Kur Ricciotti Garibaldi, djali i Giuseppe Garibaldit, kërkonte t’u vinte në ndihmë kryengritësve shqiptarë

19 Dhjetor 2020, 12:00Dossier TEMA

Nga Aurenc Bebja

“Le Monde illustré” ka botuar, me 7 janar 1911, në faqen n°328, një shkrim në lidhje me ndihmën që gjenerali Ricciotti Garibaldi dëshironte t’u ofronte asokohe kryengritësve shqiptarë, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :

Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

Gjenerali Ricciotti Garibaldi sapo ka formuar një grup vullnetarësh me të cilët ka vendosur — duke ndjekur traditën e familjes së tij — për të shkuar dhe për t’u ofruar ndihmë kryengritësve shqiptarë.

Ne e dimë që Shqipëria është aktualisht në mes të një kryengritjeje kundër qeverisë së Kostandinopojës; madje duket, përkundër qetësimeve zyrtare, se kryengritësit kanë arritur suksese të rëndësishme kundër trupave të rregullta, në çdo rast ato mbahen nën kontroll dhe paqësimi që na u njoftua si i afërt para disa muajsh ende nuk është një çështje e mbyllur.

3 komente në “Kur Ricciotti Garibaldi, djali i Giuseppe Garibaldit, kërkonte t’u vinte në ndihmë kryengritësve shqiptarë”

 1. 30 Perandoret Iliro - Romake says:

  Nuk ka pasur ndonje tradite te ndihmes se Garibaldit ndaj Shqiptareve, keshtu qe mos ja fut kot Aurenc.

  Ka qene faktikisht e kunderta, Arbereshet i dhane ndihme Garibaldit ne bashkimin e Italise, ose me sakte pushtimit te gadishullit italik nga Mbreteria e Savojes.

  Italia ne fund te shekullit te 19 dhe fillim shek. 20 nderhynte te krijonte percarje qe katoliket Shqiptaret te ngriheshin kunder vellezerve te tyre Shqiptareve myslimane, qe ishin edhe ne rolin e sunduesit ne Ballkanin Osman.

  Nacionalistet Shqiptare dolen kunder qeberise se Unitetit dhe Peogresit.

  Kryengritjet fillian ne Kosove ne 1910 por jo mbare kombetare.

  Sic e dime, Turgut Pasha i mundi kryengritesit dhe deputete Shqiptare ne Parlamentin Osmane i kundershtuan keto masa.

  Perandoria Osmane u trondit. Shume ushtare dezertuan sepse nuk donin te kuftonin kunder Shqiptareve te cilet ishin komb kryesor ne Perandorine Osmane.

  Perandoria humbi Libine ndaj Italise ne 1911.

  Sulltani shpall amnistine e pergjithshme ne 1911 dhe vjen te takoje Shqiptaret ne Kosove.

  Gjithsesi nacionalistet Shqiptare nuk bien dakord.

  Ne Janar 1912 Shqiptaret kapin nen kontroll vilajtete e Kosoves, Shkodres dhe Manastirit dhe hyjne ne Shkup.

  Porta e Larte bie dakord.

  Ne Qershor 1912 fillojne bisedimet per nje autonomi te vilajeteve Shqiptare nen porten e larte.

  Ne kohen kur cdo gje po arrihej dhe do behej cdo gje zyrtare ,shtete ballkanike me ndihmen e Frances, Britanise dhe Rusise i shpallin lufte Perandorise.

  Dhe ja ku jemi sot.

  1. ben says:

   Mos more-kur paska rene dakort sulltani turk per autonimine e Shqiperise se na cudite? A nuk ishte ky sulltan qe ne Shen Stefan u dha trojet tona Malit te Zi? Qe ke debulese per turqit, ate e kemi te qarte te gjithe ne qe lexojme kete gazete, por per fatin tend te keq, ato qe perpiqesh te na shesesh jane genjeshtra te pastra. Perandoria Osmane dhe Turqia moderne e xhonturqvem gjithmone ja kane patur me hile shqiptareve, te cilet i ndihmuan keta per te marre pushtetin nga sulltan Hamiti, me kusht qe Shqiperise ti njihej autonomia dhe te lejoheshin shkollat shqipe. Me te marre pushtetin, xhonturqit, njesoj si osmanet me pare, harruan premtimet e tyre dhe shtypen me zjarr cdo kerkese te shqiptareve per autonomi dhe hapjen e shkollave shqipe. Ne te kunderten, ata hapen medresete dhe shkollat greke dhe njekohesisht persekutuan sebashku me kishen greke te gjithe patriotet shqiptare te rilindjes sone.
   Historia nuk mund te ndryshohet sipas oreksit te islamisteve si puna jote dhe as si ca te ashtuquajtur “orthodokse, qe jane sherbetore te neo-grekeve, njesoj si zotria jote qe u sherben turqve.
   Sic e kam thene edhe me pare ne komentet e mija, Nuk kemi asgje kunder Turqise dhe turqve si popull, por nuk mund te tolerojme faktin se nderkohe qe Turqia investon ne Serbi ne fusha te ndryshme ekonomike, ne Shqiperi e ka mbushur vendin me minarete e xhamive, qe ti beje shqiptaret qe ti falen nje zoti qe nuk eshte zoti i te pareve te tyre.

 2. e drejta e c´do njeriu says:

  ben ti s´ke per ta kuptuar asnjehere kuptimin te besosh ne zotin nje krijuesi i qiejve dhe te tokave apsolutin nje, pa fund e pa mbarim fjalet e tua mund te jen me vend por te thuash zotat e te pareve tane kjo eshte ajo shkaterrimi jon i pandalshem sepse kemi qene pagan dhe ca si puna jote qe sbesojne ne zoti nje e kane cuar ilirin aty ku jemi sot nje pik uji sepse denimi vjen nga vet ne ne mosbindje ndaj zotit te madherishem per turqit sme merr malli sepse aty ka shum adhurues varresh i kemi peshqesh ne jug te shqipris bektashinjt qe te hapin zorret.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Lini një Përgjigje