Agron Gjekmarkaj, shkrim dedikuar Bushatit: Thuaj yjet janë zjarr, thuaj dielli u shua, thuaj bota është varr, por mos thuaj që s’te dua

Agron Gjekmarkaj ka bërë një shkrim për Ditmir Bushatin, i shqetësuar se mos ky i fundt nuk kandidohet për deputet në zgjedhjet e 25 prillit nga Edi Rama.

Shkrimi i Gjekmarkajt   

Qysh ditën kur Ditmiri nuk hypi në makinën e Kryeministrit teksa i bënë peshqesh Shqipërisë Gent Cakajn si ministër të jashtëm duke i shkaktuar atij habi e zemërim re të zeza u grumbulluan mbi të ardhmen e tij politike! Gaboi, duhej të ngjitej duke i lypur leje t’i puthte gomat para se të hypte! Nuk bëri asnjërën po gropën vetes po ama- ja hapi dyzet pash! Qysh asaj dite Elisa i hoqi vështrimin dhe buzëqeshjen duke ja kthyer vetëm për pak kohë kur lideri e takoi në kongres! Emrin dhimbje e ka kjo ndodhi.

I pat mbetur vetëm Niko me të cilin ecnin korijeve në parkun e madh të liqenit ! Ish ministri i cili skuqej në vajin e vet nuk e gjeti kurrë kurajon të linte mënjanë metaforat por mbeti rob i zukamave të veta që duhen katër palë syze për t’i zbërthyer. Personalisht duke e parë sesi ecën kungulli në pellgjet e Tiranës si transoqeanik e pata këshilluar nga simpatia për cinizmin e mbytur dhe nga krahasimi se çfarë erdhi pas tij të “shpëtonte” kryet duke bërë lutje e letra publike me të qara aty këtu para kamerave me shpresën se zemra e artistit Edi Rama do zbutej e squllej !!

Nuk e bëri gjakun ujë edhe ose jo pak herë kur që ministër me gjasë pjesë e qeverisë por jo e pushtetit, dukej si hirra e Bushatlive të moçëm. Dy javë kanë mbetur dhe fati ngjan të ketë marrë udhën e qoftëlargut. Nga lideri as fjalë, as psherëtimë, as lajmës e as shenjë! Por duke e njohur Edi Ramën i cili është me hënë po provojmë t’i japim ish Ministrit disa këshilla të vyera për të prishur magjinë e syrit të keq se si të veprojë në ditët e mbetura që edhe ai të hypë në qerren e Rilindjes siç i ka hije.

Disa shkrime si ato që bën Sandrushi për t’i rënë në sy Liderit nuk do ishte keq. Në to ashtu siç bën Sandri të theksohet gjenialiteti i Ramës, të dërrmohet Basha, Meta, Berisha dhe të argumentojë pse mandati i tretë është në duar të sigurta!

Një buzëqeshje dhe argumentim si ato të Damjanit do të ishin mjaft frymëzuese tek masa e gjerë por lideri do të kuptonte se pragmatizmi për t’u sjellë si Shvejku e mposht krenarinë e inteligjencës ndoshta jo me të njëjtin sukses si tek Damjani ku nuk ka mbetur më gjurmë prej saj por bajagi! Disa fjalime si ato të Sadri Abazit në parlament ku emri Edi Rama të shquhet si horizonti me tokën mes fjalive sigurisht që do të bënte përshtypje të ëmbël!

Të dalë në televizion një ditë po e një ditë jo dhe si vetë qortim e mundje e egos të citojë Elisën, të flasë me patosin e saj e të argumentojë si ajo! Kur të mbarojë seanca e parlamentit t’i shkojë pranë Ramës dhe të sillet si Arben Ahmetaj, të bëjë shakatë e tij, të shfaqë krenarinë e tij, të bëjë komplimente si ai, dhe ta këqyrë si Olgerta me të njëjtin admirim.

Meqenëse këto ditë na u shfaq dielli të shkojë në Tepelenë dhe të shohë mrekullitë e Tërmetit e të bëjë një status si ai i Kumbarushës “Termet bio Tepelene çe pate fat” dhe në fund një tufë me lule dhe një foto tek fotografia e Liderit e gdhendur në mur tek Pallati i Sportit të Qytetit!

Sapo te bjere bora te hype mbi borepastruese dhe te hedhe krype ne rruge si Nusreti mbi biftekun otoman, me ate delikatese e lozonjari! Për libra qe duhen lexuar gjithmonë te konsultohet me Ulsiun dhe Alketin se ata s’kanë jete pa leximin, pa te vyshken si lulja pa uje!

Më pas pasditeve e netëve të pagjume se gjumin as duhet ta çojë nëpër mend të lexojë kujtimet e Etildes e lotë të ngrohtë trazime të lëshojë mbi ata rreshta “Kur hidheshin themelet e Rilindjes”! Mësimet e nxjerra t’i reflektoje në shkrimet e përditshme. Rama është akuzuar egërsisht për alenca me botën e krimit por Ditmiri mund të gjej anët epike të personazheve Robin Hudin në ta dhe t’i shpjegoje njerëzisë pse ishte strategjia e duhur ajo!

Duhet t’i lutet Nikos që të dëshmojë se gjatë vrapeve nëpër kodra vetëm e lëvdonte liderin ku herë pas here lëshonin një urraaa si pjalm e vese mbi lule!! Të zbërthejë thënien e Shpëtim Nazarkos ku e krahasonte Ramën me Ali Pashë Tepelenën, për negociatat që Rama beri me Erdoganin dhe Micotaqisin ku me 22 Janar do zgjidheshin problemet e tyre në Tiranë me një resme të gëzuar ziafeti ! T’i duket si i pakët krahasimi sidomos po të kemi parasysh se ai Skënderbe është tanimë!

Të shkoje çdo ditë tek stadiumi ku bëhen vaksina dhe të flasë për suksesin e procesit e sidomos të lëvdojë nismën për të vaksinuar “personalitet” duke namur gojët e liga! Për Ilir Beqën të shkojë në Shkodër e të bëhet dëshmitar i ndershmërisë se tij prej qelibari , t’i bindë bashkëqytetarët e tij se duart e gjata i ka nga të punuarit që në vogli dhe gishtat i janë zgjatur nga mundimet!!

Kur në parlament të shkoje herën tjetër një tabelë të varë në qafë ku të shkruhet “ thuaj yjet janë zjarr, thuaj dielli u shua, thuaj bota është varr por mos thuaj që s’te dua” dhe pastaj ku i dihet, i madhi vë dorën mbi zemër e ai fesin mbi kaptinë e pastaj bjeri kavallit o barku jem si bilbili që knon në gem!

REMOTE_ADDR:[]

42 komente në “Agron Gjekmarkaj, shkrim dedikuar Bushatit: Thuaj yjet janë zjarr, thuaj dielli u shua, thuaj bota është varr, por mos thuaj që s’te dua”

 1. Bato says:

  Na rrofsh trapin o malok medioker.Na gajase me shakat e kripura te Duçes,fashist ( salist) trima.

  1. Zuku Bajraktar says:

   Kur lexoj Gjekmarkajn me del parasysh ajo fotoja e Mark Markut e vitit 1990 si diversant pertoke me zgjyre, floke te palare, i parruar, injorant. Sot keni ndryshuar, Zeni ju jep para te rruheni e te qetheni, por brenda ama ata qe ishit mbetet, bajga fshati e asgje me shume.

  2. vang says:

   O ”PROFESOR”: Pak ketu e pak atje sajove nje hartim per te qare hallin dhe nje gjimnazisti.Bushati nuk ka nevoje te beje asgje nga keto qe ti irnizon sepse Rama kurdohere e ka respektuar,vlersuar dhe i ka dhene ate vend qe ka mertuar.Mos e bere kete hartim tja kujtosh Bashes se cfare mund te beje per ty?,se MARKUT ja gjeti nje fole dhe ti me Markun jeni si dy zogj te nje foleje.

  3. Kangur says:

   Ja, ky i thotë vetes intelektual!!! Ky që mbllaçitet studiove të Çanit, sikur ka një javë pa ngrënë! Po mirë bën që shkruan, që ta marrim vesh mirë sesa delirant , sharlatan, e delenxhi është. Akoma s’e ka kuptuar që ironia nuk është për malokë (të më falin malësorët se nuk kam gjë me ta, përkundrazi), mjeranë mentalë, që mund të kenë lexuar, por gjithsesi mbeten injorantë. Nuk bëhet rigoni lis o Gkekmarkaj, hidhi sa ujë të duash!!! Ti mund të lexosh libra sa të duash, se ndoshta e ke edhe qëllim në vetvete, por nuk ke stof intelektuali, e mbetesh një mediokër inatçi! Pra je thjesht një batakçi i neveritshëm. Shko e ha ndonjë hamburger te Çani tani, se ka plas peshku atje, haet qyl, idiot burrë!

  4. Prind says:

   I ke ra gjate o Gjek, mjafton t’i rekomandosh qe te lepihet sic ben TI me Lulin e Berishen vetem e vetem per cik kandidat per deputet.

 2. k says:

  Poezia sublime e Sheqkspirit ,në gojën e këtij mizerje,humb çdo kuptim.

 3. Suksese te metejshme says:

  Keto taktika o Gjekmarkaj punojnë ne PD se I shikojme cdo dite. Ti dil nga vatra a PDse njëherë dhe shpallur nga injoranca qe trashet por dhe qe ke shtuar ne PD e qe te mbulon…

 4. Askush says:

  Provincial i peshtire mbete o Gjekmarkaj. Te eshte mbushur mendja qe je i zoti i penes dhe ironise, po je shume bajat, i trashe dhe i lik Keto keshilla i ke nga eksperienca personle si sahnlepiresi i dikujt tjeter. Katranit te zemres tende i shtohet dhe shemtia e surratit. Ki kujdes mos mbytesh ne te vjellat e vrerit tend qe s’mbaroka kurre.

 5. mond says:

  Ne kohen e komunizmit do kishe shkelqyer me kete stil or Gjek, cdo fleterrufe ty do ta ngarkonin per ta shkruar. Sot kerkon te gudulisesh Ramen me keto paçavure, ate qe ska shkrues te fjales sot ne Shqiperi qe i afrohet, se ku e gjen kurajon dhe guximin ???? Ti qofsh!

 6. Ky gomar na del perdite ne ekran dhe mendon se thote gjera te mencura. Halenistet tane jane njerezit qe urrehen me shume sepse asnje here nuk jane me te verteten por jane sherbetor te nje krahu politik. Kur degjoj qe e therasin profesor ne ekran se per mendimin tim eshte gomar i tredhur. Demokracia e lulezoj vendin tone te varfer me hajdut dhe profesor.Mjere populli qe ne emer te tij flasin edhe vjedhin.

 7. Hydajeti says:

  zoti Gjomarku kot me pyet a mos te esht ankuar Ditmiri a po ke deshir me ju fut kryp grosheve te huaja.

 8. Shko kto ndonje paçe,o loqe qe kurr su poqe says:

  Shko futi nji paçe ti malok i ndyre.Bo the ti sumqim ironikun !?.Po mer kaptin qoshe,vrej te jesh gjithmone gati me nxjerr bythen,kur te tj ta kerkojn.Te shkerdhefsha robt mgjth “zgjuarsin”tate,mer injorant.Je bo si radiet e prsihme je vaktit.
  Shko bythqir e bohu gati tja rrush Rames,por me shkume qe dhe tja ferkosh,ti mgjth sumqimat e tj,si puna jote.

 9. REALE says:

  Doli ky pllasma i çrrenjezuar nga te gjitha anet.

  1. Abc says:

   Shko tek burektorja e shqupit dhe futi nja 2 byrek me presh dhe nje llalle dhe je ne regull Kaq vlen preshin e ka sjell tritani nga Lushnja

 10. Zarif Licollari says:

  Gjynah, me ardhka keq per kete prof. qe quan veten, por qenka krejt analfabet…
  Me kete material ka nenshkruar se qenka nje injorant klasik!…

 11. vili says:

  Doktor shpellar kur do behesh qytetar, te tradheton koka se e ke si qen stani….

  1. Deda says:

   Mero je mjeshtër.E di që lexuesit e temës do ta masakrojnë prandaj ia boton shkrimet.

 12. Dik says:

  Taman idiot dhe i ndyte mjer studentat kush i jep mesim e kur flet skuqet si lafsha me nder me thane,nje morracak

 13. Dash Pacja says:

  Agron,

  Thuaj djelli do te shuhet
  Thuaj une jam shpellar
  Thuaj un s’do kreh baluket
  Vec mos thuaj se je KAR.

 14. toni says:

  gomari eshte zoteri para teje

 15. kasapi says:

  Ky asht Agron Gjakmaresi, fshatar, i pacivilizu, pusht dhe servil.
  Nuk kam mund me kuptue bre burra se si ky fatkeq vqzhdon me ken pedagog ne universitetin publik, kur arsimi asht i depulitizum?
  I mallkum qofte deri ne fis ky pushti me emnin Agron Gjakmaresi!

 16. Tani says:

  Burre me te peshtire se ky nuk ka.
  Mimika , menyra si flet duket si me sindromen down. Gjynah!

 17. saliu says:

  Gjakmarrka eshte “Gaztori i shekullit te 21” Lum ai qe e ka prane se ai te “dhjet gazit” me ironine e trashe prej katundari qe ka.
  Lum malesia e Mirdita per keta trashaluke mendacake qe “Pordhon”
  Sa me shume merret me te tilla budallalleqe aq me shume i del ne pah balli dy gisht “i larte” tregues kryenac i origjines se afert nga “majmuni”.
  Lum shqiperia per gaztoret matrapaze qe shfaqen si filozofe e orakuj ne kohe pandemie e zgjedhjesh dhe dimri kryenec.

 18. Ajet says:

  Te vjen per te vjelle te lexosh kete ………mut

 19. Atdhetari says:

  Për këtë IDIOT në Kuptimin e Plotë t’ë Fjalës Kam Një Pyetje:
  Vërtet Ka Prindër që Çojnë Fëmijët e Tyre tek Ky Profesor PLEPASH apo PSIKO Analist?
  Ndoshta u Mëson si të Bëhen BANDITË mbas SHPORRJES së Kësaj BANDE KRIMINELËSH me Emrin Sali Milosheviç Janullatos Bollano. Dhe FILO GREKUT tjetër ILIR PAVLOPULOS Meta!?

 20. Hessen says:

  O na hengesh bajgat o surrat palafike e krimbur!

 21. 0697263641 says:

  Mos ja vını re fshatare hesapı,Ka ardhur ne Tırane me trenın e madherave se nuk e pagunte dot bıleten e trenıt,nga Baclı,Tanı e ka marre veten sı puna e Sales qe kur erdhı ne Tırane me nje valıgje drurı,Tanı mohoj te jatın dhe temen,Gjekmarkaj nddjek rrugen e lıderıt te tıj,
  Prandaj as mos prısnı dhe as mos ja merrnı per kapıtal se ky po ecen ne rrugen e Salıut,

 22. RAPSODI MIRDITE says:

  O Agron trapi ku je more. Një fjalë popullore në Evropë, thot : “”Më mirë mos fol e ndoshta njerzit të marrin për budalla, se sa të flasësh e mos të lësh asnjë dyshim që je vertetë budalla”” Pra Agron kallamoqi, po e mbylli këtë shkrim me një këngë popullore të malsisë, të cilën po ta dedikoj ty o katundar : “”Po vjen pranvera e pjellin micat—këndon bylbyli gem më gem—ty mor Gon tu qifshin birat—- E ti ngrënsh karin tem””

 23. Cipini says:

  Nje hartim i klases 8. Hajde profesor hajde.

 24. Fadil T. says:

  Ti mor gjeke je nji zog gomarit qe nuk e ke shokun. Shkrimi jot nji pacavure. 25 oplnjonet lexoji qe te njohesh se sa te vlen lekura. Malok ngapamja sidhe nga mentaliteti. E mjera shqypni per ” profesoret ” qe ka. Kurre hajr ske per te ba moj e shkreta Ti.

 25. Gimi says:

  Iko pabukse qe bene gam gam si qene per dy leke.

 26. Lekuresioti says:

  Duket ogjek e ke nga eksperienca juaj me berishen,dhe kujton se te gjithe jane si ti sahan lepires…

 27. MAMADU BAJRAKKARI says:

  JA KETA JANE CUBAT E VESHUR ME KOSTUM E JO ME BREKE LESHI E SHAJAKU.KETA JANE ATA QE QUHEN AKOMA BAJRAKKARET E MIRDITES.KETA JANE UFOT E DITEVE TONA .KETA JANE BASHIBOZUKET E PJELLAT E BASTARDEVE TE PJETER MUSTAKOQIT TE FILMAT ME DIVERSANTET MORRACAK.KETA JANE MARKMUTET QE E NXIJNE QYTETERIMIN KUDO KU U SHKEL PUTRA.

 28. Realpolitika says:

  HARXHIM KOHE TE LEXOSH KETE TRAP.

 29. Aaaa says:

  Ah! titujt prof. porf. as. e dr u banalizuan!

 30. Qifi says:

  Po pse ju vjen inat o komunista bq rilindsa. Artikulli eshte fiks per shpuren e hajduteve qe po ju mbyt edhe ju perdite. Poshte komunistat poshte rilindja.

 31. Anal-isti i gjekajve says:

  Do protestoj fuqishem,ndaj disave individve dhe komentusve,qe e shajne,ofendojne,nenvleftesojne dhe denigrojne profesorin,nuk jam fare me ata qe thone qe ky eshte i trashe,eshte debil,eshte i shoqates etj. etj.Ky eshte nder me te zotet sot anal-ista,ky eshte qytetar 24 karatsh,shkrimet e tij jane perla,e di qe keni vrejtje per te per menyren e mbllacitjes ne mes te emisionit,po mos ja merni per ters,e ka menyre jetese,keshtu mbllacitet kudo,kur flet,kur shkruan,kur dhjet,do keni mundesi qe ta shijoni me nga afer,se ne zgjedhjet e 25 prillit,do ta keni dhe deputet ne parlament dhe patjeter do jete ze kryesor i opozites se ardheshme

 32. Llum tribal mesjete.. says:

  Te zune kohe te liga o Gjek, ku fukarai eshte i destinuar te beje laviren dhe te lepije gjithe jeten vrimen e padronit, por po te kishe qene ne komunizem, kushedi ku do te kishin katapultuar ne maje te pushtetit me ” virtytet” qe ke! Karrjera komuniste e nje gomari si Sala do te dukej dicka banale perballe shkelqimit tend, por te ra fati i keq te jetosh ne kohe te liga, si zagar i lidhur poshte brekeve te Armines ne oborrin e Berishajve!
  Megjithese ” virtytet” per karriere politike kane ngelur te njejtat; mungese skrupujsh, lavirllek, spihunllek, te pakten ne ate kohe ishe bir i popullit dhe komunist pa dallim krahine, feje dhe injorance, ndersa sot je thjesht zagar malok, qe litarin e qafes ta mbajne miljarderet e Sali kermes, Shkerdheni dhe Shkerdhita. Por nuk je i vetmi! Jeni nje oqean i tere zvarranikesh majtas e djathtas, talenti yt eshte, se dite te jesh me i peshtiri mes tyre.

 33. timo says:

  I shkreti ky që edhe në një hartim shkolle nuk është i natyrshëm. Mbetet qenie artificiale në çdo gjë. Edhe kur thotë “tungjatjeta” sforcohet…

 34. Velo says:

  Edhe thonë se është profesor i letërsisë ky gomar. Me këtë hartim në shkollën e mesme vështirë se e kalon klasën. Është munduar të fantazojë, por si gjë e trashë që është nuk ka katranosur gjë. Lëreni ta vlerësojnë studentët e tij kur ta lexojnë.

 35. Franci says:

  Gjeka, tironsi i fundit qe ka hyre ne tiran, sepse akoma i ka floket te lepira nga viçi. Me qesharak malok nuk behet. Te beje analizen e qytetarit me qytetar si fatos nano, ky do mbetet ne histori si nje perqeshesh qe beshtyn dhe i bie ne surrat. Ky kujton se kur lepin floket dhe ven shami ke xhepi vogel i xhaketes, eshte qytetar. Harron ky derdimen malok se rana i mori votat duke dale nudo ne fotografi, jo me te vehe shami ke xhepi vogel. Gjeka si marku, e marku si gjeka, qe masturbojne me endrren se do kapin ndonje cope neseeee basha do vije ne pushtet dhe te mendojeeeee per gjeken.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *