Zbulohet deklarata e kryeministrit serb në parlament për vrasjen e Esat Pashës: Vajtojmë thellë vdekjen e tij, ishte një ushtar i devotshëm dhe miku ynë

22 Tetor 2020, 10:36Dossier TEMA

“La Petite République” ka botuar, të enjten e 17 qershorit 1920, në faqen n°3, një shkrim në lidhje me deklaratën e kryeministrit serbe mbi vrasjen e Esat Pashës dhe gjetjen e fajtorit të vërtetë, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar:

Beograd, 16 qershor. – Duke iu përgjigjur në Parlament, pyetjes së Z. Dragoviç, në lidhje me vrasjen e Esat Pashës, i cili pyeti nëse ishte një hakmarrje apo një krim politik, presidenti i këshillit (kryeministri), Z. Vesniç, tha :

 Esat Pasha u vra në një vend të civilizuar ku respektohet jeta njerëzore. Shpresoj që qeveria franceze, duke ditur ndihmën që Esat Pasha i dha çështjes së përbashkët të Aleatëve gjatë gjithë luftës, duke u rreshtuar me ne me një ushtri shqiptare në frontin e Selanikut, të bëjë gjithçka për të gjetur fajtorin e vërtetë dhe do ta dënojë atë. 

Unë deklaroj, në emër të vendit, që ne vajtojmë thellë për vdekjen e Esat Pashës, sepse ai ishte një mik i sinqertë i popullit tonë. Ne i shprehim ngushëllimet tona familjes së tij dhe të gjithë shqiptarëve të vërtetë.

 Esati ishte një ushtar i shkëlqyeshëm, shumë inteligjent, shumë energjik; ai ishte armiku ynë kur mbrojti Shkodrën gjatë Luftës së Parë Ballkanike në 1912; por ai luftoi me besnikëri, siç ndodhi në të gjitha takimet tona me turqit.

Duke e gjetur popullin shqiptar të braktisur në dorë të fatit, ai i gjeti vendin e duhur midis popujve të tjerë Ballkanikë dhe veçanërisht midis popullit serb, për arsye të situatës gjeografike dhe interesave jetike të vendit.

Prova më e mirë e miqësisë së tij erdhi gjatë tërheqjes nga Shqipëria gjatë së cilës ai u dha ndihmë dhe asistencë popullit serb që largohej nga zgjedha e armikut.

Ky fjalim u nderua me duartrokitje të fuqishme nga asambleja./darsiani.com

50 komente në “Zbulohet deklarata e kryeministrit serb në parlament për vrasjen e Esat Pashës: Vajtojmë thellë vdekjen e tij, ishte një ushtar i devotshëm dhe miku ynë”

 1. kandidat per deputet ke partia PPSL says:

  Edhe ne shqipri asht shum i nderum, bashk me Zogun

 2. V.F.L.P says:

  Ja prishet me kete botim planet Rames . Kishte ndermend ti ngrinte nje bust . Edhe Likes , do ti jepte nje dekorate mbas vdekjes .

 3. KOZi... says:

  Megjithate ketu perseritet ajo e vertete qe Esat Pasha e mbrojti Shkodren. Ai drejtoj luften per mbrojtjen e te vetmit qytet ne hapesiren shqiptare qe rezistoj.
  Ndersa per luften e pare boterore Esat Pasha u rreshtua me Antanten ( Angli,France, Rusi, ShBA) kunder Austro- Hungarezve dhe Gjermaneve. Pra ishte ne krahun e duhur sic thuhet sot.
  Edhe ne Luften e dyte Enver Hoxha me partizanet u rreshtua ne krah te Aleatve ( Angli ,ShBA, Rusi -BS.) Perseri ne krahun e duhur !
  Por vleresimi nuk eshte i njejte !???

  1. Deda says:

   Bre Kos.
   Esat osmani luftoi si osman turk ne Shkoder…..dhe e dorezoi si tradhtar.

   1. KOZi... says:

    “Deda” e kam lexuar ne nje botim te nje shkodrani marreveshjen e dorezimit qe firmosen Esat Pasha e Princ Danilo. Nuk eshte dorezim por nderprerje e luftimeve dhe largim i forcave ushtarake sebashku me armet. Europa me 22 mars 1913 vendosi qe Shkodra do jete e Shqiperise. Esat Pasha luftoi edhe nje muaj me pas dhe kur nuk kishte me asnje dyshim per kete e dorezoj me 24 prill 1913. Ndersa a luftoj si turk apo shqiptar kete nuk mund ta dijme sot por politikanet e kohes e cilesonin si shqiptar. Nuk kishte kohe diskutimesh per flamuret kur qyteti bombardohej dhe forcat turke qe ishin nje faktor i rendsishem i rezistences po vazhdonin luften sebashku me shqiptaret.Te gjitha qytetet u dorezuan dhe drejtuesit e tyre asnje nuk po i quan tradhetar ndersa i vetmi qytet qe nuk u dorezua dhe rezistoj ai qe drejtoj kete rezistence quhet tradhetar,,,,paradoks….

    1. I.Hoti says:

     Cfare ‘shkodrani;’ mor ‘njeri’!?, Jo cdo shqipfoles ne shkoder ,tirane,prishtine shkup, gjirokaster,janine presheve a selnik…eshte Shqiptare ! Historia esgte jo tregim femijesh ,perralla greke etj… Une ka pase gjyshin ne ate rrethim (20 vjec).!

    2. Me thene te verteten: says:

     “Plasi kosi kendej” meqenese “mbroi” Shkodren pse varri i tije ndodhet ne varrezat te Parisit serbe dhe nderohet nga ta!?

    3. u dhime duke qare says:

     O Koqe, futja e ushtrise serbo-malazeze ne Shkoder na u quajtka “nderprerje e luftimeve”? Po futja e ushtrise fashiste ne Durres ne 7 prill 1939 cfare quhet, apo edhe ajo eshte “nderprerje e luftimeve” ?
     Nese “nuk kishte asnje dyshim” qe Shkodra do ishte e Shqiperise, atehere perse luftuan malazezet edhe nje muaj dhe pastaj kerkuan me domosdo te futeshin ne Shkoder? Apo ashtu kot, per turizem? O teveqel, ti ka ngrene dhia librat …

 4. Fakt historik says:

  Esad Pashe Toptani:
  Ishte nje ushtare i shkelqyeshem,
  Ishte nje Kryekomandant i shkelqyer
  Ishte nje person shume inteligjent
  Ishte nje person shume energjik.
  Ishte nje person qe luftoi si luan per Shqiperine.
  Ishte dhe Kryekomandanti i Luftes se Shkodres qe i dha Shkodren perjete Shqiperise.
  Ai ishte dhe nje aleat i Antantes.
  Dhe ne Paris ndodhej prej kohesh per te ndjekur ceshtjen e Shqiperise.
  E kush e vrau?
  Nuk e vrane dot as malazezet as serbet atje duke komanduar luftimet ne krye te luftetareve te Shkodres, qe u be shkak qe Lidhja e Kombeve tia linte Shqkodren Shqiperise.
  Por shkoi dhe e vrau ngordhalaqi cami Avni Rustemi nga Libohova e Gjirokastres te paguar nga porositesit e tij.
  Avniu ish aq ngordhalaq, sa ata qe e njihnin mire, thonin sa qe pertonte te hante dhe buke.
  Dhe kur e vrau, ashtu ngeli aty te vendi i krimit si nje ngordhalaq sa qe e kapen dhe lincuan kalimtaret e rastit.
  Pastaj partia, trimin, te mencurin, energjikun, kryekomandantin fitimtar te luftes se Shkodres e beri tradhetar e ngordhalaqin qe perton te ha dhe buke, e qe vret i porositur e i paguar me para e ben hero.
  Ne vend qe te shkonte dhe te shtinte nje pushke per te shpetuar Camerine, shkon e vret Kryekomandantin e Luftes se Shkodres, qe i dha Shkodren perjete Shqiperise.
  Per kete me vjen per te vjelle, pasi ne qofshin shqiptaret trima si cami Avni Rustemi, Shqiperia do kish pjerdhur prej kohes e do ish zhdukur nga harta e Botes.
  Trim ishte Isuf Reci, qe vrau vrasesin e Kryekomandantit te Luftes se Shkodres, ngordhalaqin dhe te pabesin e tradhetarin Avni Rustemi.

  1. Garda Pretoriane (ajo e Skenderbeut) says:

   Esadi “patrioti” eshte i varrosur ne varrezat e ushtareve serb ne Paris.

   1. REXHA says:

    Po pse nuk i sollën eshrat në shqipëri pasi nuk paska qen tradhëtar?.Me sa di un ai nënshkroi kapitullim të çdo forme në Nish të Serbisë me kryeministrin Serb N.Pashiq për tërë shqiperinë,atëher kush është tradhëtari?.Ju lutem koment nëse do ndokush .

    1. Nediri says:

     Nuk dike gje fare,ne rrethimin e shkodres ishin malazezet dhe serbet ishin ndihmes.Ai ja dorezoje Shkodren malit te zi jo serbise.

     1. ca po thua says:

      C’lidhje ka kjo o Nedir katunari?

      1. Nediri says:

       Ne ate kohe dorezimi u firmos me malin e zi jo me serbine.Qenke zero me historine ngaterron kekun me byrekun.
       Sa per shprehjen katunar ,nuk jetoj dhe nuk kam lind ne katund por kam shume shoke qe vijne nga katundi dhe kane intelekt me te larte se ti.

       1. ca po thua says:

        O KATUNAR, cfare lidhje ka kjo (malazeze apo serbe) me faktin qe Esat Bytha ishte tradhetar o PALL ? ? ?

        1. Nediri says:

         Pall je ti qe nuk di cfare eshte historia por pas 30 vitesh akoma ke historine e komunizmit ne tru.Me fal ti nuk je pall por bir kurve

         1. ca po thua says:

          O PALL ? ? ?

      2. Nediri says:

       Esat Toptani nenshkroi kapitullim ne 1913 ne Shkoder me drejtuesin Malazez princ Danilo .
       Lexo se te ben mire ,te ben te kuptosh katunaret gjeografik nga katunaret kulturor.

       1. uhahahaaaaaa says:

        Shkodra mos eshte gje afer Kosturit?
        O Nedir o boleeeeeeeeeeeeeeeeee

        1. Nediri says:

         Jo afer gjirokastres

 5. do ngren Carin ne gjyms shtize ?✌
  ehe Sllobodanka me sumqirin xeni do kthehet ne beograd

 6. Fakt historik says:

  Kur pas nje perleshje italianet gjate zbarkimit, me ne fund munden ta vrasin Mujo Ulqinakun me 7 Prill 1939, i cili i kish shkarkuar batare me fisheke mitralozi ushtareve te tyre; i bene nderime te larta per trimerine qe tregoi per mbrojtjen e Atdheut te tij.
  Dhe shkruan dhe ne artikujt e gazetave te asaj kohe per trimerine e tij.

  1. ik ere pirdhu says:

   … edhe te vret edhe te lavderon …
   Me siguri ty Fakti ta ka mesuar jot’eme ate shprehjen “edhe te qin edhe s’te leshon”

   1. Nediri says:

    mami ta paska mesu dhe don me ja mesu te gjitheve,qe e ke pas mamin kurve komuniste kuptohet por mos e publiko

    1. ik ere pirdhu says:

     Po ti katunar, cfare KURVE e ke pas mamin?
     Bebush Deficent …

 7. nje pietje kisha says:

  Thone se Mujo Ulqinakun e kane varrosur Italianet, dini gje ju eshte e vertete.

  1. nje pergjigjie kisha says:

   …jot’eme duhet ta dije me siguri, sa e sa ka kaluar ajo, me siguri ka degjuar dicka ?

 8. Fakt historik says:

  Pastaj partia i beri film ngordhlaqit duke cituar me dhjetera genjeshtra ne gojen e ngordhalaqit.
  Isha duke kaluar aty prane mu nxe gjaku nga tradhetia e Esad Pashes dhe nxora pisqollen dhe e qellova.
  Avniu ish nje zero me xhufke ne politiken dhe historine e Shqiperise.
  E dy dyleksha kish ne xhep, qe mezi po e mbaronte ate shkolle qe kish nisur.
  Ashtu si i thane, pasi i mbushen xhepin me para’, pasi shkoi disa here te Esat Pashe Toptani, duke i thene qe ta ndihmonte per burse e leshra te tjera, ne pabesi e vrau.
  Dhe pasi e qelloi me pistolete, dukej me i vdekur ai nga tmerri se Esad pashe Toptani.
  Budallai nuk e kuptoi se ai aty, kish bere vetevrasje, pasi nuk kish vrare nje person ordiner, apo nje luftetar te thjeshte te luftes se Shkodres, apo nje kapterr te thjeshte te luftes se Shkodres, apo nje gjeneral te luftes se Shkodres, por kish vrare Kryekomandantin Fitimtar te Luftes se Shkodres, qe po luftonte ne Paris per Ceshtjen Shqiptare.
  E po dora e tij ish, qe i dergoi atentator Zogut brenda ne parlament, pasi çoç ju duk vetja, pasi doli nga burgu i Parisit.
  A beri per 50 vjet rreshte partia ndonje film per Luften e Shkodres?
  Sa tregime, romane, gazeta u shkruan per Luften e Shkodres per 50 vjet rreshte?
  A ka shkruar gjekundi partia emrat e heronjve te Luftes se Shkodres?
  Ja, i beri film ngodhalaqit, qe vrau Kryeheroin e Kryefitimtarin e Luftes se Shkodres.
  Qe ti mbushte mendjen shqiptareve si atij budallait qe ecte gjithnje naten, dhe kur e pyeten kush eshte me e rendesishme per ty Hena apo Dielli.
  Ai budallai tha; Hena, sepse diten ka drite.
  Sepse budallai duke eceur naten nen driten e Henes, kujtonte se Hena ish kandil me vehte.
  Dhe nuk e dinte se Hena e merte driten nga kandili Diell.
  Dhe diten po kandili Diell, ish ai qe ndriconte Token e budallit.
  Sepse Dielli e bdricon Token dhe per te mencurin dhe per budallain.
  Qe sejcili te gjallaroi sipas mendjes se vet.
  Keshtu dhe puna e atyre qe bejne hero ngrodhalaqin dhe te pabesin Avni Rustemi, per ta eshte me e rendesishme Hena se Dielli, sepse diten ka drite.

  1. Edi NYC/USA says:

   Fakt historik
   Mos je pinjoll Esatizmi që dëshpërimi të ka pllakosur prej së vërtetës që vazhdon të shkruash pa pushim. Por siç thotë edhe shprehja popullore “Nuk mbulohet Dielli më shosë” edhe këtë punën tënde e mori lumi.
   Esat Toptani tradhëtar i Kombit Shqipëtar ka qënë dhe do të mbetet: përpara, gjatë, dhe mbas diktaturës Enveriste/Komuniste!
   Kombi ynë ka shumë patriotë që nga dita e lindjes së Esat gomarit, e deri në 1949 kur diktatura eliminoi edhe ata që kishin mbetur, por Isat Toptani nuk kishte as edhe një gjë të përbashkët me patriotët e tjerë. Kur ata jipnin jetën për ineresat e mbrojtjes së Kombit Esat Toptani i shiste ato për të pasuruar dhe siguruar vetveten.
   Esat Toptani yt që ti e mbron me zjarrmi e tregoi vetveten se tradhëtari ishte: Kur shtypte revoltën e “HAXHI QAMILIT” me forcat ushtarake Serbe të ulura këmbëkryq në Shqipëri, dhe kjo është vetëm njëra “Fakt historik” ndërmjet dhjetërave Fakteve historike të tjera.
   Edhe sikur Diktatura Enveriste/Komuniste të mos ekzisitonte Esat Toptani i tillë do mbetej TRADHËTAR I INTERAVE KOMBËTARE TË SHQIPËTARE!
   Fakt historik…..haaahhhh ke më për të shkruar, dhe vini vehtes një EMËR.

 9. REXHA says:

  Po pse nuk i sollën eshrat në shqipëri pasi nuk paska qen tradhëtar?.Me sa di un ai nënshkroi kapitullim të çdo forme në Nish të Serbisë me kryeministrin Serb N.Pashiq për tërë shqiperinë,atëher kush është tradhëtari?.Ju lutem koment nëse do ndokush .

 10. Patriot. says:

  I lumte dora Avni trimit. Qofte i pa harruar! Plasni o ndyrsyrat e kombit. Plasni se nuk keni derman kurre!

 11. Fakt historik says:

  Edi, une jam pinjoll i se vertetes, asaj qe duan shumica e shqiptareve, te verteten.
  Gjigandi Esat Pashe Toptani ish ai qe, ne rolin e Kryekomandantit te Luftes per Mbrojtjen e Shkodres nga pushtimi i malazezeve, i dha Shkodren perjetsisht Shqiperise.
  Dhe ja se si:
  Me 25 Tetor 1912 Mali i Zi, pasi kish mare Tuzin, sulmoi Shkodren per ta pushtuar
  Ne fillim ne rolin e nenkomandantit e pas vdekjes se Hasan Rizait, Esat Pashe Toptani Komandoi Luftimet per Mbrojtjen e Shkodres nga malazezet.
  Per 5 muaj qendroi e rethuar Shkodra duke luftuar, por kurre e pushtuar nga malazezet, nen drejtimin e Kryekomandant Esat Pashe Toptanit.
  Gjersa me 22 MARS 1913, KONFERENCA E LONDRES pasi dergoi emisaret e saj ne terren dhe pa se Shkodra ish e rethuar por kurre e pushtuar vendosi:
  SHKODRA ESHTE TERRITOR SHQIPTAR dhe i TAKON SHQIPERISE.
  Me 22 MARS 1913 Konferenca e Londres, duke e pare Shkodren me emisaret e saj se ish e rethuar nga malazezet por jo e pushtuar, pasi po mbrohesh nga luftetaret me ne krye Kryekomandantin Esat Pashe Toptani dha vendimin- Shkodra eshte toke shqiptare dhe i takon Shqiperise.
  Qellimi madhor i Kryekomanadntit te lufets se Shkodres ishte aritur, Shkodra ju la Shqiperise.
  Pas kesaj date dhe nje muaj me teper rezistoi Kryekomandanti Esat Pashe Totani me luftetaret e tij, ashtu te rethuar nga serbo-malazezet, ku gjendja e luftetareve po behej sketerre, tmerr i vertete, pasi nuk i mbrinin me ushqimet luftetareve nga prapavija, ku luftetaret te veshur keq, te armatosur aq sa kishin mundur, por puna mbriti der aty sa luftetaret e rethuar filluan ta ushqeheshin me minj te ngordhur, me reckat e tyre dhe me opinga te ziera.
  Cdo ore qe kalonte, nuk mbante me, luftetaret qe e shpetuan Shkodren nga gllaberimi i malazezeve, ishin ne piken e vdekjes ose te kapeshin rob nga serbo-malazezet.
  Cfar beri Kryekomandanti Esat Pashe Topatni?
  Me 23 PRILL 1913 terhoq nga Shkodra, me te gjithe lufetaret dhe armatimet, duke im lene serbo-malazezeve CELSAT E KASHTES.
  E serbo-malazezet hyne ne Shkoder me 23 PRILL 1913 e dolen me 15 MAJ 1913.
  E ku do shkonin sebo-malazezet, Shkodren ja kish lene Shqiperise Konferenca e Londres.
  E kishin humour Shkodren ata.
  Tani ndonje truthare, se truthare ka sa te duash, le ti linte te vdisnin aty luftetaret pasi kishin realizuar qellimin ose le ti linte te binin te gjalle ne dore te armikut.
  Do kisha qejf te ish duke luftuar aty per mbrojtjen e Shkodres ushtari i mire shvejk Avni Rustemi me shoke e tij, qe nuk hodhi asnje pushke as per Shkodren as per Camerine, e ne mes te dimrit, pasi te ish realizuar qellimi, te rrinte ashtu ne rethim duke ngrene rreckat e veta dhe copa opingash te ziera, deri sa ti kapnin te gjallle serbo-malazezet.
  Prandaj, lavdi vepres heroike te luftetareve te luftes se Shkodres me ne krye Kryekomandantin Esat Pashe Toptani.
  Kjo eshte historia e vertete e bazuar mbi fakte e Shqiperise.
  Dhe jo historia e partise, qe bente ngodhalaqet, tradhetaret heronj dhe trimat, te zotet, kontribuesit per integritetin e Shqiperise i bente tradhetar.
  Ashtu sic beri te gjithe komandantet e cetave partitane tradhetar dhe i eleminoi.
  Ashtu sic beri ministrat e saj dhe vete kryeministrin tradhetar dhe i eleminoi.
  Partia, cilindro qe ish i zoti dhe kish kontribuar per Atdheun e bente tradhetar, e ngordhalaqet i bente me poste dhe i bente dhe heronj.
  Me thoni ku ka nje shkrim, nje aktrim, apo nje film per Luften e Pergjaksme te Shkodres, qe te kete bere regjimi i partise komuniste gjate gjithe kohes se regjimit te tij.
  Vetem ngordhalaqeve i thurte lavdi, e i bente dhe heronj, te gjithe komandanetet i eleminoi, normalisht qe kete histori do ti shkruante dhe gjigandit Esat Pashe Topatni.
  Do ta denigrante ashtu sic denigroi komandantet e saj, ministrat e saj deri te kryeministri i saj.
  Qe e coi Shqiperine ne vititn 90 ne ngordhje, ne vdekje klinike.

  1. Garda Pretoriane (ajo e Skenderbeut) says:

   Serbet kurre nuk do te vajtonin per vrasjen e Qerqiz Topullit, Bajram Currit apo Luigj Gurakuqit. Ata vajtuan vrasjen e njeriut te tyre, vrasjen e tradhetarit Esad Pashe Toptanit.

   1. Fakt historik says:

    Rrofte Serbia, Vdekje Shqiptareve

    1. Garda Pretoriane (ajo e Skenderbeut) says:

     Edhe Serbia, njejte si ti e mbron Esadin. Edhe Serbia, njejte si ti shqiptareve u uron vdekje. Cfare kemi te shtojme ketu, vecse te themi se je nje idiot proserb.

  2. heu bre says:

   “Fakt antihistorik” te jesh i sigurte se ti je pinjoll i budallallekut e asgje tjeter!!!

 12. Nediri says:

  Nuk dike gje fare,ne rrethimin e shkodres ishin malazezet dhe serbet ishin ndihmes.Ai ja dorezoje Shkodren malit te zi jo serbise.

  1. ik ere pirdhu says:

   E ca pastaj o derdimen. Kujt i plas nese ishin malazeze, serbe apo madagaskaras!? O psikopat, ja dorezoi armikut, kaq!!!
   Toc kuklle…

 13. beni says:

  Serbet e Malazezt luftuan Kunder Turqis por edhe Kunder Essad Pashes qe ja u mori frymen Katolikve te Shkodres e rrethinave te saj dhe clirimin e Katolikve nga Serbia e Malazezt Katolicizmi i priti ushtrin me Banda muzikore e tufa me Lule !!!
  Ka nje vidio qe qarkullon diten e clirimit te Shkodres dhe si e kan prit katolicizmi Shqiptar ushtrin Serbe e Malazeze!!!

 14. Fakt historik says:

  Kaq i ka ardhur keq ndonjerit ketu ne web per te vertetat qe shkruaj sa nga inati ka bere koment ne emer te Fakt historik, Rrofte s…… Vdekje sh…

  1. uhahahaaaaaa says:

   “Te vertetat” e tua jane per ne hale te gomarit o budall ?

 15. Fakt historik says:

  Edi, meqe po flet per tradheti, ja nje fakt tjeter, qe ti dhe shume si ti beni sikur nuk e dini.
  Ne vitin 1907 (pra 5 vite para shpalljes se pavaresise) Ismail Qemali nenshkroi traktat te fshehte me Theotokis te Greqise, ku I Qemali i njihte Greqise, Janinen, Camerine si territor grek, ne kembim te njohjes se Qeverise se ardheshme te Vlores e jo te Pavaresise se Shqiperise.
  Bazuar ne kete mareveshje te fshehte, ne vitin 1912-1913 kur nderkohe qe trupat turke luftonin per te mbrojtur Janinen, Camerine nga pushtimi dhe me vone uzurpimi grek, trupat shqiptare cfar benin?
  Rrinin ne hije te fiqve.
  Vertete kishin shkuar atje ne front te luftonin krah truqve per te mbrojtur Janinen, Camerine, po nuk shkrehnin asnje pushke.
  Pse ndodhi kjo?
  Sepse Ismail Qemali e shiti Janinen, Camerine dhe greket me budallallekun, gomarllekun e Ismail Qemalit dhe e moren.
  Aq shume i kish ikur truri Ismail Qemalit, sa perverse e shiti Janine, Cameri do bente dhe shtet te perbashket shqiptaro-grek, qe tia mernin dhe ate qe kish mbetur pastaj.
  Dhe me 1913 kete dokument, traktat te fshehte, kryeministri i Greqise e paraqiti para Konferences se Londres, duke thene se vete Kryeministri i Shqiperise Ismail Qemali e ka bere kete deklarete,ja shihni dhe firmen e tij, qe u be shkak qe Janaina e Cameria ti kaloi Greqise
  Shih dokumentat origjinale ne arkiven e Vjenes e lexo shkrimin e Eleni Kocaqit per kete ceshtje.
  Gje e cila u be shkak qe me vone luftetaret qe luftonin per Camerine ti nxirnin nga transhete ku po luftonin, pasi dokumenti thosh se tashme ajo ish toke greke.

  1. i cudituri says:

   O torrollak. analfabet “Fakti”. Ne 1907 Janina dhe Cameria ishin territor turk dhe Ismail Qemali s’kishte asgje ne dore, as per te dhene e as per te marre o PALL CARI!
   Kufinjte e 1913-s i vendosen Fuqite e Medha, pavaresisht se c’deshi apo se c’nuk deshi Ismail Qemali, o Fakti i Debilave te kesaj bote, o person me deficense te thelle mendore!!!

 16. Fakt historik says:

  Eqerem Bej Vlora shkruante ne ate kohe:
  Avni Rustemi, ky vrases i pabese, nje student i pa suksesshem, qe pertonte te hante dhe buke, nuk ish tjeter, veçse nje vegel ne duart e kundershtareve te Esat Toptanit.
  Ata i dhane mjetet e nevojshme per kete vrasje dhe moren persiper dhe mbrojtejen e tij para gjykates francese.
  E pastaj, ky vrases i pabese kapardisej neper Tirane si shpetimtar i Atdheut

 17. Fakt historik says:

  Po Nedir, e verteta ashtu eshte, Kryekomandanti Esad Pashe Toptani me luftetaret e tij, po luftonte me malazezet, te cilet kerkonin ne pushtonin Shkodren, per ta bere fakt te kryer perpara Konferences se Londres, te cilet i erdhen ne ndihme dhe serbet pastaj malazezeve.
  Dhe pasi realizoi qellimin Kryekomandanti Esad Pashe Toptani, ku Konferenca e Londres ja la Shkodren Shqiperise, u largua me ushtrine e tij me te gjitha armatimet, pa ju prekur asnje luftetar, ku u futen malazezet pastaj me 23 Prill dhe dolen me 15 Maj.

  1. hetuesi says:

   Me siguri Esat Pallen e moren ne celular dhe i thane se Shkodra do i mbetej Shqiperise! Ndersa princi malazez Danilo nuk kishte celular, se e kishte harruar siper pianos te dhoma e gjumit. Keshtuqe Danilo dhe malazezet s’moren vesh gje, por vazhdonin luften si trapa dhe i dhane ca para Esat Palles qe ky te dorezonte qytetin dhe te hynin patjeter ne Shkoder. Ndersa Esati pinte expres te Cafe Cursal dhe fliste ne WhatsApp me kusheririn ne Londer …

 18. Fakt historik says:

  Mendoni tani, sikur kryekomandant i Luftes se Shkodres te kish qene ngordhalaqi dhe i pabesi Avni Rustemi.
  Njeqind here do e kishin pushtuar Shkodren malazezet dhe Shqiperia do te kufizohej ne Lezhe sot ose nuk do ish fare.
  Keto jane faktet e historise e jo perrallat e partise.
  E partia cfar beri?
  Ngrodhalaqin e beri hero, kryetrimin e Kryekomandantin fitimtar te Luftes se Shkodres qe kish lindur ne Tirane, gjigandin Esad Pashe Toptani e beri tradhetar.
  I cili ish dhe minister i Qeverise se Vlores.
  Kryeminister i Qeverise se Durresit, kur ne fillimet e karjeres se tij kish qene Prefekt i zones se Janines, ku kish bere namin per te ndihmuar shqiptaret qe te ishin ne poste te rendesishme, ne perberje te perandorise osmane.

  1. heu bre says:

   Na fal se na duket inteligjenca jote e nivelit gomaresk, po a nuk u pushtua faktikisht Shkodra nga malazezet!? Po u pushtua o koktrash u pushtua, a kupton? U pushtua sepse ja dorezoi Esati! A i ke trute ne vend o deficent!? Nese do ishte Avni Rustemi komandant ne Shkoder nuk e dime do ishte pushtuar apo nuk do ishte pushtuar, se ne histori nuk flitem me “nese”, por ajo qe dime me saktesi 100% eshte se : SHKODRA U PUSHTUA NGA MALAZEZET DHE SERBET, SEPSE JA DOREZOI ESAT PASHA ATYRE QYTETIN!
   E kuptove o trupeshk!?
   O zot c’na ka gjet me keta budallenjte e sotem …

 19. Serbi. says:

  Qofte i pa harruar kujtimi i heroit legjrndar!

  1. Fakt historik says:

   Lavdi Esat Pashe Toptanit dhe Serbise, mikes se shqiptareve te vertete!!!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Lini një Përgjigje