Talebanizmi kërkon një përgjigje shtetërore

Nga Mero Baze

Ambasadori i Kosovës në Francë, Qëndrim Gashi, po përballet me një fushatë linçuese nga përfaqësues zyrtarë të klerit mysliman në Kosovë dhe më tej, për shkak se ai ka shpërndarë një raport të gazetës franceze “Le Figaro”, në të cilin bëhej një kronologji e ngjarjeve lidhur me masakrat që kanë pasur botimin e karikaturave të profetit Muhamed, duke marrë shkas nga krimi i fundit i prerjes së kokës së një mësuesi.

Raporti i gazetës franceze është tërësisht korrekt, pasi është thjeshtë një kronologji ngjarjesh dhe pëlqimi i saj nga ana e ambasadorit të Kosovës, përveçse nuk është krim, është standart i një qytetari normal.

Reagimi nga Kosova, por dhe më tej nga hapësira shqiptare, tregon se në shoqëritë shqiptare në Ballkan, kryesisht në Kosovë dhe Maqedoninë e Veriut, ka një problem me të pranuarit e shtetit laik dhe akoma më keq po zë vend një kulturë linçimi, e ngjashme me atë të ISIS, edhe nga disa emra që prezantohen në publik si gazetarë apo opinionistë.

Së pari, ambasadori i Kosovës në Francë duhet të mbrohet nga Ministria e Jashtme e Kosovës dhe Qeveria e Kosovës, për t’i prerë rrugën spekullimeve dhe për të mos e përballur atë me militantët islamikë, që janë gati të presin koka njerëzish dhe në Kosovë për fenë e tyre.

Qeveria dhe Ministria e Jashtme, duhet t’ua bëjnë të qartë se shteti i Kosovës, nuk merr rekomandime për punësim nga ISIS dhe se është e gatshme të mbrojë laicitetin e vet, që e garanton Kushtetuta.

Së dyti, Bashkësia Islame e Kosovës, e cila po gjeneron sulme ndaj ambasadorit, duhet së pari të dënonte aktin e ekzekutimit të prerjes së kokës së një mësuesi, që është bërë shkas për reagimet e shtypit ndërkombëtar për këtë çështje.

Duke mos dënuar mënyrën se si është reaguar ndaj viktimës, dhe akoma më shumë, duke sulmuar një zyrtar të Qeverisë së Kosovës, i cili ka shfaqur pëlqimin për një raport korrekt gazetaresk, dëshmon se ata kanë si standart në mendjen e tyre, ndëshkime të tilla.

Kjo është më së paku një premisë për vepër penale. Kërcënimet ndaj ambasadorit, duhet të hetohen edhe si përpjekje për të minuar shtetin laik të Kosovës dhe përdhosjen e Kushetutës së saj.

Së treti, ka reagime publike të frikshme nga njerëz që paraqiten në opinion dhe si gazetarë dhe shkrimtarë, të cilët e quajnë fatkeqësi të kombit shqiptar, reagimin e ambasadorit në fjalë, dhe bëjnë po ashtu thirrje për linçim të tij.

Kim Mehmeti, që në Shqipëri njihet si kontributor i një televizioni të djalit të Sali Berishës, bën thirrje për ‘ta lidhur” ambasadorin në fjalë, që “edhe nëse leh”, të mos “kafshojë” më. Ai e cilëson ambasadorin si “monstër” të papërgjeshëm dhe të padenjë për shqiptarët.

Për shumë militantë islamik, ndoshta ky tekst është në rregull. Mund të jetë në rregull dhe për ushtritë ilegale të ISIS në Europë, Maqedoni të Veriut apo Kosovë, por duhet të biem dakord, se nëse dikush duhet lidhur në këtë histori, është ky tipi, i cili nuk dihet pse i është mbushur mendja që shqiptarët fyhen nga ambasadori në fjalë dhe jo nga ky, që duke qenë taleban, imponohet si shqiptar.

Dhe meqë ra fjala, këtë e kap dhe ligji shqiptar, se është tek ajo lista e pasaportave të Ilir Metës që janë dhënë për “interes kombëtar” (të ISIS).

Mos reagimi ndaj këtyre zërave dhe institucioneve fetare që po udhëheqin fushatën e linçimit ndaj ambasadorit në fjalë, është një tolerim i rrezikshëm dhe një inkurajim i talebanizmit në shoqëritë shqiptare në Ballkan.

Dhe në krye të kësaj beteje duhet të jetë shteti i Kosovës, ai që po agresohet nga idhtarët e islamit politik, që duan të gjunjëzojnë laicizmin dhe lirinë e shqiptarëve. Por as Tirana nuk duhet ta injorojë këtë histori.

REMOTE_ADDR:[]

48 komente në “Talebanizmi kërkon një përgjigje shtetërore”

 1. pena says:

  Protokolli e pranon ne dukje se ambasadori ka bere detyren e tij por ambasadoret nuk jane robote por duhet te jene njerez me llogjike e me tru .Prandoaj eshte skandaloze te justifikosh sfiden e ofendimin qe u ka bere ai pjeses muslimane duke i nisur nga fakti se cfare i duhet atij debili te bej altoparlantin e nje shteti katil qe na ka demtuiar si rrale shtet ne bote…………
  Nuk behen am,basadore lloj lloj debilasah e sahanlepiresah
  MERUSHE–RRI TEK KEPUCA ………..

  1. Hoxh Armandi says:

   Asgje anormale. Turkosova eshte nje province islamike dhe isis atje ka filluar para 500 vjetesh. Dhe turkoshqiperia eshte aty afer. Gezuar ramazonin!

   1. Anadoll ne Tiranë dhe Prishtine says:

    Si puna e Turkut Mehmet ka me dhjetra mijera ne Kosove, por ajo qe me bën pershtypje eshte se si e harruan shqipetaret historine e tyre dhe lufterat kunder Turqise.
    Tani behen me turq edhe nga vete turqit.

  2. #Gopisti i NSHRAK-ut says:


   Nuk besoj në Perëndi
   por besoj te Perënditë
   për ktë Qiell, për ktë Dhe
   që më zëntë Buka sytë!
   .
   Nuk besoj te Kurva Plakë
   që s’na hap sot ato dyer
   në do kish një Londër prapë
   ajo prapë do na kish shqyer.
   .
   Kurva s’e ndërron zanatin
   mbetet kurvë dhe të vdesë
   domosdo, do mbrojë Evlatin
   ne na lë në pesë pjesë.
   .
   Unë besoj te Myslym Pasha
   ishte dhe mbetet i Pari
   Kurva Plakë do na bëjë hasha
   dhe kur të na mbijë bari.
   .
   Ne na zhbënë dhe Historinë
   fqinji majmet e zgjerohet
   Zogollianët shkojnë e vijnë
   Shqipëria vjen ngushtohet.
   .
   Nuk besoj në Perëndi
   por, besoj ç’a është e drejtë
   si na ndanë në sihni
   tani po na ndajnë dhe Fetë.
   .
   .
   .
   P.S.
   …dhe mos shikoni
   Kisha e Xhamija
   Feja e Shqiptarit
   asht Shqiptarija!

   1. Nje njeri i zakonshem says:

    Kenaqesi te te lexosh Gopisti i NSHRAK-ut.Je gjithmone preciz dhe djeges.Shqiptar i vertete qe ka kuptuar gjithcka dhe mbi te gjitha NJERI.Pershendetje.

   2. Aleanca per mbrojtjen e tallashit says:

    Po me detyron ta heq kesulen.?

  3. Ketu eshte ulur turqia kembekryq says:

   Ja ku i ke islamistat,vullnetar te isisit…..
   Turkoshaket e ketij rajoni,jane me te rrezikshem se isisi qe dihen se jane ne vendin e tyre…
   Kurse keta tanet fshihen me parrullen se duan BE dhe mendjen e kane ne arabi dhe ngrene sumen perpjete e hoxha pellet ne mes te Tiranes meshume se ne meke.
   Kur shikon mongolin abdulakim mehmetin i konvertuar ne kim irsen ,te mbushet mendja qe turqia e la kete rrace ketu qellime te caktuara gjeopolitike

  4. Poshte Talebanizma says:

   Talebanit Islamik mos guxo!!! Feja e shqiptarit esht shqiptaria dhe ajo e pranon talljen, ironine dhe sarkazmen ndaj kujtdo. Enveri, Saliu dhe talebane xhihadiste si puna jote dijeni se nuk ju presin 40, as virgjeresha por as kurva ne xhehnet.

   Islami radikal dhe politik duhet ndaluar me ligj e te konsiderohet veper penale!

  5. Zeni says:

   Ti jevgjiti mjekrrosh….mos guxo te perdoresh gjuhen time kur shkruan…perdor gjuhen e jevgjiteve qe ke zgjedhur per vellezer
   Edhe ne cfaredo gjuhe te flasesh mos e trash shume muhabetin se me verte nuk ka shtet shqiptar po shqiptaret jane gjalle akoma
   Edhe dalim e teprojme si per francezet ashtu edhe per plehra si puna jote

  6. Aleanca per mbrojtjene tallashit says:

   O Pena pa boje,ne kater rrjeshta ke bere tete gabime ortografike.
   Mund ti ndodhi kujtdo,pooor me e keqja eshte menyra jote mesjetare
   e artikulimit,eshte e denje per nje nxenes te klases se trete fillore.
   Te kthehemi ne teme:
   demi me i madh qe i eshte bere ndonjehere Shqiperise,eshte futja e saje
   ne konferencen islamike.
   e kam perseritur disa here,poooor nuk do pushoj se perserituri,
   demi me i madh dhe nje gabim historik, me pasoja te pallogariteshme.
   Ky ishte nje veprim i mire menduar nga klani serbo-grek,
   me qellimin e vetem humbjen e mbeshtetjes evropiane,
   qe natyrisht nuk do ta pranonin nje vend myslima ne
   gjirin e tyre.
   Kjo vlen edhe per Turqine dhe Bosnjen.Ne si shqiptare,nuk kemi asgje te perbashket me ta.
   Ne rastin tone konkret eshte fakt qe shqiptaret ne shtetin ame,
   nuk eshte se jane seriozisht relegioz,pooor ne Kosove dhe Maqedoni
   eshte dicka tjeter.
   Serbia ka investuar shume ne drejtim te shpelarjes se trurit
   te nje pjese te popullsise shqiptare,duke arritur deri aty sa ata te vene
   fene mbi kombin.
   Shembull tipik in kesaj ideologjie eshte perbuzja ndaj
   Skenderbeut dhe Nene Terezes.
   Pasqyra qe ne i japim botes per vendin tone ,eshte nje
   shremberim i asj qe duhej te kishim.
   Ngritja e sumes ne sheshin Skenderbej na rrjeshton
   bindshem ne radhet e vendeve fanatike mesjetare islamike.
   Ne jemi shquar per tolerancen fetare,
   vetem sepse ne fene e shofim me teper si mode,
   ne besojme vetem se edhe te tjeret besojn,jo se besojme
   me gjith mend.
   Natyrisht une s’kam te drejte ,te flas ne emer te gjithe shqiptareve,
   poooor jam ne gjendje te konstatoj se sa besimtare te devotshem kemi.
   Po qe se ne shqiptaret do ishim vertet besimtare,do kishim vrare me kohe njeri tjetrin.
   Ajo qe eshte e rendesishme eshte te kuptohet nga te gjithe qe besimi eshte dicka private
   dhe nuk duhet te behet burim urrejtje,beso ku dhe cfare te duash.
   Pas 90-es u be gjithcka mbrapsht,pooor kjo ishte kulmi
   PS:Feja e shqiptarit eshte shqiptaria.
   Jemi shume pake per tu ndare ne fe te ndryshme.
   Kjo na bene me te dobet perballe fqinjeve tane agresiv,f.l.m.

  7. Mal Cori says:

   Gjaja me madheshtore qe ka ba baca Enver, ka qene lufta kunder fese.
   Bahet shume gabim kur thuhet se shqiptaret jane tolerante fetare. Aspak. Shqiptaret nga natyra nuk jane tolerante.
   Mirepo shqiptaret e Shqiperise nuk e rruajne, po nuk e rruajne fare, fare per fete. Nuk besojne ne fe. Vetem ne Shqiperi ndodh qe myslimanet nga origjina mbajne kryq ne qafe.
   Vetem ne Shqiperi ndodh qe myslimanet shkojne te falen ne Kishe te Laqit.
   Apo te krishteret falen per Abaz Ali Tomorrin.
   Vetem per kte Enver Hoxhes duhet ti bahet nje momument i larte sa 15 katshi ne qender te Tiranes. Sepse e unifikoi popullin shqiptar duke e shpetua nga predikimet fetare te lloj lloj sharlatani te pergatur ne katedrat indoktrinuese te Arabise Saudite, te Athines, apo Spanjes, sic po ndodh sot me myslimanet, ortodokset dhe katoliket.

  8. vang says:

   Ο Pena. Ti bashke me Kim Mehmetin duhet te ju therrasin ne prokurori sepse perhapni urrejtje dhe i shtyni njerzit fanatik te bejne krime deri dhe mesuesin te vrasin .Kete duhet te denoni ju jo Ambasadorin sepse ai eshte ne te drejten e tij.Kushdo ka te drejte te satirizoje cfare nuk i pelqen pa asnje pengese. MUHAMETI NUK ESHTE I SHENJTE PER MBARE NJERZIMIN sepse feja eshte opinion,nuk eshte shenjteri keshtuqe gjithkush ka te drejte te satirizoje.Ti mos e bej por mua mos me detyro.Si fyekam nje mysliman shqiptar per nje arab qe luftoi per ti marre fronin e klerikut;qe gjakosi fiset arabe per pushtetin e tij Mendja ime eshte e kthellet,nuk eshte budallepsur nga keto qe per ju vaj medet jane te shenjta.Dhe qeveria e KOSOVES te kujdeset qe Kosova te mos shkasi ne rrugen e fanatizmi.

  9. Epirioti II says:

   KIM MEHMETI,
   Dikur kam pas respekt te konsiderueshem per ty.
   Je bere llum i zhytur ne lluce.
   Je qelbezuar dhe qelbosur.

  10. Koso Vari says:

   Mazllumet e dine mire c’fare eshte ofendimi e kush jane katilet. Hane njeri tjetrin si qene te terbuar dhe vene te “katilet” per buken e gojes. Pastaj “ofendohen” se “katilet” nuk jane me ne kohen e merhumit. Buken e katileve e hane, shpite e ngrohta te katileve u pelqejne, shkollat dhe doktoret e katileve u duhen, makinat e bukura dhe celularet e shtrenjte per te pare porno nga mengjesi ne darke duhen dhe ato. Po ama po ju shave Muhametin, te gjen belaja. Po ikni ore refugjate ne Pakistan, ca ju duhet frengu juve.

  11. Sancho says:

   O Pena! Na henksh trapin! Sikur vajten francezet ne Arabi Saudite dhe ngriten kisha…keshtu ben ti. Jo or trim, vajten keta kokepalaret ne France se s’kishin as buke te hanin ne vendet e tyre dhe duan ta bejne Francen mesjete! Ne gjithmone ua hedhim fajin sllaveve per trajtimin qe u bejne shqiptare,por kush shikon Qim Mehmetin s’te vjen te hapesh gojen fare.

  12. Ermal Berati says:

   Ik dhe jeto ne lindjen e mesme me qene se paske kete mendje. Ambasadori ka shprehur nje te vertete llogjike dhe bravo i qofte. Nqs ju shqipetaret e kosoves dhe maqedonise akoma e keni koken nga islamizmi nuk do jete vone qe perendimi do pendohet qe ndihmoi ne dhenien e pamvaresise. O njerez i therrisni mendjes, myslimanizmi na ka ndertuar nje mur ndares me perendimin, por me keto mendje qe kini fdo na kthehe krahet dhe do perfundojme nen Serbin perseri. Ambasadorin e pershendes , eshte shqipetar i vertete.

 2. Laiku says:

  Bravo Mero, je qytetar dhe shqiptar i madh.

  1. Pali says:

   Shkrim shume i mire.
   Mjerane jana ata qe flasin shqip dhe nuk e dijne pse.

 3. Vicidoli says:

  Pse prokoria e leshit nuk fillon hetimet ndaj Kim isis Pse shteti shqipare nuk ngre akuze kunder ktij qe kerkon te na coj ne mesjete,por edhe ndaje mediave qe lane me llape c’do gja kete kafshe,tjeter shteti Shqiptare duhet te baje me ligj qe ketyre kafsheve qe kerkojne te helmojne mjedisin tone te hiqet shtetesia sic e kane shume shtete te evropes,sepse like leshi i ka shperndare shtetesite shqipare sikur te ishin shtetesit e nanes ti prej Cepani

 4. Genti says:

  Franca vertet eshte nje vend antishqiptar,por ama akoma me antishqiptar jane ata shqipfoles qe jane shnderruar ne arab arabije.

 5. Korabi says:

  Kim ose Qim Mehmeti ose Mahamuti i duhet hequr shtetesia shqiptare,nuk kemi nevoj per islamik ne Shqiperi.

 6. Nafia says:

  Kishim Qim Peken,tani kemi dhe Qim Mehmetin,pra kemi dy qima,ose qim ne katror,me te qima Luli shpreson te behet kryeminister.

 7. gazetari says:

  Bukur Mero.Te kam percaketuar, si Luan i gazetarise Shqiptare..Ne cdo fushe je i papare..
  Je i paanshem dhe je nje patriot i vertete..Ashtu mendoj edhe une.Keto probleme duhet ti trajtoje ministria e jashtme e Kosoves..edhe shteti yne..
  Ambasadori Kosoves duhet te ta kete per falinderim per gjithe jeten,se si po ja veshin gabimin..mund ti rezikohet edhe jeta nga thirjet eKim Mehmetit ..dhe nga njerezit qe Meta i pais me Pashaporte shqiptare,pasi i quan patriote…

 8. Lik says:

  Feja tradicionale muslimane shqiptare eshte krejt ndryshe nga agresiviteti I saj I treguar vitet e fundit. Mendoj qe kane depertuar thelle elemente me permbajtje ekstreme dhe ndoshta edhe terrorsiste.Mendoj qe shoqeria shqiptare duhet te reagoje sa me shpejt per kthyer ate tolerante, popullore dhe shqiptare siç ka qene nder shekuj.

 9. Luftetari says:

  Neveritese qe ne shekullin 21 kemi midis shqiptareve taleban 24 karatesh te mbetur e ardhur nga erresirat e shekujve. Duket se me keta taleban kunder nje perfaqesuesi te shtetit te Kosoves si ambasadore ne France bashkohet nje i quajtur shkrimtar, opioniste ne sherbim te nje klani destruktiv e anti shqiptare. Por duhet thene se ai nuk eshte bashkuar ,ai eshte i tille, fundamentaliste taleban prandaj ka mar edhe pasaporten shqiptare per detyrat e mendimet ogurzeza qe shfaq e shperndan nepermjet nje televizioni qe perhap te keqija per shoqerine shqiptare. Per here te pare qe me eshte shfaqur ky kimi nuk me ka pelqyer nga aftesit e mangeta por me eshte dukur njeri i keq. Me qendrimet e fundit si fundamentalist talebaniste, nuk ekziston asnje dyshim. Pasaporten shqiptare nuk e meriton, t’i hiqet menjehere qe te mos shtohen talebanet.

 10. Drita Hoxha. says:

  Bravo ,pervec penes duhet dhe trimeri per te shkruajtur keshtu.

 11. Cfare s'na degojne veshet says:

  Kjo shfaqje nuk eshte normale per nje vend laik evropian. Uroj qe shteti dhe shoqeria kosovare te reagojne ndaj kesaj dukurie. E lexova Kim Mehmetin dhe mu duk se po lexoja nje fundamentalist. Per te ardhur keq.

 12. Lani says:

  europa eshte per qyteterimin, tolerancen si vlere e krishterimit. Kush nuk e pranon kete qyteterim me vlerat e tij nuk ka pse e quan veten europian e aq me pak te ketkoje te jetoje me europianet.
  Kim Mehmeti duket njeri me komplekse qe kerkon vemendje edhe duke mbajtur qendrime te tilla qe shkojne deri kunder Shqiperise e Kosoves europiane.

 13. Gipa says:

  Ashtu asht Mero , religjionin shqiptaret dojne ta marrin shembull se cfar te besojme e cfar jo ata kan dal teftere sepse jan viktima te showerise e qe me ane te fese dojne te ngriten. Ata kan te drejte mos te deklarohen shqiptar dhe fene mund ta marrin si pikesynim por shqiptaret jane te gjithe pa dallim feje por kush asht pishman le te deklarohet tjeterfare keshtu nuk kan qka na trazojne keta sepse ngadal dojne te bijne idete e Isisit ne fillim jo bash si ata por ngadal ngadal ata dojne idete e tyre te mbrapshta te ia imponojne tan shoqnise shqiptare por tek shqiptaret nuk shkon.

 14. Injoranti shqiptar says:

  dy pyetje:

  c është “lincuese”?
  baxhellizmi i sorrosit është më i mirë ?

 15. Zana says:

  Një vërejtje për ju i ashtuquajtur “pena ” nëse besimtarët myslimanë ofendohen do të thotë se janë dakort për prerje kokash dhe krime të tjera që ka bërë ISIS.Vete komuniteti mysliman në Shqipëri ka deklaruar se krimet e ISIS nuk kanë lidhje me fenë

 16. Dull tropoja says:

  Kete Kimin duhet gjet se kush e paguan tani fusni edhe isis si sponsor i mundshem.hej bela pak hale ilir meta na fut edhe kim agjentin ketu dhe me gjith cullt.

 17. Kandili says:

  Lavdi Gjergj Kastriot – Skenderbeut. Heroi yne kombetar. Kalores i Krishterimit. Te gjithe Shqipfolesit ne Kosove dhe Maqedoni qe perkrahin kete ideologji fetare ekstreme urrejne ne maksimum edhe heroin tone kombetar.

  1. Cadra pistolet says:

   Te gjithe ata qe derdhin vrerin e tyre te zi neper forume nuk jane shqiptare. Jane nje perzjerje e ndyre greko-turko-serbe. Ne fakt, keta surreter, bashke me politikanet dhe gjyqtaret, jane llumi i kombit.
   Shqiptari asnjehere nuk ka luftuar per fe.
   Feja e Shqiptarit asht Shqiptaria !
   Jam krenar qe jam Shqiptar !

 18. Shukrije says:

  Te largohet ambasadori nuk guxon ne asnje menyre as qe duhet te diskitohet kjo qeshtje….o SHQIPTAR….a jeni ne yoke te bukes ore! As gjysh e katragjysh tane nuk i kemi pas aq shume te dhanun pas gese. Bile bile, ata kane qene shume me atdhetare e patriote, sepse ata te vetmin qellim e kane pase, ka qene, si ta hekun shkaun nga koka e si te mbrohemi nga ata. Ritualet fetare i kane be edhe me shume si nje obligim ndaj asaj qe kan besu, dhe vetem pleqet pa insistu qe edhe moshat e reja ta bojne te njejten gje. Kjo shperlarje te trurit te gjeneratave te reja pas lufte, ne Kosove, e fatekeqesisht edhe nje pjese te madhe te popullit, e kane bere armiqte tane dhe kjo eshte vetem nje metod tjeter si te na degradojne si popull. Ata, me cdo kusht e me menyra te ndryshme mundohen me na i humbe edhe rrenjet e me na zhduk si SHQIPTARE….o njerez hapni syt e veshet e shkundeni koken pak e mendoni ma logjigshem…ne jemi SHQIPETARE, feja ska fare rendesi!

 19. KIM MILLOSH STANISHICI says:

  JO VETEM KIM MEHMETI POR TE GJITHE TALEBANET E KOSOVES DHE MAQEDONISE KANE SI MEKE KU FALEN UDB DHE RIA, BEOGRADIN !

  Reagimi i tyre eshte sherbimi me i turpshem ndaj Beogradit dhe Serbise !
  Sa vende anetare te Konferences Islamike e kane njohur Kosoven o Kim Truqim Milloshi e co.?

 20. Rrahman Morina says:

  UA SA NGJASON KIM MEHMETI ME ALEKSANDER RANKOVICIN

 21. Go West says:

  Ahh o Pashko Vasa ku je!
  Se shumë shpejt me kaq farë sa është mbjellë.
  S’ka si të jetë pa pasoja…
  Me kaq radikalizma dhe kaq investime e shpëlarje truri.
  Për fat te keq ky është realiteti…
  Feja e Shqiptarit nuk është më Shqiptaria!

 22. Islamqener nuk heni shqiptare por mbetje sperme otomane ... says:

  ..poshteroni indetitetin shqiptar, ju felliqesira me bythet larte dhe ju femra te mbuluara zhdukuni se na vine ndote.

 23. Mutmut muhamet mahmuti says:

  Evgjiteria islamiste ne kosove e maqedoni jane dobicaet e kopilat qe otomanet lane nga perdhunimi epshor qe ju bene grave te ketyre zonave dhe sot keta qelbesire bashke me ulurimat kafsherore te xhamive po krijojne nje ambient acarues ne tokat ilire ku nje dite do rafshohen nga sternipat e GJERGJ KASTRIOTIT SKANDERBEUT.

 24. Bashkim says:

  Baci kulaci. Bravo Je i madh MERO BAZE! RASTI QE TRAJTON I TAKON ORGANEVE JO VETEM EKZEKUTIVE NE KOSOVE POR EDHE PROKURORISE SE KOSOVES. TE LINCOSH NJE SHTETAR DUHET PARE SI VEPER PENALE. NGA ANA TJETER SE KUPTOJ FARE EDHE SHQIPERINE ASNJE NUK KA HAPUR GOJEN PER QIMMAHMUTMEHMEDIN I DERGUAR I ISIS NE SHQIPERI ME LEJEN E ILIR MUTIT. PARLAMENTI DUHET TI HEQE URGJENT SHTETESINE KETIJ MAHAMUTMEHMETIT QE KA SRDHUR THJESHT PER TE PRISHUR LAICITETIN E SHTETIT SHQIPETAR. JO VETEM KETIJ POR DHE DHE SHUME PERSONAVE QE NUK E MERIOJNE SHTETESINE SHQIPETARE SI VRASES TERRORISTE ETJ. Po une 5 dite kam qe bej komente more shoku. Po qe se nuk ju pelqen ok thuaj sna pelqen dhe mjafton jo po duket si i perseritur jo po sduket

 25. Shqiptar says:

  Keq jemi katandisur. Dyndja e “FONDIT GREK PÈR ZHVILLIM” ka bèrè qè disa fshatarè nga jugu, nèn “laicizmin” e mjekèrrcjepèrve me velladon, pèr njè kacidhe mè shumè, tè rrèmojnè varre dhe eshtrat qè gjejnè, i deklarojnè pèr mbetje nga “epopeja e trimèrisè sè voriopidhit.
  Kur nuk rrèmojnè me lopatè, fshatarèt si Ymeri, marrin stilolapsat dhe na “spjegojnè” nè Tiranè, se çfarè na qènkèsh laicizmi dhe talibanizmi.
  E bèjnè kètè, pa e parè veten nè pasqyrè. Po ta kishin bèrè, do kishin mundur tè largonin mè parè nga goja dhe buzèt, qimet e allatave tè priftèrinjve pederastè greke.
  Ik Ymer, shko nga ke ardhur.
  Bèji gojore kujt tè dèshirosh por mos na çaj dèrrasa me laicizmin e shtirur.
  Asnjè pèrfaqèsues i njè shteti, nuk ka pse bèn njè gomarllèk tè tillè dhe tè ofendojè ndjenjat, qoftè edhe tè njè qytetari tè vetèm tè vendit tè tij.
  Se çfarè shkruan njè gazetè nè botè, nuk èshtè “detyrè” e pèrfaqèsuesit tè njè vèndi, tua ofrojè taksapaguesve tè vèndit tè tij, qè i mundesojnè rrogèn e majme qè merr.
  E kuptoj natyrisht ngazèllimin e Ymerit nè kètè rast.
  Èshtè ajo qimja nè mes tè buzève, qè e ndèrsen dhe e kthen nè gjarpèr helmues.
  E ke kot Ymer.

  1. Aleanca per mbrojtjen e tallashit says:

   @ Shqiptar.
   E ke filluar gabim komentin tend,sepse vetemshqiptar nuk je.
   Eshte e drejta jote te kesh mendim ndryshe,
   poooor askush nuk te jep te drejte te ofendosh Mero Bazen.
   Me shume gazetare te tille,dhe Shqiperia nuk do ishte aty ku eshte.
   Me trego te lutem nje te ashtuquajtur gazetar,
   qe i afrohet Mero Bazes.
   Pas SaliBerishes dhe Ilir Metes,si embleme e krimit dhe korrupsionit,
   vjen pikerisht nje seri pseudo gazetaresh:
   Fevzo,
   Shkullaku,
   Qim Peka,
   Rakipi,
   Vasili,
   e shume te tjere qe pa e teperuar,po e cojne kete toke te bekuar
   me emrin Shqiperi drejt humneres.
   PS:I madhi Konica renkonte,o zot,
   ruaje Shqiperine nga shqiptaret,ne kete grup ben pjese edhe ti.
   Rrofte Shqiperia dhe shqiptaret e ndershem,kudo ku jane.
   Poshte tradhetaret.

 26. meti says:

  O Mero po mire ti flet ketru,tamam e ke.Po per janullen pse nuk e shkruan nje atrikull,cka ndodhe me kishen ….P.S,me vjene mire qe asaj Kumetkes buzekuqe,nuk ja ke botuar shkrimin dhe kakaris nga Maqedonia,por ama kur shkruan kundra UCK i pari ja biton ti dhe normalisht ne Kosove,Bota…Keshtu e ka gazetaria?

 27. Lili says:

  Jam neFrance , po nuk kam pare asnje ambasador tjeter qe ka vepruar keshtu pos debili i jone!
  Te tjeret e kane shprehe solidaritetin siç i duhet nje ambasadori!
  Ky nuk ka haber secka eshte nje ambasador, po ndoshta pregaditen per azil edhe ky se eshte ba mode kjo!

 28. Nik says:

  Kush èshtè kundèr artikullit se pèrse nuk shkruan Merua kundèr Janullès,atèhere syt ju janè veshur nga propaganda terroriste islamiste mesjetare.BBC dhe RAI 3 pakè vite mè parè e kam shkruajt dhe pèrsèris kryen njè dokumentar i viteve 98/2000 mij, mbi ifluencèn e e vendeve arabe dhe turke mbi ngritjen e 292 dy xhamive nga maqedonia,kosova ,shqipèria.G\afa mè e madhe nè botè e Berishès èshtè hyrja nè gropèn e ujrave tè zeza”Konferenca e mutit islamike”Kadareja e shprehu mendimin e vet nè 1990 /91 r,alisè,tè ktheheshim nè kristjanizèm siç edhe ishin tè parèt tanè,konseguencat ende nuk i kemi pèrjetuar siç duhet,por koha èshtè gjykatèsi mè mir.Njè islamist i kamufluar na ka shkruajtur se nè jugè nuk ndihen pèr janullèn,tèmèn e sèmès,atèhere pisat me shallavare nga arabèt e qelbur tè mbuluar kèmbè e kokè si burrat dhe gratè sè bashku me otomamnèt e Er-Duhanit pèrse nuk ndihmuan pèr tè hedhur investime pèr tè krijuar vende pune por e mbushèn shqipèrin si kèrpudhat me minaret e terrorizmit islamist?Kombi shqiptar nuk e ka patur kurr gjith kètè dashuri pèr hallvaxhinjt.Njerèz si ky bythpalari Kim Muti menjèher magjistratura dhe prokuroria tè hapi dosjen dhe ti heqi pasaportèn qè i dha Like Floriri pèr ndihmèn ndaj ISIS.Si lexues dhe komentues presim pèrgjigje nga qeveria jonè pèr masat dhe ndèrhyrjen ose reagimin ndaj KIm Mutit dhe psauesve tè tij,largoheni urgjentisht nè turqi ose arabi.

 29. Sandor says:

  Ore le te zgjidhim nje here probelmet tona pastaj te merremi me problemet e Frances.
  Le te shohim e te zgjidhim problemet e hallet tona pastaj le ta ndihmojme edhe Francen.

 30. dhembeli says:

  “Jam shume i sigurt tani,se shpesh,shume shpesh, ne ceshtjet qe kane e bejne me Fene dhe Politiken,
  fuqite aresyetimit te njeriut ,nuk jane mbi ate te majmunit”
  (M.Twein)

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *