Intervista e Esat Pashës në 1920: Mos harroni se shqiptari është krenar, guximtar dhe i lidhur fort me traditat e tij kombëtare, mendimi për vendimin e Kongresit të Londrës

22 Gusht 2020, 10:33Dossier TEMA

Nga Aurenc Bebja

“La Liberté” ka botuar, të martën e 6 prillit 1920, në faqen n°3, intervistën e saj me Esat Pashën në lidhje me vendimin e Kongresit të Londrës ndaj Shqipërisë. 

Fati i Shqipërisë

Një takim me Esat Pashën

Ne jemi të vetëdijshëm për shërbimet e shkëlqyera që Esat Pasha i bëri Francës gjatë luftës. Ishte mjaft interesante të merrnim mendimin e këtij miku, të djeshëm dhe të sotëm, për çështjen shqetësuese të Shqipërisë, zgjidhja e së cilës, duket se është e menjëhershme.

Esat Pasha ka vështirësi të shprehet në frëngjisht dhe përdor një përkthyes.

“Jo, u përgjigj pyetjes sonë, pushtimi i Shqipërisë nga trupat italiane nuk është përfundimtar dhe nuk fyen në asnjë mënyrë ndjenjat e shtetasve tanë.

Fati i vendit tim është akoma i pavendosur; Kongresi i Londrës po vazhdon në mënyrë aktive punën e tij dhe vendimi i tij nuk do të zgjasë shumë.”

A besoni, gjeneral, se atij do t’i jepet autonomia ?

E shpresoj dhe besoj. Do të bënin një gabim të madh, tepër të madh, nëse nuk respektojnë vullnetin e shqiptarëve; pra, ata duan të jenë të lirë. Nëse pavarësia e tyre nuk do të njihej, paqja e Ballkanit do të rrezikohej seriozisht dhe, për t’u dhënë mendimin tim, do të kishte arsye për t’u frikësuar nga trazira të vazhdueshme. Mos harroni se shqiptari është krenar, guximtar dhe i lidhur fort me traditat e tij kombëtare. Të gjithë personat kompetente në këtë çështje do të jenë njëzëri me mendimin tim.

— Cili do të ishte regjimi (politik) që do t’i përshtatej më mirë ?

Gjenerali bën një gjest. “Kjo, tha ai, është delikate. Gjatë luftës, unë kam qenë Presidenti i Këshillit të Shqipërisë deri në kohën e pushtimit. Aktualisht, vendi është nën kontrollin e Aleatëve.” Gjenerali ndalet. Natyrisht, modestia e tij e ndalon atë që të zhvillojë mendimet e tij. “Le ta lëmë këtë, shton ai. Unë i besoj besnikërisë së Francës dhe pres me padurim vendimet e Kongresit të Londrës : është e mundur që status quo-i i paraluftës të ruhet; vetëm atëherë mund të jap më shumë detaje.”

35 komente në “Intervista e Esat Pashës në 1920: Mos harroni se shqiptari është krenar, guximtar dhe i lidhur fort me traditat e tij kombëtare, mendimi për vendimin e Kongresit të Londrës”

 1. Laberia ime says:

  Paskan paguar edhe kelyshet e heroit serb ..por muti nuk behet bakllava per kelyshet dhe per mero merumin..

  1. Flm says:

   “… eshte i lidhur fort me traditat Kombetare …”
   ###
   Me cilat Tradita Kombetare eshte krenar, me ato te epokes “para Otomane” apo me ato te epokes “pas Otomane”, sepse rastis keto te dy epokat te jete teresisht te kunderta dhe kontradiktore.
   ###
   Pa na e sqaro pak o Esad Pash Toptani, pinjoll i te Krishterve Orthodhoks Topiajve (“Theo-piija” = “krijes e Zotit” ne Gr, lexo sqarimin e emrit ne librin “Mbishkrimet e Kishave ne Shqiperi”) dhe Mamica Kastriotit.

   1. ben says:

    Flm-po perse nuk na tregon zotrote se cfare traditash kishit ju, neo-greket “para” dhe “pas” pushtimit otoman?

  2. Ilir says:

   Kujt I plasi te dije se cka thene nje PLEHRE e historise!

  3. Andi says:

   Gjigandi Esat Pasha mbrojtesi i Shkoders nga malazezet dhe shqiptaret tradhetare katolik malesor.Luani i Perandorise Osmane.Luani shqiptarise. Per fat te keq disa injorante akoma besojne historine qe trilloje duhanshitesi Enver Hoxha me langot qe paguheshin nga ai.

 2. Tuk Tuk says:

  Esat Pasha ,,,,,,,me Varr ne serbi ,,,,dicka vjen era tradhetar ketu…trimat e jugut e derguan ne boten tjeter ashtu si duhet per nje Mi serb…

 3. Tuk Tuk says:

  Shqiptaret e vertete kane vdekur ne token e tyre,,minjte kane vdekur ne toke te huaj,,,,Esati vdiq si tradhetar….edhe bledi qerosi si Esati do vdese nje dite….Toptanet jane mbetje turkeserbe…

 4. USA says:

  Toptani gjyshi fevziut qe ja beri qendren toptani me leke te milloshevicit.

 5. Ceti says:

  Aurenc Bebja mundohuni sa te doni kurre sdo ta rrini tja pastroni figuren e tradhetarit me te madh te kombit shqiptar. Njeriun qe per nje ciflig ne Shqiperine e mesme e shiti Shqiperine . Do t’ju kujtoj nje shprehje te popullit tone qe thote; (edhe pse banale) “Nuk lahet muti me shurre” Njeriu qe financoi nje halldup dhe faqezi si Haxhi Qamili te luftonte per “baben sulltan” edhe pse ishte pjese e rendesishme e qeverise se Vidit ato privilegje nuk i mjaftonin se donte te ishte mbret nje njeri intrigant qe kurre sja deshi te miren ketij vendi dhe ketij kombi.

 6. Pashai says:

  Ç’është kjo supë e ftohtë o Tema??

 7. Fakt historik says:

  Esat Pashe Toptani ish ai qe, ne rolin e Kryekomandantit te luftes per mbrojtjen e shkodres nga pushtimi i malazezeve, i dha Shkodren perjetsisht Shqiperise.
  Dhe ja se si:
  Me 25 Tetor 1912 Mali i Zi, pasi kish mare Tuzin,sulmoi Shkodren per ta pushtuar
  Ne fillim ne rolin e nenkomandantit e pas vdekjes se Hasan Rizait, Esat pashe Toptani komandoi luftimet per mbrojtjen e Shkodres nga malazezet.
  Per 5 muaj qendroi e rethuar Shkodra duke luftuar, por kurre e pushtuar nga malazezet, nen drejtimin e kryekomandant Esat Pashe Toptanit.
  Gjersa me 22 MARS 1913, KONFERENCA E LONDRES pasi dergoi emisaret e saj ne terren se Shkodra ish e rethuar por kurre e pushtuar vendosi: SHKODRA ESHTE TERRITOR SHQIPTAR dhe i TAKON SHQIPERISE.
  Pra me 22 MARS 1913 Kryekomandati Esat Pashe Toptani e kish mbritur qellimin madhor.
  Jo vetem kaq, por rezistoi ashtu ne rethim dhe nje muaj me vone pas vendimit te Konferences se Londeres, gjer me 23 Prill 1913.
  Me 23 Prill 1913, pasi luftetaret po ushqeheshin pas 6 muaj rethim me OPINGA TE ZIERA.
  Cberi Kryekomandanti Esat Pashe Toptani?
  U terhoq nga Shkodra me luftetaret te paprekur e me gjithe armatimin,duke i lene malazezeve CELESAT E KASHTES.
  te cilet hyne ne Shkoder me 23 Prill e dolen me 15 Maj, pasi KONFERENCA E LONDRES me 22 Mars e kish dhene verdiktin: SHKODRA ESHTE PJESE E SHQIPERISE dhe I TAKON SHQIPERISE.
  Ky eshte Esat Pashe Toptani qe i dha Shkodren perjete Shqiperise, ndryshe do kufizoheshim te ura e Lezhes e Shkodra do ish kryeqyteti i Malit te Zi.
  Kushe e vrau Kryekomandantin Esat Pashe Totani, qe i dha Shkodren Shqiperise?
  E vrau çami Avni Rustemi, qe nuk hodhi nje pushke per Camerine ai bashke me shoket e tij, pasi ja moren Camerine pa shkrehur nje pushke.
  Pse nuk e moren malazezet Shkodren? Sepse luftoi e rezistoi me pushke ne dore.
  Kush luftoi per Camerine, sa pushke u shkrehen nga Avni Rustemi me shoke?
  E cfar bene, shkuan dhe vrane heroin e Shkodres.
  Pse?
  Sepse ashtu ja trullosen mendjen.
  Ketoj jane faktet e historise e jo genjeshtrat e partise.

  1. Pedro i ri says:

   Fakti. Po komandantin e garnizonit te Shkodres perse e vrau ne pabesi ?

  2. Tuk Tuk says:

   @Fakt Historik ,,,,ik vdis ne Serbi o qen turkoserb ,,se ne Shqiperi do qelbesh token….sado te llapesh,Esati bertiti si kurva kur e hengeri plumbin….Qeni I pabese qe u dhe malazezeve Cerciz Topullin e Muco Qullin…jo ti te lehesh Po dhe dhe gopi i sat eme te behet me koqe,Esatin dhe kockat i keni ne Beograd jo ne Tirane…..fakt….pa provo ti sjellesh o kurve serboturke…Esati ky kelysh serboturk qe tha se Shqiperia duhet te ndahet mes greqise dhe serbise se nuk ka Shqiptare…..Shqiptaret mund te jene gjithcka ,po Avniu ta dergoi Esatin ne gop te sat eme….Avniu Hero,,Esati ,,Qen tradhetar…dhe ti nje moterqire me shurre ne vena…

  3. E vertete says:

   E vertete kjo qe thua “fakt historik”, por thuaj edhe kush e vrau gjeneralin turk Hasan Riza pashen (nje nga gjeneralet me te mire te ushtrise turke)qe me 5 mije ushtaret e vet e mbrojti Shkodren per me shume se 2 vjet.

 8. Erdogan says:

  Toptanet,Frashellinjte,Ismail Bej Vlora dhe te tjere,jane bij te Sulltanit.
  Eshte fakt historik i padiskutueshem qe keta shkuan dhe luftuan per Turqine,kur Epirotet dhe te ashtuquajturit Arnaut nga turqit dhe Arvanitas nga Greket te Pirros,Kastriotit,Aleksandrit kishin rreth 5-dekadash qe luftonin per clirimin nga Osmanet barbare.
  Mbldheni mendjen,keta kur nenkuptonin “kombin shqipetare te Arvanise” e kishin fjalen per nje Proetektorat te Turqise dhe jo nje Komb me rrenje te Lashta.
  Kjo duket edhe sot,ho me dhe qe kane mbushur Epirin tone me Xhamija,Skolio Turke,Medrese e te tjera,ecetera.
  Kur dikush vendos mbi Kombin nje Identitet,Kulture,Fe te pushtuesit,eshte e kote te diskutosh per “Lavdi Respect,Nder,Dygnitet”.
  Hiopokrisia eshte se ata qe nuk u turqizuan dhe mbajten Identitetin Greke Epirote si ne gjithe Bregdetin me Emra te Lashte Greke,po e perseris te Lashte Greke duke dale kunder edhe diktatures se Krishtere si Athina,Sofokli,Androkli,Aristotel,Odhise,Axilea,Sokrat,Platon,Melpomeni,Muza e tragjedise,Kalopi,Muza e Poezise,Urania,Muza e Astro-Nomise,Eleni,Vasiliqi,Andrea,Kostandine,Petro,Izmini,Paris,Androniqi e te tjera i quajne “vellezer” ata qe i kane duart me gjak qe bashkepunuan,luftuan per pushtuesit turq.
  Dihet fort mire qe,kush behej myslimane turk merte tituj,privilegje,arme,pasuri etj.
  Keta te vetequajture “shqipetare” “nuk e dinin” qe kush nuk deklaronte turk nuk kishte te drejta?
  E dinin shume mire dhe me Kenaqesi luftuan per Turqine.
  Po ata qe e krijuan kete Pashallek nuk e dinin qe ketu ishte si Afganistani ne 1913en bile deri ne 1936en?
  E dinin shume mire dhe donin me mire nje Pashallek turk qe me vone (ashtu u vertetua historikisht) ta “Evtopianizonin” se sa nje Komb te Lashte Grek Ilyro Epirote.
  Shikoni sot ne qofte se kini “sy” qe ne Evrope “vetem” Franca po mbeshtet Greqine nga barbaret turq.
  Bejne sehir per Agia Sofian e Kastriotit.
  Keto jane plane te cifuteve te shkaterrojne Kulturen dhe ndikimin Greke,Ilyre,Epirote ne bote.

  1. arian says:

   E more supen e grekut per sot

  2. Pedro i ri says:

   Greket e rinj jane konglomerat racash.
   Mos i ngaterro me helenet e dikurshem

 9. Outspoken says:

  Toptani,Fevziu,Turdiu, Naci, Jane familje te ardhura nga Kurdistani !
  NUK JANE SHQIPETAR !!!!!

 10. Outspoken says:

  Toptani,Fevziu,Turdiu, Naci, Jane familje te ardhura nga Kurdistani !
  NUK JANE Familje SHQIPTARE !!!!!!!
  Keta Jane Turkokurd Shqipfoles !!!
  Jashte nga Shqiperia IME !!!

 11. violina says:

  AUuu…Na doli dhe nje PATRIOT Bravo Fejzo,ja gjete SaLI BERISHES nje Patriot me te njejtat bema.

 12. viçidoli says:

  Fevzua është kopil,në kohën e atij merumit,fevzua as nuk i njifte Toptanit se skish bythë,me ardhjen e salehut të parë ,jo vetëm i njofi,por përlau dhe pronat e tyre me firmën dhe bekimin e bacës,vetëm se duhet të kujtojë se zoti vonon por nuk harron,gjaku i të ndjerit Konomi nga pas do t’a ndjek dhe në botën e përtejme,fevzo herët a vonë do dalë ndonjë Avni Rustemi ashtu si për tradhëtari Esat e për ty fevzo Sërbi.

 13. Fakt historik says:

  Eqerem Bej Vlora shkruante:
  Avni Rustemi, ky vrases i pabese, nje student i pa suksesshem, qe pertonte te hante dhe buke, nuk ish tjeter, veçse nje vegel ne duart e kundershtareve te Esat Toptanit.
  Ata i dhane mjetet e nevojshme per kete vrasje dhe moren persiper dhe mbrojtejen e tij para gjykates francese.
  E pastaj, ky vrases i pabese kapardisej neper Tirane si shpetimtar i Atdheut
  Me e forta eshte se kur beri vrasjne rinte prane viktime sikur i kish mbushur, aq trim ish.
  E thone dhe ata qe e njihnin, ai njeri kish mbetur pa nje çerk leku, kurre i shquar per trimeri, e taak e bene vegel folese.
  Ne vend qe te hidhte pushke per Camerine, shkoi e vrau Kryekomandantin e Luftes se Shkodres, qe e i dha Shkodren Shqiperise.

  1. Pedro i ri says:

   Po me mbretin e Jugosllavise çfare marreveshje kishte firmosur Toptani ?

 14. treni says:

  Me keta tradhetare qe prodhon shqiperia ne politike,ne media e institucione,pushtete lokave e vendore ky mut vendi ska per tu bere kurre Ndaj sa seshte vone Duhenn ngritur shoqatat e antikrimit per te vene ne vend nderin e ketij populli idiot

 15. Pokeristi says:

  Komentus te dashur!
  Te jemi realiste,te jemi objektive!!!…
  Çdo periudhe ne historine e Shqiperise,ashtu si historija e çdo vendi eshte interpretuar kryesisisht nen optiken e filozofise dominuse te sundimtarit te kohes.
  Kane lene gjurme sundimtare te shquar,qe krahas interesit personal,kane luftuar dhe jane perpjekur edhe per interesa kombetare.
  Eshte turp i madh sot te interpretohet historija me syze politike,aq me teper me syzet e satrapit medioker,atij
  “Te marrit te sokakeve “,atij vagabondit te Gjirokastres.
  Te mos harojme se e verteta dominuse,qofte ajo historike,ajo kulturore a po kombetare do kene vlera reale,kur ato te interpretohen te çveshura nga politika.

  1. Tuk Tuk says:

   Vlerat e tua qenkan Tradhetia…xhaxhi ishte 12 vjech kur Esati yt shkoi per lesh ,,Mos ja ngarko xhaxhit te gjitha,,,rehabilitimi i nje njeriu qe akoma eshte mik I serbeve mund te behet ne gop te sat eme po jo ne Shqiperine e Shqiptareve….paskeni zbuluar historine me 2020 juve kelyshet e serbise…..Esati vdiq si mut dhe pellti si gomari sipas deshmitareve….ik vendosi lule ne Beograd merr dhe sali qenin e fevzi turkun me vete…

 16. Petrela says:

  Fakti eshte qe esati ka qene paguar nga serbet si pinjollet fevzo dhe sala qe perjetuan esatin me $$ e milloshevicit. Fakt eshte dhe bloku gjirit lalezit nga esatet po kllocka e petrelesve qe bene nje rrafje para vrasjes ne paris ka cel veze ne ??.

 17. emigranti says:

  Dalja ne pah e te vertetave na ben mire e na pastron mendjen nga genjeshtrat ( nese deshirojme ) dhe te thuhen me vertetesi si te mirat edhe te keqiat pa deformime. Pastaj behet vleresimi si rezultante e gjithe veprimtarise se politikanit.
  Jam plotesisht dakort me ” Fakt historik ” e ” Pokeristi ” .

 18. Fakt historik says:

  I nderuar ; Emigranti
  Per te mbrojtur Shkodren qe te mos e perpinte pergjithnje Mali i Zi, eshte bere nje lufte e tmerrshme, per te cilen dhe duhet te shruar shume me teper, e sidomos te botohen shkrimet e dokumentat qe ekzistojne per betejat heroike qe kane bere shqiptaret per mbrojtjen e Shkodres.
  Shqiptaret kane luftuar ne kushte jashtezakonisht te veshtira, armatosur keq dhe ne muajin e fundit e kane mbajtur shpirtin duke u ushqyer (mos u çudit) dhe me opinga te ziera, pasi ishin komplet te rrethuar dhe nuk arinte te deportonte ushqimi dei aty ku ishin luftetaret.
  Ka qene nje tmerr vuajtje qe lapsi nuk e tregon.
  Fillimish Kryekomandant ka qene Hasan Riza e Esat Toptani ka qene Nen/Kryekomandant i luftimeve per mbrojtjen e Shkodres nga pushtuesit malazez.
  Malazezet e vrane Kryekomandantin Hasan Riza, ne nje prite ne pabesi, kur po shkonte per te bere bisedime, me palet nderluftuese.
  Dhe komanden per vazhdimin e mbrojtjes se Shkodres e mori Esat Toptani.
  Ne Shkoder luftohej, per te mbrojtur shkodren nga zaptimi i malazezeve dhe u fitua, e ne anen tjeter Camerine mernin pa lufte, sepse Avni Rustemi me shoke ne vend qe te shkrehnin arme kunder atyre qe po zaptonin Camerine, do i shkrehnin armet per shpetimtaret e Shkodres.
  Dhe e dini per ke?
  Per te vrare jo nje luftetar te thjeshte qe kish luftuar per Shkodren, por per te vrare Kryekomandantin e luftes se Shkodres.
  Cfar menxyre e cfar pabesie.
  E do te shpallej hero kush?
  Ai me shoke qe e falen Camerine pa pushke, e shkuan e vrane Kryekomandantin e Luftes se Shkodres.
  Sot ne kemi Shkodren brenda territorit shqiptar, pasi qindra emijra burra luftuan me ne krye Kryekomandanti Esat Toptani, e qindra burra dhane dhe jeten per Shkodren qe e kemi sot.
  Ndersa Camerine, çamit Avni Rustemi me shoke ja moren pa hedhur as dhe nje pushke.
  Dhe ato pushke qe hodhen, e hodhen kunder Kryeheroit te Shkodres Esat Pashe Toptanit, duke e vrare ne pabesi.
  Pabesi qe ju kthye ne koken e tij.

  1. Tuk Tuk says:

   Je nje Malok provokues,,Esati jeton ne Paris me parate qe morri per te shitur Shkodren,,,Esati lejoi kalimin e trupave serbe neper Shqiperi te shkonin ne Korfuz kundrejt pageses….je nje malok i peshtire rrenacak…po te ishte kaq Burre i mire pse e ka varrin ne Beograd dhe familje se tij I lidhi pension Krajli…ishte ai qe ju kendervu mbretit Vid me aleancen e fshehte serbe se nuk donin shtet Shqiptar…Camerine e shiten turqit tek Greket dhe jo Shqiptaret e jugut,,Shqiptaret e jugut mbajten Korcen dhe gjirokastren e saranden me sa munden…Shiko se tradhetaret I keni ne malesi ,,shumica nen vasalitetin e krajlit dhe pedofileve te vatikanit…lexo ku vdiq Cerciz Topulli ne Dobrac bashke me Muco Qullin dhe kush ja u dhe malazezeve….Esat Qeni kapardisej ne Paris here duke mare para nga italianet here nga serbet….po te ishte Burre i mire ja sillte eshtrat ne atdhe Mbreti Zog,po nuk ja solli se qelbet era Tradhetar…sado te beni ta nxirrni Esatin me shkrime te paguara nga blendi turk qerosi ,Esati eshte njeriu me i ulet I kombit Shqiptar I vrare per tradhetar….Dhe si tradhetar kockat e tij jane ne nje vend armik……ti je nje filoserb qe ke urrejtje per jugun…..jugu ka boll kocka malokesh ,hajde dhe ti se kemi vend boll si ne 97,,edhe po deshe edhe te djegim sipas tradites…te fala sali Qenit serb..

 19. Andi says:

  Gjigandi Esat Pasha mbrojtesi i Shkoders nga malazezet dhe shqiptaret tradhetare katolik malesor.Luani i Perandorise Osmane.Luani shqiptarise. Per fat te keq disa injorante akoma besojne historine qe trilloje duhanshitesi Enver Hoxha me langot qe paguheshin nga ai.

 20. Fakt historik says:

  Shoku Tuk Tuk, ti ose je i paditur ose ben sikur nuk di.
  Une nuk dua tia di per Veri, Jug, apo Shqiperi e Mesme.
  Per mua Shqiperia eshte absolutisht nje dhe e pandare.
  Per mua rendesi kane faktet dhe jo genjeshtrat, ku sejcili shqiptar qe kerkohet te paraqitet se cila eshte figura e tij ne raport me Kombin, te behet si grumbullim faktesh e jo si grumbullim genjeshtrash
  Camerine e shiti Ismail Qemali.
  I cili ne vitin 1907 (pra 5 vjete para shpalljes se pavaresise) nenshkroi traktat te fshehte me Theotokis te Greqise,ku I Qemali i njihte Greqise, Camerine si territor grek, ne kembim te Qeverise se ardheshme te Vlores e jo te pavaresise se Shqiperise.
  Dhe me 1913 kete dokument, traktat te fshehte, kryeministri i Greqise e paraqiti para Konferences se Londres, duke thene se vete Kryeministri i Shqiperise Ismail Qemali e ka bere kete deklarete, ja shihni dhe firmen e tij.
  Shih dokumentat origjinale ne arkiven e Vjenes e lexo shkrimin e Eleni Kocaqit per kete ceshtje.
  Gje e cila u be shkak qe me vone luftetaret qe luftonin per Camerine ti nxirnin nga transhete ku po luftonin, pasi deklarata e Kryeministrit Ismail Qemali thosh se tashme ajo ish toke greke.

 21. Arber says:

  paska dal ne kadrafi me medaljet e serbis tradhtari top*ari

 22. Fakt historik says:

  Andi.
  Problemi eshte se partia fshehu per dekada me radhe faktet e historise se Shqiperise dhe e ushqeu popullin me genjeshtrat e partise.
  Dhe nje pjese e popullit qe e pelqyen kete lloj ushqimi me baze genjeshtrash, u shnderruan ne turme qorre, u verbuan nga genjeshtrat e partise.
  I bene dhe ca filma, bazuar ne ato genjeshtra e i damllosen komplet
  Me keto lloj teknikash, ca heroj i bene tradhetar dhe ca tradhetar i bene heroj.
  Psh di gje ky Tuk Tuku, se kur Ismail Qemali po vinte me traget ne Durres i mbeshtetur nga austriaket per te ngritur flamurin, nuk u kap i gjalle nga forcat serbe:
  Sepse Ahmet Zogu me mbi 10 mije forcat e tij qe vete i kish grumbulluar, vete i kish armatosur, vete i financonte; i doli perpara forcave serbe dhe bene disa beteja.
  E cfar ndodhi?
  Forcat serbe mbriten ne durres me dy dite vonese, qe shqip perkthehet pas pilavit.
  Ndryshe, po te mos i kish dale perpra me forcat e tij atdhetari Ahmet Zogu forcave serbe, serbet do mbrinin ne Durres ne kohe, do qendronin te fshehur skutave dhe sapo te zbriste Ismail Qemali, do e kapnin te gjalle e do e benin ta ngrinte flamurin te “fusha e druve”.
  Gjithe keto fakte partia i fshehu per dekada me radhe, dhe cfar beri?
  E quajti atdhetarin Ahmet Zogu, satrap.e satrapet i bente atdhetar.
  Ja keto lloj ushqimesh kane ngrene per dekada me radhe turmat qorre, e kur ti kerkon ti japesh syze per te pare, keta lloj qorrash te kundervihen.
  Eshte nje shprehje boterore qe thote e perkthyer ne shqip: faktet jane koke forte. Pra e kane koken te forte faktet. Sepse faktet e kane vendin te koka.
  Kurse genjeshtrat i kane kembet e shkurtra, pasi genjeshtrat e kane vendin te kembet.
  Atje e kane vendin genjeshtrat.
  Kujt i pelqen te jetoje me genjeshtra, barkun plot le ta mbushe, se andej do ti shkojne genjeshtra te kembet, ashtu gradualisht deri sa ti dalin te gjitha, me ane te kembeve te shkurtra.
  Cdo figure kombetare, ka anet e mira te tij dhe gjynahet ne qoftese i ka bere, le ti mbaje.
  Ama njerin ta besh bardhodh e tjetrin ta besh zezak, se i pelqente partise, ajo kohe ka mbaruar, ka vdekur.
  Faktet e historise se Shqiperise, duhet te hidhen ne tapet per te gjithe, pa genjeshtra, pa devijime, pa mashtrime; ashtu sic kane ndodhur.
  Pastaj te shohim se kush jane herojte dhe kush tradhetaret.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Lini një Përgjigje