FOTOT: Gjëndje lufte në SHBA, qindra ushtarë “pushtojnë” Kongresin

Qindra trupa të Gardës Kombëtare janë fotografuar  të kenë fjetur në tokë, në hollin e Kongresit amerikan, pas intensifikimit të masave të sigurisë në Uashington, një javë përpara inaugurimit të Joe Biden si president i SHBA-së.

Fotot janë realizuar mëngjesin e së mërkurës, me ushtarët që shihen të shtrirë nëpër korridore, me armët pranë vetes.

Kjo është hera e parë që trupat ushtarake rehatohen brenda Kongresit, që nga Lufta Civile.

Garda Kombëtare është autorizuar që të dërgojë 15 000 trupa në Uashington për të ruajtur kryeqytetin, në kuadër të inaugurimit të Biden.

Pas raportimeve nga FBI se ka rrezik për sulme në DC, por edhe qytete të tjera të vendit, presidenti, pas një takimi edhe me zëvendësin e tij, Mike Pence, vendosi me një urdhër ekzekutiv shpalljen e gjendjes së jashtëzakonshme, nga 11 janari deri më 24 janar.

14 komente në “FOTOT: Gjëndje lufte në SHBA, qindra ushtarë “pushtojnë” Kongresin”

 1. ju dhjefsha trute says:

  te shkoje mero te shpetoje demokracine amerikone te haleatit strategjik

 2. ju dhjefsha trute says:

  te shkoje mero te shpetoje demokracine amerikone te haleatit strategjik

  1. E verteta says:

   Se shpejti ketu do te vijne me mijera trupa amerikane per stervitjen me te madhe te kryer ndonjehere “Defender 21”. Kjo pikerisht ne saje te aleances strategjike qe ju ngaqe trute ia u kane tredhur, nxirrni vetem fekale nga goja. Vetem kjo aleance po ia u shkul dhembet juve qe komentoni ketu duke u masturbuar. Medemek po talleni, medemek per te qeshur…Mbajeni mend o gjakprishur, se ai aleati strategjik qe quhet Amerike, me te cilin ju po talleni, do t`ia u luaje sumen si patridhes tuaj ashtu edhe Serbise. Mos u beni hiç merak. Ju dua shume, dhe mos qani kur Shqiperia te marre veten, te behet shtet normal e te rritet ekonomikisht. Sakrifica ka qene e madhe per kete popull, por erdhi dita qe aleati me i madh i shqiptareve, te jete kembekryq ketu. Patridha juaj e perzuri se donte Rusin, Serbin dhe Kinezin, se i rane gjoksit neogreket faqezinj duke djegur flamujt amerikane e duke bere atentate tek ambasada amerikane ne Athine. Prandaj dhe ekonomia i shkoi aq mire me pas. Kujtuan se leku vinte keshtu si kot, nuk e kuptonin se e gjitha ishte mbeshtetja perendimore. Prandaj, vazhdoni masturbohuni, por Shqiperia do te ece perpara, eshte koha, dhe eshte tani.

   1. Besa says:

    absolutisht e vertete, cdo fjali….

   2. Besa says:

    absolutisht e vertete, cdo fjali….

 3. votuesi says:

  Keto trupa jane qe do çlirojne apo qe kane pushtuar godinen e Kongresit!Stalle lopesh e papare ! O sa i gezuar qe eshte Albin Kurti!

 4. american16al says:

  Me siguri qe jeni serbe ju qe komentoni me lart, mos e qani Americanet se ja dalin cdo situate, she kjo ndoshta pak e exzagjeruar por asgje nuk do te ndodhe , cdo gje do te shkoje normal..

 5. Tomori says:

  Keshtu ndodh kur qeverite tradhetojne interesat e popullit.
  Duhet te mbrohen nga populli i tyre.
  Por shyqyr qe ne Amerike te drejten per te mbajtur arme e per t’u mbrojtur nga qeveria ua garanton kushtetuta.

 6. Piro says:

  Nje qeveri qe trembet nga populli i vet kuptohet qe nuk i sherben atij populli por oligarkise financiare.
  Perse nuk ka ndodhur me pare ne historine e Amerikes kjo?
  Une e di por e di edhe qe nuk me botohet komenti po ta tregoj.
  Vetem do te perseris pyetjen dhe secili t vrase menden:
  Perse po ndodh kjo ne Amerike dhe pse miliarderet e Silicon valley-t kane bllokuar gjithe median opozitare republikane?

  1. E verteta says:

   Amerika do te tregoje shembull me kete ngjarje te turpshme. Shembull edhe per boten, per sistemet e degraduara qe ekzistojne, per njerezit e pushtetshem te cilet duan me patjeter te mbajne pushtetin edhe kur nuk e meritojne, e jane gati ta çojne vendin ne destabilizim. Ne e kemi te fresket kete fenomen. Kujto zullumet e atyre qe donin te rrezonin qeverine legjitime ketu me lomotove e me thirrje antiamerikane kunder reformes ne drejtesi. Ah po, edhe keto zullumqaret tane ketu, e shigjetuan si te “Sorosit” Reformen. Iku ambasadori Lu qe ia futi kembet me nje kepuce per t`i futur thiken vetes, e ferkuan duart kur Trump refuzoi ambasadoren qe do te vinte para Yuri Kim-it. U ekzaltuan kur ajo nuk u miratua e ferkuan barkun me lepurin brenda kur erdhi Kim-i me shpresen e madhe se kjo do te zhdukte garden “sorosiane” dhe do te “zhbente” sipas tyre Reformen ne Drejtesi te ushtareve te “Soros”. Po do ti qe erdhi Kim dhe ja mbeshtolli mire. Vazhdoi njesoje si Lu-ja dhe gishtin ne plage. Opa u hodhen prape zullumqaret dhe grabitqaret e politikes tone dhe u sulen si çakenjte nder male…Seç mu kujtua kjo shprehje…Thane: Eshte edhe kjo e “Sorosit”. Rama e ka blere.
   Ah o Zot, o te mjere.
   Tani, sa per temen amerikane….Nje president karagjoz i cili nga Capitol-i foli si nje ordiner per zgjedhjet, nuk mund te vazhdonte gjate ne nje shtet i cili themelet e demokracise dhe te sundimit te ligjit e te drejtesise i ka vendosur me gjak. E degjove se ç`tha Trump-i??”Zgjedhjet jane te manipuluara”-deklaroi nderkohe qe ato po vazhdonin-“Ose jane te manipuluara ose i kam fituar une” thoshte Trumpi.
   Tani, kush eshte ky, i derguari i Zotit qe ai ka te drejte dhe e drejta qendronkerka vetem tek ai?Trumpi qenkerka profeti qe ne nuk e dinim, qenka ai qe zbuloi djallin ne kete bote, si engjelli flokeverdhe e surrat bythepule, na ndriçoi mendjet…A jeni ne terezi ju qe jeni çmendur nga propaganda e tejskajshme mediatike konspiracioniste. Si ka mundesi t`i bente nje president i Amerikes keto deklarata?Sepse ai nuk eshte politikan, eshte biznesmen, eshte rracist dhe tek grupet qe e mbeshteten ne sulmin kunder kongresit kishte edhe organizata antisemite, rraciste te kukusklanit, naziste me moton”Arbeit macht Frei” (Puna te jep liri), apo si ai mafiozi i familjes me kriminale te New York-ut John Alite qe kishte dale per zullume e kishte veshur tuten me flamurin shqiptar, e qe njera nga mediat tona e moren ne interviste qe te jepte mend per demokracine dhe korrupsionin etj. Turp i madh! Ordinerllek i madh!Po pse sistemi amerikan do te lejonte nje fashist me mentalitet bolshevik?Te gjitha gjykatat perfshi edhe ate supreme, te larten, ku shumica ishin me kahje republikane, e rrezuan pretendimin e ketij idioti. Ju me propaganden trumpiste idiote po ngaterroni kekun me byrekun. Kush qeveri po i trembej, sepse Trumpi ishte per 4 vjet ne qeveri. Sipas logjikes tende, i trembej Trumpi popullit apo jo?!Pasi ai ishte dhe eshte ende president deri me daten 20 janar. Normal qe mediat nuk do te lejonin nje idiot te djallezuar te fliste perçart si nje diktator i amerikes latine e te çmendte nje popull te tere. Sa per miliarderet, i shikoni ju qe ndiqni parate dhe qe Biden nuk eshte antishqiptar, perkundrazi. Po sera juaj me Cakon ne krye, ndiqni konspiracionet alla facebook e youtube, e dilni ketu si gjithologe te medhenj. Mos na hapni barkun me keto idiotesira.

 7. Kaonia says:

  Jo mor jo jane shtet jo shaka, dhe me praktik se kushdo .Te ishte ketu te ne do rrinin ne kembe 24 ore se do kaloni deputetet koridoreve,mbarojne sherbimin flen gjume se njerez jane dhe ata si te gjithe.

 8. Erdogan rocks!! says:

  Klasa e korruptuar politike ka frike nga populli. Me shume ushtare ne Kongres sesa ne Afganistan Irak se bashku. Trump erdhi ne pushtet sepse kjo klase e korruptuar dhe e shitur e denigroi USA. Tani kane frike. Inagurimi i presidentit behet me mobilizim ushtarak qe Kim Jon Un do ta kishte zili. Gjithsesi Trumpi e fitoi davane. Mediat e kontrolluara jane diskredituar dhe as mbeshtetesit e tyre nuk i besojne. Kongresi ka vetem 9% popullaritet. E filluan me impeachment 4 vjet me pare e mbaruan me impeachment. Kina doli e fituar dhe do ta kontrolloje boten. Shqiptaret si race e bardhe nuk do jene te favorizuar nga politikat e globalisteve. Per te tjerat degjoni leksionet e Zonjes Kim per demokracine dhe zgjedhjet e lira.

  1. Fcktrump and his dumbass supporters says:

   Trump fitoi nje mut. Ata po i qr po e shkrijne kriminelin dhe mashtruesin.

   1. E verteta says:

    Dhe ne fakt Trumpi ishte aq i paster sa e tregoi papastertine e klases politike amerikane. Ju jeni ftof n`tajare thone tironsit. Trumpi do te behet shembull i Amerikes si presidenti qe do te denohet prej akuzave federale si nxitje e revoltes kunder shtetit amerikan, bashkepunim me ruset kunder interesave amerikane dhe demtim te kushtetutes amerikane. U desh nje shembull dhe kete e mori si rol me se miri Trump karagjozi. Vazhdoni me masturbimin ju..

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *