Rama u tall me Metën për dekoratat pa kriter, Berisha merr në mbrojtje Presidentin: Je figura më e urryer pas Enver Hoxhës. Ka frikë se mos ndonjë emigrant mund t'i rezervojë duke dalë nga hoteli atë që Avni Rustemi i bëri Esat Pashës

12 Tetor 2020, 13:33Politika TEMA

Ish kryeministri Sali Berisha ka reaguar pas deklaratave të bëra nga kryeministri Edi Rama kundër dekorimeve nga presidenti të disa dëshmorëve dhe heronjve të kombit shqiptar.

Sipas Berishës, reagimi i Ramës ndaj këtyre dekorimeve nën pretekstin se nuk dekorohen të vdekurit është absurd dhe qesharak.
Ish kryeministri thotë se Rama është shndërruar në figurën më të urryer pas Enver Hoxhës për shqiptarët.

“Edvini, dekorimi i heronjve dhe ligji i te ngjashmeve! Miq, ditet e fundit Edi Rama ka hapur ne vend nje polemike te habitshme por edhe tejet lenduese per çdo shqiptar pavaresisht nga bindjet e tij politike.

Ai eshte versulur kunder dekorimeve nga presidenti i Republikes, ne ushtrim te funksionit te tij te ndereve te vendit te disa deshmoreve dhe heronjve te kombit shqiptar, konkretisht Avni Rustemit, Vasil Laçit, Vojo Kushit etj.

Reagimi i Rames ndaj ketyre dekorimeve nen pretekstin se nuk dekorohen te vdekurit apo te dekoruarit e vdekur eshte absurd dhe qesharak.

Me kete reagim ai ka ngjallur hamendje nga me te shumtat. Disa mendojne se e ka nga xhelozia, te tjere shprehen se ai qe i ka vendosur Çelesin e Arte te kryeqytetit Bregoviçit autorit te kenges “Kallashnikov”, hymnit te masakrave te serbeve mbi shqiptaret e Kosoves, nuk mund te pranoje te dekorohen deshmoret apo heronjte e kombit shqiptar.

Te trete mendojne se Rama druhet se keto dekorime i rrisin piket ne publik presidentit dhe kjo mund te perkthehet ne paksim edhe me te madh te votave per te dhe partine e tij qe eshte kthyer ne partine e droges, trafiqeve, vjedhjeve dhe korrupsionit dhe nuk e lidh asgje me te renet e kombit.

Miq, ne te gjitha keto mendime mund te kete copeza te vertetezash.

Por e verteta e madhe eshte diku tjeter. Ajo qendron tek ligji i te ngjashmeve, apo e ngjashmja me te ngjashmen ,similia similibus e latineve dhe kjo e sfazon dhe tmerron Ramen ne ate shkalle sa e ka shtyre te humbas edhe mendjen dhe ndermarre nje beteje te hapur kunder heronjve dhe deshmoreve dhe dekorimit te tyre pas vdekjes.
Keshtu, Avini Rustem tani atij i duket çdo emigrant shqiptar.

Ndaj dhe dekorimin e Avni Rustemit, Rama e merr si nje grishje apo apel per çdo emigrant qe per shkak te akteve te tij te tradhetise se larte, ndarjes se Kosoves, shitjes se detit Greqise, spastrimit etnik te Shqiperise te jete gati ti rezervoje atij duke dale apo duke hyre ne ndonje hotel jashte vendi ate qe Avni Rustemi i rezervoi Esat Pashes.

14 komente në “Rama u tall me Metën për dekoratat pa kriter, Berisha merr në mbrojtje Presidentin: Je figura më e urryer pas Enver Hoxhës. Ka frikë se mos ndonjë emigrant mund t’i rezervojë duke dalë nga hoteli atë që Avni Rustemi i bëri Esat Pashës”

 1. Dursaku says:

  O kriminel po flet ti mbylle ate hale se sa here hap gojen ti qelbet gjithe Shqiperia.

 2. Vicidoli says:

  Jo more kriminel nuk vret kush Ramen por ruaj bythen tande e te Zenit dhe kurvave qe ke ne shtepi se Rama nuk ka vra kend.tung vicidoli

 3. shoku zenit e argites says:

  Salih Ram Berisha njeriu me i urryer
  ne trojet shqipetare
  te gjith po presin
  ngordhjen tende

 4. Arbeni says:

  Ik pirdhu sali krimineli.Njeriu që urrejnë shqipetaret je ti dhe krimet që ke kryer ti.Fack off maloku mutit!

 5. Loku says:

  E paskan bo planin CECENET.

 6. Beni says:

  Ik mor kriminel i ndyre. Rama po jua luan trullin ju or vrases.

 7. Shaqo says:

  Sa i urryer ka qene Enver Hoxha; ky e ai e dine mire,
  dhe po qe pas Enverit, i ka te sigurta e 2-3 mandate te tjera. Jepi, para Edi je ne rrugen e duhur

  ,

 8. P Tarko says:

  Po bene paraprite Krimineli se i di mire rregullat ik more moster bolle te keqija i ke sjelle atij vendi

 9. Like Floriri says:

  Kjoeshte alternativa e juaj,po per njerez dhe familje me te urryera se ju,nuk ka jo ne Shqiperi,po ne mbare trojet shqip folse,vetem ajo alteranative ju ka mbet,po e keni shume te veshtire,se ju jeni kriminel ne vezhgim dhe te rruni trapin ne keto situata,po ti jepi pergjigje shqiptarve a jane te verteta akuzat publike,me ze e figure qe ke bere per Meten,keto na thuj ti,se problemi jot eshte me i kollajte se ke shume borxhe per te lare

 10. Protesuest says:

  Kafsha njeri apo njeriu kafshe perfaqesohet nga ky pis burre, qe shkaterroi cdo gje dhe futi popullin ne lufte civile, duke i shkaktuar vendit mbi 3.000 viktima, qindra te plagosur e te zhdukur. Rrezikshmeria e tij shoqerore eshte ende e larte, ndersa ai qendron i lire e flet brockulla neper ekrane. Ne Shqiperi nuk ka drejtesi, qekurse ky bandit nderhyri per te shpetuar ilir meten dhe lulzim lulushin.

 11. Lani says:

  Frymezon vrases ndaj duhet ta merrni seriozisht.

 12. 19 says:

  Ta kthen perendia te kalamajt po mos u merzite se ka kohe dhe per ty .

 13. E verteta e hidhur says:

  Gjithe naten rri pa gjume dhe edhe pse eshte komunist e nuk i beson ne zot i lutet ketij te fundit qe ta heqe qafe Ramen e shpetoje ky Meta e gjithkaptin fishkurit antishqiptare qe e rrethojne

 14. ali says:

  Cdo qytetar i rendomte e kupton se prokuroria ka per detyre te penalizoje cdo lloj krimineli qe duke livadhisur me arme ne brez shkakton viktima rreth e rrotull neper atdhe, por njekohesisht te penalizoje dhe kriminelet te cilet kane si arme fjalet qe nxjerrin nga goja e tyre duke frymezuar mbajtesit e armeve dhe mendjet e tyre qe te kryejne krime ndaj kundershtareve te porositesit apo porositesve.
  Rast i ketij zoterise qe pa ju dridhur mendja frymezon krime ndaj personit, ne kete rast edhe kryeminister i Shqiperise eshte nje shembull qe tregon se prokuroria nuk eshte e afte qe te kryej detyrat e saja ne mbrojtje te sigurise se jetes se qytetareve te saj, aq me shume qe kercenimi dhe frymezimi per krim behet haptas duke treguar edhe vendin se ku duhet te ndodhe, qe ky zoteri parapelqen qe te kryhet jashte shtetit.
  Nqs se prokuroria nuk kryen detyren duke e netralizuar kete person atehere mund te themi qe drejtesia perfundimisht nuk do te ekzistoje.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Lini një Përgjigje