Lidhini se u çmendën

Nga Andi Bushati

Ka mjaftuar një grevë disa orëshe e 65 punonjësve të Albcontrol, për të parë fytyrën e regjimit që kemi mbi kokë. Në fakt, e gjitha qe në thelb një konflikt banal, nga ato që ndodhin zakonisht në Shqipëri, mes punëdhënësve arrogantë dhe të punësuarve të mësuar të nënshtrohen.

Këta të fundit, të veshur me petkun disi të veçantë të kontrollorit ajror të kullës së Rinasit, këtë herë vendosën të vepronin ndryshe dhe të mos e kërrusnin kurrizin. Ata nuk pranuan uljen arbitrare të më shumë se gjysmës së pagës së tyre. Ndonëse në kushte pandemie, ndonëse shifra e parave që përfitohen nga areoplanët që shfrytëzojnë hapsirën tonë ajrore ka rënë ndjeshëm, ata gjykuan se kjo ishte një sakrificë e egzagjeruar për profesionin e veçantë që kanë. Atë këmbëngulën se po u hahej haku, aq më tepër që ndërmarrja e tyre është bërë e njohur për shpenzimet marramendëse të luksit.

Pra deri këtu konfikti dukej i rëndomtë, si ai që ndodh kudo, mes atyre që kanë pushtetin dhe paranë dhe të tjerëve që presin vetëm pagën. Secila nga palët është e prirur të tërheqë litarin nga ana e saj dhe me askënd e drejta nuk mund të jetë apriori.

Prandaj në këto raste negociohet.

Por, kur disa nga përfaqësuesit e 65 kontrollorëve tentuan ta bëjnë këtë duke ngritur zërin, ata u ndëshkuan. Mbi ta u zbatuan ligjet e kapitalizmit që e kemi lexuar në romanet e Dikensit apo Zolasë: ata u flakën nga puna. Ajo që pasoi qe solidarizimi i të gjithë kolegëve, gjë që solli edhe bllokimin e aeroportit.

Pikërisht kjo qe pika që derdhi gotën, aty u përvijua hendeku ndarës mes një sistemi autokratik dhe një demokracie që funksionin.

Në vendin ku kryeministri fton investitorët “ejani tek ne se s’ju çajnë kokën sindikatat”, një sjellje e tillë është sakrilegj.

Në republikën ku vendasit mund të këmbehen me krah të lirë pune prej Bangladeshit, të sfidosh urdhrat e pronarit është krim.

Në shtetin ku sundon njeriu që mëton të pajtojë Ankaranë me Athinën, të lësh në qiell të hapur avionët grekë, konsiderohet turp kombëtar.

Në këtë pjesë të rajonit ku mbretëron lideri global, të presësh lidhjet ajrore me Europën e qytetëruar, konsiderohet si nëpërkëmbje ndaj artistit që dikur “mahniste Parisin”.

Ky qe pra mëkati i atyre “grevistëve” që lanë për disa orë Rinasin të boshatisur: një përpjekje për mbrojtur të drejtat që u takojnë e bashkë me to edhe dinjitetin. Ata s’bënë asgjë më shumë sesa ajo me të cilën shumë shqiptarë, që udhëtojnë jashtë, janë ndeshur shpesh: një protestë që shkakton anullimin e disa fluturimeve.

Por, këtej nga anët tona, ku duhet të dëgjohet vetëm zëri i një njeriu, ku autoriteti është e paimagjinueshme të sfidohet, ku ai që paguhet nuk mund të hapë gojën, mjafton edhe një protestëe thjeshtë, për të drejta bazike, që gjithçka të shihet si komplot.

Menjëherë e tëra u trajtua si puç politik. A thua se ata grevistë, që u paguakërkan me mijëra euro, do sakrifikonin mirqënien e familjeve të tyre, për flamurin e LSI-së që u tundka Ilir Meta? A thua se të gjithë, së toku, i paskrërka blerë Saliu, që ka aq para sa të korruptojë edhe sindikatën europianëve e cila i dha të drejtë kontrollorëve shqiptarë?

Por, përrallat me Berishë dhe Metë nuk ishin asgjë, krahasuar me ato që do na dëgjonin veshët më pas.

Fillimisht u tha se kishte një plan për cënimin e sigurisë kombëtare, të cilin e mohoi me cinizëm ish ministri i brendëshëm Sandër Lleshi, që tashmë, me sa duket, është çliruar nga vargonjtë e propagandës.

Në emër të këtij rreziku Rinasi u invadua nga ushtria, autoblindat e së cilës, këtë herë, dolën të luftonin me armiqtë e dukshëm, një vit pasi zbarkuan në bulevard për të asgjesuar virusin.

Në këmbë u ngritën edhe spakistë e prokurorë të drejtësisë së re, që deklaruan se dyert e burgut për rebelët qenë tashmë gati.

Por, sërish nuk mjaftoi me kaq.

Disa orë më vonë u shpall grushti i shtetit. Madje i organizuar me synim të qartë: për të penguar ardhjen aq të çmuar të vaksinave, që prijësi ynë mezi i pati siguruar duke bërë rolin e kryelypësit, në gjunjë, para sulltanit.

Dhe sikur kjo të mos ishte boll, mjaftoi një solidarizim i kontrollorëve ajrorë të Kosovës me kolegët e tyre shqiptarë, që në skenarin konspirativ të përfshihej, si fajtor, edhe Albin Kurti.

Pasi kemi dëgjuar gjithë këtë batare që na ka bombarduar gjithë ditën, çdokush ka mundësi të ngrejë një pyetje të thjeshtë: Po sikur qeveria të kishte pasur veshë, po sikur ti kishte dëgjuar dhe jo persekutuar, ata vetëm 65 punëtorë, a do qe ngritur ky konspiracion? A do kishin përfituar Sala apo Likja? A do i jepej mundësia Albin Kurtit të vinte në punë fijet e nëndheshme? A do qe e nevojshme të mësyhej Rinasi me autoblinda? A do kërcënohej kaq rëndë siguria kombëtare? A do shmangej, në fund të fundit, grushti i shtetit? A do pengoheshim dot vaksinat e Erdoganit, që po i këmbejmë me çmimin e mbylljes së shkollave dhe dorëzimit të Gylenistëve?

Natyrisht, të gjitha këto tam tame mund ti kishim mënjanuar. Por ne u futëm, të gjithë, në këtë vorbull, sepse thjeshtë udhëhiqemi nga njerëz që nuk dinë më të dëgjojnë të tjerët, që nuk kanë mjet veç arrogancës, që nuk kanë argument veç presionit, që janë zhveshur nga çdo refleks i jetës demokratike.

Vetëm qenie të tilla janë në gjendje ti japin një konfikti banal, një përplasjeje për çështje pagash, përmasat e një grushti shteti.

Ajo që ka ndodhur është e thjeshtë.

Pandjeshmëria e tyre për të kuptuar të ndryshmin dhe lehtësia për të shkelur me këmbë këdo që nuk bindet, prodhoi këtë tymnajë komplotiste. Prandaj zgjdhja është në dorën tonë. Ose ta pranojmë nënshtrimin dhe jetën në këtë makth të sëmurë, ose ti ndalim, ti lidhim, ti izolojmë ata që paaftësia për tu përballur me problemet e vërteta, i shtyn të prodhojnë një realitet konspirativ.

Një grusht punonjësisht të Albcontrol treguan se alternativa është e mundur. Mjaftuan kërkesat e tyre të thjeshta për të shndërruar lehtësisht në groteske botën propagandistike që na rrethon.

REMOTE_ADDR:[]

76 komente në “Lidhini se u çmendën”

 1. tema says:

  MBETURIN E KOMUNOZMIT TE VONE, GJYSHI JOTE ISHTE KOMUNIST IDEALIST I PROVUAR NE LUFT E NE JETE, TI JE NJE MI HALEJE ,,,, KETA NJEREZ KANE DETYRA NEPER PARTI DHE JANE TRE ANGAZHUAR NE POLITIKEEEE ME OPOZITEN E RRUGES O I MJERE QE VETEM RUSIA DHE KINA TE DUKEN SHPRESA JOTE.

  1. Kamunisti says:

   Hahaha o Andi a e kupton sa trushpelare jane keta!! Llufta e kllasave ne veprim! A u qifsha trute dhe hengsgi mut ne ate mut vend qe sbehet kurre! Enveri u shkerdhente brinjet juve!

   1. Andi says:

    Emo i lidhen. Tre i rasen brenda. Turqit erdhen. Rama fitoi. Ju moret te gjatin e te gjatit. Ti i pari o neokomunist

  2. Realisti says:

   Andi! Kot I jep gojes me keq se bythe e Metes. 4500 Euro ne muaj nuk ke per ti marre kurre.

  3. Celo Mezani says:

   Kisha 3 vjet qe nuk i hapja shkrimet e ketij legenit qe sillet cdo dite sikur i ka ngec speci djeges ne byth dhe nuk e nxjerr dot.
   Meqenese kjo puna e Kontrolloreve te Rinasit eshte qartazi nje perversitet i celules se PD-se ne Rinas, dhe demton vetem njerezit qe fluturojne, thashe se te pakten kesaj rradhe sa per sy e faqe ky Andi do logjikonte drejt.

   Pa, pa, pa, pa. Sot paska shkrujte me shtrember se kurre. I qenkan fut dy speca ne bythe.
   Edhe 13 vjet te tjera nuk e lexoj me. Me kismet andej nga 2035 po do Zoti te jemi gjalle, mbase do i kete dale speci.

   1. New York says:

    Per ca flet ky k**i, o parazit e dime mire sa ju kushton lekura nje grusht para dhe lepini ca keni peshtyre ne port hale, mos beje perralla per te çorientuar shqiptarët se eshte shume e thjesht asnje mbi ligjin dhe mbaj pergjithesi per veprimet kaq e thjesht eshte, por qenke lodhur kot me brroçkulla pa fund.

  4. Dashi says:

   Pinjoll i ndyr kur esht fjala per sig kombetare mbylleni halen…ata jan terrorist qe paguhen si bosa ..po kush i ka mar ne pun ata psikopate ?? Pupupupu ne dor te kujt kemi qen!!!??? Bejuni test shendetsor dhe human para se ti merni ne pun o ministre mos punesoni kafshe..merri nga aeroporti i Barit kontrolloret se jan pa pun

  5. MacGr says:

   Bushati i minimizon kerkesat e grevisteve sikur ata kane mbetur pa buke me 2400 euro nderkohe qe shqiptaret kane nje gjendje krejt tjeter.AS kihet parasyshe pandemia dhe kufizimi i punes se aeroporteve;as kihet parasysh se eshte periudhe para zgjedhore.Edhe me budallai e kupton se e gjitha kjo eshte nje inskenim dhe Bushati i bie fyellit ne nje vrime.

  6. Ilirjan says:

   Andi Bushati, biri i KRIMINELIT mehdi bushati, dekoruar nga ilir muti pak dite me pare…. TURPI I Shqiperise.

 2. Hasoni nga Bangladeshi says:

  Tani Edi te marre kontrollore nga Bangladeshi 🙂

 3. gigo says:

  Hale ne cdo regjime

 4. A mor bythqir gazetar,sa i peshtire qe je,sa legen je,sa mllef ke o zot. Do vdesesh nga mllefi o bole,nuk te del e keqja qe ke ne asnje menyre. Gjithe shkrimi jot eshte nje mllef,antipati,urrejtje

 5. Ligji says:

  Sje veçse një prostitutë e medias

 6. Taulant says:

  Pse pagohen iceneratoret 10 miljon euro ne vite kur akoma nuk kane filluar nga puna.
  Pse paguhet 10 miljon euro ne vite Check Up kur ka nje vite pandemi dhe nuk kryhet asnje kontroll.
  Pse paguhet 10 miljon euro ne vite Kastrati tek rruga e kombit kur levizja ra ne 80% me Kosoven nga pandemia.
  Baxhella Balluku shkon cdo fundjave ne Dubai dhe punonjesit e aeroportit nuk kane te drejte te bejn greve.
  Grevat ne aeroporte ne Evrope behen cdo muaj por shtetet nuk cojn ushtrin.
  Ramuti nuk i zevendeson dot me punonjes nga Bangladeshi….

  1. Arben Delia says:

   Taulant ! Mund te behen greva çdo muaj, por nuk ka bllokim total. Une nuk do votoj asnjeren pale, madje fare, prandaj po te shkruaj si qytetar i paanshem. Ta provojne kontrolloret e nje aeroporti ne Perendim, qe ta paralizojne gjithe aeroportin dhe i sheh si perfundojne ne burg. Ato qe ke rreshtuar mesiper qendrojne, por jane shprehje militanteske. Cdo qeveri keta 30 vjet ka bere faje me thes, por po flitet per nje çeshtje konkrete ne kete rast. Tjeter. Aeroporti i Riminit eshte i mbyllur per shkak te pandemise dhe asnje punonjes aty nuk merr page te plote. Per kete jam i informuar 100 %.

   1. Nipi i gjyshit says:

    Mor Pis burre.Na flet gjithe patetizem sikur ishte nje loje me shpata duri.Po per ata qe ishin ne aeroport qe per halle te ndryshme duhet te niseshin apo te vinin ke njefare ndjesie,apo je akoma me bemat e Gjyshit,qe s’kishte asnje ndjenje per ata qe shpallte armiqdhe i trajtonte me keq se kafsha.Vertet ndodhin greva ne vendet e tjera(Jo ne kullen e vrojtimit),por paralajmerohen dhe pjesa me e madhe e pasagjereve nuk paraqiten.

  2. gjergji says:

   Taulant:presidenti Reagen pushoj mgrenda mimutash 11345 kontrollor te kullave vrojtuese ne Amerik.Patjeter tek ne jo vetem qe do pushohen e te procedohen penalisht per thyerje te ligjeve baze te nje shteti ,por nuk do te kene me te drejte te fillojne pune ne institucionet shteterore.
   Mjaft me ket “llum kontrolloreve politike”.Te gjithe nipa e mbesa apo aktivista te zjarrte te partive politike PD e kryesisht te LSI te majmun me euro apo dollar.Ne asnje mendyre te mos pranohen ne pune cfardo personi i lidhur ngusht me politikent tone llapaqen e majmun.
   tAULANT DJALI : I THONI LAMTUMIRE DOLLAREVE APO EUROVE E PUNSOHUNI TE MERRNI PAGEN 30.000LEK TE REJA NE PUNESIMIN E RI SEPSE 4500000 TASHMA DO E SHIHNI NE ANDERR.KOKA BEN E KOKA E PESON.Budallalleku,marrezia e natyrisht politika ju ka fajin.
   Bravo KRYEMINISTER.Hape sa ma pare aeroportin te nisin fluturimet populli ka nevoj urgjente te levize e patjeter presin me padurim ngarkesen me vaksina.Shkurt :OPOZITA SE BASHKU ME “LLUMIN POLITIK TE KONTROLLOREVE” TASHMA JANE SHPARTALLUAR E PATJETER NUK MUND TE GJEJ NJERI TE VOTOJ PER TO.dISFATA E TYRE TASHMA ESHTE SHUME AFER EBILE KREJT E KAPESHME.

 7. E verteta says:

  Nuk bahet greva pa paralajmerim o testa di cazzo. Kane te drejte apo jo duhet te paralajmerohet greva. Dhe nuk lejohet qe te nderpritet puna komplet. Sherbime duhet te sigurohen. Qa don me tregu ti se din me shume se tjeret ti nipi hysniut. Te gjithe aty te punesuarit nuk jane me merite por me nderhyrje nga politike. Mos qelb me o testa di cazzo.

 8. Genti says:

  Po ik o klysh torturusi njerezish

 9. eli says:

  Po zotrote bere namin kur u bllokove nga bora duke u kthyer nga skite ne Malin e Zi!Nuk le llaf pa thene per shtetin qe ka falimentuar dhe qe nuk ka bore pastruese.Ofendove dhe ministren!Ndersa per qindra qytetaret qe humben dje,sot e derikur nuk dihet,spaska problem!!!Çte te them me une ty?!Fajin e kane keta te Temes qe botojne diarrete e tua!

  1. PEPJA says:

   GEN MUTI, ERDOGAN TE BEN DERMAN.

 10. Këlyshët Komunistë të Saliut says:

  Si gjithmonë, vrapon Andi Bushati me analistët mercenarë te Berishës dhe Metës, për të larë m…. me sh…..
  Asnjë fjalë per menyren se si Donald Regan veproi me grevën e kontrolloreve te trafikut ajror ne SHBA.
  Permenden sindikatat, kur dihet se çfare Jane sindikatat – leva te partive social-komuniste.
  Dhe sindikatat dihet kush i kontrollon ne Shqipëri – PD dhe Berisha. Pra Partia Demo-Komuniste dhe Berisha.
  Por me idiotet Jane ata we e kujtojnë PD parti te djathtë. PD eshte e extremit te majtë, simoter e Partisë Komuniste te Enverit.

  1. Bushatlli says:

   Ne kete kohe pandemie kur e gjithe popullTa i ka syte tek vaksina,te shpetoje koken e te perkedhelurit e parase na blokojne aeroportin,ku e gjejne kete te drejte?!?!Ata cfado statusi te kene jane Nenshtetas Shqiptare e,Ata kane tradhetuar atdheun prandaj:Te zbatohet ligji Per tradheti ndaj atdheut, per te gjitha ato fytyra super te salduara e te nxira:Burg!!!

 11. Shqiptari says:

  Sindikatat jane nje lecke e perdorur nga Saliu si fshirese kepucesh qe lidhet pasi eshte bere pis dhe qe nuk i kane sherbuer asnjehere interesave te punonjesve, Qofsha gabim kesaj radhe se i dhemb me shume opozitareve dhe pozitareve meqe kane lidhje gjaku dhe te tjera lidhje me keta arrogante te llastuar qe ne Shqiperine ku shume njerez kane ngelur pa pune, ku mjeket marrin shumehere me pak te ardhura por kane qendruar ne krye te detyres, mund te them se nese do te punesoheshin njerez profesioniste dhe ne baze te merites dhe jo kelushe partish nuk do kishim kete situate. Me vjen keq per te gjithe ata qe po vuajne ekonomikisht per shkak te pandemise por rroga 2200 apo 2500 dollare ne muaj ne Shqiperine tone te varfer nuk me lene aspak hapesire te me vije keq per keta arrogante qe na kane mohuar lirine e levizjes dhe dinjitetit dje.

  Luften ndaj arrogances dhe shkeljes se te drejtave te punonjesve do te ti kisha mbeshtetur me gjithe zemer nese seriozisht do te ishte ky shqetesimi yt por cudi nuk ka pasur nje perkrahje te tille per grevat e minatoreve, naftetareve etj etj kur u eshte neperkembur dinjiteti i tyre nga qeverite Berisha, Nano, Meta e me radhe. Te gjithe jane tallur me ta, por mesa duket keta te 65 paskan statur te vecante per kreret e partive dhe ne pergjithesi opozitaret (analiste apo llafiste neper cdo TV e portal). Duhej qe ne gusht nga nje grusht kjo lufta per dinjitetin e punonjeve dhe jo per disa milionere arrogante tek te cilet eshte investuar nga shteti shqiptar dmth taksat tona per tu trajnuar dhe trajtuar si asete nderkohe qe e trajtojne vendin si mbeturine. Aty duhen njerez per te cilet atdheu eshte i pari, qe e kuptojme qe jemi ne kohe te pazakonta dhe qe rroga 2500 dollare ne muaj u duket mese mjaft edhe ne rrethana normale jo me ne rrethana te tilla dhe sidomos kur shume nga bashkekombasit e tyre marrin 1/10 e pages se tyre te reduktuar dhe ka te tjere qe nuk marrin fare. Nese eshte abuzuar me fondet ti shkohet ne fund dhe te ndeshkohen kreret e Albkontrollit. Nese qeveria ka pergjegjesite e veta edhe ata te marrin harcin qe iu takon Por braktisja e detryres ne nje pozicion te tille kyc duhet ndeshkuar fort dhe te behet shembull per ata qe duan te ndjekin kete model qe me e pakta eshte model papergjegjshmerie

 12. lazer says:

  Kapollari I fundit TI JE AVGKATI I DJALLIT PRABAJ TI NUK BESOHESH. AGJENSIA LAPSi AL ushqen me lajne te reme diskredituese mbi shqiperine agjensiTe ruse REGNIUM DHE RUSKAIA VESNIA, BESOJ SESHERBIMI NU BEHET FALAS

 13. Je nje njeri i pa besushme says:

  Ti vet pyte vet pergjigjesh. Ke ber nje pytje a do ndodhte Greva ne qofte se puntorve nuk do ju ulej paga pergjigjjen ime eshte po . Se pse eshte nje proteste politike e organizume nga ilir Meta dhe Sali Berisha . Pse nuk protestuane para nje vit Kure u ule rroga? Por tani? 2 jave para zgjedhjev dhe Kure do vinin vaksinat.. Si do Qofte Puna une jame pro te drejtave te puntorve dhe protestave si pase ligjit.. Dhe kunder protestave politike qe organizohen nga disa hajdute dhe militant. Dhe ti Bushate je ber 1 me Sali Berishen dhe ilir Meten per te rrezuarre per dhe shteti Shqiptare me Qdo kishte prandaj je i pa besushme Kure flet per te drejtat e puntorve..

 14. Tutu says:

  Si ke fytyre e shkruan akoma … ti je biri i kriminelit te sigurimit… ti je produkt ekskluxiv cilesor i atij regjimi qe kaluam nga te dy krahet e prejardhjes gjenetike… vete ekzistenca jote ne ekrane dhe gazeta teegon qe demokracia nuk ekziston… ju bij sigurimsash dhe niper te udheheqesve te larte komuniste nen petkun e analistit “ objektiv “ kerkoni te revokoni imazhin e regjimit qe iku dhe bashke me te dhe privilegjet tuaja…

 15. Timi says:

  Ti bukur i mbulon e mbron keta pisa, kur dihet qe organizatori eshte i vellaji i Jorida Tabakut…i telekomanduar nga miku i familjes tende krimineli Sali Berisha. Por ty dhe te gjithe keta idiote qe bllokuan aeroportin i nxjerr zbuluar paga, PAGA , marrin 2400 dollare ne muaj, tani ne kohe pandemie, kur ne shume vende te botes kjo kategori u flak ne rruge. PAGA…e kane pagen 4400 dollare…ti o shkerdhste pk na tregon ne shqiptareve qe po mbrokan te drejtat e tyre! Fuck you! Kazan!

 16. Zeqir says:

  PERFUNDIMISHT I IKUR ME TE TERA.
  NJE KURVE QE JA VENE NE GOJE SALIU E ILIRI SA HERE DUAN NJE GOJORE.

 17. Kozmo says:

  Dikur ke qene Gazetar i mire, i drejte sot je kthyer ne nje ZJAJRRVENES. KU KA SHKENDIJA TURRET ANDI BUSHATI PER TI VENE FLAKEN CDO PROBLEMI. TURP.

 18. Bejtexhiu i Kapojve says:

  O Andi po behesh [email protected] kronik tashti me keto trakte. Me kete ritem do ti zesh vendin Lulit e do shkosh te futesh ne krevat te Saliut te kenaqesh epshet e shpellarit plak

 19. neri says:

  o i biri i babait,neqofte se ka regjimi ishte gjyshi,mamaja ,babai plerat e shkodres dhe ti qe vut themelet e cdo sistemi,komunist,kapitalist etj.ti je njeri i deshperuar dhe ske sens te gezosh ne jete sepse je nje njeri fillikat ne kete bote,nje idiot ne mes te tiranes.ka me turp per ty qe si familje po diskretitoheniper dite,jane mbledh me mijra firma qe babai yt te mar ate qe meriton.By by by

  1. gjergji says:

   Neri : ketu e ke gabim.Babai i Mehdiut e pra gjyshi i Andit ka qene latifondist i madhe e qeveria ja mori tokat.E quaninYmer Beg Bushati e ishte antikomunist ne kulm.Shoket e feminis se Mehdiut e ngacmonin Mehdiun; ISHALLA O MEHDI PO NA BANI YMER BEGUN KOMUNIST.
   Nga tokat e Ymer Begut si shperblim familja e Mehdiut ka marr miliona lek qe ti vertet do habitesh.Familja e Mehdiut nder familjet super te rregullta e konservatore te qytetit te Shkodres, BILEZ TIPIKE KONSERVATORE SHKODRANE

 20. H says:

  O Bushati vogelush!
  Po ku ke parë ti që te punosh vetëm me 50% të ngarkesës dhe të kërkosh 100 % aq më tepër në sistemin kapitalist?
  Je vocerrak por edhe në socializëm që t’i shqyesh duke e sharë e masakruar, pavarësisht se të mirat e sistemit diktatorial i ke gëzuar me soj e sorillop kur sistemi nuk kishte fuqi paguese aplikoi për mijëra punëtorë e nëpunës ,përfshi edhe drejtuesit kryesorë e ndonjë dikaster shpërblimin me rroga deri edhe 40% më të ulëta se paga bazë ?,

 21. Zylfo says:

  Kam nje kone ne shtepi,keshtu si ky i ka turinjte, njeri i shitur, pa llogjike,
  padinjitet e personalitet, eshte kone (zagar i LSI ).

 22. Arben Delia says:

  Andi ! Ke qene analisti me i preferuar i imi, deri para 2 – 3 vjeteve, pra edhe kur ke sulmuar partine socialiste, se nuk jam militan i saj dhe i asnjeres, por keta vjet ke filluar ta qelbesh. Ben kontraversin per gjithçka. Gjithmone ke qene racional dhe, kur i ke rene njeres pale, nuk ke lene pa i rene edhe tjetres, keshtu qe te kam marre si te paanshem. Keto kohe ke filluar te japesh opinione konkrete dhe jo parimisht. Ose ke mbetur pa para dhe je futur ne borderote e lehesave te PD dhe LSI, ose ke ndonje inat personal me Ramen te cilin e shfrytezon duke i rene ndesh me çdo vend dhe dy te tjerat i ke harruar ( me dashje ), a thua se nuk jane ata te cilet kane bere zullume si ky i sotmi ne mos me keq. Dopio standart Andi. Kjo eshte gje e ulet.

 23. Shqiperia ka Ik per lesh says:

  O plehre o klysh komunisti..po nenpunes te shfrytezuar jane kto qe marrin 4500 euro ne muaj e punojne vetem vetem 18 dite ne muaj ..e jane te gjithe te rakomanduar nga politica? Po ato qe kane 6 muaj qe spunojne e ato qe marrin 200 euro ne muaj ..o kalbesire , prindi e gjyshi yt torturonin njerez neper hetusi e ti ma del si revolucionar..e di ti qe kintrolloret ne itali marrin rreth 3500 euro ne muaj, ne itali ku paga baze eshte 1200 euro..po spaska njeri ta mylli ate halen qe qe quan goje ti

 24. pjeter says:

  Regjimi i p te sateme e sat shoqe,kelysh kurvash.

 25. populli says:

  Ik rregullo ate kriminelin q e ke ne shtepi.

 26. nuk ke faj, a moje gje i biri i kriminelit mehdi bushati, qe dekori filorusi ilir mete me porosi te sali berishes para pak ditesh. dukesh e i ngjet nji krimineli ne hetuesi, flrt si hetues i diktatures. turp per gazeten tema qe i jep hapesoire birit te nje keimineli, qe eshte me kriminel se i ati. gjith shkrimet e tij permbajne vetem urrejtje. dhet me te vare perkembesh ty e tet at. eshte e vertete se sali sebo-rusite ka mbjt nga dora ne fillim te jetes tende e ke si gjysem baba. prandaj edhe po i sherben. edhe pse e don nipi i hysni kapos e salie ilir sebo rusi nuk e len amerika pa i dale zot shqiperise. gazeta tema andi nuk ti botoje me kurre shkrimet e ketij agjenti te salie iilir serbit

 27. Sulo Kapedani says:

  …nje shkrim me teper se banal! Aq me teper nga cili eshte shkruar!!!!! Andush Bushat Kapo,
  Kaq…

 28. Arber says:

  Qijani Robt kontrollor kurvave. bashkë me bushatken.Mendojne se u ne deti kos e d’un me mbajt peng vendin.

 29. ekonomiksi says:

  o zot dhe ky mungonte..po ik o pinjoll i bllokut..ju fara e komunisteve jeni si bomba atomike ne hiroshima..efektet negative qe late ju do zhduken mbas 100 vjetesh…ti mund te kesh te drejte fjale ne 2041..o horr ..pranej mos dil mo n media..skom pa un gazetar kaq mazokist..t gjithe te shajne e prape shkruan…e mos u del n mbrojtje ktyre debilave te aeroportit se eshte gjo qe s ndodh ne asnji vend te botes…o tyryfyl ..o fare e keqe…ik o burre merru me pune te ndershme se ke familje..leri brockullat se si ha njeri sot..JE NIP XHELATI DHE BIR XHELATI..rri urte o gore rri urte…o mero mos ja boto kti mo kto pordhet qe nxjerr nga goja…se skena nerva as me sha…

 30. Macukulli says:

  Smë paski lënë gjë me thënë.

 31. Majmuni says:

  Regjim ishte ai i Hysni Kapos ore rrot karabushi. Dhjaks blloku.

 32. George says:

  Turp per gazeten Tema qe boton keto provokime te nje spurdhjaku te ish-Bllokut Komunist

 33. tony says:

  O peder o byth qire o sahan lepires si nuk fole njehere drejt o ti qifsha robt e shtepse mbylle ate grop haleje se qelbe dynjane o degjeneruar çfar lloj kafshe paske qene.Ti lufton oer karrike po ste jep njeri karrike ty

 34. aleko says:

  Ne fakt duhen lidhur vertete, Le ta fillojme me kete Bushatin , cfare pritet edhe me pare ka bere thirrje per lufte.Nuk krahasohet shqiperia me vende te tjera se vec nje areodrom fluturimesh ka. Kontrolloret para gjyqit…

 35. Pavllo says:

  Biri i Mehdiut dhe nipi i Hysniut,por edhe i Vito Kapos,sadiste,vrases,deri ne vitin 91,kur ra rregjimi,del jep mend sot neper Tv.Impotent deri aty ku nuk thuhet (kete e di nga brenda familjes se tij),sot ben sikur ai ka te drejten e te vertetes.Demir Pojani akuzoi me emer dhe mbiemer babain tend o toç,ndaj kerkoji falje viktimave te tyt eti,gjyshit,dajove,dhe gjyshes tende.Pastaj dil dhe mbro kauzen e kontrrolloreve.Dhe shiko se harrova,kujdes se po i vijne anes dhe te dytes,se te paren e shkerdh** gjithe Tirona.

  1. gjergji says:

   PAVLLO: Eshte edhe i biri i YMER BEG BUSHATIT antikonunistit e latifondistit te madhe te tokave ne Shkoder.Familje e mire shume e tipike konservatore e qytetit te Shkodres

 36. ta says:

  ky saliu sikur eshte perendi, njeri eshte do vdese nje dite,por ben keq per popullin e tij por dhe per veten e tij, se historia nuk te haron?////

 37. Mero, ato qe s'thote dote vete per pushtetin, perdor Bushatin per ti thene. says:

  Sinqerisht, nese zoti Bushati do te tregonte se ku vertete e ka lexuar shprehjen ku thote “Mbi ta u zbatuan ligjet e kapitalizmit qe kemi lexuar tek Dikens apo Zola”, i ka lexuar keto ligje ekonomike tek vepra e shokut Enver “Imperializmi dhe Revolucioni” apo tek romancieret e famshem, une do te solidarizohesha plotesisht me gjithcka shkruan e thote. Edi Rama ka filluar te veproj e punoj ne menyre provokative. Mjafton te shohesh se si operon ndaj Kosoves, i ofron ndihme per vaksinat thjesht per propagande, kur kete ndihme askush nuk ja kerkon, per te kuptuar qartesisht se ai nuk rri urte. Edi Rama nuk di te qeverise me urtesi, si tip ai nuk rri dote pa ngacmuar “folene e grerzave”. Si cdo revolucionar qe kujdeset maksimalisht per pushtetin, ka filluar te prodhoje artificialisht situata ne favor te qeniese se tij ne pushtet. Po c’ke qe nuk rri urte o njeri, leri njerzit te gjykojne nga puna qe ke bere dhe nese jane apo jo te kenaqur le ta tregojne me vote. Dhe sa per keta kontrolloret, cfare do te gjente nese do te diskutoje me ta? Mesohu te degjosh dreqi e mori, mos vuaj nga kompeksi i armiqve qe duan te rrembejne karrigen, thyeju hundet me vote kundershtareve, mos ki frike te ballafaqohesh me ta. Por mesaduke ka ardhur koha qe ti nuk mund te durosh dote mendime te ndryshme nga ato te tuat. Dhe sidomos te shikosh edhe zgjuar fantazma qe duan te te rrembejne pushtetin.

 38. Çfarë merr vesh ti nga kapitalizmi e socializmi more harbut ,qfarë merr vesh ti nga Zola e Dikensi mor trutharë i dergjur,ti mor parazit llafazan i pa fre,si guxon e arsyeton ato rrëshira që e bllokojn vendin me dirigjim të kufomave politike.Tallu tu mi regjimin sa të duash,se po të ishte regjim, ti dhe ato kufoma politike që i kanë urdhëruar këta halabak sdo të guxonit të ndiheshit të gjallë.

 39. Tironsi says:

  Ik more Legen i dale boje ! Njeri pa dinjitet dhe personalitet, horruc i komunizmit dhe Horr i kapitallizmit ! Na qenkan stresuar kontrolloret e partise sepse marrin vetem tre milion leke ne muaj, ndersa mijera kontrollore dhe punonjes te aeroporteve te botes qe humben vendet e punes prej nje viti, nuk jane stresuar. Ti Andi je nje cope muti, pa kurrfare vlerash morale por as te intelektit.

 40. Tropojani says:

  ik mer plere mos te te shoh rruges se ti je per te hanger laper surratit
  plere njeri

 41. L says:

  Ne dy gjera gon miku im.
  E para eshte qe ne asnje vend “kapitaliat” tjeter pervec Shqiperise, punonjesit e sherbimeve esenciale sic jane ushtria, policia, doktoret ne urgjenca, centralet berthamore, etj, nuk kane te drejte te bejne greve. Sindikatat ose nuk lejohen fare, ose kane rregulla te tjera dhe jo liri ‘kapitaliste”, sic i quan ti Z Dikens, per te vepruar.
  Pika e dyte qe gabon eshte se thua qe u cmenden, prandaj lidhini. Prap gabon se ne vendet kapitaliste te cemendurve u behet ndonje “serum”, per ti qetesuar. Prandaj i dashur gazetar, ketyre njerzve qe luajne me vdekjen, per te bere politike, si edhe ty qe luan me politiken e vdekjes, duhet tu behet ndonje “serum” me kocifos…

 42. Sokrat says:

  Ti Bushato e ke rehat plako, se maksimumi iken ne Mal te Zi ne mes te pandemise, dhe fillon ben si gore ne internet kur kthehesh: Na bllokoi bora, na bllokoi bora…
  Po ata qe kane njerezit e vdekur ne avione dhe presin t’i fusin ne toke si i behet? Nejse xhanem, ta gezoje dekoraten babi. Ia puthet doren Metes kur jua dha?

 43. Andushka i Besnikut says:

  Bishti i qenit dhe vetem bishti i qenit mbete o pinjoll i ndyre i deres se fisme…
  Turpi do te te mbuloje edhe ty me shpejt se vone o bushat i vogelst

 44. NjeQytetarOptimist says:

  Jam duke u liruar ne banjo se aty te pelqej te lexoj. Fillova dhe nga gjysma kuptova qe po flisje me shishen e rakise qe paske pas perballe.. Mbarova me shpejt se artikulli I grompesimave te rakise dhe te lac..

 45. arqile says:

  O Andi leshi presh ishe e mbete sherbetor i doktor morthes dhe liru floririt.

 46. iksi says:

  O rrot gazetari , po protesten ta benin kush po i ndalonte por proteste dy areshe te pjeseshme pra me grupe po ku lejohet te bllokosh trafikun ajror mor rrot . Protestat e tyre duhet te jene si ato te mjeksise , pa cenuar sherbimin ndaj popullit . Ti qe po kujton protestat qe ke pare ti dhe une kur udhetojme ne vende europjane behen por behen te pjeseshme dhe disa oreshe mor rrot , jo te bllokohet i gjithe trafiku ajror mor rrot . Don te thuash diçka po nuk merr vesh more rrot .Titulli i ketij artikulli tend te shkon shum bukur ty , Çim Pekes , Arjan Çanit , Zhejt , Lubonjes , Lesit , Rakipit , Rakipllarit , Mertirit , Gjekmarkajt , Mark Markut , Shkullakut , Fevziut qe i nxisni ,. Ne qoftese hiqen nga puna a do tu jepni rroga ju apo do i lini ne rruge te madhe , apo pastaj nuk doni me dit ma mjafton qe ti frymzoni te ndjekin rrugen e gabuar qe gjoja do ti bejme keq qeverise , po te me falin ata per shprehjen qe jane budallinj qe ju degjojne ju dhe nuk ecin me mendte e tyre .

 47. bisha says:

  o and bushati o robqir, un kam komshi 1 person qe eshte pjestar i ‘greves’ dhe e kam shok , kam fol shum kohe me para me te per punen qe ben dhe ai me ka thene qe keta nuk marrin page ne shtet pra do te thot qe paga e tyre varet direkt nga perfitimet qe merr aeroporti , ne moment qe aeroporti nuk ka vrull ( sic e pam cfare ndodhi gjate pandemis ku fluturimet u ndaluan ne gjithe boten) perfitimet e aeroportit rane dhe detyrimisht edhe paga e tyre bie ne menyre te perpjesshme , Andi ti je nje robqir muti qe se ka shokun . Sa per politiken , Likja dhe Berisha jane te perfshire 100% , ky shoku qe permenda eshte i LSI dhe babai i tij esht shok i ngushte i Likes , babai i tij merr 7 rroga si drejtor ne shtet duke mos shku as edhe 1 dit ne pun . me ka ftuar mua ne LSI dhe si respekt e kam shoqeruar 2-3 here ne takime me anetare dhe kryetare te LSI , ne 1 nga keto takime un kam pa tu shpernda leke per vota , sade fare, dhe kjo ne fushaten e 2017 . Keshtu qe ,kto jan per tju qi robt mu npidh Fisqima pa pik sedre e turpi bashk me ty And Bushati. po do e shifni ju mas 25 prillit se kujtoni se robt hajn bar jo jo mos ki merak njerzit i shofin gjonat dhe do e din se kush e bo punen e kryeministrit me mir , Edi Rama apo ai mjekerbytha Lulzim basha .

 48. Pensionist says:

  Te rente glasa e larasken mu ne penentende, o andi byshati!
  Njerezit e mencur t’a kane bere me kohe kete ”adet”, por ti tani as degjon dhe as kupton, mbasi si skodran i lindur te shkon shprehja: ”t’ka hy vetja ne qejf”…
  Kush i ka ndaluar grevat dhe demonstratat? Protestat? Ku jeton ti?
  Ketu nuk behet fjale per ndalim proteste apo greve, por flitet per braktisje te nje detyre strategjike me pasoja te renda per jeten e njerezve, per situaten qe kalon vendi, per pandemine, per fushaten e zgjedhore dhe ne arenen nderkombetare pershtypja eshte me nje sens negativ, qe te con drejt destabilizimit.
  Ketu nuk ka pune shteti, ministria apo qeveria me pagat e punonjesve te nje sipermarrjeje private, dhe askush nuk i detyron punonjesit te rrine aty, kur nuk u pelqen paga, apo kur u eshte prishur kontrata. Eshte kohe pandemie, o i semure i kohes! Shoqeria sipermarrese mund te kishte shkurtuar gjysmen e punonjesve, por e ka pare te aresyeshme t’u jape 2.400 dollare ne muaj, duke shpresuar ne permiresimin e situates nga pandemia.
  Si u semuren keta 65 punonjes te gjithe per nje dite?! Si thua ti, u ra flama e pulave, apo ka ndonje tjeter gje? Si i rezervoi 24 dhoma hoteli dy krevateshe karafili dhe plotesonte formularine ”paaftesise”?!
  Per turpin tuaj, qe jeni nje me bandat, qe kerkojne pushtetin e pamerituar permes ”sistemit Babale” te kurdisur nga lart dhe te menderosur nga poshte!
  Edi Rama eshte ne te drejten e tij dhe ky eshte nje shans me shume, qe ju ia jepni me idiotesine tuaj mandatin e trete dhe te katerte.
  Jeni rreshtuar ne anen e krimineleve, te vrasesve, te vjedhesve te pronave, te masakrave te panumerta, te vjedhes dhe manipulimit historik te votes. Keta mytebere kerkojne vota ne menyre infektive, kur jane te perlyer me 100 te zeza ndaj popullit dhe Kombit.
  Turp te merresh me ty!

 49. vlashi says:

  Ne vend qe ky bir kurve te flasi per krimet e gjyshit dhe te atit sigurims mbron keta plera qe u bene vegla te Like floririt e Sali vrasesit….

 50. Vilma says:

  o Tema ! Pse i leni hapsire ketij pederastit te familjes Kapo ?ky eshte vetem nje qen rrugesh qe jargavitet sali Berishes dhe Ilir Metes dhe vertet i duket vetja gazetar

 51. Analisti says:

  O rrace muti,o legen ,po a te vjen turp,po ku ta gjesh turpin ti,ti je i paguar per lehje ne halet e atyre haleve qe te ndersejne,qe pervec te tjerash te shperblyen dhe baben ne emrin tend,per sherbimet qe i ben ketij kllufit president dhs atij vrasesit te tet gjyshit,po ku ke seder e burrni ti,ti lango je,prandaj kane te drejte komentusit qe te bejne helaqe,mor hale

 52. Mirëdita says:

  Ky Bythati do lidhur. Jo se eshte cmendur, por sepse eshte kavie qe eshte formesuar vetem nga urrejtja pathologjike.

 53. Mirjani says:

  Andush e pe “Ujkun e Skraparit ” ne Vlore nE konferencen e shtypit :I dhjere po krenar!Gjeji ndonje avokat te mire nga fisi se ke shume qe ta mbrojne se i ka ditet e numeruara.

 54. arti says:

  Ty Bushati me duket se te paguan Mafia antishqiptare rrace e felliqur.

 55. Juliano says:

  Ky eshte kellira e fundit pas komunistit berisha, bushati njeriu me i pangopur pas metes per perfitimet nga nderrimet e pushteteve. Ky, bushati dhe kushoja tij Nesho, pasi hengren e u shkolluan nga komunistet, erdhen si shpetimtare te demokrateve nga komunistet, kjo eshte tallje per te gjithe ata qe i japin ketij kerrme, komoditetin ku te dali ne studio te caktuara ku sponzorizuesit jane njerez kundra qeverise, kundra ç’do qeverije nese su plotesonhen kerkesat e tyre personale. Kerrme qe mbeti kerrme, bushati njeriu me te cilin njerezit morale te intelektualitetit ndjejne neveri. Fytyra e tij prej ekzeme, tregon shpirtin e tij prej kerrme.

 56. Nje qytetar neutral says:

  Te gjithe punonjesit e Zyres se Kuadrit te Bodrumit te Karministrise i paskan bere biografine ketij Bushatit. Megjithate ky Andi nuk mund te jete faktor as per gjyshin e tij e as per babain e tij. DHe te gjitha qe shkuran ketu doni apo nuk doni ku sufllaqexhite E Evin Basetard Rames jane te verteta e shume te sakta.

  1. ILYRIA says:

   “Nje Qytetar neutral”……..hahahahahahahahahahahahahahahahahaha…………Mortja qe s`te ha…..
   ne Diten qe do ja dish kuptimin Fjales ►NEUTRAL◄ , fillo te shkruash ndonje Rresht per “Gazeten Tema”.
   Por, sa me shkurt , qe te mos e marin vesh mijra lexues se je Analfabet Demokrat……..

   1. Nje qytetar neutral says:

    Ti pordhoja me kete pseudonimin megalomaniak ILYRIA duhet te dish qe une i shof gjerat me objektivitet dhe neutralitet, nuk jam as demokrat as socialist. Andi Bushati ka shume te drejte ne ato qe thote, ju pelqen ose jo ju bytheshpuarve rilindjote. A more vesh o lesh prej Lirie?

 57. Jimi says:

  Lidheni kete palo gazetar hermafrodit !

 58. Fshatar says:

  Ore djale qe ke shkruar artikullin,U Cmendsh e kacmerofsh dynjane themi ne ne fshatin e Gjyshit tend!!!Po nga c’soj ngjave ??Jallah u cmendsh

 59. Jimi says:

  Ah more te ,mjere, Ju beri Rama me hije! Hajde merre vesh se kush eshte bere per tu lidhur dhe kush do ti lidhi!? Per nje gje te jesh i sigurt, qe ne 25 prill dikush do te lidhet nga ky popull dhe e di kush ? Skota juaj e poshter, i gjithe taborri i oborrtareve te Saliut e te Mutes!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *