Spartak Ngjela: Pse janë tërbuar serbët

Nga Spartak Ngjela

Pse ka tension iracional në politikën aktuale të Serbisë?

Përse politikanët e lartë të Serbisë po flasin vetëm marrëzira force për çështjen e Kosovës, kur ajo është krijim amerikan dhe është nën mbrojtjen apo proteksionin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës?

Pse janë kaq naivë këta serbë iracionalë? Pse, nuk e mbajnë mend fare historinë këta milosheviçiane të vonuar, për të kujtuar që lideri i tyre Milosheviç, i çmendur, por që ata e kanë thellë në shpirt, deklaroi kapitullimin në luftën e NATO-s për çlirimin e Kosovës?

Kaq shpejt pasioni infantil ua ka errësuar memorien historike?

Jo, kuptohet se ka diçka tjetër në këtë mes.

l.Presidenti i Serbisë Vuçiç, një mediokër i bishtit të Miloshrviçit, nuk ka pasur dhe nuk ka asnjë mundësi tjetër për të qenë në pushtet, me përjashtim të demagogjisë se, e marr sot apo e marr nesër Kosovën. Dhe gjithmonë me shprehjen arkaike “Kosova është Serbi”. Gënjen serbët, për t’i sunduar.

Por, kjo tregon që vetë serbët kanë mbetur skllevër të padrejtësisë dhe pushtimit të territoreve shqiptare. E gjitha  një gënjeshtër historike.

Kur Milosheviçi i thosh amerikanëve që shqiptatët janë të ardhur në tokat tona në Kosovë, ata qeshin me një gjest përbuzës. Por, siç duket ky Vuçiç ende i di si profeci marrëzitë plot gënjeshtra të Milosheviçit, ose  dhe si gjenialitete të politikës tiranike.

Por, të gjithë këta i tremb historia, dhe më shumë gjuha shqipe. Prandaj i fshehin si  injorantë faktet historike, por i tmerron gjuha shqipe. Kjo i ka shqetësuar me mllef në shkuj, dhe sot, edhe më shumë, sepse janë shumë katedra universitetesh në Perëndim, e sidomos në Amerikë që, nëpërmjet gjuhës shqipe, po kthejnë historinë vërtetë të Ballkanit.

ll.Sot e gjithë politika perëndimore e di që Serbia, si shtet, është një investim në falsitet i Rusisë dhe Francës, në një anë, dhe i Perandorisë Osmane, në anën tjetër. Por që, në 80 përqind të territorit të saj, ajo shtrihet njëherësh në territor shqiptar e shqiptarësh.

Pikërisht, kjo është arsyeja që serbët kanë tani dy shekuj që në mendjen e tyre kanë pasur vetëm një motiv: shfarosjen e shqiptarëve. Frikë ndaj së vërtetës, të cilën, para kapitullimit, Mlosheviçi ia shprehu hapur ambasadorit amerikan në Uashington, Uorren Zimerman. Ai i tha: “Amerika ka përpunuar një plan konkret për të drejtuara të gjithë Ballkanin. Dhe këtë po e bëjnë bashkë me Gjermaninë, armikun historik të Serbisë”. Zimerman nuk fliste ndërsa Milosheviçi vijoi: “Në fillim do të jetë forcimi i Shqipërisë dhe, më pas Uashingtoni do kalojë nga Kosova drejt Serbisë, për të mposhtur tërësisht Serbinë”. Zimerman, një diplomat i nivelit të lartë, nuk foli por e pa Milosheviçin si inferior.

Sigurisht, shumë kanë bërë në këtë drejtim, por edhe rezistenca e malësorëve shqiptatë ka për të mbetur një fakt historik që do ta ketë jehonë në historinë moderne të Evropës. Kurse tani, kuptohet sheshit që serbët po janë në dekadencë. Politika e lartë e Perëndimit tani e di të vërtetën, prandaj pyetja që ngrihet këtu është kjo: a mos ka konverguar ndërkohë në një pikë interisi amerikan me rivendosjen e të drejtës historike të mohuar të shqiptarëve?

Nuk duhet harruar se të shumtë kanë qenë edhe të shiturit e shqiptarëve në këtë histori, njëherësh heroike dhe të trishtë shqiptare, që nga Esat Toptani e deri te këta ta sotmit, që tani po shihet se janë të falimentuar edhe në Tiranë dhe, edhe në Prishtinë.

lll.Po pse janë kaq të shqetësuar në këtë kohë krerët barbarë të Serbisë, dhe, përse pikërisht në këta dy muajt e fundit?

Sepse tani në Uashington ka ardhur si president i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden. Kjo është arsyeja kryesore.

Po pse serbët këlthasin si të marrë për të ushtruar forcë kundër Kosovës?

Sepse është ajo që shprehëm më lart: presidenti i tyre Vuçiç, nuk ka asnjë arsye apo motiv politik për të qenë në pushtet veç gënjeshtrës drejtuar popullit të vet, që Kosova është e Serbisë. Po serbët, e besojnë? Intelektualet e lartë e tallin, por populli i thjeshtë ka brenda vetes në psikikën e tij një hakërim antishqiptar, i cili i çon në një marrëzi kolektive. Pikërisht, këtë marrëzi kolektive, Vuçiç e shfrytëzon për pushtetin e tij.

Por, në këtë çështje ka edhe diçka që vjen e rrjedh si arsyetim gjeopolitik nga pyetja: mos ndoshta politika e re amerikane ka shkuar te mendimi që Serbia është një tumor që pengon zhvillimin e Ballkanit Perëndimor, dhe prandaj duhet shkulur? Dhe më tej, nëse kjo është arsye amerikane: a nuk janë vetëm shqiptarët ata aleatë të NATO-s  që mund ta bëjnë këtë?

Pse? Sepse Serbia është e ngritur në territore shqiptare dhe historia e falsifikuar, në dy shekuj rresht,  ka goditur  rëndë historinë si ecuri të autoktonisë së gjerë shqiptare në Ballkanin Perëndimor. Tani në këtë zonë jetojnë 8 milionë shqiptarë dhe ka edhe dy shtete shqiptarë të pavarur. Sigurisht, kjo është përparësia shqiptare në këtë zonë dhe në këtë kohë historike, e cila nuk do të ndalet deri në përcaktimin e drejtë të realitetit historik.

REMOTE_ADDR:[]

16 komente në “Spartak Ngjela: Pse janë tërbuar serbët”

 1. Myslimani. says:

  Rrespekte Avokatit. Nga njerezit e rralle qe flasin te drejten. Avokati dhe Doktorr Kalo. Tjeter nuk di.

  1. shqipo says:

   Avokati e ka mire dhe thote disa te verteta per te cilat heshtet. Por avokati duhet te thote edhe disa te verteta te tjera, per te cilat duhet folur sa me shpejt dhe jo te shtyhen e shtyhen per me tej. Psh duhet thene se perparimi dhe forcimi i shqiptarise ka si nevoje jetike dhe historike qe islami te zhduket nga trojet shqiptare. Ashtu si serbet jane kancer ne rajon edhe islami eshte kancer ne rajon!
   RROFTE SHQIPTARIA VDEKJE ISLAMIT!

   1. albaniafirst says:

    shqipo-shume e drejte. Feja jone nuk mund te jete feja e pushtuesit.
    Kam respekt per turqit e sotem, disa prej te cileve i kam miq e kolege si dhe per admirimin e tyre ndaj rraces sone, por e verteta historike eshte e pamohueshme.
    Perandoria Osmane ka qene pushtuese dhe Turqia moderne, qe u krijua me vone nga levizja e xhonturqve, jane bashkepergjegjese me Rusine e Francen per problemet qe kemi trasheguar deri me sot, kur shqiptaret jane te shperndare ne 6 shtete te Ballkanit.
    Uzurpimi trojeve tona prej Serbise, Malit te Zi dhe Greqise ka qene krimi me i madh qe ju be rraces tone, qe u sakrifikua ne luften kunder pushtuesit osman, nga e cila perfituan te gjithe Europianet.

  2. K says:

   Une nuk do te futem ne psikozen e Avukat Ngjeles! Serbet genjehen nga Vucic -thote ky. Nuk genjehen besojne verberisht! Ka qene nje platforme e tere, pergatitur nga experte serbe dhe te huaj,per ta mbajtur Kosoven islame dhe te pa edukuar! Nuk e di sot, por ishte nje ndryshim kolosol ne kulture,edukim ne te gjitha fushat, midis Serbeve dhe Kosovareve! Kush nuk e ka pare kete eshte ose naiv -budalla ose i ka sherbyer politikes! Por edhe kosovaret kane ndihmuar ne kete te vertete me dashje, si spiune te serbeve ose dhe nga mosnjohja, ngelen me te pa edukuarit ne Ballkan! Amerikanet nuk e krijuan Kosoven per ato qe thote Ngjela! Te gjithe e dime qe ata bejne politiken e madhe! Ne na duhet ndihma e Amerikes dhe duhet te jemi mirenjohes!

   1. i cudituri says:

    C’jane keto gomarsira qe thua o K… !?
    E ke mbaruar filloren 😀 😀 😀

 2. Erdogan says:

  Spartakos Xelis (Ngjela,Ngjala) nuk e kupton qe Amerika ka me shume tani interes me Serbine se sa me Islamiket Kosovare.
  Faktet flasin por do “tru” te degjosh.
  Per Ameriken ishte me i rendesishem nje Pastore se sa nje Simbol i Diktatures famekeqe te Krishtere ajo e Agio Sofias te kthyer ne Xhami.
  Per Pastorin ja tha troc Trampi Erdoganit.
  Liroje menjehere se do te te shkaterroje ekonomine.
  Dhe u dorezua “Sulltani” prej letre.
  Po te qe Agia Sofia Gj’yerlane Amerikane Anglese apo Franceze do shikonim se nuk i mbushte 24 ore Sulltani.
  Por eshte Veper e Perandorit Ilyre e vitit 532A.D Megas Iustinianos.
  Edhe Kostantinopolis eshte Kryeqyteti i Kastriotit Ne Nder te Perandorit Ilyre Megas Kostantinos qe Evropa dhe Perendimi ja dha Osmaneve.
  Ku ishin ata te “Krishteret” katolike ne 1453A.D qe te ndihmonin “vellezerit” e tyre nga Islamiket?
  Por Spartakos nuk e kupton qe luan lojen e angloamerikaneve prandaj nuk do behet kurrrrrrrre State (Shtet).

  1. k says:

   Prandori bizantin Justinijano dhe Perandori Kostantini na dolën shqiptarë ?
   Në 1453 në Kostantinopojë kishte trupa dhe flotë navale Veneciane dhe Gjenoveze.
   Me 31.5.1453 gjenovezët dolën nga porta lindore,morën anijet dhe u tërhoqën,kurse
   perandori i fundit bizantin Kostantini 11u vra në mesditë duke luftuar në anën e bririt të artë dhe nuk u gjet.
   Po ju nuk doni historinë,por vetëm të qetësoni frikën dhe ankthin shekullor ndaj Osmanllijve.

  2. shqipo says:

   O Erdokar katunar, Spartaku ishte nga fiset ilire Majedi te Thrakes dhe nuk kishte asnje lidhje me helenet! Per helenet e lashte thrakasit (ashtu si illiret, epirotet, makedonet, dardanet) ishin popuj barbare, pra jo-helene! Mbaje vath ne vesh kete e mjaft na cave derrasa!
   Termi “bizantine” eshte nje mashtrim historik dhe terminologji fallco. Termi “bizantin” nuk eshte real dhe as i perdorur ne histori. Faktikisht ka kulture ROMANE (ne kete rast lindore). Kultura romano-lindore eshte nje perzierje e juridiksionit latin, e kristianizmit hebre dhe e gjuhes greko-kishtare. Kultura romano-lindore nuk ka asnje lidhje me kulturen e lashte helene, madje i konsideronte kulturen helene dhe kulturen latine si armike dhe ndaj ketyre kulturave u soll ne menyre barbare. Kultura e lashte helene u konsiderua si blasfemi, u perndoq dhe u shua me dhune, me urdher shteteror pas vendosjes se kristianizmit si fe zyrtare e Perandorise. Pra nga casti qe u vendos kristianizmi (shek IV-V e.s) kultura helene pushoi perfundimisht se ekzistuari dhe u zhduk! Bashke me te u zhduken dhe ata qe quheshin helene dhe qe nga shek IV e.s deri ne shek XIX e.s (pra per 15 shekuj me rradhe) nuk eksistonte asnje person ne bote qe ta quante veten “helen”. Kjo eshte e verteta, te gjitha te tjerat jane propagande dhe interesa. Termi “bizantin” ka filluar te perdoret nga historiografia gjermane ne shek XVIII-te, pra rreth 3 – 4 shekuj pasi Perandoria Romane e Lindjes kishte pushuar se ekzistuari. Ky term eshte perdorur per arsye praktike, arsye teknike shkurtimi, qe te mos perdorej termi “Perandoria Romane e Lindjes” dhe “kultura romano-lindore”, historianet gjermane teknikisht futen termin “Perandoria Bizantine”. Ne kohen historike kur kjo perandori ishte shtet funksional, ajo eshte quajtur gjithmone Perandoria Romane dhe perandori quhej Perandor Roman. Termi “bizantine” nuk eshte perdorur kurre dhe as qe ka ekzistuar ne te gjalle te perandorise. Bizanti ka qene nje fshat peshkataresh fare i vogel, qe e zbuluan me vone historianet dhe qe e perdoren per te emertuar nje perandori te tere. Karagjozlleqe historianesh! Ky fshat gjendej afer vendit ku u ndertua qyteti i madh Roma e Re (sot Kostandinopoja – Istambul). Qyteti u ndertua nga Perandori Roman me origjine shqiptare Kostandini i Madh (dardan nga qyteti i Nishit) ne shek IV-t e.s. Qyteti u quajt Roma e Re (Nova Roma). Per shekuj me rradhe per qytetin perdorej emertimi Nova Roma urbem Costantinus (Roma e Re qyteti i Kostandinit). Deri ne shek VIII-te e.s gjuha zyrtare ne gjithe Perandorine Romane ishte latinishtja. Pas shek VIII-te e.s ne pjesen lindore te Perandorise Romane gjuha latine filloi te zevendesohej si gjuhe zyrtare nga greqishtja aleksandrine. Kjo gjuhe, se bashku me latinishten, ishte gjuhe e perdorimit te kishes kristiane. Ne kushtet kur kristianizmi ishte konsoliduar si fe zyrtare ne Perandori, greqishtja aleksandrine qe perdorej ne librat e shenjte te kristianizmit, filloi te perdorej si gjuhe zyrtare shteterore ne zonat lindore te Perandorise, qe ishin nen administrimin e Romes se Re (Nova Roma). Ishin perseri dy Perandore Romane me origjine shqiptare (dardanet Justini dhe Justiniani) qe futen perdorimin zyrtar shteteror te greqishtes kishtare. Keshtu ne vazhdimesi qyteti quhej Nea Romi Costandino poli (Roma e Re qyteti i Kostandinit). Dalengadale me kalimin e shekujve per arsye praktike shkurtimi, qyteti vazhdoi te quhej me shkurt Costandino poli (Kostandinopoli, pra qyteti i Kostandinit) qe ne shqip mori formen Kostandinopoja. Madje emri u shkurtua edhe me teper dhe popujt e Perandorise Romane te Lindjes e quajnin edhe thjesht Poli (qyteti). Deri diten kur qyteti u PUSHTUA nga turqit osmane, ai quhej kryeqytet i Perandorise Romane, Perandori quhej Perandor Roman dhe banoret e perandorise quheshin Romej! Nderkohe qe ne shek XV-te e.s princi epiriot i Arberise Gjergj Kastriot Skenderbeu, luftonte dhe dilte fitimtar ndaj osmaneve, Perandoria Romane e Lindjes do te binte. Ne pushtimin e Kostandinopojes ne 1453, trupave ushtarake osmane ju vajten ne ndihme edhe forca ushtarake romane te kundershareve te Perandorit te atehershem roman Kostandin, edhe forca ushtarake te princit te Serbise. Pas pushtimit te qytetit, kryepeshkopi i Kishes i ofroi sulltan Mehmet Fatihut qe te pagezohej ne kristian dhe te merrte titullin Perandor Roman (por ai nuk pranoi). Per njefare kohe per qytetin u perdor edhe forma arabe e emrit, si Kostandiniya. Dalngadale nepermjet gjuhes turke qyteti mori formen e shtremberuar te emrit te tij Ko-stan-dino-pol (…Stan…pol) – Istanbul (Stamboll).
   Shihet se qyteti ka nje lidhje shume te ngushte historike me shqiptaret, duke filluar qe nga themeluesi dhe ndertuesi i tij, nje shqiptar (dardan) Kostandini i Madh (perandori i pare roman ne histori, qe u pagezua ne te krishter), duke vazhduar me shume perandore te tjere ilire te Romes se Re – Kostandinopojes, deri edhe te banore te shumte qe jane vendosur atje gjate shekujve (psh tokat ngjitur me muret perreth gjithe keshtjelles se qytetit, jane dhene ne perdorim nga perandoret romane disa familjeve shqiptare nga Permeti qe perpara pushtimit osman). Pas pushtimit, qyteti u shkaterrua dhe u braktis, por dalengadale u ri-zhvillua dhe u ri-popullua nga popullsite e ndryshme te Perandorise Osmane, qe e ktheu ate ne kryeqytet te perandorise. Edhe shqiptaret ishin te shumte qe u vendosen aty me kalimin e shekujve. Edhe sot, nje nga zonat me te medha te Kostandinopojes (Stambollit) quhet Arnavutkoy (arnavut-arvanit = shqiptar, pra lagjia e shqiptareve). Mendohet se ne popullsine e sotme te qytetit prej 15 milion banoresh, ka rreth 5 milion me origjine shqiptare (mbahet si vendi ku ka me shume shqiptare se kudo ne bote).
   Qyteti i Kostandinopojes ka nje histori dhe nje perberje te forte shqiptare, shpresojme qe nje dite pasardhesit e Gjergjit te Madh Kastriotit ta CLIROJNE qytetin nga pushtimi 600 vjecar 🙂

 3. loni says:

  Bravo zoti Avokat analize e shkelqyer.

 4. pena says:

  ERDO QYPI KUJDESU PER HALLIN E GERQIRISE QE PO GREMISET PERFUNDIMISHT ATJE KU E KA PATUR VENDIN ………..NE KOSHIN E HISTORISE

 5. paradoxal says:

  Islamizmi eshte vertet problem i shoqerise shqiptare! Me keqardhje e them. Eshte karta e fundit e sllavo-grekerve kunder nesh qe e valevisin kur e sa te munden neper kancelarite perendimore. Sa me shpejt ta kuptojme kete aq me mire!
  Por Problemi me i madh eshte te shqipot e Maqedonise. Ata jane radikalizu shume. fatkeqesi.

 6. rexha 10 says:

  C’FARE DO TE PRESESH ME TEPER NGA NJE SHTETE PER GENOCIDET E KRYER NDAJE POPULLSISE SE SHQIPTAREVE TE KOSOVES,NUKE KERKUAN ASE ME TE THJESHTEN FALJE PUBLIKE ,PORE U NGUSHELLUAN DUKE THENE SE SHQIPTARET E KOSOVES KANE VRARE NJERI _TJETERIN SEPSE ISHIN NE GJAKE .DUHET TE BASHKOHET SHQIPERIA E MADHE ,DHE TI KTHEHET HAKU QE I TAKON ,KU SHTETET E EVROPES E KANE COPTUAR .

 7. taso kume says:

  Qaj o Erdogan per agia sofia leshin ,dhe ne ender te dalin selçuket e TURQISE, e kane token e tyre do bejne çfare tu doje qejfi ,e enderonte dhe çurçilli por iku me bishte ne shale.

 8. Erdogan says:

  Them qe nuk eshte “Greke” Kostantino-polis o Aanastas kume,por Ilyre qe i thonin Polis dhe jo Qitet nga Cita Italisht.
  Kete thote historia e shkruar nga Greket dhe GrekoRomaket
  Mirepo Hamzave dhe Sulejmaneve turq myslimane nuk u pelqen e Verteta se jane turq ne Identitet,Ndergjegje,Veshje,Kulture etj.
  Arnautet turqalbanians vrane me mijera Greke Arvanitas,Epirote.
  Vete ne “historine” tuaj 100 vjecare thoni qe Osmanet na shker…….en para e mbrapa,,kurse ne nuk u tur-qizuam,nuk u servilosem,nuk luftuam per Sulltanin.
  Mbetem Greke Orthodhokse pamvaresisht qe Fete jane e keqja e Evropes dhe Botes.

  1. Tanguli says:

   Kaqol Erdokar, shqipja eshte gjuhe me e vjeter se italishtja, do ti apo s’do ti, pervec faktit qe edhe shqipja, edhe italishtja (edhe greqishtja gjithashtu) jane gjuhe te te njejtit grup- indoevropiane, pra kane te njeten burim prejardhjeje. Nese ne keto gjuhe ka fjale te ngjashme apo fjale me rrenje te perbashket, kjo eshte llogjike, sepse kane te njejten burim prejardhjeje (sanskritishten). Nese kerkon te besh “tifozllik” sarkastik, duhet te thuash se italishtja ka fjale me rrenje te shqipes dhe jo e kunderta, sepse shqipja eshte me e vjeter ne pemen gjuhesore indoevropiane. More vesh o trupeshk!?
   nate (shq), notte (it), nichta (gr), nacht (ger), night (ang), noch (rus)
   Te fala sat’eme, o katunar inferior 😛

 9. Nje qytetar says:

  U mbrekullova dhe mesova shume te vertea te historise nga komentuesi “shqipo” . Te faleminderit per nivelin e larte intelektual ne rrugetimin e historise.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *