Ministrja e Arsimit: Mandatin e ardhshëm gjuha angleze do fillojë të mësohet që nga klasa e parë

Ministrja e Arsimit, Evis Kushi përmes një postimi në rrjetet sociale bëri të ditur se në mandatin e ardhshëm të Partisë Socialishte, vëmendja do të jetë në forcimin e kurrikulave dhe cilësisë së mësimdhënies në anglisht.

Kushi thotë se gjuha angleze do të fillojë të mësohet nga nxënësit që nga klasa e parë.

Në një publikim të sajin në rrjete sociale, ministrja e Arsimit, Evis Kushi nënvizon se në mandatin e ardhshëm të Partisë Socialiste, gjuha angleze do të nisë të mësohet që nga klasa e parë.

“Gjatë këtij mandati vëmendja jonë ka qenë në forcimin e kurrikulave, kapaciteteve dhe cilësisë së mësimdhënies në anglisht, duke arritur në kushtet kur gjatë mandatit të ardhshëm do të bëhet i mundur fillimi i mësimit të anglishtes që nga klasa e parë”,  shkruan ajo në postimin e saj.

REMOTE_ADDR:[]

2 komente në “Ministrja e Arsimit: Mandatin e ardhshëm gjuha angleze do fillojë të mësohet që nga klasa e parë”

  1. Ari says:

    Sigurisht qe nuk ka asnje kuptim te ndodhte ndryshe. Por, te mos harrojme se jetojme ne Europe dhe, pervec Anglishtes, kemi gjuhe te dyta qe per shqiptaret marrin peshe: Italisht, Gjermanisht , Frengjisht dhe Spanjisht. Keto mund te jene me zgjedhje, si gjuhe te dyta ashtu sic veprohet ne vendet e BE. Krahas ketyre, mund te kete edhe zgjedhje si gjuhe e trete, psh serbisht, greqisht , rusisht, apo turqisht.

  2. Sııde mua me duket pak e nxıtuar Se te shıkosh nje femıje 6 vjecare qe nuk dın alfabetın e shqıpes se futet edhe alfabetıı anglıshtes Femıjet ne ate moshe nuk do te jenene gjendje qe te asımılojne dy gjuhe nete njejten kohe Per mua kjo duhet tejete e pjeseshme
    Derı dıku kete mundet qe ta arrıjne vetem dısa femıje Po e theme pa te keq Intelektualesh qe ı kame mesuar femıjeve te tyre nje gjuhetedyteqe ne moshe te vogel Ku krahas shqıpes ı kane mesuar edhe gjuhen Angleze Nejse une ndoshta po flase kot Se grupıı eksperteve e ka studıuar me mıre dhe ka dalr nr krtr konkluzıon

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *