Princi i Kurorës, i interesuar për investime të mëdha në Përmet

Nga Gjirokastra kryeministri Edi Rama tha se grupi i ngarkuar nga Princi i Kurorës saudite ka shprehur interes për investime në Përmet, duke e konsideruar një nga zonat me potencialin më të madh turistik në Shqipëri.

“Grupi i ngarkuar nga Princi i Kurorës ka shprehur shumë interes për të investuar në Përmet. Ata kanë bërë një studim të rajoneve të vendit, dhe sipas tyre Përmeti është një nga zonat me potencialin më të madh të zhvillimit të turizmit për dekadën e ardhshme”, u shpreh kryeministri gjatë bashkëbisedimit në Gjirokastër.

“Kur ata flasin për Përmetin, do të çuditeshit nga pasioni me të cilën flasin. Ata duan të investojnë në struktura fermash. Turizëm fermash. 

Ku njerëzit të mund të vijnë të jenë në një zonë rurale dhe të ndërtojnë aty shtëpi, vila, ndonjë hotel të vogël, por të gjitha të lidhura me fermën dhe traditën e kultivimit të gjithë asaj paketës bujqësore të zonës dhe të gatimit. Duan po ashtu të fusin edhe shfrytëzimin e prodhimeve artizanale, ushqimore e kam fjalën.

Nuk kanë akoma një program konkret, por ata janë të vendosur për këtë. Ata duan njëherë të shikojnë terrenin me Durrësin, si do eci procesi, si do jetë sjellja e burokracisë shqiptare.

A do kenë pengesa, a s’do kenë pengesa. Në momentin kur projekti i Durrësit do hyjë në një fazë kur ata ta kuptojnë vendin, Përmeti e ka radhën.

Ata e konsiderojnë zonën si për pushime, ju e dini ata arabët bëjnë shumë pushime se kanë naftë shumë. Mbase u zgjata shumë por kjo është perspektiva për Përmetin

Ata kanë bërë një studim të rajoneve të vendit dhe sipas tyre, Përmeti është një nga zonat me potencialin më të madh të zhvillimit të turizmit.

Sipas tyre, Përmeti ka disa karakteristika shumë të veçanta në aspektin e peizazhit.

Ne besojmë se harmonia midis feve është e njëjtë, por ata e kanë parë Përmetin.

Kur flasin për Përmetin, thonë se është shumë tërheqës për ne.

Ata kanë bërë vizita në Përmet, i kam shoqëruar unë në verë.

Ju ka bërë përshtypje kjo pjesë, që ka një qetësi të madhe në kuptimin e bashkëjetesës mes njerëzve.

I konsiderojnë njerëzit në Përmet shumë mikëpritës.

Nuk bëhet fjalë për të bërë investime që cënojnë natyrën.

Ata duan të investojnë në struktura fermash, pra turizëm fermash.

Ata nuk duan të bëjnë një projekt në një vend, por në vende të ndryshme, duke përfituar nga qeveria për terrenet që janë pronë shtetërore.

Ata panë edhe pjesën e Labërisë, në Tepelenë dhe kur vajtën në Përmet thanë këtu ramë rehat, se këta qenkan të urtë. Aty ishte efekti i ajrit.

Se ku panë ata që tepelenasit dhe gjirokastrit s’janë të urtë, se di”, vijoi Rama.

REMOTE_ADDR:[]

21 komente në “Princi i Kurorës, i interesuar për investime të mëdha në Përmet”

 1. Detari says:

  e mbushi arberine me araboturk ramuti

  1. xx says:

   CILIN IDENTITET CILSOJE.

  2. Center says:

   Meso shqip njehere o malok se nuk di.

   Shqiptaret kane shume besime dhe 1 identitet o cope idioti me 2 sy. Ende nuk e di kete gje?

   1. Kur skam ca me ba, kruj bolet ktu says:

    Shqiptaret kane 2 identitete. Shqiptare dhe myslo arab qe nuk integrohen
    Nuk mund ta mohosh. Ne maqedoni kane kriju edhe parti.
    Hajt me shnet

 2. shteti me nargjile, qe dremit pa fund says:

  Nuk gjen derman ky dylber-raja,pa i vene ferexhen e zeze orientale islame, gjithe qyteteve dhe fshatrave shqiptare.
  Mbas kryeqytetit me xhamine e stermadhe rama-erdogan,tani e kane rradhen Permeti dhe Gjirokastra tju ngulet ne qytetetet e tyre,simotrat e super xhamise rama erdogan,ne mos fizike,por djallezisht te imponuara shpirterore.
  Ne te vetmin pushtim te erret ku behen bashke,ky amalgam e mbrapesht e shpelles se Surrelit, me banden e islameve laraman katundare,qe zbriten nga shpellat dhe pushtuan kete vend.

 3. kot says:

  O idiot muti e dhjeve fare Shqiperine ke 8 vjet e tani po i ve vulen. Yyyyyttt i paafte dreqi, na mbyten larot anti-shqiptare ne krye.

 4. Julian says:

  Zgjedhjet e shkreta

 5. rrema says:

  Mos se do na bohet xheloze BE per keto investime… Ne fakt BE ka bo shume investime, ka bo nje mut te modh….. BE nuk e do ballkanin vine ketu per tu pasuruar vete….. Le te numeroi qofte nje veper qe te kete ndertuar ne Shqiperi….

  1. Besa says:

   Sikur te adminostrohej mire leku dhe te mos vidheej,Shqiperia dhe Permeti behen dhe zhvillohen
   pa arabe ,pa turq a kushdoqofte U mbeten mendja dhe syrt ju pusht-etareve ttek te huajt qe sigurisht shohin fitimin e tyre dhe nuk ju plas shume per humanizem ndaj shqiptareve.

 6. Taulant says:

  Na cat trapin me keto urrejtje.
  Londra ka 2 mije xhami.

 7. Lasgushi says:

  O debila,keta qe duan tevijne ne Durres,Permet e gjetke,o bolushka shqipo,skane te bejne me Isisin,o debila.Ata jane pronare te pjeses me te madhe te Londres,perfshi dhe Pkadillin,Njujorkut,Parisit,Kalifornise o idjote.Ta kini per nder qe cfaqin interes per zonen e Permetir qe e meriton dhe qe jush shqiptare se dini ku bie.

  1. Andi says:

   Ca flet mor injorant ? Arabia Saudite e krijoj Isisin me vehabizmin qe ka perhape

   1. Center says:

    ISIS-in e ka krijuar CIA me Mosadin, po ti injorant je dhe aq di.

    Edhe sauditet kane rolin e tyre por investitoret jane nga Emiratet dhe jo nga Sauditet

 8. Ano says:

  Kujdes o Permetare se do ju shpronesoje si toke bujqesore…shteti ska prona ne Permet…me ligjin e investitorit do ju shpronesoje 500 l m tokat e stergjysherve…ka dale garant Ismaili se nuk jua ndjen per ju….Arabi meqe ka leke ta bleje per vlere tregu…te njejten gje do beje dhe ne Durres….kujdes njerez me voten

 9. Pano says:

  Tani do lumturohet Kastriot Bezati luftoi po fitoi por fitoi tani kishin e pazarit meqe vine arabet do e bejne xhami dhe Kastrioti do vdesi i lumtur .

 10. Pano says:

  Tani do lumturohet Kastriot Bezati luftoi po fitoi por fitoi tani kishin e pazarit meqe vine arabet do e bejne xhami dhe Kastrioti do vdesi i lumtur .

 11. Lani says:

  Dollari arabit nuk ndryshon nga ai i i europianit e amerikanit. Ne hall leku, mireqenieje, kemi keshtu qe bujrum kush investon qofte i krishtere mysliman apo budist. Vetem me Ramen eshte lroblemi: ia fut fare fare kot se jane zgjedhjet apo vertet ka ndonje te vertete.

 12. Burr i mire eshte ai qe bie gjithcka ne shtepi ,
  qe familja te jetoj mire .
  Kryetare Shteti eshte ai qe punon e kerkon te ndryshoje per mire vendin e tij
  e bie investore nga gjithe Bota ,
  sidomos ne kto kushte ku Kriza – Pandemia ka Izoluar e bllokuar gjithcka dhe Miqte tane te Krishtere
  na lan Mutin ne Dere ,
  ashtusi si na bene edhe ne Kohen e Gjergj Kastriot Skenderbe-it ,duke na premtuar Ndihma ne Ushtri
  e Flori , sepse Shqiptaret po mbronin Europen e Krishtere .
  ——-
  Do kishim ngelur si atehere ne meshire te fatit dhe te gjithe arraatisur jashte si dikur !
  Rama lavdi Zotit nuk perseriti Gabimin e Skenderbeut ,qí cili nuk beri kompromise me Turqine
  dhe behej Aleate nderkohe kishte zgjeruar Teritore e Shqiperine e sot nuk kishte Greqi e pse jo as Serbi ,
  nqs Gjeergji i Madhe nuk do ishte treguar aq besimtare dhe i mashtruar nga Papali dhe Europa mbare
  qe mbanin syte nga Shqiptaret e Skenderbeu vete ,ne Luften e tij e cila frymezoj mbare Boten jovetem pederat Europiane
  Rama po ben nji Diplomaci te Shkelqyer ne kto Situata Toksike per pupujt e Shtetet e vegjel
  dhe qe si llogarit Asnji ,
  duke i afruar Shqiperise vazhdimesi ,ndertime ,ndryshime rrenjesore e gjithcka mundet .
  Ata nuk jane te afte te shikojn ose njohin mire Situaten ne te cilen po kalon Bota ,
  di te vleresoje Maximalishte kte Politike te Shkelqyer e teper inteligjente te Rames per vendin tone .
  Mos doni qe te rrije Shqiperia ne meshire te Bosave BE-se etj e presi si Muti ne Shi ,
  se mos bie dicka nga qielli ?
  Jo or nastradina llapemedhenje jo .
  Kush luan kembe e dor ha buke e lakror !!!
  Rrespekt plako ,kryesorja eshte ndertimi puna ,jo dembelizmi e fjalet pa bereqet medieve .

 13. Outspoken says:

  MASKARA I ndyre,
  Atyre Arabve nuk u pelqeu Tepelena sepse aty ka Mysliman
  Dhe kane te njejten fytyre dhe zakone me Arabet,
  Tani Duan te Qelbin edhe Permetin ,
  Ne Djall te shkosh ti edhe parate e Arabve !!!!
  Meri ne Surrel ose ne Tropoje ,
  Jo ne Permet

 14. Nje qytetar neutral says:

  Kujdes me kete princin e kurores se Arabise Saudite. E ke marre vesh ti o pallosh qe DASH ka nxjerre nje raport ku thote se ky mender Princi urdheroi qe gazetari Kashogi te masakrohej ne Ambasaden e Arabise ne Stamboll. Me keta lloj monstrash po e lidh Shqiperine ti?

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *