Profesor Marku i rikthehet sulmit ndaj Robert Ndrenikës: Sahanlëpirës i qeverisë, çfarë aktori mund të jetë? Edhe emocionalisht s’ka lidhje me profesionin e tij, unë pëlqej Robert De Niron

Duke folur për shmbjen e teatrit, Mark Marku ka vijuar sulmin ndaj aktorit të madh Robert Ndrenika.

Edhe pse është përpjekur të sqarojë deklaratën e tij të më parshme, Marku sërish nuk i ka kursyer fjalët fyese në adresë të nderit të kombit.

Në një intervistë, ai thotë se nuk e ka quajtur “leckë” por “e kanë bërë leckë figurën e tij në prag të pleqërisë”.

Ndërkohë ai thotë që pëlqen Robert De Niron.

Deklarata e Markut është kritikuar masivisht nga qytetarë dhe figura të shumta publike.

Mark Marku: Mashtrojnë. Nuk e kam sharë Robert Ndrenikën fare. Është aktor që e vlerësoj dhe e di që e vlerëson dhe publiku. Është nga aktorët më të mirë që kemi pasur ne. Kam thënë për të kuptuar thelbin e qeverisë shikoni sesi po e trajton Robert Ndrenikën, sesi po e bën leckë në sytë e publikut duke i futur emrin te listat e atyre që mbështesin shembjen e Teatrit, gjë që më pas vetë Robert Ndrenika e ka mohuar. Pra mënyra sesi po e trajton qeveria  Robert Ndrenikën, duke tentuar ta trajtojë si leckë. Së dyti kam  thënë që një aktor që kërkon shembjen e Teatrit Kombëtar çfarë aktori mund të jetë ky? Nuk kam  vënë në diskutim statusin profesional të tyre. Për disa prej tyre nuk kam fare respekt por kjo nuk përcakton vlerat e tyre, është thjesht pjesë e shijes sime.  Unë pëlqej  Robert De Niron dhe nuk pëlqej një aktor tjetër por kjo nuk do të thotë  se është aktor i mirë apo i keq sepse shijet tona nuk përcaktojnë vlerat e të tjerëve.

Analisti thotë se ka të vështirë të kutojë sesi një aktor i të tilla përmasave kërkon të prishet skena ku ka luajtur vetë.

Mark Marku: Arsyet e tij nuk i di por nuk e kuptoj pse? Si një aktor i tillë që ka dhënë jetën aty kërkon të prishet skena ku ka luajtur vetë? Edhe nga pikëpamja emocionale unë nuk e kuptoj. Mund të jesh artist i mirë por mund të mos kesh disa koncepte elementare, por unë po them që një aktor që ka luajtur në atë skenë kërkon shembjen e asaj skene do të thotë që ai edhe emocionalisht nuk ka lidhje me profesionin e vetë.

Për të qenë fair ne zbardhëm fjalë për fjalë deklaratën e bërë nga pedagogu Mark Mark  në studion e News24 që shkaktoi gjithë atë reaksion në publik.

Mark Marku: Artistët mund të kishim bërë kompromise si ata sahanlëpirësit e qeverisë Robert Ndrenika dhe Viktor Zhusti që vetëm artistë nuk janë. Nuk e kuptoj si mundet Robert Ndrenika që kam pasur respekt, edhe për Viktor Zhustin por duke e ditur që ka qenë i dënuar si trafikant këtu bie respekti si artist. Vetëm këtë, si të poshtëron një shtet i tillë, Robert Ndrenikën që të gjithë e kemi respektuar si aktor e detyron në atë derexhe që e bën leckë në prag të pleqërisë. Gjithë atë aktor e bën të nënshkruajë deklarata. Ky është modeli si poshtërohet intelektualisht. Edhe artistët që mbrojnë çështjen e teatrit kanë pasur alternativa por kanë zgjedhur rezistencën.

 

REMOTE_ADDR:[]

33 komente në “Profesor Marku i rikthehet sulmit ndaj Robert Ndrenikës: Sahanlëpirës i qeverisë, çfarë aktori mund të jetë? Edhe emocionalisht s’ka lidhje me profesionin e tij, unë pëlqej Robert De Niron”

 1. Egiri says:

  MARK MBLIDH MENDJEN ,SE E TEPROVE.
  S’TË VJEN MARRE MORE NJERI?
  JE BËR SI LLAFAZAN I SËMUR.
  SHEF FILXHAN TAN DITËN ME MUNIKËN .??

  1. Nuk e kane fajin ata says:

   E siguroi Rama edhe nje kater vjeçar. Ka fat. Nuk haesh dot me fatin e tjetrit. Kur ke perballë Lolo Bashen, Tit Vasilin, Mark Markun, dhe Kujtim Gjuzin, netyrisht qe fiton. Edhe nje dordolec do fitonte, Jo më Edi Rama.

   1. Tirona says:

    O Mark Marku o malok qelbesire e ndyre. Dhe gorrilla ka me shume inteligjense se ti.

  2. Edi says:

   Ta mar vesh De Niro qe e pelqen ky maloku do ja fusi vetes

  3. vang says:

   oMARK FYELLI: Ti lind ne nje shtepi kasolle,rritesh martohesh,ben femije ,a do te vije keq ta prishesh kasollen? KEQ MUND TE TE VIJE POR DO TA PRISHESH O BUDALLA DHE MOS U MERRME ME NDRENIKEN.Po na permend De Niron qe te pelqeka.Ne filmin qe veshtrimi i gjithe botes u ndal tek DE Niro,u shushat dhe u gozdua tek ai burr i ri me ate lojen marramendese qe i shtangu te gjithe,eshte e ditur tashme.Edhe sikur DE NIRO temos luante asnje rol me ne jeten e tij ai e kish pushtuar nje maje dhe luante me krye kolosin Marlon Brando,AL PACINO ETJ.Nga ai shtrengim ne fyt te De NIROS atje ,tani na ka liruar komplet. Ndersa NDRENIKA NUK TE LESHON ME TE GJITHA ROLET E TIJ.Por Shqiperia eshte aq e vogel.nuk mund te prononcoje.Ti Marku nuk i kupton disa gjera prandaj hesht dhe fol me gazetaret per problemet edites.

 2. Gazeta mos na e nxirrni surratin e ketij muti se na vjen per te vjelle says:

  Pse ky nuk e kupton Ndreniken nuk eshte faj i aktorit, por i katunarit qe nuk ia ndien per artin.
  Ky Marku i ka ca borxhe per ti lare Berishes, se ky e vuri pedagog pa patur asnje merite. Ky sigurimsi i demokracise, shikasi Marku ne 94 mbaroi shkollen alla plepa dhe po ne 94 u katapultua pedagog, pa patur asnje titull shkencor, pa bere ndonje specializim. Edhe mutin ta mëkon publikisht, se ky qendron shume lart dhe Ndrenika duhet te ndihet inferior para hiçit Mark.

 3. Lexuesi i thjeshte says:

  Markmarku lecka kalbesire e kazanit mediatik ose kadri leckamani-pikë

 4. Gjergji says:

  Militant i sëmur. Si mund të jetë petagog një njeri i tillë. Mjerë ata studentë

 5. labi says:

  Nuk do te thote gje ,aktor i mire me papersonalitet ka shume ne vedin tone

  1. xx says:

   LABI : JA DHE NJE MARK TJETER. ”PA PERSONALITET” thote.Si ja mate ti labo pesonalitetin Ndrenikes???

 6. Tutu says:

  Katundar pisanjos .. ne shijet e tua Robert De Niro… cthua o majmun… shume shume ti mund te jesh fans i Raxhkapurit… ose Mond Budines ne rolin e shokut Taras…

 7. faro says:

  Qaj hallin e studentëve dhe të së ardhmes së gazetarisë, në këtë vend me histori super të lashtë, por të supergoditur. Por megjithatë, nuk jemi pa SHPRESE

 8. mik says:

  Per çfar sulmi flisni ju ?!! Ketu nuk shihet ndonje sulm, perveç se ne imagjinaten tuj dhe te komentuesve rrobot ( kothereve ).

 9. Popolo says:

  Mark Marku = MM = MUT MUTI ?

 10. Andon says:

  Mut muti oo Zot po pse e krijove këtë apo duhen ca hudhra që frymojnë mes njerëzve që të kuptojn ça është flliqsia

 11. Llesh says:

  Il mor te qifsha robt se e degjenerut ket vend. Ti mer kar me syze je thjesht nje pervers qe le lindur per fatkeqesi….

 12. H says:

  Me këta shpellarë që përfaqsojnë injorancën, dhunën dhe urrejtjen, Rama edhe kur të vdesi do zgjidhet kryeministër.

 13. Beni says:

  Ne dore te kujt kane rene gazetaret e ardhshem

 14. Shenjestra says:

  Mark Marku,eshte njeri pis,qelbesire,nje qorr me syze te trasha,injorant,budalla,me shkollen e plepave,ndyresire,qelbesire,mut muti,gamar i trash,majmun,bythelepires i Berishes,koqe kandari dhe eshte nje turp i madh qe Berisha e beri petagog.Marku nuk ka mend per vehte dhe jo tu jap te tjereve.Ai eshte nje kerriç per t’u zbavitur kalamanjet.Turp per ata qe e therresin ne emisione.Ai t’i haj mutin ROBERT NDRENIKES,se eshte ikona e artit shqipetar,kurse marku eshte fundrina e kombit,eshte jashteqitja e tij.

 15. Melhemi says:

  PYETJE:
  Kushe e turperon emrin dhe titullin profesor???????????????????

  PERGJIGJE: Mark Marku…….
  PO emrin Gazetar??????????
  Dihet ..Mark Marku… Etj………………….. Mark Marku. Nuk ja vlen se trashesia e tij eshte me metro.

 16. Beni says:

  Ky shurraqi edhe te genjeka sy nder sy e publikisht.Mortja e turp per Universitetin e tiranes qe mban akoma pedagog kete vemje.Vete studentet nuk duhet ta pranojne per pedagog kete funderrine.

 17. tekniku says:

  U be maloku te vleresoje Robert De Niron,i paveshuri dhe i palari i viteve 90.Leri rehat figurat e shquara te artit or tunxh.

 18. saliu says:

  Mark marku alias mut muti.

 19. Kollodoku says:

  O mark a e kuptove tashi se kush eshte sahanlepires???????
  Dje i the leck, sot jo nuk thash. Ik fshi bythen tashi. Kujdes here tjeter.
  Sa per ta did ti Robert de niro po ndahet nga gruja e dyte zezake mos ndoshta………………

 20. Mark shpella says:

  Eh po cfare nuk po degjojme nje njeri i dale nga shpellat e veriut gjykone kulturen .
  I kemi peshqeshe nga komunisti berrisha ker2a majmune por faji eshte i rames qe nuk i ka derguar perseri ne shpelle

 21. Titi says:

  Moral lecke je o I pavlere ! Paguhesh me parate e popullit per te shperndare ndyresite e karakterit qe pushtkomunistat I kane perfaqesuar.

 22. juventus says:

  Nqs PD i varur shpresat te ky Mark Marku une qe sot e deklaroj voten kunder mgjs jam i djathte. po turp nuk te vjen qe flet ne kete menyre per nje nga me te medhejte e artit skenik? Mire se ky ke rrjedhur,por ato te shtepise si nuk e kullojne aman.

 23. BOOOO! says:

  Mire Marku mer Tifoze te mjere te kryerilindasit , po VAJZA E NDRENIKES cpati?
  APO EDHE AJO NUK E VLERESON ATIN E SAJ ???
  Na sqaron ndonjeri kete??
  se jeni te medhenj vertete ,te ditur po nuk ka dyshim.

 24. iksi says:

  Kush te ka ne list ty more rrot . Po si ka mundesi qe me pare te pelqen nje i huaj qe flet gjuhe tjeter qe ti nuk i kupton asnje fjale se je rrot , apo ja kupton mendimin me veprimet e Robert De Niros dhe artistit madh shqiptar Robert Ndreniken nuk e vlerson se flet shqip e eshte e vertete qe ti shqipen nuk e kupton se ti shqipen e don ashtu malokshe si flet fshati jot.

 25. pjeter says:

  Nuk eshte edhe aq fatkeqesi qe Rama ka kundershtare,ajken e debilave.I zgjodi ata,duke rene dakord me kryekriminelin per kete lloj ligj zgjedhor qe kemi.Natyrisht krimineli nuk kishte nevoje e interes te mbledhe pas vetes njeres inteligjente e me integritet,dhe rezultati eshte ky qe kemi sot.Lolot,MonaLiket ,Gjuzat,e lloj e lloj bataku qe mund te mblidhej,dhe te gravitonte rrethe kryeqelbesirave.E gjithe kjo per te arritur te fitoje.Rama nuk llogariti strukturimin e kundershtareve qelbesira.Ata kane nje nderthurje aq te forte,midis,krimit ordiner,atij te organizuar,kombetar e nderkombetar,pollitikes,drejtesise,medias,sa edhe Ameriken po e çojne ” ezaurim nervoz”.Nuk eshte Çudi qe Amerika te sjelli nje dite forcat speciale “Navy SEALs “dhe ti marri me vete disa kokrra,me akuzen per krim dhe kercenim kunder interesave dhe sigurise kombetare Amerikane.Natyrish jo Mark Marku,atij duhet te jemi vete ne gjendje ti fusim nje shkelm bythes.

 26. Jari says:

  Imagjino De Niro te flasi ndonje fjale ne favor te prishsjes se teatrit çfare i punon ky lloj professori,keta profesore behen vetem me pushtetin e Sali Berishes ,keta skane asnje lloj aftesie, do i pastroje koha vete.

 27. Nik says:

  Mark marku mish me dy sy
  burrè jashtqitje pèrse gènjen
  Robert Ndrenika zot i skenès
  veç shkèrdhat je dhe legen.

  Hapi sytè dhe fshatari
  na kupton nga aktrimi
  i pèlqen Robert De Niro
  e ndèrzen sali kopili.

 28. Tirona says:

  Po se de niro ka qene nxenes I joti, udhetonte nga rrila. Me ty per tek shkolla zeimenit. A budall budall,

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *