetaj, dhe plot rrumpalla te tjere.
  Ne mes tyre, natyrisht qe Edi Rama do te duket me i bukuri i shpendve.
  Ai eshte vertete me i zoti nga te gjithe keta qe kemi sot, por ky eshte nje krahasim i gabuar.
  Kur u be edhe Sali Berisha Katunari Legjendar president i Shqipërisë, une mund te gjej nja 100 shqipetare qe duhej te ishin presidente te SHBA.
  Kur nuk.kemi.me ke ta krahasojmë, natyrisht qe Rama duket si i derguari i zotit ne toke.
  Kjo nuk eshte gje e mire, dhe ne fakt eshte fatkeqesi e Shqipërisë, prandaj duhet se z’ben qe opozita te reformohet dhe te behet force serioze.
  Por sa kohe eshte Salua tek dera, opozita era mut do vijë perhera – ne qofte se e dini fabulën e famshme me Balon (qenin) qe nuk e linte te shkonte ne banje te shkretin mik.

 3. Tonny says:

  Bakllava dhe kafe turke( eliniko) gjen me kuintal ne Eladha. Turqine e shani por kulturen deri diku e keni trasheguar me se miri, madje, ne disa fusha si ushqimi, embelsirat muzika, mentaliteti apo ngjyra lekures (ezmere) akoma me teper. Kot nuk thone veset dalin me shpirtin. Kur te bojne moral ezmeret e EU!?!

  1. Lani says:

   Turqit dhe greket jane vellezer te nje gjaku,por feja i percau dhe beri armiq.

 4. shqip says:

  Fatkeq ! Asgjë më tepër se kaq. Jemi fatkeq sepse historia hodhi ca hordhi nizamesh arabe në këtë tokë. Me Vidin Shqipëria do ishte shtet serioz e me peshë në tavolinën Europiane. Nën ndikimin politik e kulturor prusian, sot nuk do kishim Elvis Naçë, apo hoxhë Armand që të shpelanin trutë e injoranteve të periferive. Ça fat leshi paskemi pase ! Thamë se shpëtuam nja 50 vjete nga gjyzelet. Jo, s’behet llaf. Nga mëngjesi në darkë vetëm teleshpifsira turke ka. Del tjetri e fillon këndon sikur me qene ne Afganistan. Fatkeqësi. Me shumë se kaq nuk mund të jetë fatkeqësia. Pale kur dalin neper lagje me daulle e klarinete. Ec aty , mamluk bradhers. Po pse na ra ne për pjesë mor , mor??? Ku m*** qëlluam ne? Po te paktën mos bëni si gore duke bërtit “E dum Shqipërinë si gjithë Evropa”. E do lesh si Europa. E kanë mbush me minare , dhe e dun si Europa . Ato ***t kush e futi në lidhjen islamike ! Sali Qamili me 40 barbare.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Lini një Përgjigje