“Skënderbeu ishte sllav dhe nuk mbrojti Shqipërinë por krishtërimin”, Paskal Milo "kryqëzohet" pas një deklarate të vjetër: T’i hiqet nënshtetësia shqiptare

28 Maj 2020, 17:28Kulturë TEMA

Më 17 Janar të vitit 2018, që përkonte edhe me 613 vjetorin e ndarjes nga jeta të Gjergj Kastriotit Skënderbe, historiani Paskal Milo ka përmendur disa fakte historike që sipas tij kanë të bëjnë me trungun familjar të heroit kombëtar, mes të tjerash origjinën e të ëmës dhe lidhjet martesore me sllavët.

Milo deklaroi se është fakt i thënë nga historianë të tjerë e në kohë të tjera se Vojsava Kastrioti, bashkëshortja e Gjon Kastriotit, prindërt e Skenderbeut, ishte me origjinë sllave dhe shumica e fëmijëve të çiftit ju ishin vendosur emra sllav.

Por nuk është vetëm kjo. Milo deklaroi gjithashtu se Gjergj Kastrioti është konsideruar nga perëndimi si “Kalorës i Krishtërimit” dhe mbrojtës i tij, në luftën 25-vjeçare kundër Perandorisë më të madhe të kohës, Perandorisë Osmane.

Deklarata e Milos është risjellë në vëmendje dy ditët e fundit ndërsa mbeten mister arsyet, por që shpesh nëpër mediat online kryesisht, por edhe në rrjetet sociale, në profile të ndryshme, vihet re një përhapje e beftë. Gjithashtu historiani është vënë në shënjestër të sulmeve dhe akuzave me pretendimin se ka fyer figurën e heroit kombëtar.

Në fakt, video që është shpërndarë masivisht është e modifikuar, ose thënë ndryshe e përmbledhur, dhe nuk është përfshirë i gjithë argumenti i historianit mbi deklaratën e tij.

Shpesh është cituar edhe në mënyrë jo të saktë, ku po të bësh një kërkim të thjeshtë në Google, shkruhet se Milo ka thënë se “Skënderbeu nuk mbrojti Shqipërinë por krishtërimin” apo, “Milo deklaron se Skënderbeu është sllav”.

Parid Turdiu, djali i Qazim Turdiut, pinjolli i një prej familjeve më të vjetra tiranase, i cili jeton në SHBA prej 3 dekadash, ka kërkuar që historianit Paskal Milo t’i hiqet nënshtetësia shqiptare, duke marrë shkas nga deklarata e këtijn të fundit.

Turdiu shprehet se Skënderbeu është simbol i kombit shqiptar dhe akuzon Milon se ka bërë shpifje ndaj heroit kombëtar.

“Radikal. Me zgjidhni mua, po nuk ia hoqa Paskal Milos shtetësine shqiptare, per shpifje ndaj Skenderbeut”, shkruan Turdiu në njërin nga postimet e tij.

80 komente në ““Skënderbeu ishte sllav dhe nuk mbrojti Shqipërinë por krishtërimin”, Paskal Milo “kryqëzohet” pas një deklarate të vjetër: T’i hiqet nënshtetësia shqiptare”

 1. Genti says:

  Turp shume turp. Te zezen Sqiperise dhe shqiptareve historikisht ja kane bere po shqiptaret.
  Z profesor emrin ta vune pas kalit po ti na qellove pas gomarit.

  1. Revizori says:

   Kush do pak histori, e kupton se sa idiote Jane deklaratat e Paskal Milos.
   Rikard Zemerluani ishte Norman, dhe tere jeten e tij foli frengjisht.
   Por anglezet e mbajne nje nga mbreterit e tyre me te famshem dhe e ka statujen para Parlamentit britanik.
   Francezet nuk kane pretenduar ndonjehere ta bejne te tyrin, sepse e dine qe do ishte gje tepër idioteske, dhe do I qeshte bota. Ashtu siç tallemi ne tani me Paskalin apo Paspelën si e ka ai.

   1. Tani says:

    Shume e vertete, e njejta gje edhe me vikinget por sot jane protestant ose katolik.

    1. Hoxh Armandi says:

     Gezuar ramazonin turksohqiptare!

     1. Skenderbeu i te gjitheve says:

      Flet islamiku iranian,i biri i Qazos, per historine e Skenderbeut qe nuk njeh as ate te familjes se tij.Nenshtetesine Profesor Milos do te ja heqim kur te marresh ti,ate tenden prej iraniani.Po te ish gjalle Skenderbeu do ja kish keputur koken stergjyshit tend!”Zydi Turdiu është një tjetër shqiptar me rrënjë të thella iraniane. Ai tregon: Familja jonë është ndër më të hershmet tiranase. Ardhja jonë këtu është nga Irani (Persia e kohës) në vitin 1670. Kjo është e dokumentuar nga një dokument i nxjerrë nga Arkiva e Shtetit. Bile në atë dokument theksohet arsyeja e ardhjes së Haxhi Ibrahim Turdiut, që ka qenë i pari që ka ardhur nga Persia dhe misioni për të cilin ka ardhur. Aty thuhet shprehimisht që ka ardhur me mision përhapjen e fesë islame.”

   2. undefined says:

    Nuk ka “komb” francez qe te pretendoj qe Rikardi Zemerluani te ishte “francez” kaq thjeshte eshte…..gjuha franceze ishte ne ate kohe gjuhe e Elitave (Salloneve) si ne Antiken helenishtja….por jo gjuhe e popullit….ne mos gabohem ajo (gjuha franceze) eshte bere gjuhe zyrtare mbas 1850 ne France dhe kjo …..per dekret….

   3. Flm says:

    Turdi mos ha mut kot kur prejardhjen e ke nga Irani.
    Lexoni ne i ternet intervisten e baba Turdiut “Shqiptarët e ardhur nga Irani / Si mbërritën qindra vjet më parë paraardhësit e tyre në Tiranë”.

    1. ilirian says:

     Flm,o bir qeni ti shko ne greqi dhe komuniko keshtu.Familja Turdiu eshte e respektuar ne Tirane .Pa marre parasysh prejardhjen cdo njeri qe e ndien ndjen veten shqiptare dhe punon per shqiptari eshte i respektuar nder ne.TI DHE MILLOT jeni bukshkeesit e Shqiperise hani buken e saje dhe punoni per serbo-grekun.

    2. ilirian says:

     Flm,o bir qeni ti shko ne greqi dhe komuniko keshtu.Familja Turdiu eshte e respektuar ne Tirane .Pa marre parasysh prejardhjen cdo njeri qe e ndien ndjen veten shqiptare dhe punon per shqiptari eshte i respektuar nder ne.TI DHE MILLOT jeni bukshkeesit e Shqiperise hani buken e saje dhe punoni per serbo-grekun.Sa per nenen e Skenderbeut,edhe familja ime si shume te jera kane emera turkoarab,po pse ne sjemi shqiptare.Po sa familje ortodokse kane vetem emra greke ose sllave dhe asnje shqiptare po a nuk jane ato shqiptare?

     1. Flm says:

      Po shoku nuk e kundershtoj … je Shqipo, por jo Alban dhe pasardhes i Skenderbeut.
      ###
      Kuptoje jeni te ardhur, kaq te huaj sa qe e kishit veshtir te etiketoheshit Alban dhe e ndryshuat emrin e ketij vendi me Shqipe.
      ###
      Te njejtat gjera themi, je Shqipo jo Arb.

      1. Ik o coban muti says:

       Ik o coban muti, u bere ti te japesh leksjone,, yyyyyttt palaco, llum halesh, mi manastiresh.

   4. Viktori says:

    Babai i Skënderbeut mund te jetë martuar dhe me nje serbe siç thonë apo vajzë e ndonjë princi sllav ka mundësi po ai këtë e ka bërë nga feja nga lidhjet që donte të krijonte ndoshta për të mirën e popujve fqinjë një mënyrë aleancë në ato kohë por ajo që thotë Paskali për emrat ai e di mirë që njerëzve sipas fesë u vinin dhe u vënë edhe sot emrat e shenjtorëve pra s’ke lidhje emri me shtetin po me fene edhe ti vetë e ke emrin Paskal por je shqiptar në Itali i thonë Pasquale që zakonisht u vihet atyre që lindin në ditën e pashkëve ose afër pra emrat qe u ka vënë babai i Skënderbeut fëmijëve janë emra të krishterë dhe jo serb siç thua ti me sa di une Skënderbeu i ka ndihmuar komshinjtë tanë në luftë kundër osmanëve me trupa shqiptare po nuk e di se serbët apo sllavët e kanë ndihmuar Skënderbeun di që ata kanë bërë një lidhje sllave kundër turqëve pra po të ishte serb do të vinin e do t’a ndihmonin sllavët po prapë nuk jam historianë dhe nuk e di po’ per aq sa kam lexuar nuk kam gjetur në ndonjë libër të shkruaj as komßhinjte tanë greke Si që i vetmi që e ndihmonte ishte Vatikani sepse Skënderbeu e ka ndihmuar me trupa shqiptare mbretin e Napolit kundër arabëve dhe Vatikani i jepte të holla dhe asnjë shtet s’na ka ndihmuar me trupa dhe ai Paskali e di shumë mirë se një pjesë e mirë e këtyre trupave ishte nga jugu dhe nga Himara epirote shqipëtare dhe këtë se them unë po e thonë dokumentat e Vatikanit prandaj boll me përçarje se është lojë e komshinjve tanë greke e serbe sa për emër vonesave kisha jo një shoqe në shkollë po shumë që quheshin Vojsava po nuk ishin serbë i dashur Milo .Une nuk kam asnjë gjë me ortodoksët apo katolikët apo dhe vetë myslymanet por kur ngatërroni emrat me kombin është pa lidhje fare një që quhet Ahmed i tillë quhet në Marok në Turqi në Irak në Siri në Abu Dabi në Shqiperi pra Ahmedi mund të jetë Turk mund të jetë Shqiptare mund të jetë Iraken e njëjta gjë është dhe me Konstandin mund të jetë Serb ,Grek,Rumun,pra mund të themi edhe Shqiptare pra jo se kishte nënën serbe po se kishte nënën të krishterë që mund të ketë qenë dhe ajo vetë shqipëtare siç thonë nga Kanina e Vlorës dhe jo nga Serbia o Milo je dhe historian apo do na nxjerrësh dhe Skenderbeun Grek pastaj se e ka emrin Jorgo apo Jorgji apo Gjergji qysh dita quajmë po jo mos ai është Italian se e ka emrin Giorgio a kur talleni me njerzit e varfër po historia del në shesh

   5. E verteta says:

    Po moje mebetyrine ne te gjith shqiptaret te krishter kem qen po te mos mbronte krishtrimin ke te mbronte turqe m?? po ne ate kohe nuk kemi pase as nje problem me skllavet veq me osmat e venerdikasit dhe me te dy keto horrdhi Ka ber lufte pa varsishte se kane pasur fe te ndryshme po shumica e princave e mbreteve Jan martuare me me komsi ose rraca te ndryshme per te krijuare marrdhjane ose per te ndaluare luftra per njerzit e tyre me miqet a po me armiq nje femer NUK Ka lujet asnje rrole me origjinen pa varsishte as nje her nuk eshte provuare se e ema e Gjergj Kastrijotit ka qe skllave por veq prje atyre qe ju japin nje kocke serbet turqit e grek kujt I rruget se qfare thone mbeturinat e agjendve

  2. Flm says:

   Turdiu eshte i fundit qe mund te fladi per gjak te paster Arberor, ndoshta per Irano-Arnaut.
   ###
   Lexoni ne internet intervisten e Turdiut “Shqiptarët e ardhur nga Irani / Si mbërritën qindra vjet më parë paraardhësit e tyre në Tiranë”.
   ###
   E thote paster dhe qart, kem ardhur nga Irani (prandaj mos hani mut kot).
   Si dhe mijera te tjer kolon Aziatik qe nuk kane lidhje me Arberi, u vetquajten Shqipetar dhe sot pretendojne te njifen si pasardhes te Skenderbeut.

 2. Iliria e bashkuar says:

  Nje zagar i Enverit, Saliut …..

  1. Genti says:

   Ne kohe te Enverit nuk do guxonte ai ta thoshte po lere fare se ti qenke me komplekse.

  2. luli says:

   Ti qelbo cka te ka hy nga Enveri?

   1. Iliria e bashkuar says:

    Luli, un nuk te shava. Dhe se bashkuar me Gentin, ju po kuptoni se po nxjerin koken te fshehurit e regjimit. Keta kane vrare ne forma te ndryshme, te fshehta. Keta zagar te bejne gjene me te keqe. Ju besoin per ke te doni pour Enveri nuk eshte heroi i shqiptarve.

 3. @ says:

  Paridi, i biri Qazimit, emrin e ka trojan por ne origjine duket otoman..

  1. Na mbyten idiotet says:

   Pse demek ti çfare je. Ai e ka vene emrin e vet. Ti ke vene nje @. Domethene ose ti je nje @Sat’ëme, ose @Biri-i-Selmanit.
   Ose me mire, ti je @Gjindje-pa-shkolle. Shumica e myslimaneve ne Shqiperi nuk e çajne koken per fene, sepse Jane Shqipetare ne radhe te pare. Vetem disa debila e kane koken me Arabi dhe bythen me Shqiperi. Per te tjeret feja eshte vetem diçka qe te jep raste per t’u mbledhur me fisin per te festuar. Si te gjitha fete. Ndryshe do festonim vetem lindjen martesen dhe do qanim vdekjen.
   Ne gjithe kete mesele, emrin e Qazimit pe mor derdimen? Ai Paridi biri i Qazimit eshte me perëndimor se te gjithe te krishteret bashke. Une jam i krishtere, por para se gjithash jam shqipetar.

  2. Bureto says:

   Stergjysherit e Paridit kane qene persiane me mbiemrin Durdiu, sipas nje libri qe nje pinjoll i asaj familje ka botuar para disa vitesh.Iishin tregetare dhe u ngulen ne ato troje para 3-4 shekujsh, aty ku sot eshte ngritur pallati i Kastratit ne rrugen e Barikadave, me nje pllakate aty edhe te nje Turdiu te njohur, ashtu si dhe babai i Paridit profesor Qazim Turdiu. Nisur nga origjina e larget, a mos kjo do te thote se brezat e atyre pasardhesve nuk jane më shqiptarë. Pavaresisht nga theniet (nese) e Milos, qe nuk eshte i pari që i ka artikuluar, edhe pse jane nxjerre nga konteksti, duhen marre si te verteta apo jo kjo shikohet ne nje kontekst me te gjere historik. Pse riartikulohen serish sot, eshte e kuptueshme se nga kush i financohen dhe per çfare qellimesh gjithashtu. Janë qarqe te caktuara serbe, qe kane te pakten dy shekuj qe i bien asaj daulleje. Por edhe te tjere si Shmidtt dhe deri tek Muç Nano i yne, i fundit. E perseris nuk duhet te shihen gjerat te marra nga konteksti, por nga analizat e thella historike, te cilat tashme jane thuejse te konsoliduara dhe ne lene me vend per diskutim. Gjergj Kastrioti Skenderbeu, ishte shqiptar ashtu si dhe babai i tij dhe njihet si i tille edhe Hero Kometar nga gjithe Bota, per te cilin jane shkruar mbi 1000 vepra letrare dhe artistike dhe ku i jane ngritur buste e monumente ne disa kryeqendra e shtete te Botes. Ketu mbyllet diskutimi them une. Milo e te tjere jane te zote vete t’u pergjigjen insinuatave te kujtdo qofshin dhe nga do ardhshin.

 4. Luli says:

  Parid Turdiu nje batakci injorant qe kerkonte te beheshe major i Tiranes
  Ku kemi aritur dhe cdo te na ndigjojne veshet

 5. taksapaguesi says:

  O zot cfare idiotesh, nje profesor flet dicka dhe interpretohet komplet tjeter nga idiotet qe vijne nga familjet analfabete por me “tradita”….. Pastaj e marrin idiotet e medias dhe del Fevziu si fende e ftohte ben opinion 3 ore me idiotet e tjere ishte Skenderbeut sllav apo jo.

 6. Milo says:

  Paskal Milo nje morracak i kuq,te cilet gjithmone kane qene ne sherbim te shkjaut.

 7. Nik says:

  Respekt per prof. Turdiun, mjaft me keto budallakie!

  1. Altin says:

   Turdiu eshte nje hajvan me zile qe kohet e fundit shkruan ca brockulla ne faqen e vet… eshte komplet jashte realitetiþ dhe kontekstit…. eshte ne globin e tij…

   Nje nacionalist fals dhe bosh….

   Dhe ju qe beni komente kot nisur nga titulli…lexoni njehere permbajtjen e ketij shkrimi qe sqaron keqdashjen e portaleve islamiste dhe te paguara prej tyre per ta bere kete….

 8. undefined says:

  C’ mund te presesh nga nje zagare i “borderos” se “ezmerve” te Athines….qe edhe kompiuterat e Ministrise se Jashte i greqizoj…kur ishte vete Minister… dava haleje…

 9. Garda Pretoriane (ajo e Skenderbeut) says:

  Edhe Paskali shkoi per lesh!
  Turp te kete!

 10. Tos lubonja cmendim ka says:

  Fatos lubonja ishte i pari i kesaj teorie dhe sali komunist mazllemi e mbronte kete maskara..
  Dhe sot del turdiu me origjine iraniane e na shan paskualen ,do qe ti heq nenshtetsin shqiptare dhe ta dergoj ne internim ne iran ose athe ku ka shkuar vet turgjiu ne usa

 11. Qinani says:

  Po i preke pordht shqippordhanukve,hidhen perpjet si kurvat mbi kar.

  1. Moter kurva says:

   Prekja nje here “pordhet” jevgjiterve te Athines ose mamlukeve te Beogradit ti shikosh si hidhen…o skerbythje….

 12. Ari says:

  Ka qene me nene apo babe sllave etj…eshte ceshtje e shkences se historise qe, ne thelb nuk.ka rendesi. Pasi rendesi ka qe ai i sherbei truallit Arberor.
  Ndersa ti Tutdiu, nuk ke cfare thua me shume per shqiptaret, pasi ti ke ardhur ne Shqiperi.nga Persia/Irani….pra, po te nisemi nga ky fakt, as ti nuk.je shqiptar ne gjak. Ndaj, mos perdor dy kute…

 13. Anastas Kullurioti says:

  Ky flet pa fakte. Skenderbeu ne letrat qe i dergonte mbretit te Napolit deklarohej si Epiriot toke e paster Shqiptare .Martesat ne ate kohe beheshin brenda gjithe Ballkanit . Martoheshin Shqiptar me Sllav , Greke me Sllav , Sllav me Grek . Ne ate kohe nuk ekzistonin shtetet ne Evrope kishte shume multikultur. Po ky mut-milo mbas 90-tes i hodhen greket nje kocke dhe propagandon disa idera pa vlere.

  1. Aloa says:

   Sllavët pushtonin tokat shqiptare sepse ishin barbarët e shek10-11-12 dhe kjo dihet që barbarët shkojn të marrin të mira materiale por dhe kjlturore ne vendet e zhvilluara me forcen e dhunës , tani që jau mbylli dhe malazezi kufinjt për plazh po dalin kërmat greke që ti drejtojn drejt brigjeve greke këta serbët vrasës

  2. Titi says:

   Per cilet greke e keni fjalen, se te vetmit “greke” ne kohen e Skenderbeut ishin shqiptaret ortodoks kurse sllavet rrinin large nga trojet tona!

 14. Tapash says:

  Ti shkerdhehet familja, jo ti hiqet nenshtetsia. Ky per pes lek e hedh pushken ne ferr

 15. PULARIA E KRRIMIT dhe VEZÉT E KRIMIT té Agron Dukés says:

  Paskal HALE Milo éshté NJÉ HAJDUT I PËSHTIRË i TROJEVE në Bregdetin JON dhe rri si SKUTH , sepse SPAK do ja SHKËRDHEJË të KATËRMBËDHJETAT këtij FUNDËRRINE KRYEHAJDUT të Qeverisë së Fatos HAJDUT Nanos !!! Paskal HAJDUT Milo ka qenë dhe është akoma AGJENT i ASFALISË GREKE ,dhe asnjëherë NUK i është DHIMBSUR SHQIPËRIA , sepse NUK e KONSIDERON fare ATDHEUN e tij !!! Paskal PLEHRË Milo është NJË KRYEHAJDUT i KAMUFLUAR që ka ABUZUAR edhe me DJETAT kur ishte Ministër i JASHTËM !!!! SPAK , BKH dhe FBIja SHQIPTARE duhet ti SHKËRDHEJË ROBTË këtij PLAKU HAJDUT dhe MATUF , që edhe Mark MUT Marku e bëri NJËHERË “me HIJE” , dhe e AKUZOI si KRIMINEL , dhe Paskal LESHI iku nga STUDIO TELEVIZIVE e KRIMIT të ORGANIZUAR , sepse e bëri SHURRËN NË BREKË nga Mark MUT Marku i PD KRIMIT dhe KORRUPSIONIT !!

 16. Albana says:

  Tani po nxjerrin kokat qe Jane paguar kunder interesit te Shqiperise dhe shqiptareve.

 17. rexha 10 says:

  SHPETUESI I KRISHTERIMIT E DEKLARIO PAPA I VENEDIKUT ,PASI PERZURI TURQIT,SEPSE NUKE E NDIHMOI PER ASNJE GJE.I VETMI QE E NDIHMOI ISHTE MBRETI I NAPOLIT.A KISHTE ME KRISHTERE SE SA VENEDIKU.??? NE ATE KOHE EDHE PAPA VETE NUKE KISHTE SE CFARE TI BENTE PUSHTIMIT TE KRISTIANIZMIT SHQIPTAR. ATHERE I BIE QE TURKU NUKE PUSHTOI SHQIPRINE ,PORE TE KRISHTERET.zoti PA_SKALPE MOSE I HAPE KETA TEORIRA SE ME DUKET SI BOMBAT INTELIGJENTE QE SHPIKU AMERIKONI MBASE SULMIT TE TORRAVE GEMELE.
  FOLE ME MIRE PER LUFTEN E VOJO KUSHIT.KUSHE I KA MALLKUAR ATA DREQE NJERZISH QE VETM GERVISHIN PLAGET E STERMUNDIMIT TE SHQIPTAREVE NE SHEKUJ. ME TEORINE E PASKALIT EDHE SALIU ESHTE NJE NGA TRE RILINDASIT FRASHERI

 18. Labi says:

  Kesaj pune i thone,meqenese Ahmet Zogu kishte grua Hungareze dhe i biri Leka te jet Hungarez,kete llogjike mund ta kete Meta ose Saliu po jo Milo,deklarata e Milos eshte nxjerre nga konteksi, sa per kete Turdiun e njohin mire se kush eshte.

  1. Kastrioti says:

   Ky Paskali do jete ndonje agjent grek. Keta per para ia shesin
   shpirtin edhe djallit. Me dukej burre i mire, po me keto qe po
   lexoj, ky e tregoi veten se cfare raza di putana eshte. Bastard, nuk je shqiptar ti qe flet ne kete menyre. Po o bastard nga do qe ta kishte te emen, baben e kishte shqiptar dhe nuk ishte fareprishur si puna jote.

 19. Patrioti says:

  A ka mundesi te me thote dikush cfare emri eshte
  Stanish? Po emri Reposh? Po emri Vlajka?
  Nese femijet e dikujt ne teritorin e ish Jugosllavise do ta kishin emrin : Bardhyl, Agron apo Diella cfare do te mendonim per prinderit e tyre?

  1. @@@@ says:

   Perkisnin Kishes ortodokse sllave prandaj edhe emrat sllave….ishte normale ne ate kohe …edhe sot ka raste te tilla….

   1. Histosiani says:

    Ka qene edhe mese normale te martoheshin arberor me sllave se te dy ishin te se njejtes fe, ortodokse. E keni bo tamom se kur iku gjermoni i fundit. Rendesi kane faktet dhe dokumentat per te vertetuar origjinen e Vojsaves. A ke fakte, referenca, dokumenta ta hedhesh poshte tezen e Milos per nenen e Gjergjit dhe gruan e Gjonit? Ne nuk ke, mos na caj bythen dhe prano te vertetat e historianeve.

 20. Aleko says:

  Nuk e kuptoj pse e kruajne shume njerez perfshi dhe historian si ky paskal Milua, me heroin kombetare te shqipetareve.Pse germojne kaq shume per familjen e tij, sidomos per te jemen qe medeomos qenka serbe se mund ta kete thene nje historian I huaj.Por edhe po qe e jema nje slave ,pse duhet mbrojtur me kaq zjarre gjaku sllav I saj dhe te deklarohet per te me kaq passion. Ajo edhe mund te jete slave por edhe mund te mos jete.Jo cdo gje qe shkruajne historian te ndryshem neper bote eshte e vertete sidomos ata fqinje.Historia kodo ka paasaktesira dhe faktet dhe interpretimet historiane te ndryshem I bejne edhe sipas interesave te cdo vendi qe ata I perkasin.kurse te ne ndodh e kunderta.Skanderbau eshte I shqipetreve sepse ne trojet tona jetoi , atje e beri luften ,politiken dhe diplomacine osmaneve. Nese medomos duhet per cdo hero kombetare te dihet dhe ADN ja ahere ne shqipetret duhet te kerkojme ADN dhe gjakun e ndonje sulltani , apo gjenerali Ballaban Pasha me shoke , kujt gjaku I perkasin?.. Po Kollokotroni me shoke cfare gjaku kane qe cliruan greqine, Po mbreti Malazes dhe serb do pare mire mos kane gjak shqipetre…Madje pse jo edhe ADN e Napolonit te Freances,,Mirepo nuk kemi degjuar ndonje historian grek Turk apo serb te vere ne dyshim heronjte dhe udheheqesit e tyre qe jo domosdoshmerisht I perk et atyre nga ana e gjakut.Milo ben te kunderten me heronjte e shqiperise.Madje thot qe skanderbeu luftoi per krishtin , Po mire sulltanet qe pushtuan boten , perse erdhen ne keto ane , per muametin apo per te marre tregje dhe teritore?..Turp!..Duket se dhe Milo ju bashkua korit serbo grek per ti lene shqipetret pa histori dhe pa heronje, me interesin e tyre te vetem denigrimin dhe shkaterrimin e kombit shqipetre..

 21. Anastas Kullurioti says:

  Po pse deklaratat e Milos do prisnin vendet Sllave rrotull nesh per ta bere Skenderbeun hero. Ato kane mbi 150 vjet shtete dhe nuk e ben Skenderbeun hero te tyre sepse ai nuk eshte as Serb as Malazez as Maqedonas as Grek. Ne 2020 Milo po ju ekporton Sllaveve identitetin e Skenderbeut. Pse je kaq gomar qe shet keto endrra .

 22. Dori says:

  Hahaha
  Po kur ishte Sllav. Përse fliste shqip,
  Apo edhe sllavet e vjetër kishin shqipen gjuhen e tyre.
  Kush ma shpjegoj dot këtë fakt.
  Ndoshta Paskali…

 23. ALBANIAN says:

  Respekte z Milo por ermri VOJSAVA esht autentik emer Shqiptar edhe ta garantoj .POR edhe skur te ishte sllav si e beka jo Shqiptar Skenderbeun .HEROJ jon luftoj per trojet Shqiptare

 24. Ed says:

  po ky PASMUSHKA ose PAS-KALIT SA LEKE MORI NGA SERBET PER TA THENE KETE THENJE TE SERBVE. E shikoni cfare plehra ka politika shqipetare qe e deshin shqiperine rumpalle pa pa ligje me drejtesi me 6 muaj kurs pa turizem. SHIKONI SA E VESHTIRE ESHTE PER EDI RAMEN I CILI MEGJITHE TERE KETA QE E MINOJNE CDO AI PRAP PO BEN SHUME PER SHQIPERINE. MENDO SIKUR TA LENE KETA TRADHETARE TE PUNOJE SA SHUME MUND TE BEJE. NUK PO PERMEND SHTETET KOMSHINJ QE MUNDOHEN TE SABOTOJNE EDI RAMEN NE ARENEN NDERKOMBETARE.

 25. edi says:

  Nuk ju duket se eshte teme historianesh dhe jo “patriotesh”?! Boll me shperthime emocionale dhe lerini ata qe dine te flasin ,pro a kunder Milos.

 26. petrit says:

  Pas -kal Milo eshte nje filo serb, nje anti shqiptare, kete nuk e ka mshefur kurre. Shrersia ti merret dhe te debohet nga trevat shqiptare

 27. Burgajeti says:

  Nuk dua te besoj kete Milon,(qe vrau spiunin),por ne se eshte e vertete,di te them vetemkaq:
  -Si historian,a behej lufte klase ne ato shekuj?
  -A kishin lidhje gjaku,mbreterit e Frances me ata Angleze,Prusianet Spanjes,Italise dhe a benin keta krushqi midis tyre?
  -Po trashegimtare e mbretit te fundit te Greqise,Jorgos,cfare jane spanjolle,(ne mos gaboj te kombesine e saj?
  -Cfare kombesie eshte shteti i Vatikanit,meqenese ne nderohen Papet,te cilet mund te kene kombesi te ndryshme?
  -Meqenese Skenderbeu paska mbrojtur krishterimin,nuk u dashka te jete shqiptar,po zoti Klinton dhe zoti Bler,te cilet luftuan per Clirimin e Kosoves,a duhet te jene shqiptare?
  Po leni more palo historian,keto insinuate,ne ato kohe nuk mbahej parasysh gjaku,mbahej parasush,mrojtje e interesave te principates,mbreterise.Krushqite beheshin per t’u forcuar,per te shtene dhe mbrojtur me shume territore,etj,pra nuk vihej ne plan te pare koombesia,e cila Akoma nuk ishte konsoliduar si kategori historike….

 28. lesh e li says:

  Historianet e komunizmit, per shkak te kultures se ideologjizuar, nuk i interpretojne dot faktet e reja. Keta tipa pesojne shpesh humbje ekuilibri.

 29. Niku says:

  Na mbyten injorantet mer ja shpelafte diarreja zorret. Tjeter thote Paskal Milo, tjeter The Turd. Ne kohen e Skenderbeut, nuk ekzistonte Shqiperia, as kombi shqiptar. Skenderbeut I njihet merita qe bashkoi principatat e Arbrit (pra kishte disa principata, por jo 1 shtet), dhe martesat me jo-shqiptare nuk ishin te panjohura ne ate kohe. Madje martesat mes fisnikeve, jo vetem ne Arberi, por ne gjithe Evropen, ishin instrumenta per te zhvilluar aleanca ushtarake, qe te mos luftonin njeri-tjetrin apo qe te mbroheshin nese I luftonte dikush tjeter. Austri, France, Hungari, Poloni, Angli, Itali, kudo qe te hedhesh syte, ishte e njejta pamje, familje fisnike apo mbreterore nga vende te ndryshme krijonin aleanca ne baze martesash. As Italia nuk ekzistonte si shtet ne ate kohe, principata italiane kishte plot deri ne 1800 e ca, kur u be nje shtet. Cfare ka ketu per ta quajtur jo-shqiptar e lesh me tresh? Me shume beri Skenderbeu per kombin shqiptar se kane bere gjithe shqiptaret qe nga 1400 e ketej te marre se bashku.

 30. nje antar i LIBRAS says:

  Se c’ka dale nje ze mjeran nga Turdite qe na e mban vehten dikushi.
  Une nuk mbaj mend ndonje veper letrare apo shkencore nga ky Terdi apo Turdi,vetem kritika pa asnje baze shkencore.
  Ky qe quhet Parid apo Piramide e mban vehten kot sepse eshte bosh,nuk eshte askushi ndoshta eshte mbeturine e ndonje kryqezimi me sherbyese apo skllave .
  Me qe nese ka mungese identiteti ky Parid edhe emrin e ka “jetim” sepse mundohen te zhduken gjurmet e qelbura familjare me shtresat me te zgjebosura.Emri i tij perfaqeson nje pseudonim ilegal te prejardhjes familjare.
  Skenderbeu luftoi per krishterimin dhe beri mareveshje te dyfishta,por Europa e la na balte sepse mbas 25 vjetesh asnje vend i krishtere nuk e mbrojti Shqiperine por ja dha Turkut .Prandaj edhe u be emigrimi madh i 100.000 shqipetareve ne vitet 1500,ky shqiperia mund te kishte 200.000 njerz ne total.
  Shyqyr qe Skenderbeu nuk ka lidhje familjare me Paridin se do kerkonte pension patriotik.

 31. Arben says:

  Shkolla sovjetike nuk mund te shkruaje dot historine vertet te lavdishme te shqiptareve qe mbijetuan edhe pse te vetem.
  Milo mund te permende referenca selektive qe gjenden lehtesisht dhe me shumice por as ato dhe as floket e bardha nuk mund te certifikojne” brockullat” qe dihet se kush i shijon sot ne eren dixhitale.

 32. Burgajeti says:

  Ju vune emra sllave,thote historiani,i cili ka mbetut pa leke,sepse parti nuk ka,deputet nuk eshte,ne pune gjithashtu jo…
  Po mire more Pas(-kesaj),kal Milo,(qe vrau spiunin),po emrat qe ju vene nje pjese e shqiptarve sot femijve,emra keto qe vetem shqiptare nuk jane,i quan apo jo shqiptare?
  Se une kam degjuar qe emri eshte vetem kapistall dhe nuk tregon ADN-ne.Une emrin e kam me prejardhje turke,por jam me shqiptar se ty dhe shume te tjere edhe me emrin ALBAN,PATRIOT,ARBAN, etj…
  Ti je drite shkurter qe merresh nga emri i vellezerve te tij…
  Ti ke dhe ca lidhje me ruset,se me sa di une,kur ishe minister I jashtem,ju ke bere shume “ndere” antareve te PDS-se,duke ju derguar femijet per studime ne Rusi.Mos ke ca “detyrime” qe te kerkohen tani t’i shlyesh?

 33. Realisti says:

  Desha vetem dicka te shtoja per Paridin, e kam pase ne universitet, nje student teper ordiner qe per shkak te senior Turdiut i rezervoheshin favorizime te medha ne vleresimin me nota, nqs se do te ishte Parid Shehu nota me e larte ishte 5.

 34. Anastas Kullurioti says:

  anetarit te librasit qe shkruan siper: Evropa ishte e percar ne luften kunder Turqeve .Venetiku ne 1467 u bashkua me Turqit kunder Skenderbeut .Ne aleancen ballkanike Skenderbeun e tradhtuan Brankovicet. Ne qofte se eshte si thote pseudo greku Milo qe Skenderbeu ishte Sllav popujt Sllav rrotull nesh qe kane gati 200 vjet shtete do ta kishin bere hero te tyre. Duhet te vijviti 2020 qe ti telefonoj Milo per ti njoftuar se Skenderbeu ishte sllav. Do merziten Greket dhe ne 2030 n.q.s do jete gjalle kerma Milo te deklaroj qe jo Skenderbeu eshte Grek,

 35. Hydajeti says:

  O Pas Kali sipas zoteris tate Cidhna e Dibres ku ka lind e jetu Gjoni esht e Serbit dhe Kasrrijotet e Mati jane Serbosllav nuk diskutohet sipas teje per Kalane e Krujes apo per vend varrimin e tij Duhet ta bente Slloveni te Lezhes ose ne Lezhe te sllovenis ose ne Kalpas /Pas Kal/ te Greqise

 36. Doda says:

  O njerez te pa gdhendur mos i merni te mirqena poshtersit dashakeqe nga njerez te paguar antishqiptar per te denigruar Profesor Milon dhe per te shpen uj ne beograd , lereni Paska Milon rehat ,gjeni birin e kurves antishqiptarin pervers qe e ka kurdisur kte pushtllik , se nuk jan theniet e Paskal Milos , çdo theie po ti maresh fraza te shkeputura ashtu si te i tereson dhe te besh montazh dashakeq ben shum shkrime dhe xhirime bastarde , dhe mund te hedhesh balt mi kedo , Ptofesor Paskali ka then qe ka ven emra sllav i jati skenderbeut se ne at koh nuk kish kufij dhe princat kishin dhe mardhenie interesash , por Skenderbeu i jati kan qen Dibran Kto jan theniet e paskalit , bile dhe frazen qe esht quajtur nga papa ushtar i krishtit qe luftonte per krishterimin e kan then shum historian por kjo fraz esht shoqeruar me vazhdimin qe Skendetbeu ne rradh te par ishte prijes i SHQIPTARVE se i vetem nuk mund te bente as gje , kte fraz e kan coptuar dhe e kan montuar me qellim dashakeq per te sulmuar Profesor Paskal Milon , qe per mua esht atdhetar i vertet dhe nje historian me vler i kombit ton , ky esht dhe qellimi qe e luftojn , sot bastard te ndryshem antishqiptar qe cfar nuk shpifin e sajojn dhe per luften nacional clirimtare , me qellim qe ta denigrojn ate dhe te na len si popull pa histori , kto jan deshira antishqiptare qe paguhen nga beogradi dhe athina . Mos u tregoni kaq naiv e te pa pjekur , gjeni ate bir kurve qe esht paguar per kte kurvllek.

  1. korrekti says:

   E keni gabim “Doda” mbrojtjen” qe i beni Milos. Per kete referoju nxitimit te tij ne pergjigjet e mevonshme. Por edhe , po te jete siç thua ti, si mundet qe nje “profesor”, nje “historian”, nje “minister i jashtem” i RSH, te jete kaq i diskutueshem ne mendime, ne shprehje, ne qendrime. Kjo behet vetem atehere kur ai eshte qellim keq. Nuk e kemi pritur kurre nga P. Milo kete turp, denigrim te figures se heroit tone kombetar. Roli i tij si historian do ishte komplet ndryshe. Me fakte, argumente, me bindje, me diplomaci te mbroje me integritet figuren e heroit kombetare, jo me thenie si Janullatosit.

 37. demokrati says:

  Gjergj Kastrioti ishte Epirot/Shqiptar orthodoks.Zona nga vinte kishte gjuhe te liturgjise sllavishten dhe kishat e zones se Dibres, Matit dhe Maqedonise perdornin edhe shkrimin sllav ndonese prifterinjt dhe grigja ishin shqiptare.Pagezimi behej po ashtu me emrat sllav.Gjergji perdori krishterimin ashtu si krishterimi perdori me shume Gjergjin.Kombi shqiptar eshte i pari komb ne Europe i ngjizur ne Mesjete dhe jo si kombet e tjera.Vojsava ishte arberore e Pollogut,lexoni testamentin e Muzakes.Gjergji eshte guri i harkut te portes,po i hoqen ate rrezohet kombi.Asnje popull reth shqiptareve nuk ka mundur te nxjere nje figure si Gjergj Kastrioti eshte shume i madh per te qene i shqiptareve, u ben hije sllaveve dhe grekeve.Dihet kush race nxjerr figura te tilla.Gjergji eshte fjeshte shqiptar,pasardhes i Pirros dhe Paskali e di.

 38. Mario says:

  Kur per heronjte tane kombetar flasin disa si Paskal Milo( emer, mbiemer me origjine greke) , flet i biri Todit te Lubonjes ( qe jane Vlleher) Shqipris dhe Shqiptareve mire ti behet ,qe i lindi ,i rriti dhe tani te thone qe edhe nje Hero qe na ka ngele thone eshte sllav.Por edhe sikur ta ket pasur te emen serbe pse e thua mor pis,nuk thone polikanet greke ose historjanet greke qe te gjithe qe bene revolucionin grek ishin me kombesi shqiptare.Mjaft me mor pushta,lereni kete popull te varfer ne hallet e tij,mjaft me se nuk mban me.

 39. korrekti says:

  Ja na dolen dy “historianet” me te medhenj te popullit shqiptar: Pacal Milo e Mustafe Nano, idem:mbaskali dhe muti nano. O shqiperi çfare profesoresh qe paske pase. Çfare emri mund tu vendosim ketyre njerzve? Nuk di kontekstin e thenies se Pascali, po nese jane te verteta, ne kontekst te plote keto qe thuhen, ky person vetem profesor nuk mund te jete, i shitur po (nuk po flas per Mustafa Nanon, se ai i paditur eshte, i shitur po e po). Po kaq poshte kane rene keto njerez?

  1. arber says:

   Ju lutem mos flisni ashtu per Milon,mbani qendrimin e tije,se ndryshe du ju quaj ekstremist musliman terrotiste,ju lutem.Sipas Millos ai qe nxjerre Vjosaven me prejardhje shqiptare eshte muslliman ext…..

 40. Bimi says:

  Mos shikoni tymin. Paskal Milo eshte nje marksist i deshtuar qe i sherbeu me devotshmeri nomenklatures se kuqe. Pa vlera. Ndersa diskutimi i figures se Skenderbeut eshte i qellimshem. Integraliste muslimane tentuan fillimisht (ne vitet 90) me Abdi Baleten dhe nje ish mesues marksizmi qe sot bashkepunon e keshillon qeverine e Kosoves te denigronin Skenderbeun e ta nxirrnin anti shqiptar ndersa Hamza Kastriotin patriot. Rreziku i Shqiperise sot eshte se nen masken e patriotizmit duan te avancojne ideologjine e versioneve te ndryshme te Islamit. Shihni xhamiat sot ne Shqiperi. Ata qe bene Shqiperine Bektashinjte po shohin teqete te zhduken e zevendesohen me xhami sunite. Irani e ka humbur davane dhe lufta do behet midis Turqise dhe Arabise Saudite. Varet cili do jete fituesi i betejes per dominimin e botes muslimane. Mohamed Bin Salmani apo Erdogani? Per shqiptaret do jete me mire te jene nen influencen e Erdoganit sesa te MBS. Mirepo varet se cfare mendon USA dhe cili do jete drejtimi i gjeopolitikes Amerikane ne dekadat qe vijne. Deri tani USA eshte me pro Arabise Saudite se Turqise. Vizita e pare e Trump pasi u be president ishte Arabia Saudite. Gjithsesi perderi sa statuja e Skenderbeut do jete ne mes te Tiranes Shqiperia do kete orientim Europian. Nese statuja bie do ishte me mire te vendosej ajo e Hamzait vendi te turqizohej sesa te orientohet e drejtohet nga Arabia Saudite qe ka shume me teper para e fonde te ngreje NGO e sponsorizoje mijra njerez ne Shqiperi e Kosove perfshi parti politike dhe politikane. Europa po merr fund dhe nuk besoj se do te kete fuqi ta futi dhe integroje Shqiperine pasi do disintegrohet vete.

 41. Mendimi i nje devolliu says:

  Per ata qe kane mend :
  A: 1- Kru’ (pra burim) +uje = KRU-UJE= KRUJE
  2- Ka (dem) +stri (shtri’n) + o+ti = KASTRIOTI
  3- Kostur ose Kas- torja =Kashtore= Kashtorja (ndrim vend-theksi nga rrokja e pare tek e fundit) , qe eshte ne anen tjeter te Devollit
  B: 1- Nese keshtu atehere edhe Leka i Ahmet Zogut nuk qenka shqipetar me demek se mamane nuk e ishte shqipetare , as nga Macukulli i Burelit?
  2- Kush eshte ai burre shqipetar qe ka martuar jo shqiptare dhe femijet e tij te kane mohuar kombesine e babait te vet ?
  As vajza dhe as djem te tille NUK KA .
  C- A e dini se cfare u bene shumica e salvo(Polakeve) qe nga shekujt 6-9 te kohes se shkelqimit te perandorise se Bizantit edhen ne trojet Arbenore =AR+BEN+ ORE , apo Ar+ber(je) +ore gati ashtu si tani shqipetaret ikin neper Europe ?
  Per mua , shembull tipik jane sllavet e Devollit qe per te qendruar ne shtepite e tyre , pasi qe ra Kostandinopoja , ata pranuan te kthejne fene , per tu bere muhamedane , si te tille atyre ju njoh e drejta e te qenit shtetas te barabarte ne bashkesine muhamedane perandorake Otomane -Turke , (pra kishin shtetesi me pasaporte zyrtare si tani qe ne kerkojme ne tani nje pashaporte zyrtare me shtetesi Europiane ) , por kur u largua Turqia ata u ndihen se ishin vendalinj shekullore pra u ndihen se ishin Shqipetare muhamedane dhe keshtu ata ndihen edhe tani . Keta sllave asnjehere gjate perandorise se Bizantit dhe perandorise Otomane nuk u rikthyen nga kishin erdhur ne trojet arbenore . Pra tashme ata jane vellezeruar neper shekuj me ne .
  D- Ne kohen Otomane-Turke shume arbenore u shperngulen ne greqi , sepse sulltani aty kishte ligje mjaft favorizuse per te krishteret ; iken ne ne Itali , per te mos patur asnje kontakt me otomanet , Rumani dhe gjetke . Pra nga nuk iken ata qe iken , por si nuk mendoni njehere se a nuk u strehuan ne Serbi njerez te gjakut Arbenor mbasi mbreterit serbe paguanin haracin per ca liri qe nuk e gjenin tek trojet e Heroit te tyre arberor te Kastriotit te Krujes !?
  E- Ja qe dikush mendon sikur te ja u jape Kastriotin serbeve por serbet a do ta pranojne ta marrin , apo ato do kerkojne edhe Krujen dhe Lezhen ?!!
  Gjergj Kastrioti eshte heroi i Krujes dhe trojeve Arbenore . Por perse Heroi Yne pse nuk u martua me serbe por me vajze aberore ?
  Nese dikush thote se Heroi Kombetar i Shqipetareve luftoj per 25 vjet vetem per te mbrojtur Krishterimin qe te mos shkelej nga Otomanet atehere ato vende te krishtera a e mbrojten mbrojtesin e tyre Kastriot ?!

 42. Pilua says:

  Po si e ka emrin ky ore PASKAR MILO?

 43. Qinan Qisteku says:

  Skenderbeu ishte nji malok shpelle.
  Nona vet ishte kurv serbe.
  Baba vet,malok,ra per her t par n pidh.ishte pidh kurve.
  Dhe u martu.
  Normal.qe nga kurvat dalin bira kurvash.ose thon amerikonçe,nonqima.
  Skenderbeu ishte nonqim.prandaj boni emer.
  Po t jesh i fisem ngelesh pa lek.
  Po t jesh nonqim bo pare.
  A s osht kshtu edhe sot?
  Edhe atehere kshu ka qen.
  Prandaj,o burra o shqiptare,nese doni t keni rezultat ,matrohuni me kurva,se fmijet do i keni nonqima pasandaj dhe si rrjedhoj t suksesshem..
  Api s ka kurva plot e perplot.gjithanej n shqipni kosov maqedoni…
  Edhe n çameni..

 44. Ilmi Veliu says:

  Mbiemri i Paskalit–Milo eshtë i gjuhës serbe e që don te thotë i dashur. Milo majko=nënë e dashur.
  Voisava ishte e bija e Gërgurit-princit shqiptar të Pollogut. Edhe sot eksiston vendbanimi ,,Gërgurnicë,, në verilindje te Tetovës. Ka familje te Kosoves që edhe sot quhen Gërguri. As emri Voisava e as emri Gerguri nuk perdoren dhe nuk mundesh ti hasish te sllavët. Emra sllave edhe sot përdoren në Shqipëri e që Paskal Miloviq nuk e ngre zerin sepse paguhet nga serbet e grekët……që kan qenë armiqtë shekullorë të shqiptarëve

  1. suliot says:

   po te nisemi nga mbiemrat kush ngelet shqiptar pastaj, berisha vjen nga boris renje sllave,majko prap, fino , e shume mbiemra te tjere, reka, bellova, kellic, krasniqi, etj renej sllave

 45. Mani says:

  Po vaje medet kur te jep mend edhe nje hjdut politikane koti po ne te gjith shqiptaret te krishter kem qen po te mos mbronte krishtrimin ke te mbronte turqe m?? po ne ate kohe nuk kemi pase as nje problem me skllavet veq me osmat e venerdikasit dhe me te dy keto horrdhi Ka ber lufte pa varsishte se kane pasur fe te ndryshme po shumica e princave e mbreteve Jan martuare me me komsi ose rraca te ndryshme per te krijuare marrdhjane ose per te ndaluare luftra per njerzit e tyre me miqet a po me armiq nje femer NUK Ka lujet asnje rrole me origjinen pa varsishte as nje her nuk eshte provuare se e ema e Gjergj Kastrijotit ka qe skllave por veq prje atyre qe ju japin nje kocke serbet turqit e grek kujt I rruget se qfare thone mbeturinat e agjendve po more m?? skllavet ne at kohe Ka qe me te dobte se ne po ate me kalimi e kohes u fuqizuan per shkaket turqve e njerzve si ti o vesh gjate ??

 46. emigranti says:

  As qe duhet diskutuar qe Skenderbeu ishte shqiptar qe luftoi per Shqiperine dhe jo Sebine e cila i ishte neneshtruar Turqise dhe kishte pranuar vasalitetin.
  Po kur sulltani turk u martua me nje serbe, djali i se ciles me vone u be sulltan, mos valle njihet si serb dhe jo turk ?
  Pra i bie qe ne krye te perandorise turke te kemi patur nje serb dhe jo turk.
  E tille ka qene dhe eshte deri ne ditet e sotme tradita e familjeve princerore e mbreterore per te forcuar aleanca, por femija i ardhshem njihej me mbiemrin e te atit dhe femija i tij ku nena kishte rol sekondar, kur nuk jemi ne kohen e te drejtave te gruas por 5 – 6 shekuj me pare ku zot ishte burri.

 47. suliot says:

  fisi gergur eshte bullgar dhe jo shqiptar, vojsava ishet sllave dhe skenderbeu po ashtu, qe e zgjodhen hero kombetar e bene rilindasit deh vlleho -ortodokset me dirigjimin e evropes sepse u duhej nje hero i krishtere per arsye se shqiptaret nuk shkeputeshin nga osmanizmi, shqiptaret ishin truri i perandorise osmane dhe jetonin mire cafer u duhej shqiperia, ajo u duhej te krishtereve dhe evropes, shqiptaret nuk kishin identitet shqiptar ne formimin e shtetit ,kjo u duke dhe me shperberjen me jugun vorio epir, me republiken e mirdites ( qe jane vllehe me origjine te ardhur nga maqedonia ne shek 15 ne mirdite , qe ne dokumenta eshte mordate, mortate jo mirdite) qe erdhen 2000 ushtare serb per ndihme sepse ne serbi ka shume vllehe dhe panic ishte vllaheqe ata donin te ndihmonin vllehet mirditore , keto jane te dokumentura sekret ne serbi dhe qeveria haxhi qamili duam baben cfare kombi flasim, kombi u krijua me force me vone duke u asimiluar te gjithe ne nje popull, asimilimi ne mase i vlleheve, bullgare, serbe, truq, italiane, normande( lek dukagjini) etj, clidhje ka skenderbeu ortodoks me myslymanet shqiptare se kuptoj,

 48. Evgjit grek says:

  Nuk eshte cudi te degjosh kurvelliqe nga greku paskal per shqipetaret gjaku nuk behet uje

 49. Sidi says:

  Enveri vdiq po litarin e la jashte e kushedi sa breza do duhen per ta zhdukur këte litar. Pame 40 vjet bardh e zi e vazhdojme te shikojme akoma .

 50. Skender Beu says:

  Diskutime pa buke

  Ne shekullin e 15 nuk kishte Shqiperi, Serbi Greqi apo shtet tjeter. Si do ta mbronte Skenderbeu Shqiperine e dine vetem ca “historiane”.
  Ne shekullin e 15 trojet zoteroheshin nga feudale apo aristokrate (veni emrin si te doni). Etniciteti i familjeve te medha eshte ngahere i perziere. Nese princi do martohet me nje princeshe i bie ta kerkoje princeshen diku ne nje komb tjeter, ndryshe i bie te martohet me motren e vet. Ajo qe i dallonte ishte feja dhe vasaliteti ndaj perandorive. Me shume gjasa feudalet ne trojet e banuara nga popullsia shqiptare ishin kristiane ortodokse ne varesi te Bizantit.
  Emrat e femijeve viheshin ne kishe. Nese nje emer tingellon serb, grek apo latin, nuk tregon kurfare perkatesie etnike. Emri ne traditen kishtare vendoset sipas shenjtit ne diten qe lind apo pagezohesh. Emrat tregojne ndoshta me shume se cila kishe ka dominuar ne ate kohe, ne ate zone.
  Trojet e feudaleve, shiteshin, bliheshin, kembeheshin, zaptoheshin apo jepeshin edhe si paje per martesat. Ky shkembim nuk ndryshonte shume etnine e popullates. Ndryshimet ne popullate kane ndodhur me shume si pasoje e luftrave, thatesirave apo permbytjeve, epidemive dhe me se shumti nen ndikimin ekspansionit apo regresit te feve te ndryshme.
  Ne nje rajon si Ballkani ne udhekryq te te gjitha lufterave, feve dhe levizjeve migratore, shanset qe te kete nje territor me vazhdimesi etnike unike eshte teresisht i pa mundur. Po aq i pamundur sa c’eshte ne pjesen me te madhe te Europes. Vetem vendet e veriut mund te kene pasur nje fare izolimi etnik per shkak te klimes se ashper.
  A ishte Skenderbeu shqiptar nga pikpamja etnike apo racore. Nuk ka asnje mundesi per ta provuar apo kundershtuar ate. Eshte diskutim shterpe qe s’te con askund.
  Faktet e rendesishme jane:
  Skenderbeu ishte mbret i Arberise.
  Skenderbeu fliste (edhe) shqip.
  Skenderbeu kishte lindur i krishtere bizantin.
  Feudalet aleate te tij ishin te krishtere bizantin.
  Popullsia ne trojet ku mbreteroi Skenderbeu, bregu lindor i Adriatikut, ishte me shumice shqiptare, e krishtere, po ashtu ishte dhe ushtria nen komanden e tij.

  Te tjerat jane muhabete “historianesh”.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Lini një Përgjigje