Era e akullt që fryn në Morinë, nga Albini!

Nga Dritan Hila

Vizita e Vjosa Osmanit në Shqipëri, qëndrimi i saj abraziv ndaj kryeministrit Rama dhe bashkiakut Veliaj, ishte vetëm një shijim i asaj çfarë do të vinte më pas.

Refuzimi nga ana e qeverisë Kurti i vaksinimit të mësuesve kosovarë me vaksinat që ka marrë Tirana është preludi i marrëdhënieve të akullta që qeveria Kurti do të ketë ndaj Shqipërisë.

Le t’i lëmë mënjanë thirrjet patetike të Vetëvendosjes për bashkim kombëtar dhe dëngla të tjera patriotike. Sa herë Vetvendosja ka pasur diçka në dorë për të goditur qeveritë shqiptare, Kurti nuk e ka lënë rastin t’i shpëtojë nga dora.

E gjuajti me rastin e Rrugës së Kombit dhe taksës së tunelit, duke spekuluar me një problem ekonomik. Nga rruga 120 kilometërshe, qeveria Berisha bëri vetëm 56, me një kosto që e ka thyer në mes edhe sot e kësaj dite financat shqiptare.

Taksa e Kalimashit është vetëm një pjesë e kompensimit për të mbuluar kostot e përfundimit të kësaj rruge. Por Kurtit aspak nuk i intereson logjika ekonomike.

Ai shfrytëzoi rastin për të shfaqur patosin e tij patriotik dhe acaruar marrëdhëniet me Tiranën zyrtare duke dhënë shfaqje në Kuvend.

Vizita e Vjosa Osmanit ishte rasti i dytë që Prishtina është, pak të thuash, në discordancë me qeverinë e Tiranës.

Dhe tani vjen refuzimi i vaksinës që vjen nga Tirana. Preteksi se ajo është kineze nuk ka asgjë më shumë sesa në gjuhën diplomatike që nuk e duam ujin se ka lagështirë.

Kosova nuk ka asnjë traktat apo marrëveshje detyruese që duhet të pranojë vetëm vaksina perëndimore. Për më tepër biznesmenë të saj janë vaksinuar në Beograd. Preteksi i Prishtinës është i njëjtë me atë mes dy blloqeve në luftën e ftohtë.

Është largmendsh të mendosh që Rama nuk po e përdor për propagandë këtë iniciativë, sikurse po ashtu kjo nuk i shton asnjë votë brenda kufijve.

I vetmi sukses që arrin Kurti me këtë refuzim, është shtimi i distancës mes Prishtinës dhe Tiranës. Dhe të jetë i sigurtë që mbase një rast edhe harrohet, por tre janë shumë për t’u fshirë nga memoria dypalëshe.

Fatkeqesisht sjellja e Kurtit po tregon se nuk ka asgjë të përbashkët me bashkimin kombëtar i cili para së gjithash duhet të jetë shpirtëror. Dhe këto gjeste vetëm për afrim nuk shërbejmë. Sjellja e tij dhe Osmanit jamë një paralajmërim të erërave të acarta që po fryjnë në Morinë.

Mbase Kurti ka llogaritur qe Rama humbet dhe me këtë rast do t’i japë një dorë aleatëve të tij të vonë në Tiranë. Mbase! Por në fitoftë rishtas Rama, çfarë do bëjë? Për më tepër që ai njihet si inatçi por edhe Rama nuk është më pak. A e ka menduar se kjo sjellje jo vetëm që nuk shërben në afrimin shpirtëror kombëtar por përkundrazi në formimin e kombit kosovar.

Dhe gjithë kjo qasje të çon në një hamendësi praktikash që në Shqipëri janë zbatuar jo rrallë. Shpesh shërbimet sekrete në vend se të luftojnë një lëvizje kombëtare apo nacionaliste ballazi, e kontrollojnë atë nëpërmjet të pilotuarve të tyre. Është më rentabël dhe shpesh të sjell rezultate më të mira sesa përplasja ballore.

Në fakt Albini ka kontribut për çështjen kombëtare, vetëm se kontributi i tij ka qenë në kundërshtim me interesin e momentit të kësaj çështjeje. Tani që komandantët e luftës jane në burg dhe Albinit i ka mbetur në dorë timoni i Kosovës, le të shpresojmë që gabimet e tij në të shkuarën kanë qenë një axhamillëk i tij dhe jo një veprim i pilotuar nga Beogradi.

Pasi më vazhdoftë në këtë kurs përplasjeje që ka me Tiranën, shumë shpejt do t’i duhen votat e gjithë pakicave që ka në Parlament që të mbajë qeverinë në këmbë, pasi shqiptarët kanë për t’u bërë shumë shpejt esëll nga dalldia Vetëvendosje.(Dritare.net)

REMOTE_ADDR:[]

46 komente në “Era e akullt që fryn në Morinë, nga Albini!”

 1. kujtimi says:

  Asnje kosovar te mos lejohet te kaloje kufirin pa u vaksinuar. Kurti e co jane thjeshte serb, ato nuk mendojne fare per kombin por thjeshte per pushtetin e tyre. Shume shpejt kosovaret do ka kuptojne se ku do ti coje dyshja kurti me ate bullicen.

  1. Fuck it says:

   Rama nuk duhet te meret fare me Kurv kokcepin dhe as me bullicen Osmane. Kjo Pune vjen ere e keqe. Au do thyej qafen e vete shume shpejt. Si per shans kur te gjithe liderat en kosoves venin ne Hage para zgjedhjeve, KY like cepi ngeli vetem dhe Mori dhe votat e atyre QE nuk benin dot fushate.

   1. Kastraveci Kurti me trangulleshka Osmani zgjedhje perfekte per Seribe - Percares kombetar says:

    Kosova zgjodhi ne krye te saj dy anti-shqiptare. Pavaresisht pikepamjeve te tyre politike ata duhet vetem te kontribuojne ne afrimin e te dy vendeve dhe ne asnje menyre ne percarjen e tyre. Aq me teper ku kastraveci Kurti me trangulleshen Osmani ulen ne tryeza me Berishen e Lulin qe jane provuar anti-kosovare. dhe anti-shqiptare. Pikerisht zgjedhja me e mire per Serbine, te vihen ne krye dy persona qe percajne dy anet e Shqiperise ne vend qe ti afrojne.

    1. Thanas Tona says:

     Pèrzgjedhja e Janullès, nuk ka qenè cilèsore.
     Shqipja e çalè, ju çjerr shpejt maskèn, gojoreve tè kishès talebane greke.
     Kastravecat, i paskeni qejf shumè. I pèrmendni sapo doni tè artikulloni fjalèn e parè.
     Pèr 300 EVRO, tè çosh veten dèm dhe tè lèpihesh me kastraveca tè fishkur nèn velladon, ju qofshi.

 2. Adi says:

  Zoti Hila! Mirë Kurti këto mendje ka, po popullit kosovar sa po kriset se cfaë po bën Kurti me Shqipërinë? Ai po ekzaktësisht se cfarë duan të gjithë ata atje, të rrethuar nga sebi në të gjitha mënyrat. Askush nuk e kritikon Kurtin për cfarë po bën. Boll me ta, koha do I sjellë me këmbë në tokë.

 3. Tutu says:

  Edi Rama gjate ketyre 8 viteve beri ne qeverine e tij ministra kosovare.. zevendes ministra , drejtore monistrish dhe plot zyrtare pa fund… po kosovaret jane plehra dhe nje shqiptar ne Kosove nuk e vejne as roje te porta… pastaj Albini ka nje familje gjysem shqiptare dhe pjellat e tij nuk jane tamam shqiptar… te mos e harrojmr Nolin e madh me pecaktimet e tij epike per cdo kohe:
  Po do ti vesh botes zjarrr
  Shko e merr 7-8 kosovare..
  Mos harrojme qe keta jane niperit e atyre qe bene batalionin ndeshkimor SS dhe paturpesisht i vune emrin Skanderbeg…

  1. $$$ says:

   Një përmirësim në Kos. pas lufte kanë punua edhe L. Basha A. Berisha A. Nurellari ….

 4. Olimpia says:

  Gabime strategjike te shqiptareve te te gjithe hapsires.
  1….Acarimin i marrdhenieve me SHBA dhe Perendimin .Pavaresisht nga Cfare Perendimi prfaqson ne momentet dhe rrethana te ndryshme,politika shqiptare duhet te demonstroje se rruga e vetme per ne mbetet aleanca e padiskuteueshme me SHBA dhe BE.Natyrisht presioneve apo nderhyrjeve te tyre te padrejta ose ne interes te te tjereve duhet tu rezistojme,por me inteligjence,pragmatizem dhe pa zhurme idiote pompoze.
  2…Acarimi artificial i marrdhenieve me Klnen dhe Rusine.Vec rolit te tyre ne ekonomine,politiken dhe sigurise boterore,te dyja jane anetare te perjeteshme te KS me te drejte vetoje.Ne se jemi atdhetar dhe synojne nje Kosoves te pavarur dhe te njohur nga OKB apo dicka me shume,bashkim kombetar ne perspektive, eshte idiotizem dhe injorance te acarosh marredheniet ne menyre artificiale me keto shtete.Aq me teper qe interesat strategjike ruse nga pikpamja logjike perputhen me interesat strategjike shqiptare ne kuptimin e ceshtjes kombetare,pavaresisht perkrahjes qe ata i bejne Serbise .Nderkohe Kina historikisht ka qene perkrahese dhe ka ndihmuar Shqiperine ne kohe te veshtire ,pa nderhyre kurre ne ceshtjet tona te brendesheme.
  Dikush mund te thote se politikat tona i drejtojne SHBA dhe BE.Dakord ,por mjafton te shikoni marredheniet gjigande ekonomike qe Perendimi ka me Kinen apo Rusine per te kuptuar se prapa retorikes mashtrueseqendron nje realitet krejt tjeter.N e jemi shume te vegjel dhe te varfer per tu degjuar ne bote.Prandaj Albini,Rama,Vjosa pa zene ne goje idiotet kriminele dhe hajdute te lindur Meta dhe Berisha,d uhet te veprojne vetem me pragmatizem dhe zgjuarsi,duke heshtur shume dhe vepruar per interes kombetar.M os marrja e vaksinave te ofruara deshmon mendjen e ,,madhe,,te provincialit Albin.

  1. Shefqet Cela says:

   Nuk kam asnjë presje për të shtuar. I ke thënë të gjitha me saktësi.
   FALEMINDERIT!

 5. qeveria e (Gent) KAKAVE says:

  Edi Rama beri minister te Jashtem jo nje kosovar, por ate qe bashkejetonte me te bijen e Linda Basha Rames, nje krric qe ishte turp ta prezantoje edhe sekretar ambasade.
  Sa per ato…vaksinimet e kosovareve! Sa vaksina paska kjo Tirana o Hile gjumashi qe i dilkan e teprokan te vaksinoje shqiptaret e kosovaret bashke?
  Mos valle ato 50 mije vaksinat ruse qe u mburr Rama dje e qe me pare u betua se nuk do marre kurre vaksina ruse?

  1. Shqiptari nga Kosova says:

   E kam pas ber 1 pyetje te thjeshte po askush nuk me eshte pergjigjur. Po e perseris: kur Albini ishte ne burg dhe i lejohej te fliste hapur kunder Milloshefiçit para kamerave ndersa Ukshin Hotin e dogjen ne “turre te druve”,pse vallè…?

  2. ana says:

   Po sa arsimtare ka gjithsej Kosova or mik? Kete i kerkoi Kurti Rames dhe Rama u dakortesua. Por ky pastaj filloi pordhet, jo po nuk i dua kineze as edhe ruse se keto shtete nuk e njohin Kosoven. Po mire mer kerric po ti gjysmen e mallrave ne Kosove ete vijne nga Serbia e cereku nga Kina. Kujt po i shet pordhe ky me patriotizmin prej laskari? Shiti pordhe edhe Rama ne fund te dhjetorit dhe refuzoi vaksinat ruse, por perpara shendetit te njerezve kur e pa qe ngeci me ato perendimore e gelltiti peshtymen qe nxorri nga goja dhe siguroi vaksina lindore per vaksinim masiv. E beri Rama sepse eshte qytetar. Nuk e ben Kurti se eshte shpellar. Ja kaq e thjeshte eshte.

  3. mirel says:

   Eshte e qarte. Koqevaret preferojne ta marin Sputnic V dhe Sinovac ne Beograd por jo ne Kukes…dhe e paska fajin Rama. Koqevaret koqevare mbeten nga mendja.

 6. Opinjonisti says:

  Albini ,siç e quajmë ne, thjesht një pordhac, duke shitur mend se çoç di me tepër, shpejt do lepijë prapanicat e Shqipërisë.!!!!

 7. XY says:

  Do të ishte me vënd të thuhet se po rishfaqet politika pan sllave që me shekuj vepronte në Kosovë politikë që Kosoven e çonte në lidhje edhe me Dagestanin dhe fundin e botes por me Tiranen kurrësesi

 8. Doktor Mortja says:

  Jane hedh gjithe hienat ne sulm, duke fillu nga Mero deri te ky kaqoli mesiperm!
  Kane urdher nga lart jo per gje tjeter!

 9. SON says:

  Sa me larg te rrije Rama nga Kosova aq me mire eshte……

 10. kodrasadikit says:

  Dallimet krahinore ,veri-jug ,mallakaster ,gjirokatrit ,malsi e madhe ,shkoderan ,kosovare ,preshevare ,shkkupjan e tetovare ,qame etj etj jan tejet ,tejet te dmshme e teper primitive te tejkaluara dhe sigurisht jan te shtyera nga sherbime sekrete serbe e greke te cilet deshirojne ta na ndajne e te na perqajne dhe ti sundojne keto vise shqiptare qe kan mbetur nen influencen greko-serbe !! Si ka mundesi qe nji gazetare si Hila qe eshte deri diku i njohur te bije ne keto kurtha e ndikime te huaja ..Shqipnija e Kosova ,Maqedonija e Sangjaku ,Qamerija e Lugina e Presheves kan qene e jan Shqipni te cilat pjese u coptuan nga okupatoret . Qytetaret e Kosoves i votuan masovikisht Vjosen e Albinin!! Ne duhet te presim se paku kater vite dhe te shifet puna e suksesi i tyre .Qytetaret e shtetit ame i lusim ti hapin syte e ti bejne kater ta ndajne shapin nga sheqeri dhe ti votojne ato parti politike qe e zhvillojen shtetin dhe popullin shqiptare ta ngrisin larte e me larte .Paramendoni mbi njiqind vjet shtet i pavarur Shqipnija shteti ma i varfur i EU ! Po si votohen PS e PD qe e lan Shtetin ne balte ne fund te EU .

  1. PO , PO says:

   Zoti @kondrasadikit , ky artikull dhe shumica e komentuesve
   kritike per Albin Kurtin dhe V.Osmanin mbeshteten me ate
   cka kane treguar deri tani ne te vertete keta dy personalitete
   kosovare ndaj Shqiperise dhe nuk jane fantazi keqdashese
   ndaj Kosovareve . Sali Berisha dhe Ilir Meta jane dy
   personalitete me negativet qe kane njohur shqiptaret
   si komb , pas Esat Toptanit , por se pikerisht keta kane
   zgjedhur per aleate Albini dhe Vjosa !
   Edi Rama , sigurisht ka dobesite e tij , ashtu si cdo njeri tjeter
   dhe nuk eshte i persosur , por Sali Berisha , Ilir Meta , Lulezim
   Basha jane pjelle e agjenturave te huaja qe u kane sjelle
   shqiptareve shume te zeza , e bile vazhdojne akoma duket se i kane
   shtyre te behen te nje mendje edhe disa lidere kosovare !

 11. Permetari says:

  Komunistet vazhdojne te jene te rrezikshem , bile jane bere edhe me te rrezikshem sepse kane veshur lekuren demoshkerdhatokratike dhe sulmojne kundershtaret si komuniste….. farë me te piset nuk ka!

 12. ???? says:

  Se shumica dërmuese e shqiptarëve do të kthjellen shpejtë është e pa besushme sepse janë breza të tërë që u edukuan nga propaganda serbe që vazdon intenzivisht dhe si katalizatori kryesor shërben mërgata Kosovare e përbërë nga azylantë të rrejshëm që ishin ndër të parët prekën sidomos dy projekte madhore që ish qeveria Thaqi kishte realizu ai i aeropartit Adem Jashari që nga një shtallë që e la Serbia u bë ndër ma modernët dhe autostrada e kombit që u realizu 100% krahasu me ate të idolit të tyre në Tiranë Sali Berisha që kur kalojnë përgjatë vetëm se nuk u pëlcasin rrotat dhe si zbrisnin në tokë të Kosoves i shanin qeverinë

  1. xyz says:

   Nje nga ata te propagandes serbe dhe ledekeisterugoviane eshte kodrasqiku,qe deri sa te zhduken kjo fare nuk do ta lene Kosoven te shkoje perpara.UDB dhe udbashet e vrare i bejne hero,luftetaret e lirise komandantet eUCK,kriminel.

 13. pretorian. says:

  Otomanet asnjehere nuk kane dite me ba shtet. Ky Kurti eshte pasqyrim real dhe produkt i mentalitetit te te ashtuquajturit popull kosovar, popull i cili nuk ka as memorie patriotike dhe as karakter.
  Otomanizmin e popullit kosovar dhe te Kurtit otoman anadollak, e gjeni shume mire ne faktin , kur statujes se Gjergj Kastriotit i vune bisht.
  Keta bashke me Kurtin jane bishtat e zgjatur anadollak, qe as kane ditur dhe as dine me ba shtet.
  Keta s’kane as bese biles.

 14. NAIMI says:

  guxim i madh te akuzosh albinin per veprime te pilotuara nga beogradi, paske rreshqitur pak apo ngazellimi per te mbrojtur edvinin te ben te thuash cdo budallallek..turp

 15. Anti Kapi says:

  Ke degjuar gje ti Tan Hila per Digital Green Certificate (Certifikatë Digjitale të Gjelbër) qe do të shërbejë si siguri që një person është vaksinuar kundër COVID-19, ka marrë një rezultat negativ të testit ose është rikuperuar nga COVID-19 ? E di ti qe BE-ja, pranon vaksinat e miratuar nga Agjencia Evropiane e Vaksinave qe janë: Pfizer-BioNTech, Moderna, AstraZenaca dhe Johnson&Johnson. E DI TI QE KUSH VAKSINOHET ME VAKSINA KINEZE E RUSE, DERI ME SOT NUK DO MUND TE UDHETOJE NE EUROPE E ME GJERE? Nese nuk i di keto gjera, perse jep mend or burre, APO PO MERRESH ME PULATIKE? Te lumte byca o gazetar e analist abraziv.

  1. Arbër says:

   O Anti Trapi, vaksinat kosovistanasve ju duhen te shpetojne koken, se neper Europe nuk levizin pa viza.
   Ja, do ua heqë vizat al-Bini …kur te plaket!

   1. Anti Kapi says:

    Ashtu eshte e e kunderta ime, dmth TRAPI

  2. Xhafa says:

   Andi Kepi je gënjeshtra i keq,,,,,,,. Askush në grup nga shtetet Eu nuk e ka vendos gjer më sot një gjë të tillë tillë. Kjo do vendoset veç e veç nga shtetet Antare!!!!!

 16. Shqiptar says:

  Hipokrizia e Ramès, tangot e tij me serbè e grekè dhe hunda pèrpjetè si ai gjeli majè plehut qè bie era kèrrmè, nuk lènè shteg pèr njè reagim tjetèr.
  Nè Shqipèri, kemi njè sistem shèndetèsor qè rrjep dhe vret shqiptarè çdo ditè. Rama dhe korrupsioni i tij, nuk duhet tè valèviten si flamuri i suksesit.
  Vaksinat? Cilat vaksina? Ato turke, kineze apo ato nga Bangladeshi?
  Askush nuk i do ato nè europè.
  Pse ti pranojè ato Kosova?

 17. Pro says:

  Vaksinat kineze jane me te sigurta, pavarësisht se nuk I pranon deri diku tregu evropian ,sepse po I pranoj nuk do shiten vaksinat e tyre ,Pastaj shqiptarët gjithe jetën dhi e zgjebosur bisht përpjetë, kokëfortë,Rama po ngul një gozhdë nga ana tjetër e murit Kurti ka venë ballin kundra që mos ngulet gozhda

 18. arqile says:

  Al Kurti eshte sherbyesi i sales por me duket se ky megalloman as i ka sjelle e as di i sjelle ndonje gje te mire kosoves e aq me teper kshwiperise.Po te ishte burre i mire pa shamat e pa deklarata ti siguronte kosoes vaksinat qe.atij i pelqejne dhe skishte pse te na mbushte mendjen neve qe vaksina kineze nuk ben .Ne e kemi faktin midus nesh nuk ben asgjekundi vaki qe vaksina kineze te kete shkaktuar problem jene 200 mije pensioniste te caksinuar tegezuar e te relaksuar ky Al kurti nderhyn kunder Rames por ta.dije se nuk e arin dot.se nuk eshte.as sa m….. i Edit .Edi i solli te gjitha vaksinat dhe po kerkon te vaksinohen mileti si e vetmja mundesi per te shpetuar nga kjo kolere.Ky r….. al….. ben politike ne favor te sales kriminel…mjaft h…
  .m….

 19. Valbona says:

  Kosovaret jan si shqiptaret e Shqiperise e viteve 60-70,ku u thuhej, bare do ham po nuk dorezohemi, lerini ta kalojne dhe ata kete faze. Duhen konsumuar te gjitha etapat, prandaj jemi vellezer, se jemi te ngjashem.

  1. Kastrioti says:

   Plotesisht dakord, le ta provojne edhe kosovaret nje si “Enveri” se skane provuar.
   Se si me ngjan si Don Kishoti i Mances e se bashku me Gjylqinjen do te çajne rrugen e historis me presh ne …….. Per nje heri duket se injoranca po prevalon ndaj intelektit, te shohim ku do ta shpjere “shitja e pordhes” Albinin. Vazhdo Albin, se do ta ndritesh, por mos e kthe koken mbrapa, as anash! Ne shqiptaret Enveri na detyroi me dhune, kurse kosovaret e kerkuan me vote Albinin! Jepi Albin!

 20. Nje komb says:

  Te gjitha farmacite (baranotoret) ne Kosove kane edhe medikamente Kineze, at’here i bie qe keto ilace te mos perdoren sepse Kina nuk ka njohur Kosoven. Keto arsyteime se nuk e marrim vaksinen Kineze se nuk eshte aprovuar nga EMA dhe Kina nuk ka njotur Kosoven si shtet nuk qendron, tjeter kund fle lepuri. Udheheqsit e tanishem te Kosoves duhet te merren me pandemine sa nuk eshte vone, t’i lene menjane inatet personale por te merren me zgjidhjen e halleve te popullit te tyre.

 21. Vaksinohuni kereni politiken says:

  95% e kompetenteve anti vaksina kineze qe komentojne ketu kane ne trup disa lloje vaksinash kineze qe kur kane lindur . Une jam mjek dhe kete ja u provoj realisht e shkencerisht kur e ku te doni. Prandaj mos hezitoni se asgje nuk do ju ndodhe . Personalisht qe kur kam lindur kam 4deri 5 vaksina kineze ne organizem . Cfare na ka gjetur ???????

 22. Hila,inati dhe tregime te tjera says:

  Vizita e Osmanit ne Shqiperi? O Hiluc, po sishe ti qe thoshe qe kejsaj nuk do ti kishe dhene lopet per te kullotur? Abraziv per ke?
  Vaksinimi preludi i mardhenieve te akullta ? hajde analist bythe hajde, po mardheniet Rama-Kurti ishin te akullta qe perpara se te behet Kurti kryeminister per here te pare. Dhe e di pse? sepse ju dhi nusja ne gomar Rames, sepse deshte minishengen, qe te sjell serbet turist ne Shqiperi me kosto te prerjes se kufijve te Kosoves. Per kete gje Rama shau Thacin e Hajredinaj, e Mustafen e te tere ne Kosove, qe te realizoj kete qellim.
  Thirje patetike dhe dengla te tjera patriotike ? sa shpejt i fute nje pjestim me zero gjithe punes te Kurtit qe ky gjithe jetes politike kete e ka pasur parim.
  Taksa e Kalimashit? eshte nje lak ne fyt per shkembim malli , ideje dhe njerzish. Po te ishte taksa me e ulet ose pa takse fare, do kishte levizje me dinamike mes dy vendeve, perkthyer kjo ne gjuhen ekonomike me teper para te shpenzuara , me teper ne xhepat e qytetareve.
  Mbase Kurti ka llogaritur qe Rama humbet? po pse mo? analist bythe, kaq te paafte e mer Kurtin ti? nuk i ka bere keto kalkulime Kurti? e vetmja llogari qe ben Kurti, mjaft me!! mjaft me vjedhje, korupsion, anarshi, bythllepirje tek te huajt dhe me fosile politike, qe nuk gjenerojne asgje per shtetformim por vetem vazalitet ndaj te huajve.
  Kundershtim me momentin e interesit? Ore gomar, kundershtim interesi e quan ti qe ju kundervu Grenelit qe deshte coptim, mospranim te asociacioneve te serbeve qe ju jep pushtet te plote, thirjeve per bashkepunim me te madh me Shqiperine, thirjeve per bisedime ne pozicione te barabarta me Serbine (Vucici e tha qe do e kete shume te veshtire me Kurtin), etj, etj.
  Veprim i pilotuar nga Beogradi? O barngrenes, Kurti ishte ne burgjet e Serbise kur Rama shiste ikonat ne France.
  Dalldia Vetvendosje? Orakujt analiste shqiptar, si Hila, Çimi, Muci e te tjere, se jane shume, e bejne te vdekur foshnjen akoma pa lindur. Politikanet nga te dy anet e kufirit jane gangrene e popullit Shqiptar dhe keto anal-iste jane qe ua krefin bishtin. Se si do jete Kurti askush nuk e thite dot. I mire? pooulli fiton, I keq? do rrezohet, por te pakten do ta provojme, se ka 30 vjet qe hame po te njejten fasule.
  Hila do nxjerr vrere per Vetvendosjen sepse hengri te shara nga antari i Vetvendosjes , prandaj mos prisni shkrim cilesor prej tij, por vetem negativitete. Po ti ishte ofruar ndonje post ose para, do pelliste ndryshe Hila.

  1. Kaci says:

   @ Hila,inati dhe tregime te tjera : pershendetje per komentin. Me gezoni me mendimet tuaja, nepermjet
   Jush shikoj se mes shqiptareve paska edhe nga ata qe nuk mendojne me trurin e “udheheqesve partiak” qe e shkaterrun ate vend.

  2. Shkumbini says:

   Me lejo ti partizan I Kurtit te jap dhe une vizionin tim per nje apo dy probleme qe ngre ti ne hartimin e shkolles se mesme kushtuar Albinit.
   Me qellim te keq ti flet per “coptim” te Kosoves duke kaluar edhe ata me zellshmit te mbrojtjes se teorise se “reciprocitetit” te Albinit. Ata me te zellshmit e shtremberuan “shkembimin e territoreve” ne ‘ndarje te kosoves. Ti e con me thelle dhe e quan ate “coptim” te Kosoves. Pra ti i ben akuze direkte Hashimit se jo vetem qe donte ta “ndante” Kosoven, por ta bente “cope e therrime”. Te everteten e dine te gjithe qe Hashimi po bisedonte me Vuciqin perfshire edhe “shkembimin e territoreve”, qe per mendimin tim eshte zgjidhja me e mire edhe sot. Cte keqe do kish qe ne tja jepnim veriun e Mitrovices Serbise dhe ti merrnim Presheven dhe Bujanovcin. Miniera dhe uji I Unjamit do i jepeshin kompanive amerikane me koncesion 100 vjecar. Kjo do shoqerohej me shkembimin e popullsise ku asnje kembe Serbi mos te jetonte ne Kosove dhe asnje kembe Shqiptari te mos jetonte ne Serbi…ku e sheh te keqen ti idjot kur te gjithe vendet edhe sot diskutojne per “kufijte”….Kjo ide nuk I pelqente Evropes dhe thene shkurt u sabotua ne menyren me antishqiptare. Arsyeja qe Haradini vuri taksen eshte me e thelle se udhezimi qe i dha atij Merkeli.
   Arsyeja e takses eshte serbi. Vuciqi me ne fund e kish kuptuar qe kjo ide nuk do realizohej si nga refuzimi Evropian por edhe nga opinini ne Serbi qe ne asnje menyre nuk do e miratonte “shkembimin e territoreve” ne referendum. Ai tashme e kish marre vendimin te sabotonte bisedimet dhe tja linte fajin pales sone.
   Per cudi ishte Sali Berisha qe e udhezoi Haradinin te vinte kete takse, duke i dhene mundesi Vuciqit te dilte nga bisedimet dhe te na e linte ne fajin…
   kjo eshte e verteta e veprimtarise subversive serbe ndaj Kosoves per te dale nga bisedimet dhe na e lere ne fajin. Venia e takses cuditi edhe Merkelin qe kish udhezuar Haradinin per ta “rregulluar” kete pune. Kur pa qe kjo pune coi uje ne mullirin serb, ajo hapur beri thirrje qe taksa te hiqej…Tashme ishte vone…demi u be…
   Keshtu me rradhe une mund te replikoj me ty per cdo pike qe ngre ne “hartimin” tend. Sa per lezet po shtoj se ti na e paraqet burgun e Kurtit sikur ishte verte burg. Si aguridh qe “smerr vesh nga keto pune” qe do jesh, nuk di qe agjentura serbe punonte dhe punon me mjeshteri te paraqesi kampet si burg dhe burgjet si kampe. Ajo me mjeshteri e pergatiti Albinin per te arritur ketu qe eshte…Tregusi se kush eshte Albini eshte vepriptaria e tij qe vazhdimisht ka ndihmuar dhe ndihmon Serbine te realizoje planet e saj strategjike kunder nesh. Ne kete aspect eshte edhe “lufta” me Ameriken dhe Shqiperine. Ne ket menyre duhet te lexohet edhe sabotimi i sotem qe ai i ben ftesave nga Evropa dhe Amerika, per te zgjidhur problemin. Ne menyre perfekte ai realizon planin strategjik te Vuciqit per ta shtyre ceshtjen ne pafundesi, ne pritje te koheve me te mira per serbine. Une te pyes ty: per cfare kohesh pret Albini kur sot Evropa dhe Amerika jane me ne dhe ja kane vene “kembet ne nje kepuce” Vuciqit per te njohur Kosoven. Ai nuk flet per kete por e “zberthen problemin” ne detaje ku nje detaj eshte me i rendesishem se tjetri…..Ti ,me vjen keq te te them, qe je nje naiv perfekt ku Albini tall koqet….dredite antishqiptare ti I merr per patriotizem,. e keqja eshte se nuk je i vetem…Me duket se kjo pune ka marre rruget e mutit….me fal se u zgjata…

 23. lorik says:

  Tani je shume i sakte, kot nuk thone njerez te trashe,
  Kjo do te jete qiveria me anti kombetare dhe per kete meritojn kete fabul….
  U KRIJUA KABINETI…
  ME MINISTRA PUSHT PUSHTETI..
  MENDER DHIA PROSTITUTE….
  NGRITI BISHTIN URTE E BUTE….
  EDHE UNE MIQT E MI.
  DUA POST NE QIVERI….
  kjo eshte Vjosa Osmani me qiverine e albin kurtit..?

 24. njaziu says:

  Behet gomari kryeminister dhe bullica presidente dhe percajne kombin…..
  Sa te tashe qe jeni, cfar mut politikanesh jeni…..
  As Enveri nuk e percau vendin si Salinjte, Albinjte dhe lopet si Osmani….

 25. Kaci says:

  O Njazi: pyet ndonje te aferm qe e ke pak te mencur se cdo te thote: “kur u ndane aq te rane”.

 26. TEA says:

  hile hileqari tash e ka kuptu qe nuk ia ka vlejttur me i lepij bythen corapegjatit!
  u nxitove tani u nxitove
  ti dy dite te rrish me albinin do te duket rami roje pylli
  hajde provoje ne kosove se cfare ere fryn nga shqiperia

 27. Tartari says:

  “Hila,inati dhe tregime te tjera”, I keni thene te gjitha. Ka nxitim nga Tirana per dyshen Osmani-Kurti, ajo kerkon t’i mbaje nen however. Ata nuk jane pa ide, I genjen mendja se ata jane metiste, berishiste, otomaniste etj etj. Keto thuhen per t’i dekurajuar ata ne qendrimet e tyre politike, kombetare, dhe konseguente.

 28. Al Bin Kurtistani says:

  Ky rrote kari idiot dhe delirant, se bashku me ate karen dosen koke pa lare…. do hane me dhembe bythen e vet… po te jen ne vend te Rames ju ve vizat…. dhe deri sa ta perzene kete Al Bin Kurtistanin nuk ja heq…. te vazhdoje te hapet bythesh ky bythshkerdhyer. Po ku do shkojne mor i qifsha robt…. se vijne ne jug e hapen bythesh….beja more dic na e bente Greku ne dhe i sheh si behen dele..,, yhhhh rrace muti, mosmirenjohes.

 29. Tomori USA. says:

  Turpi te mbulofte o Albin Kerici. Rama me buke e ti maskara me gure. Megalloman burre, shume shpejt dote dale bakri dhe kallai.

 30. astrit says:

  Ore çfare keni ju marksiste katundar te shqiperise me marksiste e Kosoves? Marksi juaj ka shkruar “proletar te te gjitha vendeve bashkohuni” por si duket ju duke qene me origjine katundare nuk e pranoni kete parulle. Na hapet zorret e barkut ju marksistet e shqiperise me kete “qamet” te madh qe po perjetoni per shqiptaret andej. Shini ore hallet tuaj se ne Kosove qytetaret votuan Kurtin e ky zoterija tregoi se din fort mire t’ju ja veje kufirin te Thana si atyre Panço Vilave atje e ju pseudopatrioteve!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *