FOTOT/ Zero interes për turizmin kulturor gjatë pandemisë: Asnjë vizitor në Manastirin e Ardenicës

Manastiri Ardenicës nuk u vizitua nga asnjë turist gjatë pandemisë. Interesi për të parë këtë objekt nuk ka qenë asnjëherë në pikën zero gjatë këtyre 30 viteve.

“Manastiri Ardenicës është pika kryesore turistike e Lushnjes dhe për turistët që shkojnë drejt Jugut, kjo është një ndalesë e programuar në axhendat e tyre”.

Rruga drejt manastirit është e boshatisur dhe vetëm zukatjet e gjinkallave prishin qetësinë që të japin selvitë e vendosura në dy krahët e saj. Artizanët e zonës dhe shitësit ambulantë që qëndronin nëpër kalldrëm, për të tregtuar objekte të ndryshme, nuk janë më.

Dera e Manastirit qëndron e mbyllur. Brenda gjendet vetëm roja i cili tregon se grupi ynë është i pari që po hyn këtu prej 1 muaji, që prej fillimit të pandemisë.

“Kisha Lindja e Shën Mërisë është i vetmi vend në manastir që lejohet të vizitohet nga turistët, por kanë kaluar disa muaj që këtu nuk kanë hyrë as turistët vendas dhe as ata të huaj”. 

Vizitorët e vetëm që mund të ndeshësh këto ditë, janë ata që preferojnë ushqimet e lokaleve të ngritura nëpër kodrat e zonës. Manastiri i Ardenicës i përket Shekullit të 10 Pas Krishtit dhe për vlerat e saj arkitekturore dhe historike është kthyer në një muze të hapur për të gjithë.

Në ambientet e kishës ka kryer kurorëzimin e martesës së tij heroi kombëtar Gjergj Kastrioti Skënderbeu.

8 komente në “FOTOT/ Zero interes për turizmin kulturor gjatë pandemisë: Asnjë vizitor në Manastirin e Ardenicës”

 1. O.Pamuk: ''.....muslimonet shqipfoles jane birazeret tane turq'' says:

  E si mund te ket interes turistash tourkalvanoi nje monastir!?
  aty u martua G.Kastrioti por nese do te martohej sulltan Mehmeti interesi suniteve do te ishte teper i madh.
  dhe nuk quhet ”manastir” por monastiri………….

 2. Haaahaaaa je i madh says:

  E forte por jo ndoshta ka rene levizja sidoqofte injoranca ose embelsia e perdhunimit 500 vjecar tek injorantet ose mbeturinat osmane duket aty ketu.

 3. turisti says:

  seshte e vertete….isha para 1 muaji aty me 5 vete te tjere, kishte dhe turiste te tjere, pak por kishte levizje

 4. PËRSHËNDETJE says:

  Pandemia qe ende vazhdon, sigurisht ka influencuar dhe influencon te turistet vendas dhe te huaj.
  Se çfare thone, O. Pambuku nga Turqia dhe O. Pambukaqis nga Greqia, nuk na intereson.
  Vellezerit shqiptare te çdo feje jane me gjene, me gjak, me gjuhe, pra me Kombesi Shqipe.
  Besimi fetar asnjehere dhe askund ne bote, nuk tregon vellezerit, birazeret, adherfaqet.
  Cilet u perdhunuan 500 vjet shihni pra: surratin toídhio turk dhe mútron toídhio grek.
  Ne Shqiptaret e quajme dhe do ta quajme ne gjuhen shqipe: MANASTIRI I ARDENICES.

 5. 1 says:

  Mutofagosi s’ka c’ben po vetem te shqepet me mut di (i pari ne komente, günah ejvaraburullah musllumllah kallkan gomar).

 6. xhoxhi says:

  Mos shikoni kush hyn e kush del nga Monastiri por shtrojuni punës së tokës nëse doni të jetoni dhe mos prisni para nga turistët.Edhe Greqia ka kapitulluar sepse vetëm turizëm kishte dhe industri zero dhe sot është e falimentuar me 400 miliard euro borxhe.

 7. turkalvane says:

  nuk ju duket normale o injorante, kohe pandemie. Duhen shmangur vendet me shume njerez.
  Çoni janullen se ate e ruan padishahu nga e keqja. Nuk ha mortja mut

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *