Nesër hapet Rinasi, Meta tërbohet. Kërkon tryezë mes qeverisë dhe kontrollorëve që ta kryesojë vetë, letër KLSH: Auditim të plotë në shoqërinë “Albcontrol”

Presidenti Ilir Meta i kërkon Kontrollit të Lartë të Shtetit nisjen e auditimit të plotë në shoqërinë “Albcontrol”, pas braktisjes së punës nga kontrollorët që u bë shkak për pezullimin e fluturimeve.

Njoftimi i plote:

Nisur nga situata tepër e rëndë e krijuar dhe veçanërisht rolit, që ka “Albcontrol” për administrimin dhe kontrollin e hapësirës ajrore të Republikës së Shqipërisë, e lidhur direkt me sigurinë kombëtare të vendit dhe me garantimin e shërbimeve për udhëtarët dhe qytetarët shqiptarë, Presidenti i Republikës, SH.T.Z. Ilir Meta, i është drejtuar sot zyrtarisht Kontrollit të Lartë të Shtetit, duke i kërkuar të fillojë pa vonesë një auditim të plotë në shoqërinë “Albcontrol” mbi:

–   mënyrën e menaxhimit të kësaj shoqërie;

–  respektimin e dispozitave ligjore në vendimmarrjet e organeve drejtuese;

–   përdorimin e fondeve publike;

–   respektimin e procedurave në marrëdhëniet e punës, si dhe

–   çdo aspekt tjetër që paraqet rrezik për veprimtarinë e sigurt dhe funksionimin normal të “Albcontrol”.

Presidenti Meta po ndjek nga afër dhe me vëmendje zhvillimet lidhur me menaxhimin e situatës në “Abcontrol” dhe në aeroportin “Nënë Tereza”, dhe i kërkon autoriteteve respektive të marrin të gjitha masat, për të mos vënë në rrezik sigurinë e hapësirës ajrore në Republikën e Shqipërisë, për të rifilluar pa vonesë funksionimin e monitorimit ajror dhe të shërbimeve aeroportuale,  duke respektuar të drejtat dhe detyrimet reciproke, pa tejkaluar në mënyrë shproporcionale me reagimin e tyre, përgjegjësitë ligjore mbi këtë rast.

Presidenti i Republikës u bën thirrje për reflektim të gjithë aktorëve të përfshirë dhe është i gatshëm në çdo moment të thërrasë urgjent një tryezë për një zgjidhje sa më të shpejtë dhe të arsyeshme.

REMOTE_ADDR:[]

17 komente në “Nesër hapet Rinasi, Meta tërbohet. Kërkon tryezë mes qeverisë dhe kontrollorëve që ta kryesojë vetë, letër KLSH: Auditim të plotë në shoqërinë “Albcontrol””

 1. o i monikes says:

  merri moniken, andi bushatin e berishen e mblidhuni te ambasada ruse, se me shqiperine nuk ke me pune. duhet te japesh doreheqje. nuk je me president e i shqiptareve as i shqiperise. je presidenti i berishes e burri monikes. zhduku ne rusi nga prishtina, sot, sot sepse neser do jete vone shume vone

  1. k says:

   O fshatar injorant dhe degjeneratë ,nuk kopton se ke marre fund me mafjen e korruptuar ?
   Amerika ta lyen me vazelinë para se ta fusi krahun.Pyte baxhellën se ka eksperiencë.

  2. Asllani says:

   Qeveria Parlamenti te distancohen nga Presidenti
   Ay nuk eshte Normal

 2. Andi says:

  Po ik o qyqe e futi nji raki me dash shehun e qim peken. Se ke marr vesh akoma qe ste pjerdh njeri ty. Tani na dashka dhe protagonizem bytha jote. Nuk kthehen me ne pune ata talebanet e tu, harroje. Nuk gjunjezohet qeveria para teje psikopat. Veten ke kohe qe e ke marre ne qafe, po nuk te mjaftoi. E po te lame ne, ti je ne gjendje te marresh nji popull te tere ne qafe.

 3. Palma says:

  Meta te mos lejohet te bej takim ai eshte autori te kerkohet arrestimi i tije. Kontrolloret nuk duhet ti takoj me qeveria te largohen nga puna dhe te ndiqen penalisht.

 4. Beni says:

  Sa gjynah ku e katandise veten . Per nga marrezite si president , Meta ia kaloi dhe Berishes . Tashme nuk mund te behet fjale per kontroll te larte te shtetit pasi ceshtja ka kaluar ne prokurori e cila duhet t’i nxjerre fundin kesaj historie te turpshme . Te mos ta duash kete qeveri, eshte normale por te urresh Shqiperine deri ne kete far feje , kjo eshte e pafalshme .
  Njerez , thirrini arsyes

 5. Andi says:

  Po ça kontrolli do bej KLSH o Like topja. Beni i KLSH eshte me tope nga ty, ka mbi 2 muaj qe e mban ne sirtar auditimin e AlbControll, se pret zgjedhjet. Ai eshte per burg per vete lumadhi, ka shkel cdo afat ligjor te auditimit. Madje komisioni i ekonomise ti kerkoj Benit te klsh llogari per kete auditim dhe te tjera qe i mban ne sirtar. Pas kontrolloreve ne Rinas te zhdukin dhe kryekontrollorine e Klsh Arben pordhen.

 6. Tutu says:

  Mbaje me shkume Like… se brisku u thye..!!

 7. Rezario says:

  Degjoni e mbani vesh o ju rujt Zoti!
  Ben Shehu ka ne zyre nje material per Albcontrollin dhe ska pse te bej auditim tjeter. Mjafton te miratoje ate qe ka ne zyre dhe e mban aty si trap qe eshte. Pse nuk tregon transparence e con apo ta bej publike. Ka mbi tre muaj qe e mban aty dhe tani nuk e con deri ne fund auditimin. Tani ckuptim ka te bej tjeter kur e ka nje. Jepi beni hajt behu burr e nxirre. Se qe je tope e morem vesh po mos u be [email protected]

 8. Nick says:

  Vdiq te behet nje çike magazinier! Sipas kushtetutes se RSh-se, ty ste pjerdh njeri!

 9. Sabriu says:

  Po te ngushtohet laku Like..

 10. NjeQytetarOptimist says:

  Po prit te tryeza me rakine e Skrapos duke degjuar Baftjarin se te erdhen palet. Nje figure e djegur qe ska cti ofroje me politikes shqiptare..

 11. P t says:

  I Ilir ,se president ke kohë që nuk je,mos i lodh kot ,aty ke Lesken ,dil nga skutat dhe qebaptoret e dil lart në Kuzumbaba merr dhe një tufë qepë të njoma ,bëni dhe një mundje të dy se aq u a thotë miza që ka mbetur në koshere dhe jepja Leskos kur të fitojë LSI t’a bëjë ai me ca rrugaçe që punësoi në KLSH .

 12. Gimi me tha mua atje te 700-cja nga ana ime .....po says:

  Po ik o bajge kush te ka ty ne refene , te duket vetja shume i rendesishem per Kombin , ske gje o bole ,celsat e kashtes ke , akoma svure mend nga zgjedhjet bashkiake qe te peshtyne ne suratin tend te qelbur dhe ke cipe e vazhdon akoma???? Kuptoje me ne fund o hajdut , ke mare fund , perpelitu sa te duash ……..ptuuuu plere

 13. Muhameti says:

  Nuk ke cfare te zgjidhesh. U zgjidh ptoblemini, neset fillojne fluturimet mormalisht. Mos bej kot si i rendesishem, ske asgje ne dore.

 14. pjeter says:

  Haha nuk ha pyke fare ky njeri.Shqiotaret nuk jane ata 1997 o Predident i LSI-se,dhe jane shume te qarte se kush qeverris vendin.Dergoje me dhi ete Bibilushin qe te keshillon gjithmone kaq mire,nuk harron asnjehere te te beje figure prej idioti o Like,je presidenti me qesharak qe po njeh bota.

 15. Militanti says:

  Nje gje duhet te kuptojme ne gjithe kete situate:

  Arsyeja pse Ilir Meta ka kaq shume besim te klsh dhe Arben Shehu per te trajtuar kete ceshtje eshte sepse e ka vene vet aty!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *