“Një dorë misterioze rrëmbente trupat natën": Çfarë shkruante gazeta franceze për kanibalin e Tiranës

20 Dhjetor 2020, 10:46Dossier TEMA

Nga Aurenc Bebja

“Le Populaire” ka botuar, të premten e 16 shtatorit 1927, në ballinë, një shkrim rrëqethës mbi historinë e kanibalit të Tiranës, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :

Një mishpjekës shqiptar u furnizonte në trekëmbëshat

Prej disa kohësh ishte vërejtur në Tiranë që pas varjeve, trupat e të dënuarve hiqeshin natën nga trekëmbëshi, nga duar misterioze dhe zhdukeshin.

Policia u vu në kërkim dhe kapi një burrë në orën 11:00 ndërsa po zhvarte një trup të pajetë dhe po e fuste në një thes.

Xhandarët pasi e ndoqën këtë individ, vunë re se ai ishte një mishpjekës nga Tirana që therte (priste) trupat dhe i punonte për të përgatitur pjata (meze) shumë të vlerësuara nga shoqëria e Tiranës.

Gruaja dhe dy vajzat e tij u burgosën me të.

9 komente në ““Një dorë misterioze rrëmbente trupat natën”: Çfarë shkruante gazeta franceze për kanibalin e Tiranës”

 1. Moisi Golemi says:

  Ça flet i Aurenc idioti???!!! S’le artikull fake news të sponsorizuara asokohe nga serbët, pa botuar. O idiot, ku është emri i “kanibalit”??? Ku është deklarata e policisë, data e ngjarjes, vendi i ngjarjes, etj???
  Ptuuuuu, pjatalarës i Francës që na hiqesh si hulumtues. Aq gomar je, sa edhe fantazitë e mashtruesit Stefan Zanoviç i poston vërdallë si “testament i Skënderbeut”. Ysht andej, bajgë!!

  1. aert says:

   Fake news per te shkaktuar sensacion per te shitur tabloide.
   Me keto pacavure u krijua opinioni i francezeve ndaj shqiptarëve.

 2. Anadoll ne Tiranë dhe Prishtine says:

  A e shihni mor njerez, se çfare bën Rlindja e Edi Ramës? Edhe kufomat ua shet per mish.
  Do thoni ju qe po ja fus si kau pelës. Mbase, por kam prova. Nje portal shqipetar ne Belgjikë, qe nuk ka lidhje fare me Metën dhe Berishen, (vetem sa Martin ca para prej tyre), ka zbuluar qe ky kasapi ne Tiranë, ka qene mik me gjyshin e Edi Ramës. Sepse kur kalonte Gjyshi i Edi Ramës andej, ky kasapi i thoshte “miremnjes”. E shikoni ku eshte lidhja?

 3. Tr says:

  LAJMET QE VIJNE NGA FRANCA, NUK JANE PER TU BESUAR. GJITHMON E KANE SULMUAR SHQIPERINE DHE TANI PO E PARAQESIN SI KANIBALE, SI BARBARE NUK I MJAFTONTE.

  1. ------------ says:

   Populli trim shqiptar e sypatrembur duhet t’ja tregoje vendin popullit maskara Francez.
   Po ik ore idiot.
   Shqiperia pjell nje idiot ne cdo minut si pjesa me e madhe e komentatoreve neper gazeta

   1. ben says:

    ……………-shume sakte e keni thene; juve jeni shembulli me i mire i asaj qe keni shkruar.

 4. Historia says:

  Historia e popullit tone ne shekuj. Ku i gjeni keto artikuj te harruar nga te gjithe.
  Nuk eshte ndryshe ai qe vrau per dritat e gjata, polici qe vret se tjetri iken me vrap apo per gervishtjen e makines.Pershendetje me shqiponjen me dy duar.

 5. VRKRT says:

  Aha !
  Pranej shqiptart jan komb debil.
  Sepse qysh n koh t merhumit zog ,apo edhe me para,jan ushqy me mish njeriu.mish krimineli.qe t bo kriminel.
  Komb krim kriminelsh !

 6. Lani says:

  Me siguri eshte shpifje por ateherë çdo gjë makabre mund të besohej se bënin shqiptarët . Ca kishin namin e zi se horrllëqe kanë berë e bëjnë në perëndim ca këtë nam ia kanë shtuar fqinjët që gjithnjë i ke armiq.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Lini një Përgjigje