FOTOT/ Surpriza nga Puka: Do ndërtohet një nga ‘Zip-line-t’ më të shpejtë dhe më të gjatë të Europës dhe një Park Aventurash

Fondi Shqiptar i Zhvillimit ka hapur tenderin për ndërtimin e Parkut të Aventurave në Pukë. Fondi limit është 71 milionë e 311 mijë lekë.

Prona e propozuar për ndërtimin e parkut te aventurave ne Puke, ndodhet pranë liqenit te qytetit, kodër Hanit dhe kodër Mehaj, ne qarkun e Pukës.

Parku i Aventurës Pukë, që përfshin krijimin e një Zipline prej 1,2 km dhe një parku aventure me rreth 25 lojëra për të gjithë grup-moshat, si dhe lojëra të tjera atraktive, do t’i bashkëngjiten projektit në zbatimin për riurbanizimin e qytetit të Pukës.

Ky projekt plotësues ka për qëllim riaktivizimin dhe nxjerrjen në pah të potencialit turistik malor që ka kjo zone, për ta kthyer në një destinacion turistik familjar nga më të mëdhenjtë në vend dhe rajon.

Projekti i riaktivizimit të turizmit malor në Pukë, është një projekt që i bashkëngjitet atij të urbanizimit të qytetit. Parku i Aventurës është një park i përshtatur dhe i projektuar për të qenë pjesë e natyrës, duke përdorur sa më shumë elemente natyrore, qe i japin vlera turizmit malor dhe transformimit urbanistik të qytetit në një qytet të mirëfilltë alpin me standarde Evropiane. Ideimi i këtij projekti nisi si një iniciativë për t’i dhënë më shumë vlera dhe zhvillim turistik-ekonomik zonës së Pukës.

 Zipline që do të jetë një nder me te shpejtët dhe me te gjatët në Europë dhe me gjatësi 1200 m dhe shpejtësi mesatare mbi 80-110 km/h në një kënd pjerrësie përafërsisht 13% nga kuota maksimale 986 mbld deri në më të ultën, pra tek kulla ulëse e zipline-nit në 836 mbld, pra duke përftuar një disnivel prej gati 150m” shkruhet në dokumentet e tenderit.(scan)

37 komente në “FOTOT/ Surpriza nga Puka: Do ndërtohet një nga ‘Zip-line-t’ më të shpejtë dhe më të gjatë të Europës dhe një Park Aventurash”

 1. Pukjani says:

  Puka jon ka xjerr heroj Frok Haxhi e Pal Pidhnoj

  1. Drenova says:

   Puka me 2 mije banore po ndertohet nje salltanet qe nuk e ka Tirana,ndersa Yzberishti me 50 mije banore nuk ka…nje kend lojrash per 5 mije femije!
   Haaaaa,cfare qiverrie te mire kemi!

 2. Bimi says:

  tallying trapin me leket e borxhit…ju lumte pse jo…njerezit skane buke….cpune ka fondo le ta beje privati po te kete levedi

  1. vang says:

   Ο BIMO; degjo o vogelush i PD.LEKET e borxhit nuk i administron as nje kokerr qeveria sepse ato jane per ndertimet nga termeti .Shpenzimet e ndertimit i administrojne dhe paguajne ata (grupii menaxhimit amerikan),duke i marre nga fondi qe qeverite e ndryshme te BE- kane dhene.Qeveria shqiptare smerr asnje qindarke per shpenzime te tjera.

   1. vang vung says:

    o kinezo nga e more vesh qe vogelushi bimo eshte i pd-se ? the tha mamaja . legen. ai qe nuk mendon si car ju e quani te pd-s.

 3. Shaqo says:

  Puka jone..Puka trime
  Ka qit trenin ne rruge makine…
  Gallate ne monizem nga pukjanet.

  1. Vazhdon... says:

   @Shaqo
   Jo moj Pukë hej moj fatlume
   Se s’ësht tren por ësht maune!

 4. Luli says:

  Super, duhet te shfrytezohen te gjitha asetet qe ka ky vend. Do te vijne Turiste nga gjithe Europa. 👍👍👍✌️✌️✌️👏👏👏

 5. goni says:

  ore Bimi po na kini care trapin me kete shprehje idiote ” njerzit skane buke .. ne gjithe boten ka dembele qe skane buke po kjo nuk do te thote se nuk duhet te zhvillohet vendi. E sa per pune ka vetem dembelet qe sduan te punojne nuk kane pune.

  1. Ed says:

   Po jo bre Goni! Duhet te presim te ngopen te gjithe pastaj te mendojme dhe per argetime 🤣🤣🤣

 6. ladi says:

  bravo shteti shqiptar dhe fondi i zhvillimit, keshtu do te behet ky vend; me durim dhe kembengulje, dhe per inat te te gjithe atyre qe goja ju nxjerr vec gazra e bajga…

 7. pranë detit i palarë says:

  Gjoba 3000 lek
  e dyta 5000 lek

 8. pranë detit i palarë, pranë pukës i pashku says:

  Gjoba 3000 lek
  e dyta 5000 lek

 9. pranë detit i palarë, pranë pukës i pashku says:

  Gjoba 3000 lek
  e dyta 5000 lek
  e treta …

 10. pranë detit i palarë, pranë pukës i pashku says:

  Gjoba 3000 lek
  e dyta 5000 lek
  e treta …

 11. ? says:

  C’fare eshte “Zip Lane “ Ou hengert mortja me gjithe gazetar, dhe mero mortjen qe e keni ber shqipen si syt tuaj tu dalin

  1. Pordhe me rigon says:

   Eshte nje kabell celiku ku do varen shqipot veshllapushe dhe me koken me cepa e do rreshqasin poshte. Ne dore do kene ajfonin kinez per te bere foto per te treguar lumturine e tyre ne facebook.

 12. Beni says:

  Pale kush esht pas ndonje qe do ta privatizoje per 10 mij lek

 13. Emiljano says:

  Jepi Mero vazhdo fushaten e korrjes dhe te shirjes se ka filluar sezoni gallates dhe banalitetit

  1. Ariu says:

   Bilishti ne Korçe katerfish banore asnjë investim,Kane votuar pd

 14. Qwert says:

  Lerini pordhet se jeni prapa bote. Thoni falemnderit se do u hapen syte e do futen dhe ca njerez ne pun. Ky komentusi, Prane detit i palare, shkruan e tallet, pa ditur cfare shkruan. Shejtan budalla i thone nga jugu.

 15. Ani says:

  Dhe ktu paskan hyre kta fake te FB dhe shprehje shabllone…Bimi ka te drejte ne nje pike…kto impiante I ben privati jo shteti me borxhin deri ne fyt….ky shtet me mire te blrje ndonje tank a avion se bota po trazohet e sdihet si shkon

  1. Ani manalli says:

   O koqe po ku e lexon qe eshte shteti . Mir bimi koqe se ibrahim osht po ti gjoja me emer trandy . E lexo qe investo FZh Sh jo qeveria ….

 16. te vrasim Gjuhen Shqipe. says:

  Cfare do te thote o njerez Zip Line,,,sepse gazetaret e kane harruar gjuhen Shqipe ,ndersa une nuk po mund e kuptoj dot.

 17. Berti says:

  Dikur nga Frrok Haxhia, me qe e permendi dikush me lart, kendohej “Kemi shkolla me tete klasa. kem fabrika me ca derrasa, kemi furra me ba buke, o, lumsi na qe jetojme n’Puke”. Me te qeshur apo jo, kjo ka qene Puka. Sot edhe atje fryn era e ndryshimeve te medha, pasoje e punes, emigracionit, projekteve, qe kane rritur interesin e njerezve per nje jete me te mire. Puka e Migjenit, e Lulit te vogel, meriton me shume vemendje, qe edhe ajo zone te kete mundesine te shpalose vlerat e saj atraktive.

 18. Miri says:

  Hej o bajga qe nuk kane mendje per zhvidhim

  1. Tani says:

   Zhvillim quhet o analfabet.

 19. cuni says:

  Kur qenka bere qark Puka shoku gazetar. Iluminoje miletin o gazetar, cfare lloj kuote eshte mbld?

 20. Zgalem says:

  Mire jane menduar programet turistike ne Puke . Duhet te zhvillohen qytetet periferike , si Tepelena ,Konispoli , Delvina , Vrina . llakatundi, Selenica , Hoxhara , Semani , Kolonjat , Kelcyra , Gramshi , Maliqi etj te ngjashme . Ne keteo te investohet , per turizem , si ne Puke . Behe nje rruge edy pune . Njerzit kane mundesi te punesohen ne bujqesi , sepse jan e afer parcellave bujqesore . Kur k aturiste , ka konsumatore dhe zhvillohet bujqesia , qe mban me pune shume te rinj dhe kufizon emigrimin . Zgalem

 21. Henks says:

  Ca dmth “Zip-Line”, o gazetashitësa shqypo…

 22. GEZIMI says:

  Berti, i ke rene pikes me ato qe thuaj. Shqiperia nuk duhet pare vetem ne Tirane, Durres, Vlore, Sarande e gjetke ne fushe apo bregdet,. p[or edhe ne zonate thella e malore. Sa pashe nga fotot dhe sa e njoh Puken une qe nuk jam nga ajo ane, ai qytet dhe ata njerez e meritojne ate perkujdesje per ta bere realitet ate projekt interesant me interesa me te gjerea sesa ato te vendasve. Cilido qe e mer me perçmim apo me armiqesi kete vemendje ndaj ketij qyteti, duke e banalizuar me “mungesen e bukes dikut” apo broçkulla te tjera, mire e thote dikush me lart, qe zhvillimi dhe perparimi sado qe duhet te p[ermbushij interesat e te teres, nuk mun te frenohet dhe te mbahet peng nga pjesezat kryeneçe, apo qofte dhe te atyre ne hall vetriak. Fukarej dhe deri lypsare ka edhe ne Amerike, Gjermani, Angli, Kanada, Dubaj e gjetke, por kullat, rruget, resortet turistike nuk jane ndalur. Shqiperia behet vetem duke e dashur e mos e braktisur dhe duke besuar tek e ardhmja qe vjen permes punes, e cila nuk mungon po e kerkove dhe po pranove te besh çdo pune te mundeshme.Personalisht jam rreth 77 vjeç dhe kam mbi 27 vjet qe punoj si ambulant ne ane te rruges aty ku shkohet per te tregu elektrik. Nuk me vjen mire qe pergojohen emra te nderuar te artit dhe kultures pukjane si miku im Frrok Haxhia (qe nuk jeton me), por dhe te tjere si ai, te cilet jane figura qe i ka njohur tere kombi shquiptar.

 23. Kujdes says:

  Perktheni fjalen “puke” nga anglishtja. Ka mundesi ti vejme emer tjeter ?

 24. loku says:

  Kam qene ne Puke dhe jam habitur me transformimet qe jane bere…. Puka i ka kushtet per turizem dhe eshte fantastike… Ka njdrez te mbrekullushem dhe mikprites… Mos humbisni per te bere rrugen nga Puka qe del ne Reps te karburantet se eshte nje rruge e shkelqyer si per makine ashtu dhe per motor…. Brravo fondi shqipetar i zhvillimit…

 25. ED TIRONCI says:

  puka ka shansin gjeografik qe te behet nje zvicer e vogel.nuk e them per humor .kam jetuar 8 vjet atje ne vitet 80.ka nje reliev e peisazh qe rralle e gjen ne shqiperi.nena natyre ka qene shume xhymerte me puken.pastaj edhe qyteti eshte transformuar rrenjesisht.rruga eshte nje perle .ne ato vite dukej nje kalvar i pafund me ato autobuzat ceke.gjysmen e autobuzit e zinte te kthesat e gomsiqes…dmth i zinte autobuzi.me ka rene rasti me shkollen te ngjitemi tek mali i terbunit.nje bukuri e pashoqe.pastaj dhe pukianet jane njeres shume te mire..ato batutat e atyre viteve ka nxjerr trenin ne rruge makine..ishin injorance e plote.kush ka jetuar ne puke ne ato vite ka kujtime shume te mira.ishte qytet teper i kendshem.

 26. Milan says:

  Shkoni e punoni gjeni ndonje pune ku mos te keni kohe e fuqi te hani dreke o darke,e mbi te gjitha mos te komentoni karlleqet tuaja bajate e plot me mllef per ata qe po perpiqen ta zhvillojne kete vend.

 27. Genti says:

  Do jete gje e shkelqyer nese realizohet nje veper e tille sportivo-argetuese ne nje zone te thelle e ftohte malore por me mendesi turistike dhe natyrore te shkelqyera. Kam jetuar 6 vjet ne qytetin e Pukes dhe pavaresisht varferise njerezit ishin te dashur dhe te qete. Veriu i Shqiperise per vete klimen dhe relievin malor duhej te kishte drejtuar syte kah turizmi malor me pista skijimi dhe sportet ekstreme ne natyre. Puka e Geshtenjave,arrave qersive buaiska dhe fotnjve.Kujtoj me mall lojrat me moshtaret e mij ku pervec lojrave me shpata,top,tokash,dhe shkrepseve luanim dhe lojra me arra dhe geshtenja se kush i merrte njeri-tjetrit duke gjuajtur ne distance me boksh ose pirun ( arra me e madhe e ndare ne mes dhe e mbushur brenda me tul bukedhe e bashkuar serish me leukoplast ne forme kryqi) arrat e rreshtuara.Aty kam pare pa ekzagjerim arra dhe geshtenja sa grushti dores i dores. Kur shkonim ne shkolle ne nxenesve qe ndihmonim shoket me ndonje detyre na varnin ne qafe gjerdane geshtenjash te ziera te kaluara ne spango ashtu sic u vene polinezianet vargje lulesh vizitoreve. Megjithse nuk ishim vendalinj pukjanet na donin dhe respektonin. Ruaj kujtimet me te mira nga populll i kesaj treve.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *