Paralelja me revoltën e Rinasit: Si i shkarkoi Ronald Reagani, 11,345 kontrollorë të trafikut ajror

“Ata janë në shkelje të ligjit, dhe nëse nuk paraqiten në punë brenda 48 orësh, ata kanë humbur punën dhe do të shkarkohen,” deklaroi Presidenti Ronald Reagan në një konferencë për shtyp në 3 Gusht 1981, duke iu përgjigjur një greve mbarëkombëtare të kontrolluesve të trafikut ajror.  Anëtarët e Organizatës Profesionale të Kontrolluesve të Trafikut Ajror (PATCO), një nga sindikatat e pakta që mbështetën Reaganin gjatë zgjedhjeve të vitit 1980, po bënin kërkesa për paga dhe kushte pune më të mira, kur rreth 13,000 prej tyre u larguan nga puna.

Dy ditë më vonë, kur shumica e punëtorëve të PATCO nuk u kthyen, u bë e qartë se Reagan nuk po bënte bllof. Më 5 gusht, ai pushoi nga puna 11,345 prej tyre, duke shkruar në ditarin e tij atë ditë, “Si e shpjegojnë ata miratimin e shkeljes së ligjit – për të mos folur për shkeljen e betimit të bërë nga secili që ai ose ajo të mos bëjnë grevë?”

Sidoqoftë, Reagan nuk është se gëzoi kur e bëri atë gjë. Ligji ishte ligj, dhe ai besonte se punonjësit e sigurisë publike nuk kishin të drejtë të bënin grevë. Ishte e njëjta qasje që ndoqi heroi i Reaganit, Calvin Coolidge, kur policia e Bostonit hyri në grevë në vitin 1919.

Shkarkimi ngadalësoi udhëtimin ajror komercial për disa kohë, por nuk u ndal, falë punës së Administratës Federale të Aviacionit: Mbikëqyrësit, kontrollorët jo-grevistë dhe kontrollorët ushtarakë ishin në gjendje të plotësonin vendet, përballuar 80 përqind ngarkesës së mëparshme të punës. Në ndërkohë, FAA filloi procesin e gjatë të punësimit të kontrollorëve të rinj, duke dashur vite për të arritur nivelet e stafit para gushtit 1981.

Pushimi masiv ishte një veprim i debatueshëm nga Reagan, por anëtarët e administratës së tij e mbajnë mend si një shembull guximi, sië e mbajnë mend dhe disa nga bashkëpunëtorët e tij.

Howard Baker, Jr.

Udhëheqësi i shumicës së Senatit; Shefi i Kabinetit

Presidenti, menjëherë tha, “A po bëjnë grevë të ligjshme?” Dhe përgjigjja ishte, “Jo”.

Dhe ai tha, “Kjo nuk është mënyra se si njerëzit duhet të punojnë. Thuajuni kur të mbarojë greva, ata nuk kanë më një punë ”. Ishte një veprim shumë vendimtar. Ai rriti fuqinë e presidencës në mënyrë të konsiderueshme në atë kohë. Shumica e popullit amerikan nuk e mbështeti idenë e një sindikate që ishte një sindikatë e shërbimit publik, dhe ligjërisht i ndalohej të bënte grevë. Ata nuk donin që ata të bënin grevë. Ata nuk donin ta mbështesnin atë. Pra, ne patëm mbështetjen e shumicës dërrmuese të popullit amerikan.

Michael Deaver

Zëvendës shefi i Kabinetit

Nuk mendoj se ai e shihte atë si një moment thelbësor, por doli të ishte i tillë. Më kujtohet atë mëngjes në mbledhjen e Kabinetit – kabineti mbledhur krejt rreth tryezës. Reagani ishte duke shkruar në bllokun e tij të verdhë, duke shkruar, shkruar, shkruar. Kjo vazhdoi për rreth 15 minuta, dhe më në fund e dëgjova të thoshte: “Më falni, shokë, por më lejoni thjesht t’ju lexoj diçka këtu. Më tregoni se çfarë mendoni për këtë.” Ishte deklarata që ai dha në Kopshtin e Trëndafilave rreth gjysmë ore më vonë, fjalë për fjalë. Askush nuk ndryshoi asgjë. Të gjithë thanë: “Oh, po, është shumë mirë”.

Edvin Harper

Asistent i presidentit për politikat e zhvillimit

Epo, një nga gjërat që më bëri shumë përshtypje ishte guximi i tij. Për shembull, kontrollorët e trafikut ajror bënë grevë: Sfida ndaj blofit të tyre ishte një akt i vërtetë i guximit politik. Ai u mor një grup me të cilin askush nuk kishte qenë kurrë i gatshëm të përballej më parë. Ai e bëri atë me sytë hapur dhe shkoi përpara. Dhe vendosi tonin për shumë gjëra të tjera. / MillerCenter – Bota.al

REMOTE_ADDR:[]

14 komente në “Paralelja me revoltën e Rinasit: Si i shkarkoi Ronald Reagani, 11,345 kontrollorë të trafikut ajror”

 1. pena says:

  SHTETI ESHTE BARAZ ME RESPEKTIMIN E LIGJIT
  LULI TE SHKOJE ME GOMAR NE HOLLANDE

  1. tani11 says:

   Sakt! Lulushka do i hipe gomarit, por per te shkuar ne burg!

 2. Ilirjan says:

  Te njejten gje pres nga Rama. Ata qe nuk kthehen ne pune per 24 ore, (jo 48 sepse eshte pandemi) TE PIRDHEN PERGJITHMONE! T’u kerkohet ndihme Nato – s, Turqise e gjithe aleateve per asistence me personel.

  1. Shqiptari. says:

   @Ilirjan: E drejte! Te denohen si kriminele dhe te mos puthin me ne pune ne shtet!

  2. Tirona says:

   Jo jo jo, ne asnje menyre, keta kontrollore nuk duhen te rifillojne punen se jane akoma ne Stres dhe I duhet te qendrojne nje muaj pushim.Tani kontrollin e trafikut ajror ta mari nen kontroll ushtria dhe NATO, dhe ne asnje menyre keta kontrollore qe u vetdeklaruan qe jane me stres se po rifilluan pune keta duke qene nen Stres do te sabotojne stervitjen e NATOS pse jo edhe mund te sjellin katastrofa me perplasje avionash.JO ,JO, JO keta kontrollore nuk duhet te rifillojne pune z.Kryeministet mos pranoni qe keta te rikthehen ne pune.Te gjithe keta kontrollore pawprrjashtim duhet te theriten nga drejtesia …..

 3. Bo vaki qe ta ket urdheru vet Zoja Kim kte Sulm Terroriste ndaj Rinasit.
  Ju kujtohet loja me shpifjet e 10% te Bashkise qe akuzonin Ramen kur donin me ja dhon
  Bashkine lylBythes ?
  E pate Darkimin ne Opinion si Mafioze te Koreanes me bythqirin Basha ?
  I degjoni si shprehet shefi qe Organizoj Sulmin vs Rinasit _per Bllokimin e tij ,
  se : Kishim nji takime te mrekullueshem me Ambasadoren Kim ?
  Mos u cudisni aspak kur Dash Plonci deklaron Amerika do bashen ne Pushtet !
  Eshte shume e vertete .
  Zarfi qe Kim i dha berishesh dhe metes ishte Plani dhe ata filluan destabilizimin .
  Ne Shqiperi do bohet Puc dhe kte e drejton Ambasadorja Koreane Kim o trudhjere
  do ta shndrojne Shqiperine ne Siri .
  O ju dhjefsha surratet qe po e leini ate vend ,te bejn te Huajt cfar i do bytha dhe keni frike
  te mbroni jeten tuaj nga ca Morra e ca Terroriste .
  Veproni e zhdukini bastardet e lalzit ndryshe Amerika po i mbeshtet ata me gjithcka mundet nenRrogoze
  o qorrat e Bordellos Shqiperi.

  1. Moisi Golemi says:

   Pirdh o prift në Prill, pirdh. Të rroftë kosherja, se bletët të paskan ikur.

 4. katarakti says:

  A ka njeri të më spjegojë se ku ndryshon shifra 1,500 me 1.500 ? Ose 11, 345 me 11.345 ?!

 5. Kozmo says:

  REGANI ISHTE GJIGAND, POR RAMA NUK DUHET TE TREGOHET I BUTE. DERI TANI META DHE BERISHA PO I TREGOJNE MUSKUJT RAMES. ATA KONTROLLORET MASKARENJ, JO VETEM QE DUHET TE LARGOHEN PER GJITHMON NGA PUNA, POR DUHET TE PADITEN. ESHTE CENIM I SHTETIT

 6. taso kume says:

  Sot gati pjesa me e madhe e kontrolloreve ne Europe jane pa pune ,me nje fershellim te vijne 500 brenda dites, Italise i derguam ifermjere nuk na lene pa ndihmuar ku ne Itali ka dhe SHqiptare te brezit te dyte te emigranteve qe punojne dhe kane mbaruar shkollat per kontrollore.

 7. Imigranti says:

  TURP, turp, turp, nje mije here turp. Tregoi vendin ketyre sharlataneve Z.Rama. Ka shume shembuj nga bota e civilizuar se si ka vepruar ne raste te tilla. Habitem si e marin guximin keta kur e dine si kane perfunduar koleget e tyre , per veprime te tilla, ne vendet e tjera. Turp; njerez te uryer.

 8. Endri says:

  kete bythqire duhen pushuar direkt nga puna dhe ti kalojne drejtesise

 9. Gjergji says:

  Regani president i djathte, Rama – kryeminister gjoja i majte por me i djathte se te djathtet.

 10. Tomori USA/ says:

  Cjane keta rrugace qe, de3.*mokracine e kethejne ne anarshi deri ne ate mase qe , intersat e tyre shkelin ligjin, duke cenuar intersat kombetare, shkelin me te dya kembet mbi te drejtat dhe lirit e qytetareve.
  Shemblli i presidentit Regan disa degada me pare ndaj grevisteve te kontrollit ajror .vite me pare, esht aktual sot, qe keta basard kane kaluar ne ekstrem der ne bllokimin e kulles te komandimit, duke bllokuar
  uljen e disa avjoneve. Krahas bisedimeve me qeverin, te ndiqen penalisht pe kete veprim anti ligjor.

  ,

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *