Hetimet: Kur serbët s’kishin mëshirë as për rusët, si i vranë dy gazetarë të BRSS

Zyra e Prokurorit të Zagrebit tha të martën se, pas një raporti policor, ajo kishte filluar një hetim kundër dy ish-forcave speciale serbe për vrasjet e 1 shtatorit 1991 të gazetarëve rusë Gennady Demjanoviç Kurinoj dhe Viktor Vladimiroviç Nogin në territorin kroat.

Pa zbuluar identitetet e tyre, prokuroria njoftoi se kishte lëshuar një vendim për të hetuar një shtetas të Kroacisë dhe Bosnjës nën dyshimin për kryerjen e një krimi kundër njerëzimit dhe ligjit ndërkombëtar.

Zyrtarisht dihet se autorët e dyshuar të krimeve të luftës janë Ilija Zizmiç dhe Zdravko Matijasheviç “Zabac”, të cilët janë të paarritshëm për agjencitë kroate të zbatimit të ligjit, raporton Hina.

Prokuroria pretendon se krimi ishte kryer më 1 shtator 1991 në fshatin e okupuar Panjani, ndërsa i dyshuari i parë ishte ndihmësi i komandantit të njësisë speciale të ish-policisë së vetëshpallur SAO, dhe i dyshuari i dytë ishte një anëtar i njësisë së përmendur.

Ekziston një dyshim i bazuar se, së bashku me 15 anëtarë të tjerë të departamentit të udhëhequr nga i dyshuari i parë, ata hapën zjarr nga armët e këmbësorisë në një makinë me targa diplomatike të BRSS-së, edhe pse mbanin dukshëm shenja TV dhe PRESS. Dy gazetarët ishin me një detyrë profesionale në fushën e konflikteve të luftës atë ditë.

Makina, për shkak të një breshërie zjarri, u ndal rreth pesëdhjetë metra nga një kryqëzim, dhe anëtarët e njësisë më pas, duke iu afruar makinës, përcaktuan se personat në makinë ishin ende gjallë.

I dyshuari i dytë më pas iu afrua makinës dhe kontrolloi personat dhe u mori dokumentet e tyre të identitetit (pasaportat dhe kartat e shtypit), megjithëse sipas paraqitjes dhe shenjave në makinë, rrobat civile dhe dokumentet e tyre, ishte e qartë se ata ishin gazetarë të huaj dhe jo ushtarë kroatë ose oficerë policie.

Prokuroria dyshon se i dyshuari i dytë, përkundër faktit se njëri prej gazetarëve të plagosur iu drejtua me fjalët për të mos qëlluar, qëlloi dhe vrau të dy gazetarët e plagosur me një pistoletë të markës dhe kalibrit të panjohur.

Komandanti i tij nuk bëri asgjë për ta ndaluar, por mbuloi krimin duke marrë pajisje gazetareske, duke shkatërruar makinën me një shpërthim dhe më vonë duke groposur eshtrat e të vdekurve.

Zyra e Prokurorit në Zagreb thekson se ajo “ka kryer vazhdimisht hetime për një kohë të gjatë” për të gjetur autorët – nga intervistat dhe marrja në pyetje e dëshmitarëve, për mbledhjen e dokumenteve, dhe kohët e fundit intensifikoi hetimet penale, të cilat rezultuan në zbulimin e autorëve.

“Pas një koleksioni të gjatë të rezultateve hetimore nga burime të ndryshme jashtë Kroacisë, të marra përmes ndihmës juridike ndërkombëtare nga autoritetet kompetente të Serbisë, Federatës Ruse dhe Bosnjës, dhe përfundimit të të gjithë dokumentacionit me marrjen në pyetje të një numri të madh të dëshmitarëve dhe një analize përfundimtare komplekse e të gjitha provave, personat në fjalë dyshohet se janë arsyeshëm autorë të krimit, si rezultat i së cilës u mor ky vendim për kryerjen e një hetimi,” tha zyra e avokatit.

REMOTE_ADDR:[]

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *