Pse gjykata kërkoi 3 vjet burg për Sarkozy dhe sa dënim do vuajë ai në të vërtet?

Një gjykatë franceze dënoi të hënën ish-presidentin Nicolas Sarkozy me tre vjet burg për korrupsion dhe ndikim në shitjen e mallrave, por pezulloi dy vjet të dënimit.

President nga 2007 në 2012, Sarkozy u shpall fajtor për përpjekjen për të marrë në mënyrë të paligjshme informacion nga një magjistrat i lartë në 2014 në lidhje me një hetim të vazhdueshëm në financat e fushatës së tij.

Gjykatësi tha se Sarkozy nuk kishte nevojë të vuante burg. Ai mund ta vuante dënimin duke veshur një byzylyk elektronik në shtëpi.

66-vjeçari është presidenti i parë që është dënuar me burg në historinë moderne të Francës.

Prokurori i Parisit kishte kërkuar një dënim me dy vjet burg dhe një dënim me dy vjet pezullim për Sarkozy dhe të bashkëpandehurit e tij, avokatin e tij Thierry Herzog dhe ish-magjistratin Gilbert Azibert.

Herzog dhe Azibert u shpallën fajtorë dhe iu dhanë dënime me burg.

Pas një hetimi të gjatë dhe ngatërrimeve ligjore, gjyqi filloi në fund të vitit të kaluar. Gjykatësi dha dënimin e Sarkozy të hënën pasdite përpara një salle gjyqësore.

E quajtur “çështja e përgjimit”, ajo filloi në 2013 kur hetuesit vunë në përgjim telefonat që i përkisnin Sarkozy dhe avokatit të tij Herzog, në kontekstin e një hetimi kundër Sarkozy.

Ata zbuluan se të dy i premtuan magjistratit të lartë Gilbert Azibert një pozitë prestigjioze në Monako, në këmbim të informacionit në lidhje me një hetim të vazhdueshëm mbi pretendimet se Sarkozy kishte pranuar pagesa të paligjshme nga trashëgimia e L’Oreal Liliane Bettencourt për fushatën e tij të suksesshme presidenciale në 2007.

REMOTE_ADDR:[]

2 komente në “Pse gjykata kërkoi 3 vjet burg për Sarkozy dhe sa dënim do vuajë ai në të vërtet?”

 1. Shpetimi Debatik says:

  Ky duhet kalbur ne burg per tere jeten .
  Shkaterroi shtetin libian , vrua libianet , ku vrasjet dhe vjedhja e pasurise se tyre vazhdon dhe sot e kesaj dite.
  Vodhi banken dhe thesarin e pasur te popullit libian ,ku standarti i jetes se ketij populli e shjerdhente ne bythe ate te francezeve.

  1. Ylli says:

   Plotesisht dakort me komentin tend Shpetim debatiku , por shtoj dhe dicka tjeter , ky eshte dhe njeri i piste , pasi mori borxh nga Kadafi 120 milion dollare financim per zgjedhjet e tij per president ne 2007 -ten , dhe pasi financoi jo partine e tij por veten e tij , kur fitoi ish udheheqesi Libian i kerkoi parate mbrapsh , sipas marveshjes , ky nuk qe dakort , bile e kercenoi dhe e beri fakt te kryer sulmin i pari dhe pa asnje drite jeshile nga EU dhe OKb – me avione luftarake rafale kundra shtetit sovran te Libise , ky qe sebepi i shkaterimit te shtetit , ekonomise dhe bankave libiane …..

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *