Masat anti-Covid, revoltohet Elton Deda: U bëmë 8 muaj pa punë, po shkojmë drejt falimentit. Shteti të mendojë një strategji kompesimi, s’jemi pasanikë

Koncertet dhe muzika live në bare e restorante që prej muajit mars është e ndaluar për shkak të pandemisë së Covid-19.

Kjo gjë i ka çuar mjaft muzikantë drejt famimentit dhe Elton Deda, shprehet i rezoltuar për këtë në rrjetet sociale.

Muzikanti i njohur shpreh shqetësimin e tij dhe të kolegëve, lidhur me masat e qeverisë që i lanë ata pa punë, pa menduar asnjë lloj kompensimi edhe pse muzikantët paguajnë gjithashtu taksa si gjithë qytetarët e tjerë.

“Tashmë, ne muzikantët në Shqipëri e Kosovë po hyjmë në muajin e 8 pa punuar.

Një pjesë dërrmuese e jona, të ardhurat kryesore i kanë prej punës së lodhshme deri në orët e para të mëngjesit, në klube, bare e lounge të ndryshme.

Nuk punojmë dot jo sepse jemi të paaftë por sepse nuk lejohemi.

Mbasi na kanë denigruar mirë e mirë me akte normative të bëra nga njerëz që thjesht nuk duan tja dinë për jetët e të tjerëve, mbasi na konsiderojnë pasanikë ndërkohë që shumë prej nesh po shkojnë drejt falimentit financiar, edhe nuk na dëgjojnë e nuk na përfillin.

Nëse na mbyllën, duhet të mendoheshe një strategji kompesimi.

Minimumi që mund të bëjë një shtet te i cili ne paguajmë rregullisht taksa.

Personalisht ndihem tepër pesimist më tepër prej indiferencës sesa prej gropës që thellohet çdo ditë.”– shkruan Deda.

(TemA)

REMOTE_ADDR:[]

21 komente në “Masat anti-Covid, revoltohet Elton Deda: U bëmë 8 muaj pa punë, po shkojmë drejt falimentit. Shteti të mendojë një strategji kompesimi, s’jemi pasanikë”

 1. argita motra e zenit says:

  Llogarisni dhe leket per drogen e alkolin o Elton
  se mbase jep dicka qeveria

  1. 😠🙄👎 says:

   Eltoni eshte e te drejten etij
   dhe ju skeni perse bänälizoni temen si
   te gjithe shqiptäret konsumojne älkohol
   kush me shume e kush me päk
   por ktu , nuk eshte kjo temä por shqetesimi i mbijeteses qytetäre .
   Mesohuni ti merrni seriozishte shqetesimet qytetäre jo bänälizoni äto 😏😥

   1. Bej n je pune tjeter or tej! says:

    Fillo nje pune tjeter or tej, nese po deshton ne ate qe beje. Nuk je plak apo burre i vjeter. Mund te kontribuosh me 100 menura te tjera. Bjeri teneqes ne rruge, ose dajres, apo shko ne nje restorant dhe ndihmo te lahen pjatat. Perse pret qe parate e taksapaguesve te shkojne tek ai qe rri e vret miza ne diell. Dedet dede mbeten, bre!

    1. 🤣😅😂 says:

     bej n nji pune tjeter or tej 🙈
     hehe he ,

     kujt i drejtohesh ti mer Nostrodin 😂
     po kur bon edhe zorroxhinjt qe sdin cdo me thon jete ,
     me te tregu punen 😂😅🤣🙈👎

  2. Goni says:

   Te lutem tregohu transparent dhe na bind qe ke paguar ndonje takse mbi te ardhurat
   Nese ke paguar 1 lek do i propozojme qeverise ti japi secilit nga ju 1 milion euro

 2. Ce says:

  Shko rruaj ate kafken me te shpifur te planetit o hunderr , dashke dhe para qyl si Edmond budina me teatrin.nuk i hyn kujt ne pune muzika jote e degjeneruar dhe pa asnje vlere.

  1. Ilir says:

   Kot per muhabet, cfare muzike quan ti te degjeneruar? Kisha nja 30 vjete qe s’è kisha degjuar te perdorej si shprehje. Cdo njeri ka gustot e veta e per mendimin tim duhen respektuar.

  2. Komunalja says:

   Ah mor ‘ce’, ku t’ja filloj?!! Ti nuk do i pelqesh keto qe do te te them une, se perndryshe nuk do te ishe kavie laboratori. I thone nje fjale; ‘po s’ja …. t’emen nuk te thote baba’. Shqiperija eshte masakruar, vjedhur, perdhunuar, rrenuar jo aq nga te huajt se sa nga tru-kerpudhe si ti qe zgjohesh me fejsbuk e fle me Erdogan. Dhe filmat, muziken, shijen e Erdoganit a te zezakeve te haleve te perendimit ti e pelqen, sepse Erdogani dhe zezaket te jane futur ne shtepi. Po te ….ty, tet-eme dhe s’ke nga e leviz bythen se ta kane bere trurin pordhe,…nese kishe tru ndonjehere. Aq keq te kane shkerdhyer saqe edhe kur degjon ndonje ze shqip te trazohet shpirti e vjell nga goja ate qe duhej te dilte nga….

 3. lani says:

  po pse o ELTON mendon se me te vertet ka shtet edhe ka pas Shqiperia ..shteti jone eshte i babzitur i zhytur ne korrupsion galopant

 4. Iku edhe ky. says:

  Po kujt I rruhet per ty mer loqe.Shko qahu ke Sala bythqir,se ndoshta te jep ato cka ka vjedhur.
  Ti ke falimentu nga trut me para idiot,por si foshnje qe je duhet kohe ta kuptosh.

  1. cak cak suma says:

   wow sa i eger qe qenke! Po trute e gomarit ke! Po cfare te keqe ka ti kerkoj llogari qeverisae perderisa paguan taksa dhe eshte qytetar i ketij vendi?

 5. Luan says:

  Kjo eshte njilloj si ndryshimi i zustemit o Elton.Dhe une isha tornitor dhe frezator kur u nderrua sistemi ne 1992,u mbyllen uzinat fabrikat dhe mbetem pa pune.U mundova te mbijetoja duke u adaptuar shites ambulant hamall e lloj lloj punesh re tjera me djerse e mundim.Ne patem fatin e keq se nuk kishim leke dhe mjete financiare e nuk ishim te pergatitur.Kurse ju kengetaret dhe muzikantet e sotshem keni fatin ta njifni sistemin kapitalist dhe te hapesh nje ferme sot per mbareshtimin e blegtorise ose shpendarise eshte edhe pune e bukur antistres dhe ne kontakt me natyren, por edhe nje mundesi e mire vetpunesimi.Une kete do te beja po te isha i ri dhe te kisha mundesine.Duhet te kesh shpirt inovator dhe shpirt artisti per ndryshime pozitive ne jete.

 6. Hako says:

  Te kishit kursyer dicka per kohet e veshtira, sepse edhe ne te tjereve nuk po na vene punet dhe aq mbare.

 7. Ti i fut nje trala la dhe mer nje dor pare says:

  Shko,bej ndonje pune Elton….
  Ndertimi kerkon puntor,bujqesia ka nevoj…
  Kamariera kerkohen…..
  Ose ik ne USA se ke edhe doc amerikane,dhe atje kerkojne pjatalares…
  Nuk kalohet gjithe jeta qyl me trala la

 8. Martin says:

  Po ik e kap ndonje dasem a i vrare ca pret doli behari

 9. degelisi says:

  Luan ka te drejte
  Po shteti ku do i gjej parat?
  Ne kapitalizem duhet te beshe cdo lloj pune te ndereshme per te mbijetuar
  Mer shembull nga “Luan” dhe mijera te tjere pune dashes

 10. gjynofqari says:

  ti e ke mire ….i fut nje tralala dhe je ne rregull ,po kjo jona qe s’haet as me vaj as me uthull……….

 11. Sinqeritet says:

  Elton,si dhe te gjithe te perkedhelurit E KE HIPUR KALIN MBRAPSH!
  1.-Kush u be merak,kur gjithe shqiptaret mbeten pa pune?
  2.Ne kapitalizem ,nuk ha buke me 1 profesion,provo ndonje tjeter!

 12. Atdheu says:

  Shteti mo byrazer as do t’ja dijë për ty dhe për asnjë tjetër.
  Qeveria përbëhet nga Kukullat e Sorrosit, dhe siç e kupton Këta do bëjnë atë që ju është udhëzuar ,pavarësiaht pasojave.
  Këta zbatojnë me përpikmëri çdo urdhër të dhënë nga Bildenberg, në të cilin Rama shkoi Natën me Avion Low Cost, dhe Sorrosi, PA MARË PARASYSH PASOJAT QË DO KENË VEPRIMET E TYRE, BILE BILE AS QË JU INTERESON FARE…
  JANË BETUAR QË TË JENË QENËR BESNIKË, DHE KUSH BETOHET ATJE , NUK MUND TË BËJË DOT KURRË TË KUNDËRTËN APO TË MOS BINDET..

 13. Arberesh says:

  KY PISANJOSI QE DILTE NE TV, DHE BENTE PRAPAGANDE NJE PARTIJAKE ! E PSKAN LENE JASHTE LOJE !! SA PER HUMORIST ESHTE I MADH FARE , I NXHAN LUL BASHES !!! SA PER MUZIKE E KA NE GJAK , KA QENE NE ORKESTREN E GJIN KAPERTONIT ,BENIN DASMA NE PUKE.
  PUNETORI I MADH KY , DUAN TEATER TE VJETER ,SE ATY QOC GJENIN TE SHKRUAR NE MURE NDONJE BATUTE , QE ME PARAQITJEN DHE ROLIN E TYRE E SHEMTONIN PLOTESISHT
  PO CFAR HUMORISTESH JANE KETA DERDIMEN MOR AMAN !! KETA JANE BANAL TE PA LARE , , SHPREHJE TE PISTA ,INJORANCE . IKNI E BENI NDONJE PUNE TJATER . SI GAZETARET DHE JU .

 14. kerkesa says:

  More Elton, po shteti jam une fukarai qe i paguaj taksat dhe s’marr asgje direkt; ju doni para direkt! Per mua thuhet se perfitoj rruge, sherbim , ajer etj etj, ama para ose do punoj ose do vjedh; rruge tjeter s’ka. Shikoj qe futbollistet duan para nga shteti! Po kjo eshte çmenduri ne nje kohe qe une diskutoj te rroj apo te vdese nga corona; muzikantet duan para nga shteti ! Po kjo eshte çmenduri, Elton; studentet duan para nga shteti! Po ky eshte mekat qe s’e ka shokun. Te gjithe duan para nga shteti, dmth nga une fukarai! Valle mos prodhohen para duke i mbjellur apo ne rruge tjeter? E di ç’me tha njera qe ne fakt edhe diten do te flere me Saliun? Pse nuk pret parà ky Edi Rama se letra jane dhe tu jape njerzeve?! Pra une nuk e dija qe kjo demokracia do ti “mençuronte” njerezit deri ne kete faze! Te shperberjes totale mendore e le me te logjikes ekonomike qe nuk e kane pase kurre. Mblidhni mendjen, gjeni rruget per te jetuar, kapitalizem eshte: seicili per vete, zoti per te gjithe, per ju qe besoni dhe per ju qe beni sikur besoni. Mos prek parate e mia!!!!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *