Greva e kontrollorëve, mjeku i njohur thirrje Ramës e Ballukut: Zgjidheni situatën si Regani! Pushojini nga puna dhe zëvendësojini me të tjerë. Vaksinat duhet të vijnë

Doktori i njohur i enëve të gjakut, Edmond Faber ka reaguar lidhur me situatën që është krijuar ditën e sotme në aeroportin e Rinasit, ku 65 kontrollorë të trafikut ajror kanë sabotuar punën pasi kërkojnë që paga t’ju kthehet saç ishte në fillim, 4400$, dhe jo 2490$ saç e kanë muajt e fundit, të reduktuar për shkak të pandemisë.

Faber i bën thirrje kryeministrit Rama dhe ministres Balluku që ta zgjidhin situatën siç e zgjidhi Ronald Regan në vitin 1981 në një situatë të ngjashme.

Regani asokohe i pushoi të gjithë 11359 kontrollorët që kishin bllokuar punën pasi kërkonin rritje rroge dhe i zëvendësoi ata me të tjerë, me kontrollorë të trafikut ajror ushtarak.

Shënimi i plotë i Faber:

5 Gusht 1981, Presidenti Ronald Reagan filloi pushimin nga puna të 11359 Kontrollorëve të Trafikut Ajror të cilët filluan një grevë duke bllokuar fluturimet në gjithë Amerikën. Kontrollorët kishin kërkesa të rritjes së pagës disa herë, etj etj të ngjashme me kërkesat e Kontrollorëve të Rinasit……..

A e dini si e zgjidhi Presidenti Reagan këtë situatë #belindaballuku dhe #EdiRama ??

I pushoi nga puna pa të drejtë aplikimi në poste të ngjashme me Kontrollorin, dhe i zëvendësoi menjëherë me kontrollorë të trafikut ajror ushtarakë.

AEROPORTI I RINASIT DUHET TË FUNKSIONOJË,

VAKSINAT DUHET TË VIJNË NË SHQIPËRI,

NJERËZIT DUHET TË LËVIZIN LIRSHËM NË RINAS.

MINISTRIA E MBROJTJES DUHET TË MARRI NË KONTROLL TRAFIKUN AJROR.

KJO DUHET BËRË URGJENTISHT.


39 komente në “Greva e kontrollorëve, mjeku i njohur thirrje Ramës e Ballukut: Zgjidheni situatën si Regani! Pushojini nga puna dhe zëvendësojini me të tjerë. Vaksinat duhet të vijnë”

 1. Shoku Sal says:

  Mire, o mire po ne nje mut kemi ushtri dhe kontroll ushtarak te hapesires ajrore.

  1. pjeter says:

   Me aq sa kerkojne keta,gjejne edhe kontrollore te huaj.4400 dollare ne muaj me nje pbb per fryme te Shqiperise 5-6 mije dollare ne vit? I bie gati 10 here me shume se pbb per fryme e shqiptareve.Ne Itali marrin nga 50 deri 90 mije euro,qe varion ne baze te vjetersise,eksperiences,por ppb per fryme e Italise eshte 26-27 mije euro ne vit,nga 2 deri ne 4 here me shume se pbb per fryme e italianeve, marrin kontrolloret italiane.Duhet te jemi te varur me te vetmin aeroport we kemi nga humori i 50-60 vetave? Keta jane te bindur qe nuk mun te zevendedohen e keshtu stresohet te 65 njeheresh?? Mund ti ken bere llogarite gabim dhe te jene keshilluar shume keq per kete veprim qe kane bere.

  2. Ilirjan says:

   Jemi anetare te NATO -s. Asistence me personel te gatshem. Turqia gjithashtu mund te na ndihmoje, por edhe te tjere. Dhe.. TE PIRDHEN PERGJITHMONE, pa te drejte aplikimi ne asnje vend te botes… MOSMIRENJOHESIT… LEGENA!

   1. ben says:

    Bravo Ilirian. Po mendoja te njejten gje. Nje telefonate Erdoganit apo K.Ministrit Italian dhe neser i ke kontrolloret ne Rinas.
    Keta sumcet tane e gjeten diten per te kerkuar qiqra ne hell.

   2. Agroni says:

    … plotesisht e drejte!

 2. NjeQytetarOptimist says:

  Yes sir !! Ka bicak ustai..

 3. Nje qytetar says:

  Sakte , keshtu duhet te veproje qeveria ndaj shantazhit te bandes pd-lsi te cilet duan me cdo kusht te krijojne nje klime pasigurie e terrori sepse e dijne qe do t’i humbin zgjedhjet dhe per ata , ky eshte Fundi ; do shkojne ne burg per krimet e tyre.

 4. Këlyshët Komunistë të Saliut says:

  E kam njohur qe ne fakultet Mond Fabedrin, kur ishim studentë.
  Nuk.paska ndryshuar, dhe më behet qejfi. Po ai djalë intelektual, me prejardhje fisnike, njeri konfident, maverick, dhe Idealist. Keta njerez duheshin afruar ne PD per te marre pushtetin. Por Jo. Sali Katunari mori nje klloun pupac si Lolo Basha, nje kerriç si Nul Noka, nje kaqol si Ed Paloka, dhe ca rronxhobonxho si Gaz Bardhi, Salianji, dhe Grida .
  Megjithatë, respekte Mond Faberit. Burre zotni.

 5. Kjo kokvicja ,thithlopa Ballukja nuk durohet fare po fare dmth.Kjo baxhelle qe ka hedhur rrenje qe ne Bashki Tr ne 2003, eshte e pangopur por nuk ka as stil eshte gjytryme,gjedh i trashe.Po ta degjosh ne radio me zerin qe e sperdredh dhe e ben te holle thua ti bo cfare super p..dhi qenka kjo,po pastaj kur e shikon e kupton qe eshte thjesht iluzion akustik.Yt baxhelle gruaja e sallaksit

  1. ben says:

   Miku im, nuk po diskutohet ketu per gjendjen fizike te Ministres se transportit, por per greven e kontrolloreve qe duan qiqra ne hell dhe per kete kane gjetur tamam kohen kur vendi ka nevoje me shume per solidaritet dhe perkushtim qe te kalohet kjo situate e paprecedente me Kovid-19.
   I vetmi faj qe ka ministrja me kete rast, eshte qe nuk ka bere vetingun ne kete institucion shume te rendesishem per te larguar te gjithe militantet e partive.

  2. pjeter says:

   Ti ke ngatertuar temen or teijjj

 6. Piro says:

  Kontrolloret braktisin punen ne kohe emergjence. Bejne lojra politike kur shqiptaret qe perballin vdekjen presin vaksinat. Ashtu duhet, te flaken!

 7. Une kam qene vete dikur ne ate vend pune, ne kohe edhe me te veshtira ne cdo drejtim, ambjente mizerabel dhe page as sa 1 e 10 e asaj qe marrin keta te sotmit. Dhe kam qene ekspert i Aviacionit Ushtarak e Civil me specializime te shumta ne Aeroportet me me emer ne Europe. Por kurre nuk me ka shkuar as mua e as kolegeve te kohes (deri ne vitin 2000 e pak) te bejme kete qe po ndodh sot ne Aeroportin e Rinasit, Aeroporti me i madh dhe nderkombetar i Shqiperise, qe eshte objekt Numer Nje i Sigurise Kombetare dhe porta me e rendesishme per lidhjet me Boten.
  Prandaj jam per ate qe thote Dr. Faber me siper, PLUS dhe ndeshkime te forta Ligjore, qe te mos perseritet me kjo situate totalisht me prapavije Politike, qe kuptohet nga cdo shqiptar kudo ndodhet, brenda apo jashte Shqiperise.
  Nuk mund te arrihet Pushteti, fitorja ne 25-Prill, me minimin e Sigurise Kombetare nga nje grup militantesh, 50 apo 60 apo qofte dhe 1000 veta qofshin, BANDITE me plotgoje, e jo me punonjes te ALBcontrol.
  Populli shqipetar duhet te tregoje maturi maksimale ne Votimet e 25-Prillit, qe te mos riktheje ne Pushtet ate pjese te politikes qe njeh vetem RRUGEN, KERCENIMIN, BABALET, SHPIFJET, MAFIEN, SLLAVIZMIN.

  1. Bossi says:

   Ik o kar i pjerdhur. Juve ju kan qire ne byth , nuk.mer vesh nga demokracia ti

   1. Këlyshët Komunistë të Saliut says:

    Doli dhe kllufi i Saliut te tregojë future dhe edukatën prej Viçidoli. Por ju komunistët e Saliut Jeni edhe me fanatikë nga ata te Enverit.
    E dike ti se çfare eshte demokracia! Jeni pikërisht ju kllufat e Saliut qe po mbani Ramen ne pushtet.
    Dhe juve mire jua bën. Ujë te zi po ju nxjerr. Mbarë e mbrapsht.
    Ne që punojme ne sektorin privat ose kemi emigruar jashtë Shqipërisë nuk na plasi shumë, por juve qe po vuani per nje pune ne shtet dhe nuk po vidhni dot, jua bën kaq mire sa s’ka. E meritoni edhe nja 8 vjet Ramen kryeminister, qe t’ju dalë në ëndërr.

 8. lisi says:

  DAJAKU KAQ DAL NGA XHENETI……….thote populli

 9. Pse! says:

  Rama te ka ardh zogu ne dore! Behu si Regan!
  Pastrohet ate fole te ndyre te LSI qe nuk punesohet dot njeri po nuk pate prejardhje lsi-je apo deputeteti per favor!
  Eshte e qarte dora e ndyre e “kushtetuesit”!

 10. Kozmo says:

  NQS KA SHTET, DUHET TE ZHDUKEN DHE TE PADITEN PER SABOTATORE.

 11. E. says:

  Une jam specialist per kete pune….jam i gatshem te punoj edhe me 1000 doll….si puna ime ka shume. ..zoteroj dhe 3 gjuhe. ..Anglisht. .Norvegjisht. .Italisht!

  1. pjeter says:

   Bej kerkese shoku, nuk dua te besoj qe je i vetem si specialist per ate pune,beni kerkesa per te punuar si kontrollore e ta shofin keta palaçot, kujtojne se jane te vetmit dhe mendojne te marrin peng shqiptatet,te rrezikojne jete njerzish,te bllokojne furnizimet jetesore qe vijne nga i vetmi aeroport i Shqiperise.Ndjekje penale direkt keta qelbesira,dhe nje ndeshkim shembullor qe te marrin vesh te gjithe,qe te cenosh sigurine kombetare ,duhet te pergjigjesh per vepra penale te renda.

 12. Lanabreges says:

  Dyshja kriminale Sali -Meta duhet goditur fort ne 25 Prill, keta nuk mund te destabilizojne vendin per interesat e tyre. Aeroporti urgjent duhet te hapet,Turqia si antare e NATO -os duhet ta ndihmoj Shqiperin per te hapur aeroportin.

 13. drino says:

  Si te kthehen si te mos kthehen te gjith duhet ti pushojne nga puna. Nuk eshte i veshtire zevendesimi sepse jemi vend i NATO e cila e merr menjehere ne atministrim deri ne pergatitjen e ekipit te ri sepse ne vendin tone ka plot djem dhe vajza te arsimuar jasht dhe brenda vendit.

 14. Dorian says:

  Ne qofte se Edi Rama nuk e zgjidh kete problem ose me force si Regan,
  eshte e kote te kerkoje mandat te trete.

 15. Texas says:

  Ne Gjirin e Lalezit eshte ngritur Shtabi Operacional i UDB dhe GRU , Digjini me Napalm . Minjte antishqiptar naten e diten nga te tera antet shkojne e informojne me ide BERISHEN . ATA duhen ARRESTUAR URGJENTISHT

 16. Arsi says:

  Ky esht burri Ambasadores se Shqiperise ne USA…Mik me Ramen!
  Rama e Balluku te zbatojne kontraten. Zonja Balluku sa e kishte rrogen kur punonte ketu?
  Po flasim per Air Controllers qe jane trajnuar jashte shtetit dhe kane lidh nje kontrate.

  1. pjeter says:

   Informoju me pare ti,sa marrin anembane Shqiperise ne raport me te ardhurat per fryme,pastaj bej thirrje per zbatimin e kontrates.Nuk mund te pretendosh te njejten rroge kur ke 2 fluturime ne dite dhe kur ke 1000.Kjo eshte krize boterore dhe justifikon uljen e pages.Nuk mund te besh greve te nderpresesh sherbimin me pretendimin se jane stresuar te gjithe njeheresh,eshte e jashte ligjeshme dhe keta duhet te shkojne ne gjyq,eshte cenuar siguria kombetare,dhe nuk kane asnje te drejte ta bejne.

 17. Tini says:

  Prape fajin Ssliu…. ej ngadale pak se po talleni dhe me ne qe nuk jemi me askend….boll

 18. Nuhi says:

  Joo …joo si Regani por si vellai i tij Erdogan apo edhe si modeli i tij Putin.Bile bile Rama mund te tregohet edhe me trim se ata se i tille eshte.Ballukun ta kete prane per ti bere fresk.

 19. Beni says:

  Mos u merzisni o popull Shqipetare se kemi USA ne krahe dhe do ta zgjidhi problemin,do ja tregoje vendin maskarenjeve duke filluar qe nga Iliri Saliu dhe ju qe do ikni bedel per politike

 20. lindja says:

  NATO takes over. Italia takes over . Ushtira shqiptare takes over. ata pushuar nga puna. ndjekje penale dhe sfillojne asnjehere pune. Easy pieace of caoe.

 21. Shkodrani1 says:

  Pushoni nga puna plehrat, zevendesojini me te huaj ose ushtarak vendas, dergojini per ndjekje penale se ndoshta e diftojne se kush ju a shtypi butonin e greves se paligjshme.
  Shpejt dhe paster, pastroni plehrat

 22. Buda says:

  Une kam besim te plote se truri i Rames do te punoje gjithe nten
  dhe ne mengjes do te gjeje nje zgjidhje qe do t’i lere te gjithe me goje hapur.

 23. Isa says:

  Duroni deri neser se do ja degjoni krismen.Ka Cecua bicak,nuk mund te bejne greve legenat

 24. Italia says:

  Te zevendesohen te gjithe ata qe kane braktisur punen qe kane bllokuar aeroportin Duke nxjerre pretendimin se Jane te stresuar kjo eshte nje cmenduri, ne nje moment Ku gjithe bota eshte e stresuar nga situata e rende ekonomike per shkak te pandemise, cfare kerkojne ky grup njerezish? Po’ po’ te zevendesohen me persona te tjer e e keshtu te ngelen pa pune dhe te shohin se kush ehte stressi i vertete

 25. beni says:

  SHikojini legenat sot qe do kthehen ne pune si qene te rrahur,nuk lene me Amerikanet te bejene politikanet SHqipetare si te duan iku ajo kohe

 26. Sander Kovaçi says:

  O shqiptarë të pa gdhendur! Po pse nuk thoni se këtë punë e zgjidh Qeveria, duke plotësuar kërkesat, por kërkoni pushimin nga puna. Siguria kombëtare e njerëzore
  cënohet kur len nën stresin e mospagesave punonjësit që komandojnë qarkullimin ajror. Ata po kërkojnë më pak se kolegët e tyre në rajon. Unë si sindikalist i mbështes deri në fund!

 27. Velo says:

  Nëse Edi Rama nuk e shpërbë atë çerdhe të LSI në këtë rast kaq flagrant, më mirë të ikë vet nga pushteti.

 28. Tironci says:

  Shtat mij lek rrog mernin kontrolloret ne kohen e PPSHs ne rinas dhe nuk ankoheshin kurr , ata tek e fundit kishin dhe te drejt te thoshin siç tha dikush nga kta qe po u rrexua nje avjon na kalbin ne burg , se ai shtet nuk bete kado ti hidhte çelsat ne det , po sot , kush esht futur ktu ne burg mor amon kta kan djegur Tre her shqiperin kan vjedhur nga 250 milioneuro me nje firm dhe askush nuk esht futur ne burg , por jan rrespektu dhe presin te drejtojn qeverin , justifikime kot , kerkojm çfar dum e sa dum se i kemi kap ngusht se duhen vaksinat , si dalin 2.5 milion lek rrog , o kokrrat e legenave , zevendesoi me ata te ushtris ose mer nja 50 vet nga turqia per ca koh sa te trajnohen njerez te tjer qe nuk e refuzojn kte pag , pisat len nje popull ne mut per interesin e vet .

 29. rexha 10 says:

  SHIKONI SE MOSE U HELMOJNE EDHE UJIN E PISHEM.NE TE TILLA EMERGJENCE , MEQENESE MUNGOJNE ARMET ,MATRAPAZET E POLITIKES PO BEJNE PLANET QE TE KRIJOJNE RREMUJA DHE PANIKE NE POPULL.PRANDAJE DUHET TE RUHEN PIKAT ME KRYESORE QE SJELLIN DESTABILIZIMIN NE POPULL.LUFTA SOCIALE PER MUNGESAT E DISA PRODUKTEVE USHQIMORE SI MIELLI I BUKES QE NE SHQIPERI ESHTE IMPORTE ,KA NJE RENDESI TE VECANTE NE SIGURIMIN E TIJE.PLUSE DHE SIGURIMI I DEPOVE TE UJIT TE PISHEM,SEPSE DO TE PERHAPET NJE EPINDEMI TJETER,QE QUHET EPIDEMIA PER PUSHTET E KETYRE PUSHTEVE.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *