Paris-Presse më 1962: Qeveria e Enver Hoxhës detyron rreth 100 oficerë dhe nënpunës civilë shqiptarë të ndahen me gratë e tyre ruse

14 Tetor 2020, 08:43Dossier TEMA

Nga Aurenc Bebja

“Paris-presse” ka botuar, të dielën e 14 janarit 1962, në ballinë, një shkrim në lidhje me vendimin mizor të regjimit diktatorial të Enver Hoxhës ndaj shqiptarëve të martuar asokohe me shtetase ruse.

Rreth 100 oficerë dhe nëpunës civilë shqiptarë janë detyruar të ndahen nga gratë e tyre, sepse ato janë me origjinë ruse.

Qeveria e Enver Hoxhës dëboi, tre ditë më parë, gratë ruse të martuara me shqiptarët në kohën kur ata ishin studentë në Moskë.

Vetëm disa nga burrat e tyre guxuan të shkonin në aeroport për t’u dhënë lamtumirën e fundit grave të tyre./Darsiani

5 komente në “Paris-Presse më 1962: Qeveria e Enver Hoxhës detyron rreth 100 oficerë dhe nënpunës civilë shqiptarë të ndahen me gratë e tyre ruse”

 1. Xhejms says:

  Pse zene faqen e gazetes keto.budallalleqe? Nuk ka shkrime me te denje?

 2. Frakofil plaku says:

  Ata shk… Franceze Pse nuk shkruan per Kontaktformular nferencen e Moskes ku Enver Hoxha ja futi me shuplake dhe e hodhi KO krushpvin Po merren me gra.

  Pse nuk shkrujn per debatin Enver Hoxha vs. Maurice Thorez ne mbledhje e 81 Partie komuniste ne Moske keta francez e ketij aurenc plakut.

  Kerko plako, germo, e ngiju me dije. Search Term:
  Maurice Thorez Hoxha.

  Ah qe ste bie qimja e qullit!
  Amen!

 3. Mandravellua says:

  Paska pasur te drejte Enveri qe kapitalizmi bente propagande te rreme kunder Shqiperise.
  Dajua im e ka gruan ruse. Erdhen ne Shqiperi ne korrik te 1960. Per hir te se vertetes, nuk i ka thene njeri qe ta ndaje. Ka patur kufizimet e tij, kuptohet, por qe te ndaje gruan, asnjehere asnje fjale…
  Kam degjuar qe u be nje fushate per te mos i mbajtur ne TIrane ata qe i kishin grate e huaja, por dhe kjo ishte mdoshta e rreme.
  Fakt eshte qe Avni Mula e kishte gruan ruse, dhe asnje nuk e detyroi ta ndante. E plot e plot te tjere. E verteta eshte qe nje pjese e mire e grave iken vete, duke pare kontradikten politike qe lindi midis dy vendeve. Bene mire apo jo, eshte puna e tyre… Asnje nuk i ndoqi. Per kete teme ka folur dhe Dritero Agolli…
  Tani na mbeti te mesojme historine e Shqiperise nga gazetat franceze… Pffff….E verteta eshte e vertete.

 4. Qinani says:

  Grat ti ndajn n kapitalizmin demokratik kristjan perendimor.
  Un kom qen i martu me shtetasen zvicerrane dhe gjermane njikohsisht.
  Quhej Marianne….
  Si fillim ,ata t zyrave t bashkis i thonin ,mos u marto me ate shqiptarin.
  Pastaj,kur ngjarjet rrodhen keq e morren,e futen n burg dhe i thoshin nda burrin qe t lirojm.
  Dhe si perfundim policia e Bazelit ja arriti qellimit per me m deportu,pasi e dan grun prej burrit..
  Un i kom provu n lekur teme kto,qe jan vetem maja e ajsbergut.
  Dhe ,jo vetem qe s besoj asnjeri se ça thot,por edhe Jezu Krishti t m vi e t m thot se jam gabim,un se besoj.
  Pse ?
  Sepse i kam pa,prek,ngju,..vet. i kom provu n kurriz te.
  Dhe,nèse kam n dor ate rraketen berthamore,pa hezitim,pa frik,pa mshir e shloj per n Bazel.
  Dhe rraketat e tjera kudo n Zvicerr. Dersa t zhduket aj ven.
  Osht veni me i poshter
  As kom fryk e turp qe ta deklaroj haptaz qe jom antizvicerron megjithse e di qe agjensit spiunore te Zviqeris dhe te demokraqis m kan n fokus.
  Nji gje esht thelbsore.
  Demokracia nuk esht zgjidhja me e mir dhe prandaj heret a von nji tjeter zgjidhje do vij…
  Hajt t ma gzofshi kët Kokën E Kolës !

  1. nje antiturk i betuar says:

   Paska shpetuar prej teje ajo grua zvicerane. Ti qenke mbeturine jenicere e felliqur , turk i lig , islamik i qelbur .

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Lini një Përgjigje