A u cenua siguria kombëtare? Kontrollori: Do ta kishim cenuar nëse do të punonim nën stres. Jemi të lodhur e të mërzitur se marrim veç 3 mijë euro rrogë

Një nga kontrollorët e trafikut ajror, Eni Mehja, në një lidhje direkte me studion e A2 Business, deklaroi se ai dhe kolegët e tij nuk e kanë cenuar sigurinë kombëtare. Sipas tij, ata do ta cenonin nëse do të kishin punuar në gjendje stresi.

“Kjo situatë është krijuar prej një viti. Ne si kontrollorë jemi punonjës të devotshëm dhe të mirëtrajnuar për të kryer detyrën tonë.

Çdo gjë që është thënë sot është thënë në mënyrë abuzive. Ne kemi detyrë për të ofruar siguri për linjat ajrore.

Ne do ta kishim cenuar sigurinë nëse gjatë gjithë kësaj kohe që kemi qenë të stresuar, do të futeshim në ambientet e punës dhe do të kishim punuar.

Unë kam dhënë paaftësinë e përkohshme, që e kemi në procedurën standard. Nëse një kontrollor e ndjen veten të stresuar e të lodhur, ka të drejtë të shpallë paaftësinë e përkohshme.

Ai duhet të paraqitet në vendin e punës, por të mos punojë në frekuencë”, deklaroi Mehja.

REMOTE_ADDR:[]

25 komente në “A u cenua siguria kombëtare? Kontrollori: Do ta kishim cenuar nëse do të punonim nën stres. Jemi të lodhur e të mërzitur se marrim veç 3 mijë euro rrogë”

 1. Kavajsi says:

  Keto thone se jemi te mire pergatitur,te lodhur,punojme te stresuar,por kurre te super paguar.Te sjellin neser disa kontrollore nga jashte,dhe te çlodhen,te relaxohen per gjithe jeten.

  1. Seferi says:

   Ky, kontrollori Eno Mehja eshte i biri i Astrit Mehjes- ish gjenerali i policise se Sali Berishes, ushtar i bindur i tij.
   Keta jane kontrolloret e stresur se marrin 2500€ ne muaj. Si ky, ushtare te PD dhe Ilir Metes.
   Kane bere veper penale vendin e kane ne karrigen e te pandehurit.

 2. Argita says:

  O burre kurve, po te 60 të u stresuat brenda dites!! Keni nje vit qe punoni ne kete gjendje, te gjitheve ju ra dammllaja ne te njeten dite!! Te drejten per rrogen hidheni ne gjykate, mbrojeni deri ne fund po ukja e rroges sju jep te drejten te merrni peng gjithe shqiptaret!! Te paret tane kane dhen jeten qe sot te jetoni ne kete vend, jane vetmuhuar, ju nu shkoni dot as ne pune me 2400 dollare ne muajse jeni te stresuar…..

 3. genti says:

  O legen !
  Ajo qe beni ti me shoket e tu eshte pune e zgjedhur dhe e paguar si jashte Shqiperise.
  Ne kohe pandemie njerzit kane humbur jeten kurse ty dhe haleve te tjera nuk u dilkan $3000 ne muaj dhe jeni ne stres.
  Do deshiroja qe shteti te veproje me masat me ekstreme qe ekzistojne dhe ta pastroje dhe aeroportin nga fekale si ju.

 4. Telo says:

  ore plehrat e dreqit, mos kujtoni se jeni te zgjuarit e dynjase dhe te na hidhni hirin syve?!.. Beni loje fjalesh qe iua servirin iliri e saliu. Nuk jini pronaret e qiellit shqiptar. Ju zente syte roga e madhe qe kini marre prej kohesh. Do ta provoni cfare do te beni pasi te shikoni vehten jashte asaj godine. Turp kur thoni se nuk beni greve se jini ne vendin e punes me duar ne xhepa!.. Shkofshi per lesh. Telo

 5. drino says:

  Keta duhen vrare se marin rroga maramendese nderko qe shumica jetojne ne varferi. Te gjith keta plera jane futur ne pune me suport te fort politik nga te gjith krahet…..

 6. k says:

  Nuk ekziston kontratë apo jurisdiksion per stresin,
  kurse ekzistojnë kontrata,ligje dhe rregulla për fluturimet si pika strategjike nacionale.
  Kur të dilni para gjykatës tregoni këto prralla pa figura.

 7. Trotski says:

  Kokerr Legeni .Te kane zene syte paret e shumta qe merr O Sojsez .Ato qe merr Ti ne Muaj te tjeret i marrin ne nje vit.O Plehre e LSI-se apo e PD.

 8. Demokracia says:

  Po mund ta beni, edhe kur ju krruhet bytha dhe hunda, shpallni paaftesine e perkoheshme dhe mos punoni. Por ta beni te gjithe njekohesisht… len pak te mendosh se ka prapavije tjeter kjo paaftesia juaj mendore… nejse, mbetet per tu vertetuar. Por kete stresin evitoje me teper, shmang daljet publike ne kamera, se stresohesh akoma me teper dhe kushedi si shkon puna. Tung!

 9. Bullshizzle says:

  Kush po e mban peng ne puke kete individ? Aslkush.
  Perndryshe…Ik nga puna nqs ke stres! S’ta jep askush te drejten te mbash peng Shqiperine ti kelysh bajge

 10. NIku says:

  Or zoteri, juve jeni ne stres kur keni 100 avione per te punuar dhe jeni prape ne stres kur ju vijne a s’ju vijne 20 avione ne muaj? Je ne metro a s’je ne metro? C’mut stresi paskeni pasur ju me aeroport te mbyllur gjithe kete vit? Linjat kane qene te kufizuara, vetem nga Stambolli vinin, gjithe te tjerat te anulluara, nga ju erdhi stresi ju, apo u mbarua rakia? Hiqini mer nga puna keta te vene te punojne kamariera, le te kene trajnim. Eshte ceshtje parimi, nuk munden nje grusht njerez te marrin peng gjithe vendin. Amerika thote nuk negocion me terroriste, ky eshte veprim terrorizmi i brendshem. Rrasini brenda e kur te dalin paguajini me 500 euro ne muaj.

 11. Meta kryekontrollori I debilëve të Rinasit says:

  Ndyrësira të politizuara nuk keni më vënd atje!
  Ptu plehra të kryebanditëve më të mëdhenj antishqiptarë Meta &Berisha.
  O njerëz votoni PS që të zhdukim nga faqja e dheut Metēn &Berishën dhe gjakpirësit e mbledhur rreth tyre!
  DUHET TA SHPËTOJMË SHQIPËRINË TONË NGA KRYEKUSARËT E PD-LSI!

 12. L.R says:

  2-3-4 mije$ page mujore qe thoni ju.. po mire po ata familje qe marri perkrahje sociale??? qe jane plote 80- t familje po ti krahasojme me nje pagen e ketyre te stresuarve…. turp… iu vrafte e mira… larg politikes opozitare se po i ben varrin shqiptareve… mire eshte tia bejme ne varrin kush cenon SOVRANITETIT E VENDIT.

 13. Shqipetari-Berlin says:

  Bastarde i Ndyre:Sa Avjone Ulen ne Rinas?????????Nuk eshte Aeroporti JFK—i ne Amerike…..si nuk keni Turpe??Jeni per ne Birucat e Xhaxhit Enver..
  Mijra NJerez ne Shqiperi mezi nxjerrin Buken e Gojes, kur se ju Kerkoni ate qe eshhte e Paarritshme….
  Eshte KOhe Pandemie mor Kurve Burre,ne GJithe Boten ka shkurtime nga Puna…ne Gjermani Mijra Pilote dhe Stjuardesa jane te papune dhe paguhen me 70% te RRoges…..
  NUk e di,por me vjen Turpe qe jame Shqipetare nga keta Maskarenje dhe Felliqesira….lol

 14. N.Sh says:

  Nesër me këto mëndje që ke do hash ato që ke marrë deri tani ,te tjerat puthu me Milo vëllain ,kontrollo trafikun e bubuzhelave
  Aty vjen një tjetër më i mirë se ti ,na qënki bythëgjërë ju që bëni nga 5 kokrra vezë ka plot të tjerë ,po shkerdheuni me partitë se ato u kanë punësuar ….
  Mos u mburr të keqen nëna
  ,jo sonte po nesër mbrëma ,,,,
  pyet pak për vargjet e më tejshme dhe do t’a kuptosh se si është të punosh me një palë kufje me mikrofon ,bythën në kolltuk dhe monitorin e mausin në dorë dhe të dhjesësh në kanaçe ca vite a muaj dhe të shkosh tek zyra e punës

 15. miri says:

  Kontrollor katundari.Per cfare je aty per te numuruar delet se avionat jane te rralle
  YOY”RE FIRED

 16. Kta maskarenje duhet te merren urgjentishte te Pandehur .
  Mos ndeshkunshmeria ne Shqiperi eshte ber shkak per Korrupsion dhe madje Akte Terroriste si kjo !
  Te nxjerresh si shkak te ktij Akti te Organizuar kunder Shtetit -Shtresin -se kta na paskan pas Shtres
  ne pune dhe lane punen pa treguar me te voglin Pergjegjesi ,qellimishte te Gjithe ?
  Kjo hyn ne Veprat e Organizuara dhe un nuk do ta kuptoj ate shtet dhe Prokurorine
  nqs kta persona nuk arrestohen menjiher dhe denohen sipas Ligjit.
  Nqs kta kishin kohe qe vuanin nga Shtresi – fare mire mundet te Kuroheshin
  merrnim medikamente si bejne ne gjithe Boten ,ose largoheshin pergjithmone nga ajo Pune .
  Por jo te Shantazhojne Shtetin per interesa fitimi personal e te diktuar nga interesa Politike ?
  Ky eshte PUC Shteti dhe i denueshem .
  Nqs ky Shtet kaqolash ,edhe ksaj here nuk i merr te pandehur Organizatoret
  atehere kuptohet qarte se aty .nga kjo Qeverri nuk ka Vullnet per te bere Shtet ,
  por te gjithe mjaftohen me mbushjet e kontove personale me Miljona ,pa ne te semes te veje Shqiperia .

 17. REZI says:

  Ju jeni paguar për punën që keni bërë. Kur puna ka rënë edhe paga do bjerë, pse si thua ti? Të paguhesh pa punuar? Po do hiqej stresi po të merrnit 4000 dollarë prapë? Si i doni? Brënda natës? Ku do i gjeni? Ky është turp, të shfrytëzosh rëndësinë e vëndit të punës për të marrë në qafë një popull? Jeni të mbaruar, nuk fitoni asgjë nga kjo, popullin nuk e kini me vete…ju do humbni, Jo Meta që ju udhëzoi!
  Keni familje ju? Ku banoni më qafsh? Po si shumë duken 65 kontrollorë, mos ndoshta janë përkëdhelur si shumë? Pastaj ke bërë kontratë, do përgjigjesh. Këtu në Suedi, kur filloi pandemija plotësuam një formular ku shkruanim nëse kishim profesion tjetër përveç atij që ushtronim, që në rast nevoje të punonim. Stjuardesa të SAS-it, i hoqën nga puna se s’kishin me se t’i paguanin, ata kërkuan të shkonin në kurs infermjerie për të punuar. Kishte nga ata që kërkuan punë në postë, me paketime të porosive online. Prandaj them se jeni përkëdhelur o njerëz, ju s’duhet të puthni më në atë vënd.

 18. shqip says:

  Nëse ka një kategori që vërtet ka punuar në stres të vazhdueshëm, ata janë mjekët e infermierët. Pa mendojeni mirë ! Sikur këta të linin punën në bllok . E kuptoni që jeni në kufijtë e krimit shtetëror ? Po si mund të shkaktohet Stresi sepse nuk merr rroga si në Amerikë fjala bie . Pastaj, është foshnjerake të thuash që na ndodhi paaftësia në të njëjtën orë, në të njëjtën ditë . Të jem si qeveria , në këto kushte, gjëja e duhur dhe e vetme që duhet ndërmarrë, është të kontaktojë me shtete të ndryshme. Ka plotë kontrollorë që pranojnë të punësohen me këto rroga. Kuptohet që edhe ngarkesa është shumë më e ulët se aeroportet e tjera nëpër Evropë. Shpresojmë që arsyeja e pjesës së pa politizuar ti ktheje me këmbë në tokë këta kontrollorët. Ndërsa për miqtë e Saliut e të Metës , pa hezitim duhet nisur hetim nga ana e prokurorisë. Këtu nuk bëhet fjalë për tekat e Rames e të Monikes. Këtu bëhet fjalë për emergjence kombëtare, siç është rasti I vaksinave apo të tjerë materiale jetike që pritet të vijnë në këtë moment kyç .

 19. Jimi says:

  Nga neser e tutje do ta shikoni me dylbi rrogen 2500 $ Kur i vjen ngordhja qenit, vete permmjerr ne dere te xhamise. Ju genjen mendja se shteti mund te gjunjezohet nga nje grusht bazhibozukesh, te udhequr nga horra si Saliu dhe Muta.

 20. Genti says:

  Vallaj ti mor vella meriton burgun dhe ate pak e ke,por si mor burre kurve nuk menduat ju per gjithe ata shqiptar fukarenj qe rrine aeroporteve te botes tranzit ,shumica skane lek dhe skane ku shkojne ,se ju prish terezia juve aty qe jene ca byth te perkedhelur.Kjo eshte papergjegjshmeri dhe duhet mbajtur pergjegjesi.

 21. Banori says:

  Po kur shkuat tek presidenti ,a ishit te stresuar ? Po presidenti ishte i stresuar ,sic ishte ate dite kur e thirri Sali Shehu dhe nxori perjashta policet? PO. Presidenti ishte i stresuar ,madje edhe i ikur nga mendja . Po kaqbudallenj jeni sa mendoni se i ha populli keto qe thoni ? PO pse je zene ti me gruan dhe je i stresuar,nuk vjen ne pune dhe do rrogen? jenimaskarenjte e Ilir Metes. Kur stresoheni ,largohuni !

 22. klemi says:

  O km keto politikaqene te rinanist, lesh lista te likes qenka cmendur nga paraja e tepert, se te varferit qe nuk paguhen fare, por parate e tyre i marrin keto derra, coni sa me shpejt ne Zaharie, atje ku e kane vendin te cmendurit kriminele. Vendi do njerez qe ti sherbejne e jo kriminele. Qielli nuk eshte i like hajdutit e mona krimineles, qielli eshte i shqiperise dhe te ardhurat prej tyre duhet ti jepen qytetareve e jo krimineleve. NQS eshte puna keshtu sic po rezulton, aeroporti nuk i sherbeka qytetareve por vetem krimineleve. Te njejten situate ka krijuar lesh e lija ne cdo institucion te rendesise se vecante. Mos harroni naften, minierat, administraten, gjykatat (psh gjykata administrative eshte ndertuar vetem me perkrahes te lesh e lise dhe kur them vetem, aty nuk eshte pranuar asnje qytetar qe nuk i sherbente kesaj qelbesire poltike). KM administrata e vendit duhet pastruar me rrenje nga poltikanet e korruptuar dhe kriminelet, kushdo qofshin ato. sa me shpejt.

 23. Kush i penesoi keta graqira says:

  Pordhacer qelbesira . Stresi i pidhit te motrave e grave tuaja.

 24. Te semuret ne nje dite, ok, jane te stresuar, jepni pushim afatgjat says:

  Meqe jeni te stresuar, ok, ikni pushoni ne shtepi, reabilitohuni, se cenoni sigurine, vijne te tjere. Po te gjithe u semuret njeheresh? Edhe kur nuk ka fluturime dhe ju mbani koqet me dore, doni rroge nga 4 mije euro? Gjetet kohen tamam !! Populli nuk eshte dele ta dini mire, thoni cfare te doni, …

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *