E pazakontë: Shtëpisë 139 vjeçare i vendosen rrota për ta zhvendosur në një zonë të re banimi

Një shtëpi viktoriane e ndërtuar në vitet 1880 është zhvendosur përmes rrugëve të San Francisco, SHBA. Prona prej 480 m2 njihet si Shtëpia Englander dhe u zhvendos nga adresa e saj origjinale në një vend të ri gjashtë blloqe larg.

Procesi i lëvizjes fizike të shtëpive quhet ‘zhvendosja e strukturës’ – diçka që vendasit e San Franciskos nuk e kanë parë të ndodhë për gati 50 vjet. Dikur ishte një dukuri më normale, por ndërsa qytetet bëheshin gjithnjë e më urbane, kjo nuk dukej mirë.

Me 39% të emisioneve globale të karbonit që vijnë nga sektori i ndërtimit, ky proces mund të jetë një mënyrë për të ruajtur reliket arkitektonike historike dhe për të kursyer në emetimet e karbonit gjithashtu.

Për të lëvizur Shtëpinë Englender kushtoi 329,000 euro, por lëvizësi tha se ia vlente të ruhej ndërtesa historike. Një bllok prej 48 apartamentesh, 8 katëshe do të ndërtohet në vendin origjinal, ndërsa vetë shtëpia do të shndërrohet në shtatë banesa.

Shtëpia ishte një nga pronat e fundit Viktoriane që qëndronte në Rrugën Franklin, e vendosur midis një vendi bosh dhe një pike karburanti. Shtëpia e saj e re është pranë një ish-morti historik, i cili u zhvendos pak më shumë se katër metra anash për të krijuar hapësirë ​​për Shtëpinë Englender.

Publiku i gjerë doli në rrugë për të dokumentuar procesin historik. “Këto shtëpi janë pjesë e rrobave të San Franciskos”, tha Fiona McDougall, një anëtare e Aleancës Viktoriane të San Franciskos për San Francisco Chronicle. “Është e rëndësishme t’i ruani ato në vend që t’i zëvendësoni.” (EN, scan)

REMOTE_ADDR:[]

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *