Fli i qetë, o komandant!

Nga Astrit Patozi 

Eh mor komandant, si vajti kjo punë!

Kanë mbetur shumë pak në këtë vend që i merr malli për ty.

Dhe akoma më pak nga ata, që të vijnë tek varri për ditëlindje.

Kanë ndryshuar shumë gjëra në Shqipëri këto vite, gati gjithçka.

Vetëm një gjë ka mbetur siç ka qenë: udhëheqësit e partisë dhe të popullit i largon veç vdekja nga pushteti, megjithëse ti nuk e kishe lënë amanet.

Dhe ruhu sot, se mund te hash ndonjë dekoratë qorre, si ditë me qokë që është.

REMOTE_ADDR:[]

36 komente në “Fli i qetë, o komandant!”

 1. emigranti- gjermani says:

  >>>LAVDI VEPRES SE NDRITUR E TE PAVDEKSHME TE ENVER HOXHES:´<<< POSHTE KULOKO-BALLISTET POSHTE TRADHETARET E PABESE POSHTE DHJEROKRATET KRIMINELE BERISHJANE :

  1. Lajmi fundit says:

   Hahahaha po sa qesharake mund tr jeni aman! Nje tufe me klloune qe nderojne nje thes me mut

  2. zhaku i pamposhtur says:

   Sa keq për ty mor zotni që qënke edhe emigrant në Gjermani dhe akoma nuk je zgjuar. .do kesh ngrënë me shumicë nga çorba e qoftëlargut. .megjithatë edhe pse e urrej qoftëlargun nuk hidhëruhem që ekziston një pjesë nostalgjikësh sepse kështu është njeriu. .ka nostalgjikë hitleri ka Stalini ka nostalgjik edhe të Mao ce Dunit ..normalisht që do të kishte edhe qoftëlargu enver. .nga biologjia ky fenomen quhet atavizma në nuk gaboj që kështu duhet ta pranojmë natyrën. I ndritë shpirti në helenë ku jeton qoftëlargu juaj. .

  3. Me prokurë të posaçme says:

   @emigranti në gjermani. Mos iu lut, jepi urdhër Metës, që si pasardhës i ushtarëve të kumandarit, t’i akordojë atij, me rastin e datlindjes, dekoratën më të lartë që si president ka në dorë. Jo titull, se atë ku kumandari, kur ishte vetë zot e vet shkop, ia ka dhënë vetes dy herë: si “hero i popullit” dhe “hero i punës socialiste”. Nuk do kesh rast tjetër, se vetëm tani Meta i ka seriozisht dekoratat. Mbas 25 prillit harroje, ai do ketë të tjera halle atëhere, si psh, përgatitjet për revolucion e më the të thashë….Të fala patriotëve….aty.

 2. Komunisti i papenduar says:

  Se sa pak kane mbetur , provo dhe bej nje sondazh anonim . Me pyetjen ( kur ishte Shqiperia me e fuqishme , kur njerezit ishin me te lumtur , kur marredheniet e njerezve ishin te ciltera , atehere apo tani ) dhe pastaj botoje rezultatin . Pasuria dhe fama zoterote nuk te ben te kalosh ne harmoni me familjen dhe ne pergjithesi me shoqerin .”Demokracia” na solli shume te mira , por nuk e di po ti vendosim ne nje peshore te madhe c’fare humbem dhe c’fare fituam , nga do anoje .

 3. Agim says:

  Si ka mundsi disa njerez qe nje kriminel barbar gjakpires per popullin e vet e ndrrojn mbas 30viteve liberta esht shum turp.

  1. Shqipe says:

   Po ku e pe gjakpiresin o zoteri? Ai ndertoi shtetin qe nuk ekzistonte dhe per 40 vjet qe drejtoi zhduku analfabetizmin, krijoi nje ushtri reale dhe te fuqishme per vendin, ndertoi fabrika, uzina, ndermarrje prodhimi, kooperativat buqesore, shkolla dhe qendra mjeksore deri ne fshatrat me te thelle malore, universitete, spitale, hodrocentrale, elektrifikoi per here te pare gjithe vendin, barazi per te gjithe. Tani 30 vjet demokraci populli vazhdon tija mbathe nga syte kembet, vrau vellai vellain per nje mur ndares e shiten motrat e tyre prostituta neper europe. Politikanet nuk kane te fryre me para te vjedhura nga pasuria e popullit dhe kriminaliteti eshte ne piken me te larte.

   1. ? says:

    o Shqipe, dakord, po tallonat, urine, rradhat e vajgurit dhe te qumeshtit qysh ne dy te mengjezit i ke harruar, apo nuk t’i ka treguar gjyshi?

  2. Shenjestra says:

   Agim! Ti nuk mere vesh nga ajo kohe e art, por e di ç’fare te besh ti,shko dhe fut hundet te bytha e Sali Berishes dhe meri ere.Enver Hoxha ber shqipetarin njeri nga kafshe qe ishte bere nga regjimet antipopullore te kaluara.U hapi syt me shkollat ane e kend te shqipeeise,e mbushi me uzina e fabrika e kombinate,hekurudha,qe Saliu i shkaterroi per nje dite me vandalet e tij.

 4. Une ilir meta si hajdute qe name ket Pune kame says:

  Faktike mire e ke se ilir hajdutit Ka munsi shume shpete do te dekurone envere hoxhen e Sali berishen e Monika kryemadhin

 5. Molla Omari says:

  po beni llogari, savrau enveri ne 40 vjet dhe sa vrau demokracija ne 30 vjet. Si ju del hesapi. 1 me 100. E cfituam? Lirin e fjales duke share me rrenje e dege njeri tjetri, me fjalet me te ndyra qe perdoren edhe nga femrat, drogen prostitucionin siden,…….edhe levizjen e lite, per ata qe kane leke.. Mben ata qe qene, ne mbeme ashtu si qem, tha nje vlonjat i vjeter. Rrofte demokracia

 6. Dje dt saliut ,sot e enverit says:

  O patos,po per komandantin tend komunistin sali,sa dashamires kane ngel.
  Bej nje sondazh,kush do fitoj kom jot apo kom enveri.
  Ju plehrat po e ngjallni enverin

 7. aleko says:

  Foli dhe Patozi…Nuk eshte me problem Enveri qe iku o Patoz.Ay Enver beri pune te mira , beri dhe te keqia, po ctu besh ketyre Envereve te sotem qe bejne vec te keqia dhe po e cojne vendin ne zgrip te egzistences.Me keta merru pa ta mbajti o Patos jo me te vdekurit!…

 8. Arjan says:

  Lavdi heroit Te kombit Shqiptar komandantit legjendar Enver Hoxha .beni sondazhe o plehra dhe do Ta shikoni Sa jeni se demokracia eshte vote. Asgje Nuk mori Me vete per 40 vite ,shikojini pak plehrat si sali kerma like floriri dhe rahmuti bejne pallate miliona dollare kurse populli po iken i lemerisur .po vijne arabet dhe ikin shqipet.

  1. zhaku i pamposhtur says:

   Or Arjan pash zotin bëhu pak serioz. .çfarë sondazhi do ti mor zotni. .a nuk e përplasi populli shqiptar bustin e qoftëlargut enver në 1990? vërtet Shqipëria në këto 30 vjet nuk po gjen rrugën të dali nga kriza por e vërteta duhet pranuar se shqiptarët sot janë njërëz me dinjitet kudo që jetojnë. .janë zotër të vetes së tyre dhe të familjeve të tyre. .koha e qoftëlargut ishte një ferr i vërtetë si sju vjen turp që doni të shtrëmbëroni realitetin ..vërtetë qoftëlargu ndërtoi shkolla fabrika e uzina por ato ishin të lidhura ngushtë me partinë e qoftëlargut dhe ishin si kampe përqendrimi ku përveç punës ‘njeriu i ri’duhej të brumosej me mësimet e partisë. .a e kupton ore Arjan se edhe këto peripecitë që po kalon Shqipëria janë si rezultat i asaj edukate të fëlliqur që u injektoi qoftëlargu shqiptarëve? sali berisha dhe edi rama janë produkt i asaj edukate dhe nuk dalin dot jashtë rrezes që u mësoi nomenklatura komuniste. .a nuk e ke dëgjuar edi ramën tu drejtohet ballistëve me nofkën e qoftëlargut si ‘pulaxhinjtë’?po sali berishën a e ke dëgjuar kur debatoi dikur dhe u tha hapur ballistëve dhe të persekutuarëve :as ju kam dashur ndonjëherë dhe as nuk ju dua. .pra të nxjerr mallin e ish sekretarit të dikurshëm të partisë. .duhet të jeni shumë të sëmurë ju nostalgjikët e qoftëlargut. .nejse unë jam njeri tolerant dhe e pranoj mendimin e kundërt thjesht shpreh keqardhjen time dhe nuk më pëlqen kur flisni me superlativa për një periudhë shumë të zymtë që kaloi populli shqiptar. .do ta pranoja vërtet çdo gjë që ju thoni por jam shumë i sigurtë se ato që thoni nuk janë aspak të vërteta por janë gënjeshtra dhe prodhim i mendjeve të sëmura. .

  2. ? says:

   O Arjan o Kapedan, se jane Saliu, LIkja e Rahmuti plehra, nuk e çben faktin qe Enveri ishte mut i madh. Eshte e vertete qe nuk mori gje me vete (askush nuk merr gje me vete kur iken nga kjo bote), po mos kujto se kelyshet e tij dolen pa gje. E megjithate ne ate kohe Enveri na rronte si pasha kur populli i dhjere, por krenar shqiptar ushqehej me tallon.

 9. Shqiptari says:

  Kur shajn zorraxhinjt qe jetojn kudo pa piken e dinjitetit Enver Hoxhen qe do mbetet udheheqsi i vetem dhe me i madhi ne historin e kti vendi si patrioti me i madh i kti vendi , ai burr i mori kta injorantet fshatar kta kafsh qe te vjen turp kur i shikon neper europ se dallojn per kafsh qe vetem fjal banale nxierin nga goja , kta debilet qe shajn sot baballaret e tyre nga kafsh kafazi qe kishin instikt vetem te hanin e te dhisnin , Enveri i beri te ter me shkoll te mesme te detyruar , i mbylli fen se jetonin si ne kabul , ku gruan e vrisnin per nje pordh dhe nuk kish ligj qe i denonte , beri evropian kta qafira pa nder moral e dinjitet me dhun me dru , kta qe per para sot shesin grat e motrat , vrasin njeri tjetrin ne familje , jan kthyer si kafsh si 100t vjet perpara ku vllai vret vllain , baba çunin , e çuni nenen , i garantoi jeten ktyre kafsheve qe sot 40mij familje jan te ngujuara nga kanuni ka 30 t vjet, dhe shteti sot se rru fare kur vrasin perdit njeri tjetrin si qent e rrugve , nuk ka vend per varreza po shuhen te ter kta legena mosmirnjohes , i garantoi punen dhe shendetin sa ishte gjall ktyre qe rrin ne kafe han pensionin e prinderve , desh ti bente njerez e nder ktyre pisave mosmirnjohes qe nuk duan vendin e tyre , me mir qe u nderrua sistemi se ju ka çjerr lekuren e surratit kapitalizmi , ju ka nxier lakuriq te terve ashtu siç jeni , nuk ka monstruozitet qe nuk degjon me njerzit sot , shkon djali ne greqi babai dhe vllai qe shikojn portno ter naten i kapin gruan jeni kthyer ne gafsh dhe shani ate burr shteti qe ju mbajti me dhun te ndershem dhe njerez me dinjitet , ne te vertet ky popull i shperfytyrum komplet ka nxier fytyren siç e ka , nuk i beni dem Enver Hoxhes duke e shar se sa ishte gjall si bira kurve i lepit bythen ju dhe te paret tuaj , kur vdiq e qat si bira kurve , sot si plera prap e shani , por ai nuk ju degjon me , por do mbetet si burri i vetem ne historin e kti kombi qe e mori popullin e vet 100 per 100t injorant dhe e beri popull evropian per kte do mbahet mend ne histori , kurse ju jeta do ju ver ne shtyllen e turpit si mosmirnjohes qe njifeni tashme se vetem shani dhe hidhni balt mbi ata burra atdhetar qe ju kan ber nder , lavdi te perjeçme burrit me te madh te historis shqiptare Enver Hoxhes , do mbetet pergjithmon ne historin komtare si i vetmi burr shteti qe ngriti te vetmin shtet ne kte vend nga koha Pirros.

  1. ? says:

   Me ty o Shqiptar nuk ia vlen me u marre me gjate, vec me te thene ik or rrote kari, se bie ne kundeshtim me veten. Nqs shqiptaret jane kafsh (si thua ti), atehere ku eshte merita e Enverit, apo kafshe i gjeti, kafshe i la.

 10. Pleq budallej e te semure , (e ma e keqja ja u kane trashiguar edhe femijeve ), te nderosh nje kriminel si kjofte largu Anti Krishti enver turpi i botes , nejse gjithmone duket se ka vend edhe per keta injoranta te cilet mund ti kene duart e lyera me gjak nga koha kur vendi jone ma i lulezuari ne bote ishte kthyer ne nje burg jo te vogel por burg qe jetonin te pakten rreth 3 milion skllever 50 kg, aa mbase 60 ishin oficerat pjesa e shqipetareve me trurin ma te pjerdhur ne bote , qe hanin supen e ushtareve , etj etj etj etj etj ….

 11. xhavati says:

  astriti e di mire ne fakt punen me “komandantin””””””’
  dikur e ka dashur qamet komandantin, por e boni lanet sapo erdhi demokraciaaaaaaa

  nje kavajas jam

 12. Vjola says:

  Lavdi ne jete te jeteve te pa perseriteshmit Enver Hoxha !

 13. vjola says:

  Lavdi ne jete te jeteve te pa perseriteshmit Enver Hoxha ! Njeri me te drejte zor se vjen ndonjehere………..me vjen keq .

  1. ? says:

   LAvdi ne jete te jeteve edhe debilave dhe debileve qe i thurrin lavdi kasapit, vampirit dhe turimutit Enver Bastardit.

 14. violina says:

  Ne bythe po u qijne tani te gjithe se ne kohen e tij kishte rregull njerzillek dhe jo hajdute e kriminel qeveritarDemokracia e famshme vuri ne lufte veriun kunder jugut,u vodh pasuria kombetareetj etj

 15. sotiri says:

  Mund te hashe ndonje decorate qore nga LIke Floriri ( Ilir Meta Presidenti i Shqiperis por jo i Shqipetareve)

 16. Ja se çfarë kanë thënë liderët e botës për Enver Hoxhën
  1. Xhimi Karter, ish President i Amerikës : “Mos e nënvlerësoni zotin Enver Hoxha, se ai është një kokë e madhe në fushën e diplomacisë”!
  2. Henri Kizinger, ish Sekretar Shteti i SHBA: “Një nga udhëheqësit më të bukur të botës, i cili ka kryesuar çdo tryezë bisedimesh, pavarësisht se kush ka qenë ulur në atë tryezë”!
  3. ÇU EN-LAI, ish Kryeministër i Kinës : “I vetmi udhëheqës partie, mendimit dhe gjykimit të të cilit nuk i bëra ballë asnjëherë, është Enver Hoxha”!
  4. Sharl De Gol : “Askush më tepër se Enver Hoxha nuk e meriton thënien ‘Lavdia shkon tek ai që nuk e kërkon atë”!
  5. Andrea Papandreu, ish Kryeministër i Greqisë : “Një popull mund ta bësh të duartrokasë me dhunë udhëheqësin e vet, por nuk mund ta bësh të qajë për ‘të”!

  1. Leonard Sota Ingolstadt Bayern says:

   O shoku nga Astiri , sa pake vuajtur shume qe ke gjetur citate per ish diktatorin , po per krimet makaber dhe zhdukjen e mijrave shqiptare te pafajshem gjete gje ?????
   Ja kerko , dicka do gjesh , eshte e pamundur mos te gjesh dicka……….
   Jeta eshte nje dhe e pazevendesushme , dhe ua mori ne menyre te padrejte autori i citateve te tua ……..
   Kurse sa per piken e 5 te, te citatit te ish kryeministrit te Greqise , ne ate kategori futen shume udheheqesa , si Kim Jong Un psh ……….

 17. KOZi... says:

  Lavdi shokut Enver qe vrau komuniste me shume se do vriste cdo antikomunist ! Lavdi !!!

 18. aleko says:

  o leonard i dike mire tevdekurit dhe te zhdukurit nga diktatura , por harron te besh nje llogari e vogel sa jane te vraret , te mbyturit , te zhdukurit ne kete periudhen e bukur te demokracise vetem per 30 vite , qe per dreq shume thone qe te vraret e demokracise jane dhjete here me shume se ata te diktatures…kesaj cfare ti thuash or mik..se sot mund te ikij koka edhe per faktin se “”pse me shikon?..”‘ha ha ..

 19. Zugspitze says:

  Ky Astriti eshte nga ata politiqente e sotem qe ja U Bejne motrat dhe Grate njoni tjetrit ne grup.
  Dmth ja kalojne te parit, shefit e pastaj njoni tjetrit.

  Shyqyr vdiq azemi dhe olldashi qe diten qe e vrane kish ne makine motren e mediut qe eshte grua e atij qetrit pdheist ke bashkia.bhahaha. shyqyr qe eshte sala plak se ky patozi i thare Si cironke do ISH ne rradhe se bashku me vajzat e Grate e fisit.

  Po Kur flet dhe ky quraveci prej kavojet.
  Ngeli ky surat mut te flase per Enverin. Ky qe AS 10 veta smblodhi ne Partin e vet.
  Ku je mo politiqen i madh? Po Pse Ste ndjek Ty njeri mo kokemadhe, dhimokrat spiun?

  Si kalorsi i fytyres se vrerosur te Servantesit duket ky patozi, malarik.

  Epo Enveri qe e morri me 800000 dhe e la me 3,7 milion Shqiptare dhe sot Kane mbetur AS 2 milion. Te tjeret Si ky vellai i orestit nga Ingolstadt Po qe Si del emri gjekundi ne Internet pervec Cash qe qarkullonte neper duar, ky i di sa U vrane e sa U prene nga Enveri.

  Po Shiko patoz dhe Leo Sota dhe ? Me Pa trurin se nje artikull koti dhe mbushen gazetat me komentet.

  Mbas 35 vjeteve qe ka vdekur Enveri. Me gjithe balten qe Kane 30 vjet qe i hedhin spiunat e hajdute e kodoshet e kurvaret sabotuesit ballisto zogisze agjentet te sherbimeve te huaj, agjensi te huaj qe merren vetem me prodhimin e lajmeve Fake, dhe ca injorante e analfabete qe cdo gje e Kane me te degjuar, qe gjysherit i Kane pase malarike e TBC dhe injorante poturegrisur, tani jane bere te gjithe te gjitheditur.

  Te tjerat lajme 0 komentet.

  Enveri atdhetari dhe burre shteti nga me te medhenjte ne Bote. Ne Shqiperi Pa diskutim.

 20. Zugspitze says:

  Leo nard Sota

  Nese du gjermanisht lexo djale te behesh Si ditur
  http://ciml.250x.com/archive/hoxha/german.html

  http://ciml.250x.com/archive/hoxha/german/enver_hoxha_1960_16_november_rede_moskau_81_parteien_german.pdf

  Dhe patozi prej kavojet Si politiaqen i madh te lexoje qe te dije se me kë kundershtar ka te Beje.

  Packa se i vdekur 35 vjet.

  Ju hap goja gjithe maneceve.
  U ardhshin tigrat e arkanit nga veriu dhe korofillakt e janulles e pastaj gjeni vrime ku te futeni.

  Une Jam ne Alpet Europiane, atje ku rrojne perendite.

 21. Zugspitze says:

  leo apo nard sota

  Nese di gjermanisht lexo djale te behesh i ditur
  http://ciml.250x.com/archive/hoxha/german.html

  http://ciml.250x.com/archive/hoxha/german/enver_hoxha_1960_16_november_rede_moskau_81_parteien_german.pdf

  Dhe patozi prej kavojet Si politiaqen i madh te lexoje qe te dije se me kë kundershtar ka te Beje.

  Packa se i vdekur 35 vjet.

  Ju hap goja gjithe maneceve.
  U ardhshin tigrat e arkanit nga veriu dhe korofillakt e janulles e pastaj gjeni vrime ku te futeni.

  Une Jam ne Alpet Europiane, atje ku rrojne perendite.

 22. Zugspitze says:

  leo apo nard sota

  Nese di gjermanisht lexo djale te behesh i ditur
  http://ciml.250x.com/archive/hoxha/german.html

  http://ciml.250x.com/archive/hoxha/german/enver_hoxha_1960_16_november_rede_moskau_81_parteien_german.pdf

  Dhe patozi prej kavojet Si politiaqen i madh te lexoje qe te dije se me kë kundershtar ka te Beje.

  Packa se i vdekur 35 vjet.

  Ju hap goja gjithe maneceve.
  U ardhshin tigrat e arkanit nga veriu dhe korofillakt e janulles e pastaj gjeni vrime ku te futeni.

  Une Jam ne Alpet Europiane, atje ku rrojne perendite.

 23. astrit patozi says:

  http://enver-hoxha.net/

  https://en.m.wikipedia.org/wiki/Hoxhaism

  E kujtojne apo jo?
  Me duket se Po. Mbushur Network me hoxhaist ose hoxhaism.

 24. astrit patozi says:

  http://enver-hoxha.net/

  https://en.m.wikipedia.org/wiki/Hoxhaism

  E kujtojne apo jo?
  Me duket se Po. Mbushur Network me hoxhaist ose hoxhaism.

  Vemje pëdhëista Rroni Kot dhe lindni te vdekur.
  Merrni Ju me Enver Hoxhen.
  Keni surrat e tru Ju te merrni me figura te atij kalibri. Morra

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *