Gratë shqiptare në Al-Hawl: Nuk duam të kthehemi në Shqipëri

Nga Jul Kasapi

Gjithçka nisi me një mesazh zanor të Eva Dumanit, e cila në kampin Al Hawl mban emrin Sara. Në një kohë që 15-vjeçarja kishte ndihmuar të listonte të gjithë emrat e shqiptarëve, të njihte dhe të bënte identifikimin e Alvin Berishës, tashmë nuk do të rikthehet në Shqipëri.

“Unë kam vendosur. Nuk do të rikthehem më. Talhen (Endri Dumani) e çova, po erdhi, merre ti. Ka një çantë blu, ka amanetet. Merre ti çantën me çdo gjë. Ja kam lënë amanet çantën blu”, thotë Eva Dumani.

Nga të dhënat e siguruara, mësohet se Eva Dumani shoqërohet me 4 gra të tjera, njëra prej të cilave është Emanuela Daci, gruaja e luftëtarit të vrarë Almir Daci nga Leshnica e Pogradecit.

Emanuela Daci bën pjesë te ata persona që nuk do të kthehet. Bashkë me të është Hajrije Taushani, Myrvete Dibra, Elona Shuli dhe Eva Dumani.

33-vjeçarja në komunikimet me të afërm është e vetëdijshme për situatën, ndërsa sipas saj, gratë të cilat merren për në kampin Roxh, vriten nga ushtarët Kurdë.

“Sa për Evën dhe Endrin, nuk di gjë. Një ditë erdhi tek unë dhe tha që Endri kishte ikur në Shqipëri. Ajo, atë ditë, deri në aksham, qëndroi tek unë.

Një djalë na tha, ‘kush na sjell Sarën do t’i japim 200 dollarë’ dhe Sara iku. Kam dy ditë që nuk e di ku është.

Jam në merak pasi kemi dëgjuar se të gjitha motrat që i kanë marrë ushtarët i kanë vrarë. Sara nuk ka shkuar te ato. Ne dëgjuam se ato duan veç Sarën”, thotë Emanuela Daci

Por veç kësaj, ajo ndikon te gratë e tjera duke u thënë të pavërteta, madje duke i fshehur ato në një kohë që operacioni i antiterrorit shqiptar po bëhej në Al Hawl.

“Me lejen e Allahut, s’kanë me na gjet. Ma bëj hallall se s’kam kohë të bisedojë se jemi në udhëtim, por jo për në Shqipëri, atje ku ishim. Të lutem mos më shqetëso, se për ndryshe, ta bëj bllok numrin. Nuk dua se më dhimbset nëna. Sado kurthe të bëni, Allahu ua prish kurthet tuaja edhe të shejtanëve”, thotë Emanuela Daci.

Të njëjtin shqetësim ka dhe Hajrije Taushani, e cila në një mesazh me të afërm të saj duket e frikësuar për atë po ndodh, por që në të vërtetë është shpëtimi i tyre.

“Sot i kanë marrë gjysmat e shqiptarëve. Ne kemi ngelur. Ishalla, Allahu na ruajt. Po nuk folëm më, ta dish se na kanë kapur. Ju dua shumë. Gjithë të mirat ishalla”, shprehet Hajrije Taushani.

Situatës së pavërtetë dhe kërkimeve të Eva Dumanit, e cila është jetime në kamp u ka rënë pre dhe vetë 15-vjeçarja, e cila ka frikë ndonëse kohë më parë kërkonte të rikthehej nëpërmjet shtetit shqiptar.

“Mamit thuajse, nëse do të na shohë në Shqipëri, të na lëni rehat. Të ikim tamam, me shtet, ashtu siç ikin të gjithë njerëzit. Nëse nuk do të na shohë, atëherë merruni me çdo lloj njerëzish që të na shesin ne. Allahu e di ku na çojnë”, thotë Eva Dumani.

Por tashmë, ajo është gënjyer dhe kërkimeve për të ajo mendon se mund të përfundojë diku tjetër.

“Nuk e di. Kërkojnë të më çojnë në jetimore. Kështu thonë ushtarët, forcat speciale. Ata kanë edhe foton e dajës, gjoja për të na çuar në Shqipëri, gjoja që unë ta besoj.

Mbrëmë natën kanë qenë te fëmijët jetimë dhe kanë treguar foton time. Kanë thënë që duam të sjellin këtu.

Ata fëmijët që u kthyen, nuk janë tamam jetimë, pasi e kanë mamanë. Edhe këtu kanë ardhur, por unë nuk isha, u fsheha”, shprehet Eva Dumani.

I vetmi person që mund të ndihmojë në këtë histori është Elona Shuli.

“Teze, unë nuk dal te ata se kam frikë se çfarë më bëjnë. E di teze, por ata më morën. Teze, a nuk i nis dot foton? Bashkë jemi, le të vijnë dhe të na kërkojnë. Siç kërkojnë Evën me foto, ashtu të më kërkojnë edhe mua”, thotë Elona Shuli.

E reja 17-vjeçare vijon të jetë e fshehur nën survejimin e Emanuela Dacit, e cila nuk i lejon të dalë, por bën pjesë në ata persona që kërkon të rikthehet. (A2)

REMOTE_ADDR:[]

29 komente në “Gratë shqiptare në Al-Hawl: Nuk duam të kthehemi në Shqipëri”

 1. 001 says:

  Mos e sillni
  Jeta atje eshte me e bukur!

  1. Plehraaaaaaaaa arabe.... says:

   Haneme dhe “Eva”!?
   Ketu fillon bastardhimi dhe Pafytyresia sunitoshqipfolese……….te tjerat jane pordhe me rigone.

   1. Katonak says:

    Eva gjatë sundimit komunist,hajde dhe gjeja fillin azeres se shqiptarizuar

  2. vk says:

   Shume mire e kane vajzat, atje eshte jeta e funit. Aman merrni dhe keto qe kan ngel akoma ktej.

 2. ?????? says:

  Shume mire mos i merrni cfar i doni aty baxhella qe i kan shkerdhy lloj lloj haleje me mjeker ..ato nuk jane Shqiptare jane rrac arabe nuk kan faj sduan me ardh duna me.nejt me te vetit

 3. Bashkim says:

  Baci kulaci. . Kane nevoje per harem burrat luftetare te allahut. Ptu fare e ndyre. Shkofshi ne xhenem Kurvate mutit ne sherbim te allahut.

 4. gazetari says:

  Ore gazetar eshte ky qe shkruan apo hamall. Cfare niveli shqipeje dhe fjalie!!!

  1. Illyria-Shqiperia says:

   Ate desha te shkruaja dhe une. S’merret vesh per cfare behet fjale.. Pasi e lexova dy here, kuptova, qe pervec asaj Daces, keto te tjerat duan te kthehen, po kjo shtremba i tremb, qe jo gjoja do i vjedhin, do i vrasin etj. Mero, me gjithe respektin, po mos u bej dhe ti si gjithë biznesmenët shqipetare. Jepu gazetarëve pak me shume para, ama rrit dhe nivelin e tyre kuakifikues. Mire gabimet gramatikore, se u mesuam, por ka artikuj qe as nuk e marrim vesh per cfare beher fjale.

   1. Fshatari says:

    Kritikë e mirë për shumë autor shkrimesh

 5. abc says:

  1- Histori Tragjike, qe duken sikur burojn nga nje fantazi e semur … por ja qe eshte nje e vertet e hidhur.
  2- Femra Shqiptare te lena ne meshir te nje Allahu te sajuar nga rekrutuesit Turko-Hoxhallar vetem e vetem qe t’ju sherbejn me fanatizem planeve te Tyre.
  3- Jashte nga Shqiperia djajt Turko-Islamik, qe blejn per nje thes miell ndergjegjiet e pastra te Shqiptarve fukarenj.
  4- Tragjedi qe do zgjasin per dekada me radhe.
  Mbyllini “deren” djallit Erdogan, as nje bamiresi, as nje dhurat dhe investim nga mafjozet dhe matrapaz Turq.

  1. Llastik edepsez says:

   O janulla ca faji ka erdogani qe ato duan te qendrojn aty. Te esht ber fobi erdogani, jam i sigurt qe dhe ne enderr te del. Qetesohu jeto ne paqe me veten o 300 evrosh.

   1. Erdogani kryetar i ISIS-it says:

    300 €urosha ….
    1- jeni ju qe beni propaganden e Turqis,
    2- jeni ju qe i sherbeni si Xhihadista Turqis, qe degdiseni familjarisht qe dergoni grat per Xhihad seksi ne Siri, ju qe dergoni motrat te pllenohen me Turq, Arab, Sirjan, Azer …dhe kur ktheheni kopilat e tyre ne vatan do beni autochtonusin.
    3- jeni ju qe na armiqesoni me Europen dhe nuk denoni te keqen qe jetojm sot.
    Erdogani edhte Udheheqesi i ISIS-it, pa c’ka qe me maestrek dhe hipokrizi nuk duket.
    Keto qe na detyron Turko-Islami te jetojm sote na kujtojn Mesjet, me kalvare skllavesh dhe jenicer.
    Imagjinoni 500 vite me perpara se c’fare ka bere Otomano-Islamiket ne Aberi.

    1. Erdogan says:

     Ndryshimi i Eves,Sares,Myrvetes,Hajries me Terezen e Republikes se Vatikanit jane kushtet.
     Te gjitha i jane dorezuar “Zotit”.
     Te ashtuquajturit Albanians nga Arnaut,Arvanos nuk kane Idene se cdo te thote Beselidhja e Lezhes.
     Pa ardhur Osmanet si pushtues ka qene Perandoria Greke e Bizantit Orthodhokse.
     Atehere pse Tereza eshte ndryshe nga keto fukaresha dhe viktima te ptopagandes Islamike ne Albanistane.
     Sepse i dhane nje cmim “Nobel” per “Paqen”?
     Sara emer ky Hebre qe e shiti Abrahami tek Faraoni gjoja ishte motra e tij por ne fakt ishte gruaja dhe pasi e shker……eu mire i dha para qe bleven shume baget dge u pasuruan.
     Por “Zoti” e denoi Faraonin sipas perrallave te Bibles se Vjeter.
     Ja keta ishin dhe jane fatkeqesia e Evropes se Civilizimit Greke,Pellazge,Ilyre,Epirote.
     Kur gjejne “Ilyre” Islamike fashistet dhe amerikanet mire bejne qe i kane mbushur Museumet me Veprat e popullit tone.

  2. Mazllum says:

   Lere Al Ilah un ( Zoti ne arabisht), te tjerat i ke te drejt. Eshte bastarduer Arberia nga llumra te gjitha anevet, lloje sekte, feja, synime. Enver ku je!!

 6. Suksese te metejshme says:

  Lerini atje ti sherbejne luftetareve te lirise… Allahu i ka bekuar qe kur i polli e jema e tyre.

 7. Dauti says:

  Po mos i shani o njerez te mire, fundjs per xhihad e kane bere sexin, allahu jua pranon. Kur do allahu, ta fut sa krahu

 8. Nick says:

  Injorance, dhimbje, mjerim!!!

 9. Pthuuu pisllek! says:

  Ku eshte Enveri? Ngrihu Enver nga varri se na morì lumi. Na mbyti feja……

 10. Ramba says:

  Tani qe shkoj ne aksion vete edvin ramba ta shikojne terrorristet. Kavmarre me vete meron, lali dhjerin spirigomarun dhe tualet pallen to mbajne krahet

 11. Rrema says:

  Te rrine atje meqe duan
  Mos i nxirni me keto kukumjacka

 12. Sandes says:

  Atje t’i lini, nuk kane pse te vine ne Shqiperi se ato iken me deshire dhe nuk i mori kush me force.
  Do i shpetoje Allahu e do i dergoje ne parjse me lule te bukura e me aroma te mira.

 13. labi says:

  Ku do shkojne te shkretet ne Shqiperi.palloshi thot te kthehen kur te gjithe ikin,para disa ditesh mora tragetin nga Durresi per Bari,sigurisht une kalova drejt Italise pasi jam qytetar Zviceran,po te shikoje se cfare i bente policia disa tregtareve Shqiptare ishte per te vene duart ne koke kur normalisht kufiri Shqiptar eshte i hapur,qellimisht i ndoqa nga larg dhe me vemendje ata djemte kur arriten ne Itrali,policia Italiane i kerkoj nje vertetim a dekument qe shkonin per tregti dhe mbasi pane letrat e tyre qe ishin tregtare as 5 minuta dhe asnje problem,djemt vazhduan rrugen,degjova dialogun mes tyre,ca behet kshu o vlla me shume na maltrajton policia jone se Italiani.e pastaj kur shikon keto e te tjera ku te kthehen Shqiptaret,dhe Siria i duket me lule.

 14. Histori kurvash myslymane says:

  Jashteqitje si elvis naci, hamet krasniqi, syrtari ,edmond brahimaj etj

 15. telargohen te gjith islamqenet qe jetojne ne shqiperi e kosove says:

  Se vendi i tyre eshte atje ……..keshtu shqiperia pastrohet nga plehrat.

 16. Të Mjerët says:

  Mos e shikoni nga prizmi fetar dhe i besimit o njerëz.
  Shikojeni si fatkeqësi!
  Po,Po si fatkeqësi…
  Ju është bërë aq shplarje truri sa tani nuk dinë më çfarë janë.
  Kanë humbur çdo nocion për jetën dhe të të qenit human.
  (Si puna e atyre që janë rrit me kafshë apo asaj që e kishin rritur ujqërit)
  Shqiptarët aty janë në vendin e gabuar, për qëllimet e gabuara.
  Por nuk është hera e parë (kujtoni kohët e jeniçerëve dhe nizamëve dhe atyre “që mbetën përtej urrës së Qabesë”).
  Por nuk e meritojnë as gratë (sidomos ato të reja në moshë) e as fëmijët.
  Ata atje janë skllevër, dhe akoma më keq tani skllevër të vetëvetes.
  Duhet një orë e më parë të shkëputen nga ai batak dhe t’ju jepet një jetë e re dhe dinjitet njerëzor.
  (Këtu nuk po flas për fe)
  Le të besojnë çfarë tē duan.
  Shteti Shqiptar është përgjegjës për çdo shtetas të vetin kudo që të jetë në pamundesi dhe në nevojë.
  Dhe çdo Shqiptar e ka vendin në Shqipëri qoftë dhe për t’u prehur aty.
  Jepuni mundësinë të kthehen mes njerëzve, të kuptojnë që jeta nuk është aq, mes njerëzve me dashuri e respekt do ju duhet kohë për përshtatje dhe integrim (Kuptohet që edhe duhen mbikqyrur).
  Shikojeni dhe në këtë prizëm o njerëz…

  1. Erdogani kryetar i ISIS-it says:

   Jane fatkeqesi qe i ka sjell Turqia nepermjet Islamit.

 17. Gimi says:

  Duke shikuar ne keto prizma u shenderruam ne arabe, s‘ka arsye tjeter ketu pervec fese, mentalitetit dhe kultures islame.

 18. Henks says:

  O Mero po pse nuk i botón komentet e mia?

 19. X says:

  Ketu eshte kontradikta.Shqiptaret jane te bardhe edhe jevgj qe si origjine s’jane shqiptare ndersa ai besim eshte e arabeve qe nuk kane as gje me evropianet dhe jane inferior ne cdo aspekt.Por ne ato katunde ku nuk ka shkolla por ka vetem xhamia katundaret e pashkolle ju duket hoxha mashtruesii bekuari i perendise i cili i zgjidh cdo hall(nese dikush semuret i sheron hoxha me suret,nese nusja ngel me barre shkohet tek hoxha qe nusja te linde djale,nese dikush i ka bere magji shkohet tek hoxha qe ta mbroje nga magjia duke i recituar vargje ne arabisht etj)

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *