Spahiu: Kontrollorët shqiptarë të pakënaqur që rroga 4000 euro, u shkurtua disa muaj në 2400 euro. Ja çfarë ka ndodhur në vendet e tjera

Kreshnik Spahiu, nëpërmjet një postimi në rrjetin social Facebook, ka reaguar për protestën e kontrollorëve të Albcontrol, që ka paralizuar fluturimet në aeroportin e Rinasit.

Ai ka bërë një krahasim me vende të ndryshme të cilët kanë pasur dëmtime nga COVID-19, duke pasur shkarkime të personelit dhe gjithashtu duke falimentuar.

Sakaq, ka përmendur kontrrollorët shqiptar të cilët nuk kanë pasur shkurime pune, por për shkak të pandemisë, këto muaj kanë pasur ulje të rrogës dhe për këtë arsye kanë protestuar.

” Lufthana ka nxjerrë 60% personelit pa punë,

Alitalia ka shkarkuar 30% personelit,

Në Berlin u mbyllën 2 aeroporte: Tegel dhe Schönefeld. 100% e kontrrollorve gjerman dolën papunë.

British-Airway ka shkurtuar 28% punonjsit.

Afro 20 kompani fluturimi kanë shpall falimentin.

Zyrtarisht fluturimet në 2021 janë ulur 50% për shkak të Pandemisë.

Kontrrollorët shqiptar janë të pakënaqur që rroga 4000 euro, ju shkurtua disa muaj në 2400 euro.”- shkruan Kreshnik Spahiu.

REMOTE_ADDR:[]

15 komente në “Spahiu: Kontrollorët shqiptarë të pakënaqur që rroga 4000 euro, u shkurtua disa muaj në 2400 euro. Ja çfarë ka ndodhur në vendet e tjera”

 1. Taulant says:

  O debil Luftansa u paguan rrogat punonjsve te shkarkuar edhe per 4 vjetet e ardhshme.
  Mos shkruaj gjepura.
  Pse nuk u jane shkurtuar rrogat gjykatesve,prokurorve e mesuesve qe punojn online me akte nuk punojn fare.

  1. Asllani says:

   Nuk eshte halli ne shkurtimi I Roges
   Eshte problemi I Sali Virusi dhe LIKE Floriri
   Qe duan Remuj
   Nga pandemia ne ter boten ka patur shkurtime Rogash
   Po keshtu I pelqen Antishqipetareve
   Krimi ne Burk

  2. mirel says:

   Lufthansa nuk paguan asnje cent per ata qe humben punen per shkak te pandemise. Eshte shteti gjerman qe ju jep pagesen e papunesise qe eshte e limituar ne kohe, gjashte muajt e pare me e larte, ulet ne 6 mujorin e dyte dhe nderpritet pas nje viti, paskesaj perfiton suport varferie qe eshte shume i vogel.

  3. analisti says:

   O Taulant,gjykatësit dhe prokurorët kanë një ngarkesë pune më të madhe se para pandemisë.
   Ndërsa kontrollorët e pushuar paguhen nga insurencat dhe kjo s’ka lidhje me rastin e këtyre që punojnë.Sepse volumi i punës është ulur 60%.
   Ore mblidheni mendjen!
   Nuk vini dot në pushtet as për 2 mandate të tjera!
   Si mutqeni do mbeteni prap më 26 Prill.
   Nuk u harron populli për ç’i keni bërë dhe doni ti bëni!
   Kupton o Taulant ?

  4. tani11 says:

   O debiloviç! Kur dikush punon online, dmth ka punë, dmth punon! Kur s’ka avionë në qiell, s’ke punë, s’punon! Comprende burro!

 2. pena says:

  ATJE KA SHTET LIGJOR MOR ZOTNI KURSE KETU TEK NE AKOMA SHTETI ESHTE FOSHNJARAK…..

 3. Ceni says:

  Kontrolloret shqiptare nuk bllokojne aeroportin per arsye ekonomike. E bejne si pjese e lojes politike. Prandaj meritojne nje mesim te forte.

 4. SON says:

  Po ky cpati kush e pyeti….po na thuaj po kontrolloreve Gjerman ju ul paga?

 5. Trotski says:

  Per here te pare me pelqeve.Po a ka hyqem Qeveria ti ndeshkoje keta Delenxhinj??? se gjoja jane Repart Autonom!

 6. candy says:

  keta kontrollore jane zagare te PD dhe LSI

 7. Koli says:

  Ti Taulant i bon te gjithe debilna.Ai ka thene mendimin e tij,ti direkt debil.Cfare do thuash per mua qe po them: Te gjithe keto Kontroller duhet prej Bythe ne Prokurori,pse:Je ne kohen e Corones,qindra njerez po vdesin,vaksinat ne nje fare menyre munt ta pengojne pak Pandemine.Keto maskarenj,munt te prisnin ose te linin punen kur si pelqejne 2490$ se jane pak per to ,kur ne Shqiperi ka me mijra qe shtyjne muajin me 100$.Prandaj po te them .1 Pushim nga puna me mos ushtrim te ketij profesioni asnjehere me ne jete .2 Te ndiqen penalisht organizatiret,qe jane 2 ose 3 persona,qe i dine te gjithe kush jane,dhe jane te lidhur familjarisht dhe Politikisht me Ilir Mutin,me fal Meten.3 Direkt merrni 70 veta nga nje shtet mik Europian,ka shume pa pune ne keto momente te veshtira dhe vijne me vrap per 2500$.E fundit Taulanti kerkon nje moter,po me shave,se te shamen e ke ne gryk,Motren ku ta kesh.

 8. Juliani says:

  O Taulant byrektorja , nga 4 mije euroe marin punonjesit e kompanise Lufthansa shteti Gjerman u paguan te dalit ne papunesi si gjith te tjeret ….1000euro ……u jep 25% te roges , vec atj 1000 euro nuk te dalin as per me te nevojshmet o gernete e Lulit ….

 9. astrit says:

  Se mora vesh perse qeveria dergoi ushtaraket per kete problem? Ushtria do drejtoj trafikun ajror? Krahasimet me vende te tjera si Gjermania e Italia etj jane qesharake e nuk qendrojne. Nervozismi ekstrem i Rames duket i pa argumentuar? Te fillosh te analizosh rrogat e disave me rrogat e shumices plas gallata te ne!

 10. BUJAR KANAPARI says:

  Kontrolloret kane te drejte se rroga ju eshte pergjysmuar.
  Por ajo qe nuk shkon ne kete vend eshte raporti i pagave sipas vendit te punes dhe specialitetit.
  A e dine kontrolloret se nje agronom, ekonomist, veteriner, zooteknike, inxhiniere, te punesuar ne shtet kane nje rroge mesatare nga 400 deri 600 000 mije leke te vjetra ne muaj?
  A lodhen keta me shume se nje infermier me 17 vite shkolle qe paguhet 300 000 leke te vjetra ne muaj?

 11. Shyqyriy says:

  Ne qofte se braktis punen eshte e rende, penale. Nqs do te ikësh nga puna duhet te paralajmerosh nga 1 jave minimumi dhe me shume per sektore si ky psh. Greva? Ne ne Itali kur bejme greve paralajmerojme kohe me perpara, sindikata. Kjo qe kane bere keto eshte çmenduri , veper e paster kriminale

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *