Nga i “forti” i Shkodrës, tek “trafikanti i femrave”: Koalicioni laraman i Lulzim Bashës, që ngre shumë pikëpyetje

Lulzim Basha, siç bën gjithmonë, ka mbyllur vetëm në sekondat e fundit koalicionin opozitar, me të cilin do të sfidojë Edi Ramën më 25 qershor.

Koalicioni laraman i Lulzim Bashës ka paradokse dhe nonsense të çuditshme.

Edhe pse flet për kriminalizimin e politikës nga Edi Rama, vetë Basha ka ofruar në koalicionin e tij dy parti të akuzuara si të tilla.

Një prej tyre është Partia Mendimi i Djathtë Liberal, me në krye Mustafa Licin.

Njëri nga djemtë e tij, Muhamed Lici, është dënuar në mars të 2017 me 13 vite burg, pasi akuzohej se drejtonte një grup që u vendosnin gjoba tregtarëve të Zdrales në Shkodër.

Djali tjetër, Ibrahim Lici, është shpallur në kërkim për t’u pyetur mbi atentatin ndaj vëllezërve Astrit dhe Brahim Bilali, më 30 mars 2019.

Vetë Mustafa Lici kërcënoi kryebashkiaken e PD-së në Shkodër, Voltana Ademi, në vitin 2017, ndërsa ka refuzuar të plotësojë formularin e pasurisë, dërguar nga OFL.

Partia e dytë është ajo e Mark Frrokut, të cilin PD dhe Lulzim Basha e kanë akuzuar si trafikant femrash.

Tashmë të dy këta personazhe, janë në koalicion me PD-në dhe rrëzojnë kauzën e dekriminalizimit të Lulzim Bashës.

Interesant është edhe fakti, se Basha ka në të njëjtin koalicion, edhe një monark, Shpëtim Axhamin, por edhe një republikan, si Fatmir Mediu.

Për të mos folur pastaj për dyshen Dule-Idrizi, dy armiq të betuar, që përfaqësojnë kauza të kundërta.

Shpëtim Idrizi Lufton për kauzën çame, ndërkohë që Vangjel Dule nuk e njeh dhe e mohon atë.

Koalicioni ndërkohë, ka sjellë pakënaqësi edhe vetë Brenda PD-së.

Kjo, për shkak se Lulzim Basha iu ka premtuar aleatëve të tij vende të sigurta për deputetë dhe kështu, shumë prej figurave kryesore të PD-së mund të mbeten jashtë Parlamentit.

Ata do të duhet që të bëjnë betejën kryesore në fushatë për të mbledhur vota, që fillimisht të zgjidhen deputetë aleatët e Bashës, dhe pastaj me kismet, nëse kanë fat, mund të zgjidhen edhe ata.

Agron Duka me ironi shprehej se nëse nuk zgjidhej deputet, nuk do të kandidonte më, por ai e ka të sigurtë fitoren, pasi Basha e ka vendosur të dytin në listën e Durrësit, duke hequr kështu një prej drejtuesve të PD-së në këtë Qark, Oerd Bylykbashin ose Ferdinand Xhaferrajn.

Ajo që duhet theksuar tjetër ndërkohë, është edhe fakti se në fund, edhe pse rezistoi deri në momentet e fundit, është fakti që Lulzim Basha nuk i rezistoi dot presionit të aleatëve të tij, të cilëve iu plotësoi çdo kërkesë. Kuptohet, në kurriz të PD-së.

(TemA)

REMOTE_ADDR:[]

26 komente në “Nga i “forti” i Shkodrës, tek “trafikanti i femrave”: Koalicioni laraman i Lulzim Bashës, që ngre shumë pikëpyetje”

 1. Dik says:

  Mustaf Lici ne kolicion hapu o toke,tani jam i veditur se pd ashte parti kriminelash ai lici ashte mbylle ne shtepi se u ka borxhe gjakun qe jane vrare nga familja e tij,kaba nje mur rrethimi nga 5m te larte dhe dhjet nga goja kur i shkojne gazetaret legena te medievr te shpellave te vicidolit

  1. Une jam Mustafa Lici nje kriminel vrase bashke me familjen time says:

   Pritni Kure te dalin Shpetim Idrizin Melisa Doda dhe Burri I saje dhe te na flase per patrijotizem dhe te na thote se po luftone per Qamrine dhe kundra Greqise bashke me Vangjel Dulen ?????

  2. XY says:

   U gjet krimineli ne listat e Pd. Perjashtimi i Berishes nga lidta e kandidateve konfirmon se eshte ai krimineli ne politike. Tani radhen e ka vrasesi i Bulevardit, lulka i partise.

 2. Mustafa Lici Mark Frroku Vangjel Dule Jaullati Shpetim Idrizin Erdogani ne nje kolicjone haha sa te forta Ka kjo na tregone se me te vertet politika e si do Mose ne Shqiprie eshte. Putane says:

  Po mire se Lulzim Basha Ka mbledhure vrase trafikant dhe kriminel me nje rrezikshem shume te larte siq eshte Mustaf Lici se ket Ka ber edhe Saliu gjith jeten dhe ilir shkone dhe i takone naten…. Por me e forta eshte Shpetim Idrizin ne nje kolicjone me Vangjel Dule nje parti Qame me nje parti Grek Kjo te le te kuptoshe se Qfare horrash Jane

 3. Bujar says:

  Po pse kur u lidh rama me meten pas 21 janarit normale tu duk ty artikull shkrues.
  Prandaj rri i qete dhe prit

 4. Tr says:

  KATASTROF, POR POPULLI NUK DO TI VOTOJ , BESOJ QE KOSOVA ESHTE NJE SHEMBULL I MIRE,PER POPULLIN TONE, QE RREZOI GJITHE KASTEN E VJETER.
  ME 25 PRILL RADHEN E KA KASTA E VJETER E PD PER TU SHEMBUR.

 5. Viola says:

  Po cfare te beje i ziu Luli keta i kane ngelur nuk e ndjek njeri.

 6. Ato maja says:

  Hahahah mo u cqetesoni breeee tte Temes, mooo! E harruat koalicionin e qelbesirave?! Ato majaaaa ripa ripaaaa… nje here ma hipe, dy here ta hipaaaa! Klb

  1. Shabani says:

   Un mendoj se tani dolen hapur….ne vendosim pse trembeni …un i qendroj mendimit te te madhit frok cupi flas per ata qe nuk e njohin mire historin post komuniste dmth moshat e reja….se kush voton per SALI kriminelin dhe banden e tij eshte njesoj sikur cifutet te votojne HITLERIN dhe nazizmin…. popull ji vigjilent cdo gje esht ne doren tende….hapu dhe u be bashk cami me grekun…pale ata gerdallat e tjere ….pupupupu nuk mun ta nxere kjo koka ime …sa turp cfar partish cfar legenash parti me nje njeri dhe ky njeriu behet deputet …o perendi

 7. trendafili Permetit says:

  Do e marre pergjigjen, do ti keme ne Europe, Holande, bashke me Flututra Plaçken me 27 prill, ndersa Iliri me Moniken ne dy gjyqe: nje per ndarje dhe tjetri pe krim presidencial. KJo eshte pergjigja qe do marrin nga populli vuajtur dhe me kete do shikojme perfundimisht se nuk eshte populli shqiptar ai qe eshte akuzuar deri tani me parrullen qe perdorej per te keq: çdo popull ka qeverine qe meriton, por jane ata maskarenj shqiptare qe do te “fotografohen” perfundimisht fytyrat e tyre ne fytyrat e hajduteve dhe krimineleve te Sali Berishes e Ilir Metes. Koha do vije duke u ngrohur, virusi duke u larguar dhe vaksina popull do te sheroje plaget 30 vjeçare duke shpetuar nje here e mire. KJo vere ka per te qene e ndritur per vendin tim dhe njerezit e ndershem te saj, perveç hajduteve dhe krimineleve e ata qe i mbeshtesin pa pike personaliteti, dinjiteti, morali e cipe.

 8. emigranti-patriot says:

  Kush voton per keta njerez per mendimin tim do i bej gropen Shqiperise. E kuptoj qe mbas 8 vjetesh mund te kete njerez qe jane te pakenaqur me Ramen por kjo aleance nuk eshte aspak shpetimi i Shqiperise. Jane bashkuar gjithe hajdutet e Shqiperise greke came etj. dhe kane vetem nje synim kolltukun dhe te shpetojne veten nga drejtesia. Spo them se Rama do e nxjerri Shqiperine nga varferia po keta ama jane per nje drejtesi te korruptuar qe liron kriminelet.

 9. L'imperatore Diocleziano says:

  Ja ky eshte ydhi ne ngritje. Kjo do te jete Shqiperia e se nesermes nese populli cmendet e voton per keta.
  Sì ja mundesi qe opozita e cila duhet te jete nje pasuri per popullin ne demokraci, ne Shqiperi ndodh e kunderta?
  Mjere ata njerez.

 10. kico levreku says:

  me 25 qershorin e pidhit motres tate

 11. Dee says:

  U kthye bamir Halja tek Halja e madhe.

 12. Ujku Plak says:

  Prandaj eshte katandisur Shqiperia ne ate gjendje te mjerueshme, se u bene 30 vjete qe Drejtohet dhe Kontrollohet nga Burrat BQ, dhe Grate Kurva. Ripjellja deshtoi te bei shtet, por te kete idiot qe beson se ky lloje Koaliconi do e rregulloi gjendjen ne Shqiperi, i bie qe te themi :HAPUUUU DHEEEE.

 13. Velo says:

  E pranoi më në fund që ka qenë horri i bulevardit. Kërkoi ndjesë dhe u fut në rrjesht. Me gazetën në dorë pret të hajë mutin e Berishës. I bëftë mirë.

 14. Dorian says:

  Mustafa Lici eshte ngjala qe Yuri Kim e hengri ne dreken me Lul Kimin.

 15. Dritan says:

  Po mir ju te temes, mire keta PD, LSI e co por ata PS, Roshi & co, Kajmaku & Co mund tme thoni kush eshte kryetari i Bashkise Shkoder?????
  Se zgjedhjet i fitoi PS demek!!! Pse eshte Voltana akoma!

  Tregohuni te panjeanshem jo lepij ketej e hidh shjelma nga ana tjeter. Nuk jemi aq budallenj se kemi 30 vjet dhe i kemi pare te gjithe qe keshtu mos na beni propagande se do vije koha qe sdo ju lexoje me askush nqs vazhdoni te mbani njeren ane.

 16. Lanabregesi says:

  Po ku kan moral keta mender te djathtet, ne 2011 u bashkuan me komunistet,Lul Pyka u be kryetar bashkie me 1500 votat e komunisteve.

 17. Ndroqi says:

  Ketyre ju pershtatet epopeja e ballit kombetar e Shefqet Musarait.
  Ce ndreq me popullin,
  qe sdi ckerkon,
  do kthyer fleta
  sa nuk eshte vone…

 18. Fahri spiuni says:

  Zoti Bujar ke shum te drejte qe Rama u bashkua me Ilir hajdutin! Por mos ti bashkonte votat me Liken kurr nuk do kishte ardhur ne pushtet nga ai kriminel pra Berisha,por ky miku juaj Basha kishte nje shprehje qe ne gjdo takim thoshte per kualicionin me Liken! nje here me genjeve! Por per dyten here nuk mund teme genjesh perseri ,dhe me kurr koalicion me ty,por perseri kualicion me hajdutin me ze e figure,pra ky eshte Lulzim Badha qe hedh peshtymen dhe perseri e lepin!veq sherrin ka pertjapare si parti .

 19. marjani says:

  Prane ndyrsirave te tilla ndjehesh i ndotur,nuk eshte fjala per nje karrike KM por per dinjitetin e gjithe shqipetareve,per ate qe eshte bete normalitet tashme e pranuar TRAFIKUN E FEMRAVE,normaleVJEDHJE,VRASJE,TE ZHDUKUR PA GJURME,normale te jesh dikush laparosur me gjak,sa e frikshme

 20. Linda says:

  Mero të lutem mos e nxirr më këto foton e pështirë të atyre që kanë 30 vjet që marrin rrogën e deputetit qyl. Neveri kur i shikon duke qeshur.

 21. fteri says:

  xhaketa të vjetra që u vjen era të pa lara si ndejtje kafshësh të egra ,Luli ka bë varrin vetes.Megjith se ka vetë llogari me drejtësin. ligji ,ka një karakteristik e mba fjalën nuk harro kurr .

 22. Shabani says:

  Un mendoj se tani dolen hapur….ne vendosim pse trembeni …un i qendroj mendimit te te madhit frok cupi flas per ata qe nuk e njohin mire historin post komuniste dmth moshat e reja….se kush voton per SALI kriminelin dhe banden e tij eshte njesoj sikur cifutet te votojne HITLERIN dhe nazizmin…. popull ji vigjilent cdo gje esht ne doren tende….hapu dhe u be bashk cami me grekun…pale ata gerdallat e tjere ….pupupupu nuk mun ta nxere kjo koka ime …sa turp cfar partish cfar legenash parti me nje njeri dhe ky njeriu behet deputet …o perendi

 23. Juliano says:

  Mendoni se basha ka pasur vendim parimor, per te vene te dytin ne listen e durresit Agron Duken, ku dihet se agroni ka parti pulash, aq sa ka pula mund te mare vota, duke hequr dy antare te saj. Vendimi i bashes per agronin eshte se agron duka e ka blere ate vend te dyte, ku pazari deputetit dihet nga gjithkush dhe sidomos vendi dyte ku dihet se i mer ato vota. Do vije dita sepse historia perseritet, qe duka do hyje me votat e PD ne parlament, dhe shum shpejt do largohet nga grupi i PD parlamentare. Nuk mbyshet shtepia me kopila.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *