SONDAZHI: Pranimi i vaksinave rritet nga popullsia evropiane, por jo ajo aziatike

Miratimi i vaksinave të Covid po rritet në të gjithë Evropën ndërsa programet e vaksinimit përparojnë ngadalë, sipas një sondazhi.

Të dhënat e sondazhit YouGov tregojnë rritje dyshifrore të përqindjes në pranimin e vaksinave koronavirus në tetë nga nëntë vendet evropiane të anketuara që nga mesi i nëntorit, me një vend, Suedinë, që regjistron një rritje prej 21 pikësh.

Pamja ishte më pak pozitive jashtë Evropës, megjithatë, popullsia në disa vende në Azi mbetet pesimiste – dhe në disa raste edhe pak më pak të gatshëm për t’u vaksinuar sesa kur u pyetën në fund të vitit të kaluar.

Rregullatori i ilaçeve në Evropë, Agjencia Evropiane e Barnave, miratoi Pfizer / BioNTech në 21 Dhjetor dhe vaksinën Moderna dy javë më vonë, dhe pritet të autorizojë Oxford / AstraZeneca javën e ardhshme.

Por programet kombëtare të vaksinimit kanë qenë të pabarabarta, me disa anëtarë të BE-së si Danimarka dhe Malta që kanë vaksinuar më shumë se 3% të popullsisë së tyre dhe të tjerë si Holanda dhe Franca me 1%.

Vaksinimi është penguar nga problemet logjistike, mungesat e vaksinave dhe procedurat administrative dhe të miratimit që kërkojnë kohë. BE ka vendosur për vendet anëtare një objektiv për të vaksinuar 70% të popullsisë së tyre të rritur deri në fund të verës.

REMOTE_ADDR:[]

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *