“Historia ime”, me disa ministra që çoheshin nga restorantet pa paguar

Nga Kreshnik Spahiu

Ishte viti 2011……

Përballë kryeministrisë ndodhej Bar-Kafe e quajtur “Bulevard”.

Aty mblidheshin rreth orës 14:00 ministrat e qeverisë Berisha dhe diskutonin mbi prokurimet e ditës apo tenderat e javës.

Kuptohet që atje ku ka “mjalt” apo “m…” mblidhen shumë miza apo grenxa. Me pak fjalë në tavolinën e ministrave çdo ditë vinin 2-3 biznesmen të ndryshëm që më pas i ftonin ata të drekonin në restorantet e Tiranës.

Ky ishte ritual i përditshëm dhe përsëritej:

Ora 14:00 kafe 6-7 ministra apo deputet.

Ora 15:00 drekë peshku të paguar nga biznesmenët e që ndroheshin.

E bukra e kësaj historie ndodhi një ditë hëne.

Miku im i ngushtē deputet por që kurrë nuk u bë ministër atē ditë ju bashkua në ora 14:00 tavolinës nē kafe bulevard. Dikur kishte pasur restorante dhe ishte shumë kavalier në tavolina.

Mbasi biseduan gjatë ora shkoi 17:00 dhe ministrat nuk po çoheshin për të ngrënë drekë.

Bisedat e ndryshme mbaruan, por ata rrinin 3 orë me sy nga dera e lokalit.

Tavolinën e pllakosi heshtja dhe uria.

Prisnin tē vinte ndonjë biznesmen dhe ti shoqëronte për të paguar drekën.

Pritën dhe pritën shumë gjatë atë ditë por në fund asnjërit nuk i bëri goja të thonte:

“A shkojmë për drekë se paguaj unë”

Ora vajti 18:00 dhe ata sharruan për të ngrën dhe u ndanë me njëri-tjetrin pa ngrënë “bukë” atë ditë.

Miku im nuk u befasua aspak.

Kreshnik më tha: Ata janë gati të rrinë 24 orë pa ngrënë, por nga xhepi i tyre mos paguajnë.

Ata kanë miliona, por e kanë tmerr të qerasin apo paguajnë. Thjesht janë të sëmurë mendërisht dhe të fiksuar pas parave”

Mu kujtua kjo histori dje. Tek po prisja në aeroport avionin dhe po shfletoja portalet.

Qeshja me vehten nga debatet dhe komentet e popullit dhe gazetarve, se ministrat shqiptar kishin paguar një darkë në Restorant Nustret në Dubai: (12.000 euro)

Joooo mor miq. Gaboheni.

Ata nuk janë aq të pasur sa të paguajnë dekën në Dubai.

Do lumturohesha nëse do e paguanin nga xhepi i tyre.

Ata janë më të varfër se ju.

Ata edhe sikur Doner Kebab të provonin tek kioskat e Laprakës, sërish do shikonin xhepat e ndonjë biznesmeni që do paguante.

Ata kurrë dhe askund nuk paguajnë.

Populli i thjesht e ka të vështirë ta kuptoj, që ato qënie njerzore që janë mësuar veç të marrin, nuk e fusin asnjë herë dorën në xhep për të paguar.

Ata janē shumë herë më të varfër se ju, sepse ata janë të varfër në shpirt, në mendje, në jetë, në zemër.

Shikojini fytyrat e tyre.

Ashtu kanë edhe shpirtin.

REMOTE_ADDR:[]

23 komente në ““Historia ime”, me disa ministra që çoheshin nga restorantet pa paguar”

 1. me sa kam dijeni eshte nji ish sharlatan politike ,
  qe ju thyn vezet ne dore si politikan ,
  mbasi boni ca pare me Korrupsionin ne Gjykata me te cilat sot jeton anej nga o zgerbyth
  na u bon te tan nastradina filozofe hahahahaha
  hajde kazan hajde
  (geh und fick dich irgendwo anders du Vikser )

  1. shtjefen palushi says:

   histotija e nje BAJGE… dhe te ishte bajge shqiptare .. ne djall.. por eshte bajge turke…

 2. Besim says:

  E dini sa harxhojne ministrat,qeveritaret,deputet ne muaj shpenzime per shtepine,ushqim,drita, uje etj ,100deri 200 leke te reja.Çdo gje ja sjellin pa pare,nga mishi,zarzavatet,buka etj.Me teper consumohen nga femijet,po i paten deri 14 vjeç,se çifti nuk ushqehet ndonjehere ne shtepi.

  1. Ray says:

   Problemi i asaj darke tek nustreti, eshte tek Konflikti i interesit,
   sepse darken e pagoi perfaqsuesi i firmes qe do beje ndertimet, dhe kjo eshte _-Konflikt interesi i paster fare …

 3. Kozmo says:

  ESHTE E VERTETE, QE ATA KANE PARA SHUME POR TE VARFER NE SHPIRT, POR ATA NDIHEN SHUME TE KENAQUR KUR DIKUSH I PAGUAR DREKAT, DARKAT, APO QOFTE DHE NJE KAFE, QE KUSHTON 1 EURO, SEPSE E MARRIM PER SERVILIZEM DHE KJO I PELQEN ME SHUME. KUR DIKUSH SILLET SERVIL, PER ATA NUK KA TE PAGUAR, KJO ESHTE ARSYEJA, ATA JANE TE MESUAR TASHME ME GRATIS KUDO DHE KJO I NGOP, I KENAQ SHUME.

 4. Komunisti says:

  Na kanë mbytyr idiotet e budallenjte o zot.. Ata janë njerëz që po diskutojne bisnez miliarda dollare per Shqipërine! Ca presin idiotet.. Të hanë pizza e panine ? Mos I dini gjë komunista? Ata vepronin ashtu, por nuk i donim! Nëse investimi 2 miliarde dollar bëhet realitet jo vetëm gjak e dhjam çfarë kanë ngrënë aty në kohën e tyre të lirë por propozoj tu jepet shperblim secilit nga 1 million euro! Ky është kapitalizmi mos hani mut…

  1. Iliri says:

   Idiot, ha barr po mos i tadheto idealet, o qen komunist.

   1. Komunisti says:

    Bar e pilaf me pace hani ju shpellaret anadollok..prandaj keni vene kujen per nje darke !! Ju qe edhe ndihmen sociale te fukarait e vidhnit kur ishit ne pushtet !! Keni gjetur kete te kompelksuarin sot ne pushtet prandaj derdellisni …Ju meritoni Komunistet shqiptar perseri , tu a benin me keq se ne 45′ , tu nxirrnin nga hundet ato qe rrembyet e vodhet keto 30 vjet !! Race muti !!

 5. Shqiptar says:

  Gjalle eshte sharlatani Kreshnik Sorra Spahiu??

 6. N.Sh says:

  Nuk duhet përgjithësohen njerëzit .unë nuk mund te jem dakord me K Spahiun ,në se opinionet e shumë komentueseve janë të justifikuara se ashtu pershkruhen infektonjësit profesionalë ,politikanët dhe mediat e tyre ,kjo që shkruan Spahiu është tendecioze dhe shumë cinike ,ai të paktën duhet te dijë se në çdo kompani ,institucion apo biznes ka një fond të caktuar për trajtime personalitetesh apo personash te cilët mund të jene të ftuar ose pjesmarrës në negociata ,konferenca apo takime pune ,e njëjta gje ështe edhe në Shqipëri ,prandaj Spahiu për mua ështe thjesh një spekullant

  1. Bureto says:

   Ka edhe me keq. Ishte viti 1995. ishim duke pritur avionin e linjes Bolonja-Tirane ne aeroportin e Bolonjes. Duke qenë se ishim nje grup te ftuarish jo zyrtar. organizuar nga ambasadori italian Paolo Foresti, kishte aty deputete, funksionare te larte ministrish etj. Ndonje prej tyre kishte marre me vete edhe gruan. N¥ nje nga sallat ku po prisnim kohen per nisje, kishte edhe tryeza me pije, fruta etj por kishte dhe nje frigorifet dhe mund te merrje atje sipas deshires. Dikur me zune syte nje sjellje që me beri shume pershtypje dhe i them kolegut tim, S.H, i cli ishte anetar i PD, zv.mimnister dhe njeri shume i ndershem gje qe e kisha konstatuar ngaqe e njihja prej vitesh. Nga qe shpesh i flisja me te per afera nga shume funksionare te qeverise se PD dhe ky ishte shume skeptik me to, si per ta sfiduar iu drejtova: Shiko i thashe! Deputeti i PD, F.P bashke me gruan i ishin afruar frigoriferit, duke e mbuluar ate me trup dhe njeherazi kishin afruar çantat e tyre. Gruaja e deputetit diçka me pas deputetit qe te mos dukej, merrte nga frigoriferi ç’te mundte dhe i fuste në çanten e tyre. Pra, edhe pse ishin miq, po i vidhnin. Mikut tim zv.minister, nga ajo skene iu prish fytyra, dhe nuk foli. Une e pashe me qesendi, por gjithashtu nuk fola. Heshtja e të dyve tregonte çdo gje. Tani, më thoni, cila eshte më e rende, të hash nje dreke apo darke ku paguan mikpritesi, apo ta vjedhesh ate.

 7. Nafia says:

  Kreshnik,njehere te jepet shansi ne jet,ty tu dha me pash,po ti si koqe qe je abuzove,tani bej analistin nga Gjermania.

 8. #Thetruth says:

  ….akoma ju me kete muhabet..sa llapaqener jeni…sidomos ti more debil qe sa here shoh qe Mero te boton cfare shkruan (nuk di se ku) me vijne para syve ato pamjet e tua ulur kembekryq me kriminelin tek cadra duke degjuar me kersheri pordhet qe nxirrte nga goja …dhe ti mo teveqel lepiheshe si ato kurvat per demshperblimin….
  …..ne English I thone..”it takes one to know one”
  Qe mund te perkthehet nje si ata I njeh ata ….

  Ps
  … por kur une lexova dicka per kete ne kete gazete mu kujtua kur ne bruksel parlamentaret e pd kishin votuar kunder shqiperise dhe kishin thene te 100 per koleget e tyre ne Komisionin europian (ne gaboj ndjese…pa dashje)…..por qe nuk munguan ne dreken qe ishte qyl dhe drekuan pa asnje gable me keta “kriminele” …. dicka qe nuk e la pa permendur edhe perfaqesuesja e europes e cila u shokua….
  .
  …dhe tjetra..ne UK eshte normale qe kryeministri I vendit me biznesmenet me te medhenj sidomos te proshimit te armeve te shkojne se bashku ne lidjen e mesme a kudo per te promovuar businesset…kamerun ne Saudi apo May be Turqi
  …kaq per sot

 9. Hahahahahaha says:

  Kinezi hqipfoles medioker koke pa lare,lyer me xhel edhe pse ne Gjermani ke Uje 24 ore ne dite..
  Ke Emra kinkrete apo kinezet Si gjithmone Tinzare ne nje dhome Fotografiine Titos ne tjetren dhome Fotografine e Rugoves dhe poshte Keratit Fotografine e Emverit…

 10. Trotski says:

  O Nik Sorra .Po Ti vete a ke paguar ndonjehere ????.Delenxhi i Paskrupullte .! Mos boj Akuza per Gjona qe i ke BO vete.!

 11. Prenga says:

  Propabiliteti i fytyres qe merre per shembull o Kreshnik i Kuç e zi-se eshte qe duke te pare fytyren na le te kuptosh se ashtu ke edhe shpirtin o hej o hej o hej!Bukur e ke kapur ate shprehjen qe:Atje ku ka mjalt apo m…..mblidhen shume miza apo grenca e ne rim te keaj po e ploteoj me shprehjen e kahereshme te popullit kur citonte ndonje rast te tille:Shan m…ti kaken! O HEJ O HEJ O HEJ!

 12. Lala says:

  O Nik hiena…
  Ku ha ky njeri?
  C’profesion ka (nese ka)?>

 13. SB says:

  doli prape ky loqja

 14. Neptuni says:

  Niku ka zene vendin e atij trapit tjeter nje fare Ilir Demalis ,pas nja dy apo tre vitesh edhe ku do shkoje te Trampi si dhe Ilir Demalia!

 15. shtjefen palushi says:

  mut muti…. dhe te bie shume

 16. anticensurë25642654 says:

  niko aman të keqen sa pare pagun për të qënë kaq i bukur??
  aman o hollivudian se na zuri pizga tu të pa!!
  lodhesh shumë kur pozon kështu si hajdar??

 17. rexha 10 says:

  PSE NUKE THUA QE E MERITOJNE QE TI PAGUAJE GJITHMONE ,SEPSE NEPERMJETE KETIJE VEPRIMI JAME GJALLE SOTE.
  MINISTRAT E BERISHES ,MIRE QE DUHEJ TI PAGUAJE ,C’FARE HANIN ,QE MOSE U NGOPSHIN KURRE ,PORE MBASE 24 ORESH QE KISHE PAGUAR ,,EDHE TE VRISNIN.KESHTU KA QENE NE ATE KOHE :PAGUAJ SE TE VRAVA ,.

 18. Labi says:

  O Kreshnik me pare na thuaj e ke marr socialin? Pastaj na trego si te del qe shetit me aviona lart e poshte,me aq sa merr per buke nuk te del. Sa per dreken e Dubait ti e di mite si eshte ajo pune,atyre deputeteve qe thua ti oligarket i kand marre dhe grate e mos mendo per gje tjeter,ti e ke pas shok Azemin,e pe si ja bon shoket demokrate,ne fillim e nxorren ne prite ti hane koken,pastaj i moten gruan,keta jane demokratet Shqiptare,per me teper te tregon Ben Imami qe Azemi e rrifte me shpulla.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *