Rrëfehet mjeshtri i këngës polifonike: Arsyet pse krijova këngën për presidentin turk Erdogan

Diku në mes të janarit, një këngë polifonike shqiptare mirënjohëse për  presidenti turk Taip Erdogan, u shfaq në Youtube duke ngacmuar  opinionin. Deri tani videoklipi është parë nga mbi 136 mijë vizitorë por ndoshta dhe më shumë të tjerë i ka “provokuar”.

Kënga i fal elozhe ndihmës së Turqisë gjatë pandemisë dhe tërmetit.

Autori është Guri Rrokaj. Nuk është një personazh dosido në foklorin kombëtar. Ai ka një karrierë artistike 50 vjeçare dhe ka marrë pjesë në me shumë se 200 koncerte dhe festivale folklorike, brenda dhe jashtë vendit duke interpretuar rreth 2 mijë këngë polifonike. Është autor i 600 këngëve polifonike. Në vitin 1988 ai mori titullin “Laurant” i këngës polifonike me baladën “Në Berat para litarit”. Në vitin 1995, në festivalin folklorik të Beratit, ai është përzgjedhur nga muzikologu francez Eric Marchand për të marrë pjesë në grupin polifonik miks “Cann” të përbërë nga 4 shqiptarë, 4 nga sardenja e Italisë, një nga Mali i Afrikës, një nga Spanjës. Për më shumë se 20 vite ky grup miks ka dhënë mbi 80 koncerte në shtete si Francë, Gjermani, Zvicër, Hollandë, Suedi, Turqi, Emiratet e Bashkuara Arabe, Itali, Greqi etj. Për të pasqyruar vlerat artistike që mbart kjo trashëgimi kulturore e njerëzimit, Guri Rokaj ka dhënë kontributin e tij në “Master Class” që janë zhvilluar në disa qytete te Francës.

Pikërisht ky stasus kaq përfaqësues i folklorit kombëtar dhe fuqisë artistike i “ka kërcitur “ disa njerëzve që nuk e parapëlqejnë  presidentin turk dhe as Turqinë duke paraparë prej sa pushtimin osman 500 vjeçar pse jo dhe një lidhje politike mes kryeministrit shqiptar Edi Rama dhe presidentit turk.

Mirëpo Guri thotë se ideja për krijimin e një kënge më lindi një ditë pas katastrofës së shkaktuar nga tërmeti i 26 Nentorit 2019.

“Duke parë prezencën e menjëhershme dhe mbështetjen që ofroi presidenti turk Erdogan, sidomos për ndërtimin e 500 banesave ne Laç, mbeta i befasuar”.

Ai i tregoi se pa e menduar dy herë filloi ti hedhë disa vargje në bllokun e tij. Ishte për të një shenjë mirënjohjeje për shtetin turk.

“Vargjet i mbajta në bllokun e shënimeve duke i mos ekspozuar askund. Megjithëse kisha një deshirë të brendëshme për të krijuar një këngë polifonike, materialet nuk ishin të mjaftueshme”.

Por teksti i këngës e mori formën e plotë vetëm kur presidenti turk Erdogan i premtoi kryeministrit shqiptar Edi Rama ndërtimin e spitalit rajonal te Fierit.

“Menjëherë pas kësaj unë dhe grupi polifonik vendosëm ta publikojmë këngën në Youtube”.

Guri thotë se u frymëzua dhe nuk u pagua nga askush. Sipas tij, kënga  është mirëpritur jo vetëm në Shqipëri por edhe jashtë kufijëve, madje deri ne Australi. Një grup i televizionit shtetëror turk TRT ka treguar interesim te veçantë pasi ka ardhur ne Shqipëri dhe ka intervistuar këngëtarin polifonik.

Ai thotë se nga kënga nuk ka patur përfitime materiale dhe tani që ka arrit tek të 67-tat thotë se vazhdon të këndojë për pasion dhe dashuri.

“Njerëzit e rrethit tim shoqëror dhe artistik, vetëm më kanë përgëzuar për këngën. Por tek tuk, kishte edhe nga ata qe e komentuan politikisht, duke mos e vlerësuar këngën nga ana artistike”.

“Gjatë periudhës që isha duke e krijuar tekstin, asnjëherë nuk mendova se do të kishte nota servilizmi, perkundrazi. Unë e bëra me shumë dashamirësi dhe krenari, sepse duke njohur mirë historinë, kujtojë që gjatë gjithë kohërave, mbi 33 personalitete (vezirë) shqiptarë kanë drejtuar shtetin turk. Kujtova djaloshin 20-vjeçar, togerin nga Kuçi i Vlorës Jonuz Mejdia që mori Cana-kalanë, të cilën shumë gjeneralë dhe kolonelë turq, prej shumë kohësh nuk e kishin marrë dot”.

Ai sot ka 3 fëmijë, 2 djem dhe nje vajzë, por të tre i ka emigrantë në Gjermani, Francë dhe Itali. Së bashku me bashkëshorten Guriu jeton në qytetin e Fierit.  Është pensionist dhe përfiton 16 mijë lekë në muaj, ndërsa të ardhurat familjare shkojnë në 46 mijë lekë të reja në muaj. Në profesion është agronom i mesëm dhe për shumë vite ka punuar në kooperativën bujqësore “Ramiz Aranitasi” Mallakastër. Më pas ka punuar në Kombinatin e Përpunimit të Thellë të Naftës (K.P.TH.N) në Ballsh, ndërsa gjatë viteve të demokracisë ka punuar si kuzhinier.

Për kontributin që ka në interpretimin e këngës polifonike, në nëntor 2020, Guri Rrokaj është nderuar nga presidenti i republikës z. Ilir Meta me titullin “Mjeshter i madh”.  Pas më shumë se 50 vitesh karrierë artistike, Guriu thotë se shteti nuk tregon ndonjë interes të madh për ta mbajtur gjallë këtë këtë pasuri të rrallë të kulturës së popullit tonë, e cila që prej vitit 2005  ndodhet në listën e “Kryeveprave të trashëgimisë gojore të njerëzimit” mbrojtur nga UNESCO.

Guri Rrokaj thotë se nuk do të ketë asnjëherë turp tju këndoje me polifoni cdo njeriu që do të kontribuojë për të mirën e popullit shqiptar. Këngëtari i polifonisë mendon se kjo këngë, ashtu si të gjitha këngët folkorike, do t’i rezistojë shumë kohës, “pasi kënga për mua është histori”, thotë ai.

REMOTE_ADDR:[]

30 komente në “Rrëfehet mjeshtri i këngës polifonike: Arsyet pse krijova këngën për presidentin turk Erdogan”

 1. Fustanella kaone duhet mbajtur e paster says:

  Devijimi drejte kengeve kushtuar perfaqesuesve te myslymanege ose bektashizmit eshte tradheti dhe poshterim i historise te lashte e te re labe

  1. Po more mute femit nuk I ke ne Turqi??? Por I ke ne Germani Francen e Itali??? says:

   Ti nuk je artist por ti je nje mute ??? shume i madhe ose Turk shqip foles dhe ti nuk ke as nje pik gjaku Arbri ose Shqiptari… More mut muti Kure ra termeti per te na ndihmuare errdhi e gjith Evropa edhe Serbija edhe Greqija errdhen direkt Jo veq Turqija dhe Turqija nuk na ndihmone se na done por per interesat e saja Duke ndertue Xhamija Turke qe skane fare Ben me kulture shqiptare dhe Erdoganit kerkone te burgose te gjith kundershtare politike edhe ata qe Jane ne Shqiprie dhe done qe qeverija ti ekstradoje ne Turqi dhe Kure vjen puna me investue ne Spitale paguan 3 milon dollare dhe Spital ndertohet si kolibe ose stalle baktishe.. Kurse kur investone ne xhami investone 50 milone dollare dhe e Ben me te madhe ne ballkane … Politikanet tone kane 30 vite qe 3 miljone dollare i vjedhin per Qdo project ose tender… Lulzim Basha Ka vjedhur 250 milon evro veq ne nje rruge po te mos kishim pase njerze si ti dhe politikanet shqip foles se Shqiptare nuk Jane veq hajduta dhe Turqe ose skllave muti nuk do na kishin hye ne Pune 3 milon dollar dhe Spitale tona do I kishim ndertue me koh. Po pse more mute muti ? femijet e Tu nuk i ke qué ne Turqi ose nuk i ke ne Turqi ??? Por i ke qué ne Itali Germani dhe France ose i ke ne Germani Francen Che Itali???? Me qe se Erdogani qenka i mire ose Erdogane nuk Ben Nena???????????????

   1. Blerimi says:

    Gjynah. Pesedhjet vjet kengetar, tani do te kujtohet si “ai kari qe i beri kenge erdoganit”

  2. Grek Magjupi Racist says:

   Iso kush i jep i cop buk. T ishte Enveri gjall do te kishte pjekur ne hell more lesh.

 2. Ok says:

  Se je hajvan imbecil

  1. NSDAP says:

   Guriut i rruafsh topet ti gabel pa rendesi.

   Sepse ka gjysem shekulli qe mban gjall polifonine 3,000 vjecare, eshte Mjeshter i madh ne Shqiperi dhe ne Bote dhe xhevair i kultures etnike Shqiptare.

   Shume mire ben qe i kendon kenge Turqise dhe mikut te Shqiptareve, Erdoganit.

   Ndonje mendim per ata te pashpreset dhe varfanjuket Shqiptare qe ka ndihmuar Erdogani ke??

  2. Guri Rrokari says:

   Ketij Guri Rrot-karit i shkon ajo shprehja e Mark Tuejnit:
   Mbaje gojen mbyllur, edhe mbase te marin per budalla. Hape, dhe largo cdo dyshim

 3. Orhan Pamuk: birazere tourkalvani,mos luani shqiptarin,jemi nje gjak,jemi turq! says:

  Tjeter turk i piset…. ptuuuuu vrromiari!

  1. Taulant says:

   Plehr dil nga manastiri lahu dhe kthjello mendjen se ke mbetur ne shekullin e 12-te.

 4. Bregdeti says:

  Polifonia eshte e bukur, por perdorimi i saj varet nga kultura e interpretusve. Ne origjinalitet polifonia i kendon natyres, cobanit, vajzes, dashurise, trimerise etj. Ne te kaluaren ajo u politizua cka beri qe me ndryshimin e politikes interpretime te bukura te humbasin.

 5. NSDAP says:

  O gazetar i Meros, mire bere qe e shkruajte kete reportazh, por mos u fut shume ne ceshtjet e historise se nuk ja ke idene.

  Nuk e di ku e keni gjet disa prej juve idioteve kete ” pushtimin 500 vjecar Osman” dhe barazimin e shtetit Osman me ate turk???

  Perandoria Osmane ne Shqiperi ka qene per 350 vite de facto dhe 420 vite de juro.

  Nga ana tieter cka eshte me e rendesishme, Perandoria Osmane dhe Turqia jane 2 shtete dhe identitete te ndryshme. Turqia eshte shtet komb ndersa Perandoria Osmane ishte nje Perandori multi etnike islamike.

  Biles ishin gjenerale Shqiptare ata qe pushtuan edhe fiset turke ne anadoll si Gedik Pasha apo Davut Pasha.

  Pa folur per faktin qe historia e Shqiptareve ne Perandorine Osmane eshte aq e pafund, sa qe eshte shkencerisht e gabuar ta quash nje Perandori te huaj per Shqiptaret.

  Erdogani ka dhene nje ndihme te pamate per Shqiptaret dhe kushdo qe e mohon, eshte bukeshkale dhe i pabese.

  Guriu rrofte e qofte sepse eshte muzeum i kultures Shqiptare .

  1. Labme vrime te madhe says:

   Ja dhe nje shqipfoles mbeturine otomane ne token shqiptare….qe mbron historine e stergjysherve nga Anadolli..

   1. NSDAP says:

    Mbetje e pidh…it te satem o rob…qir.

    Ju qif…shin motrat zezaket e Amerikes, Italianet dhe tere bastardet ne perendim qe per tu qujt perendimore pederaste jepni edhe jeten ju vemjet.

    Keni mesuar historine mbrapsht nga Enver Hoxha ju vemjet ashtu sic e tregon mbrapsht edhe ky gazetar leshi dhe cdo kush qe sjell fakte te reja e quani mbetje nderkohe qe i vetmi kopil ketu ne kete sall je ti, pervecse krye injorant.

    Shume mire beri qe i kendon kenge Erdoganit sepse pervese ka respekt te madh vet per Shqiptaret po ndihmon edhe plot pabuksa Shqiptare qe te cilet ti nuk jep qofte edhe 100 leke . Gabel i pabese .

    1. Genti says:

     Ti nsdap duhet te jesh zog ferre, se perndryshe do te vendosje nje emer njeriu dhe jo kodin e policit qe te gjeti ne fabrika e milves. Nuk ka kuptim te vertitesh neper Shqiperi me gojen hapur kur mund te shkosh ne Turqi sa here te te doje menderja dhe t’ja maresh ne goje Erdoganit duke shprehur mirnjohjen personale. Ka pasur shqiptare qe ndriten ne pushtimin Otoman. Ka nga ata qe ndriten kulturen dhe alfabetin turk. Po e bene me djerse e me gjak permes masakrimit dhe perdhunimit te vendit te tyre, gjuhes qe osmanet deshen t’ua zhduknin, nenave dhe motrave te perdhunuara per shekuj.
     Ka shume morracake greke e serb si ti, qe i tmerron fakti se Shqiperija po hyn ne Evrope dhe jane gati ta kthejne menderen ngado, vetem kjo te mos ndodhe. Keshtuqe ik ne p..te s….
     Ndersa shqiptaret do te rrine ketu dhe te krenohen me gjuhen e tyre, me Aleksandrin e Madh, me Gjergj Kastriotin, etj, etj

    2. F.K says:

     Ik ere pervers,i kompleksuar i mutit se Turqia e sotme po ai mut i përzier është se ndryshe nuk shkuan kot ushtarët turq në Siri për të marrë kockat e sulltan mahmudit .Po muter ngelet o plehra , servilizëm i trashëguar nga brezi në brez ,prej jush na e hyne nga veriu në jug me thika e bajoneta dhe na bënë çarçaf

 6. BYLIS says:

  TI JE TURPI I MALLAKASTRES ORE MJEKERR BYTH.MJAFT TE SHIKOSH SURRATIN SI SAHAROSH DEBIL PIJANEC E ZORRAXHI.500 VITE TE KANE SHK RRACEN E DRENOVARIT OR KERCIKUQ E TI JU KENDON.

  1. Alb says:

   Guri te pakten e pranon realitetin e 500 vjet shkerdhimit po ti pse ben si kryenec dhe agresiv hahahah apo sta kan shkerdhyer i ke shpetuar reformes.

 7. apolonacademy says:

  E bukur eshte bora por e menderosin dhe qente lago , dhe polifonia labe , kur e kondon ky shqipfoles plere ky qelbesira i palare, duhet spastrim etnik nga shqipfolesit plera mbetjet turke si ky kerrma , qe te behet shqiperis vetem e shqiptareve

 8. tropoja says:

  Bravo Guri te kendofte zemra gjithe jeten dhe shume mire ke bere ke treguar bujarine e shqiptarit ne shenje respekti per ate qe beri erdogan,suksese Guri e shendet une jam tropojan por shume i pelqej kenget labe me burrerine qe i karakterizon dhe stilin e veçante te kenduarit suksese

 9. Runi says:

  Po gjermanit francezit e talionit qe hapen dyert per femijet tuaj ju bere ndonje kenge! o pika qe s‘te bie se vetem per keq kujtoheni, barkun e mbushni kendej e zemra ju qan per andej.

  1. NSDAP says:

   O bajge me 2 sy?

   Kur paska hap Franca deren Shqiptareve????

   Franca i ka hap deren gjithe afrikes dhe azise per ate pune po ne France as 20,000 Shqiptare nuk ke.

   Gjermania i paska hap deren Shqiptareve o hajvan???

   Pastaj pak bythlepiresa ndaj popinove ke ne Shqiperi?

   Shume mire ka bere qe i ka kenduar kenge mikut te Shqiptareve, Erdoganit dhe Turqise.

   Po ndihmon gjithe ata fatkeqe dhe te varfer Shqiptare, per te cilet juve bastardeve as qe ju bie ndermend .

 10. Arberia Bizantine says:

  Zerrin e ke te mire , dhe nuk mund te ta mohoje njeri ; fjalet i ke Shqip dhe jo me ejvallah , edhe kete nuk ta mohon njeri , por qe te dyja keto tingellojne si nje iso me ishallah , edhe kete mund ta pranosh se nuk ta mohon njeri .
  Atehere mbetet qe heren tjeter ti kendohet Jonuzit qe pushtoj Cana-kalane , (gje qe une personalisht nuk e kam degjuar kete histori ), por nga historia e di mire se ate qe nuk e realizonin vete Osmallinjte e realizonin 33 veziret (kryeministra) me origjine shqiptare , pergjate shekujsh kur Europa dridhej nga vringellima e shpates osmane te komanduar nga vellezerit tone turko+me+ane; pra mos haro nje kenge per mburrjejen tone me keta vezire osmanllinj , por qe tani neve ne syte e Europes te gjithe ndihemi te turperuar .
  ===============
  Pyetni ne shtetin e Gjeorgjise se cfare historish thone , ndoshta dhe kendojne , kur Skenderbeu-osmanlli ishte ai qe ishte nen urdherat e Sulltanit .
  ===============
  Une mendoj se kjo kenge na tregon sa interesaxhinj jemi , sa pragmatiste jemi , pra edhe sa krenare apo qesharake jemi .
  Se per interes ne mohuam dine dhe imane , (perkthejini ne Shqip ) , se na dhane per 500 vjet pasaporte te qytetarit osmanlli dhe tani ne kerkojme pasaporte te qytetarit Europian .
  Respektoni respektin e Turqise , por mos bini ne dashuri me Turqine , sepse kini lidhur fjalen e fejeses se do te marrtoheni me Evropen ,
  dhe se pastaj do te na kendojne te tjeret ndonje kenge qe ne jemi dobica shqipetare . TURP !!!

  1. NSDAP says:

   Sa keq qe Qyrpylinjte Shqiptaret nuk e kapen Vienen ne 1683…

   Sa per martesen me Europen, koncepti i marteses ne europe ka vdekur me kohe, imoraliteti dhe degjenrimi jane martesa ne europe dhe martesa mes pederastesh.

   Shqiptaret duhet ti mbajne mardheniet diplomatike me te gjithe, ashtu sic bejne kombet me vizion.

 11. Futja kot says:

  Mos u merni shume me kete kengetarin nga fshati. Ky aq di e aq shkruan dhe kendon. Fajin e ka Tema qe e paraqet si “mjeshter te polifonise”. Kenga e tij eshte me te meta ne tekst dhe interpretim.

 12. Niko Shpiragu says:

  Une mendoj se eshte gabim te flasesh per pushtues sepse kjo kenge i dedikohet nje personi qe per hir te realitetit ka dhene nje ndihme te madhe dhe te pakrahasuar me ndonje individ ose shtet tjeter per Shqiperine. Sipas disave ai po u kendon ish pushtuesve dhe jo nje individi. Edhe shtete te tjera kane pushtuar vendin tone, por kjo s’do te thote se nuk ka individe dashamires ne ato vende ndaj vendit tone ose njerez te mire. D.m.th. ato vende qe kane pushtuar Shqiperine nuk kane dhe s’pranohet qe te kete dashamires per ne dhe ne nuk duhet as ti falenderojme e jo me te kendojme per ato te mirat qe ata na bejne ne. Mendoj se keta komentues nuk tregojne llogjike ne kete rast dhe kjo nuk eshte se ata jane patriote te flakte, por per arsye feje, mbasi aq sa shume vleresojne fene e tyre, po aq ose me shume urrejne fene tjeter. Nuk duhet te harrojme se ne Turqi jetojne me shume shqiptare se ne Shqiperi, Kosove, e ne vende te tjera rrotull nesh. Shumica e tyre jane debuar nga ish Jugosllavia e jetojne atje pa as me te voglin diskriminim ndryshe nga te gjitha vendet e tjera ku jane te nenvleftesuar bile ne disa vende si Greqia e tjere ata percmohen. Me sa dime, shqiptaret ne Turqi trajtohen me respekt dhe ne duhet ta vleresojme kete e jo ti biem me shqelma. Ne Turqi per shqiptaret procedurat e hyrjes jane shume me te thjeshta dhe nuk ka asnje paragjykim. Turqia dhe vecanerisht presidenti i saj ne detyre po e ndihmojne shume konkretisht vendin tone dhe ne duhet te jemi mirenjohes per kete. Une jetoj jashte vendit per nje kohe relativisht te gjate dhe kam vene re me kenaqesi ketu se emigrante nga Turqia jane shume dashamires me ne shqiptaret dhe ne shume raste na ndihmojne kur kane mundesi me mjaft kenaqesi. Sipas llogjikes se disa komentuesve ne nuk duhet ta vleresojme kete dhe as duhet t’i falenderojme ne raste te tilla. Pra ne duhet te jemi njerez zemarak per ate kohen e pushtimit para me se 100 vjetesh dhe keshtu eshte me mire sipas ketyre komentuesve. Ne jemi njerez dhe duhet te tregojme respekt per ata qe na respektojne dhe duhet ta njohim ndihmen dhe ta tregojme me ze dhe vullnet te mire kete. Pa u zgjatur me tej, mendoj se keta komentus duhet te thellohen para se te bejne kritika te pa arsyeshme dhe aq me keq ofendime. Une do ta inkurajoja Z. Guri qe sipas rastit le te beje e kendoje kenge per te gjithe ata qe ndihmojne ne nje menyre ose tjeter vendin tone, pavaresisht se nga cfare vendi jane ose cfare feje kane ose nuk kane te tille.

  1. Ti je nje [email protected] Shpiragu says:

   @Niko Shpiragu … Propaganden feta po Ben ti bashke me ata qe Ka kenduare kengen .. Dhe ti nje lloje si politikanet hajduta po thua shume genjeshtra dhe te pa verteta dhe te pa bazuare ne as nje ralitete …. Kure thuase se ne Turqi paska me shume shqiptare se ne Shqiprija e Kosove edhe sikure numri te jet i Saket qka nuk eshte… Ata njerze Jane komplet te asimulume ne Turqe dhe Arabe dhe kjo na tregone edhe nje gje tjeter se si njerzit si ti dhe ky kenketari per Fen islame ju direk shisni kulture gjuh dhe Atdhe nga ana tjeter shiko Arbeshet e Italian edhe pase 600 vjetve flasin Shqipte dhe Ka kulturen e vet dhe e dine nga kane arrdhure … Edhe pse Turqija Ka qen dhe eshte vaje medet po ta krahasoshe me Italine se pse ate (Shqiptare????) ne Turqi edhe sote e kane enderr ta ken Qofte edhe nje pashaporte Shqiptare. Po atyre qe jetone ne Italjane a u duhet shqiptarja? Genjeshtare tjeter qe ti thua ose shume si ti ju e thoni per shkate fese se une jame i sigurte qe ju e dini qe eshte genjeshtare mashtrim se Turqija na pask ndihmuar si as Kush tjeter . Veqe Italija qe ne 90 munde ti ket dhen Shqiprise te packet 10 her me shume se Turqija lek dhe ushqime pa llogaritur njerzit qe Ka punuare atje dhe Kan sjedhur leket ne Shqiprie Tek familjet e tyre dhe per ne Italija ne fillimt Ka qen Amerika e jone dhe te keto i Ka ber pa ber propaganden feta pa ndertue kisha pa kerkue favore politike . Po Turqija Qfare Ka ber ne shqiprie
   keto 10 _ 15 vitet e fundit?? Se me para Turqija Ka qen si ne te shkatrrume edhe pse Jane nje populle me nje popullsi shume te madhe Ka ndertu Xhamija dhe Ka ber propagande dhe ate lek qe Ka derrdhur ne Shqipri Duke ndertue Xhamija i ka marre mbrapshte se pse shqiptaret Jane detyrume te shkone per kurime ne spitaletTurke se pse eshte me lire se Italija a po Greqija… Dhe tjetra shqiptaret derrdhin miljarda evro ne ekonomine Turke Duke shkuare atje edhe si Turista Jo veq per mjekim prape se pse eshte me lire se vendet e tjera evropjane a po te botes .. Por edhe se pse njerzit si puna jote Qdo gje e lidhin me fen .. Ne vitin 2019 shqiptare kishin hargjuare ne Turqi per pushime 2.3 miljard evro e sa hargjone Turqit ne Shqiprie per turizem?? Po te thuashe barabarte me 0. Italine Gjermane dhe shume Evropjane vine per pushime ne Shqiprie dhe derrdhin para. Turqija Ka shume me shume fitime nga ne se kemi ne nga ata po Turqija ne Serbi Ka investue me miljarda evro ne kompani fabrika dhe ne ushtri … Tek ne Ka investu ne Xhami dhe propaganden per tu shperla true e kokes njerzeve si puna jote dhe keti psedo kangtarit. Une Ty te mora nje shemulle Italine se jame i sigurte se edhe Gjermani na Ka ndihmuare shume her me shume se Turqija dhe shtetet individ . Por Mose harro more tru shplare se Bashkim Evropjane dhe Shtetet e bashkuara te Amerikes kan dhen miljarda evro e dollare dhe i kane vjedhur hajdute tane politikan me zemer Turku e Skllavi se pse Otomane Turqit na lane ket mallkim ne trojet tona si te jemi dembela dhe si te vjedhim????????

 13. aleko says:

  Interpretimi i kenges nga artisti ishte i perkryer, me pelqeu shume jo vec marresi po e po ,por edhe kthyesi dhe hedhesi. Kenga i dedikohet ndihme dhe kujdei i Erdoganit per shqipetaret.Ketu duhet te kemi parasushe qe jane te pakten disa fakte qeErdogani dhe turqia kane mbeshtetur shqiperine .Mund te permendim ndihmen ushtarake per drejtimin e artilerise se shqiperise gjate luftes se kosoves e cila nje vit me pare kishte dale jashte funksionit per shkak te shkaterrimit te vendit ne 97 ten te shek te kaluar.Ka mjafte kompani turke ne shqiperi tejet te rendesishme si ajo e celikut ne elbasan.Ajo qe beri pwershtypje eshte ndihma e menjehereshme e ndertimit te 500 shtepive tani ne ndertim , pa llafe pa burokracira. Dha Evropa ndime por ende duket sjane levruar …skemi degjuar gje.Spitali rajonal ne fier eshte spitali me i rendesishem ne shqiperine jugore dhe ndertohet pa para ne kohe te shkurter.Flitet se edhe marreveshje ushtarake eshte bere,..Ahere kushe vend tjeter e ndihmoi shqiperine e etur per investim se Turqia?Lidhur me kengen per Erdoganin ndoshta ha nje fare diskutimi , por keshtu e mendoi autori dhe nuk permbyset bota….mos u shqetesoni!…

 14. vang says:

  Shteti Turk tani nuk eshte perandoria Osmane sepse Ataturku e shpalli Republike Demokratike qe ne v. 1920, megjithse vendet arabe i kerkonin te behej sulltan.Sa per kengen eshte nje menyre falenderimi per 500 shtepite dhe spitalin e Fierit.Ata qe nuk jane ne cadra dhe e kane folene te ngrohte nuk e vlersojne kete dhurate te madhe dhe ja marrin me histori qe as ate nuk e njohin mire.

 15. Haxhi Qamili says:

  Zoti N.S.D.A.P.
  Nuk me të drejtë kur thua, se dikush të drejton “dorën, të të japi bukë”!
  Ata që të “zgjatin diçka”, ta zgjatin në këmbim “të diçkaje më të madhe”!
  Ata “të famshmit që përmende më lart, të cilët pushtuan Anadollin”, në këmbim “morën diçka”!
  Por ajo që “morën ata”, ishte njolla e turpit, dhe si të tillë nuk mund ti kujtosh me krenari.
  Sepse, në këmbim të asaj “diçkaje qe morën”(përfituan si gryksa e të shitur), shitën dhe lanë e harruan vendin e tyre! Në vend që “trimëritë” ti tregonin për vendin etyre, dhe si rrjedhim të kujtoheshin me nder, ç’nderuan veten dhe vëndin që i rriti!
  Dhe farë të tillë, kemi me bollëk edhe sot. Të parët janë ata që drejtojnë, dhe deri te ky “kërcuri”, që i thur lavde Erdoganit.
  Pra, i dashur, mëso të mburresh, me gjëra që janë për tu mburrur, jo me ata që të kanë sjellë dëm, edhe ty e families sate.

 16. kodrasadikit says:

  Raportet tona me Turqine duhet te jene te mira per hire te nji barazpeshe mes Greqise e Serbise edhe pse kjo eshte si hije dhe jo absolute .Megjithate ne me Turqine na lidhin bashkatdhetaret tane qe jetojne atje pra shqiptaret e shperngulur nga ish JU famkeqe dhe nga Qamerija !! Besohet se ne Turqi jetojne te pakten 16-20 mil.shqiiptare ose qytetare te Turqise me origjine shqiptare .. Po them me origjine shqiptare se nji sasi e madhe eshte martuar me qytetare tjere e ne famijle te perziera eshte perzier e humbe gjuha -fatkeqesisht .Ne te gjitha komentet e mesiperme se hasa nji qendrim dinjitoz i cili e mbrone inteeresin kombetare te shqiptareve atje …Fjalen e kam per hapjen e shkollave shqipe te nivelit fillore e te mesem dhe se paku per nji ose dy institute albanologjike siq egzistojne edhe ne vende tjera te botes ku ka pak shqiptare . Biles kateder albanologjike ka ne Peking e quditerisht edhe ne Beograd .Tek ne ne Kosoven e dashur e te vogel nji grup i vogel qe vehten e quajn turq i kan shkollat fillore te mesme ,flamurin kombetare turk dhe njashtu partrit e tyre politike ? Ky fakt eshte imire per demokracine por kjo duhet te jete reciproke ne raport me shqiptaret qe jetojne atje … Ketu duhet te jete baza dhe synimi i shtetareve tane qe si kan keto ide ose se kan hallin e atyre shqiptareve .Nese Guri e Muri e Murati kendojne kenge le ta bejne kengen e shkolles se pare shqipe qe do te hapet atje !! Te shpresojme e punojme per kete qendrim !!!!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *