Kërkoj ndjesë për Bregoviçin

8 Gusht 2021, 16:05Politika TEMA

Nga Naser Aliu

Unë kërkoj ndjesë. Unë nuk gjeta asnjë mendim kundër shqiptarëve nga Bregoviçi! Ishte një reagim i imi emocional, i ndikuar, i padrejtë dhe i paarsyeshëm, që nuk mund të përligjet. Në vitin 1961 James Stoner thoshte se grupet marrin vendime radikale. Ne po kërkojmë vendim të tillë!

Nga fillimi i viteve 1970 në psikologji kjo bindje e turmës, ku rrëshqita edhe unë, njihet si “të menduarit grupor e Janis-it” (Irwing Janis, universiteti i Yales). Të menduarit grupor e shërbimeve sekrete ka ndikuar edhe në sulmin ndaj Irakut! Ata besonin se Iraku kishte armë bërthamore!

Pse po e urrejmë ne Goran Bregoviçin?

Ai thotë përafërsisht këtë në një intervistë: Unë e kam atin kroat katolik, nënën ortodokse serbe, bashkëshorten myslimane. Në cilën anë të rreshtohesha, kundër kujt të gjuaja, (me armë mendohet)? Kundër nënës, babait apo bashkëshortes? Prandaj mbetem asnjanës! Hulumtova dhjetëra gazeta mbrëmë dhe sot: shqiptare, serbe, boshnjake e kroate. Nuk gjeta asgjë, pos atij fakti, të cilin e përmenda dhe se ai ishte i pari në ish-Jugosllavi, që kishte kënduar në gjuhën shqipe një rock-këngë!

Ndoshta po e urrejmë pse këndon serbisht?! Nëse është kjo, atëherë duhet ta kemi të qartë se me gjuhën nuk kemi pasur probleme, por me shtetin e Serbisë. As me popullin e Serbisë jo, por vetëm me shtetin serb! Përafërsisht atë gjuhë e flasin edhe kroatët e malazezët! Gazeta shqiptare nuk citojnë asnjë burim që do të inkriminonte atë. Ky mendimi i imi mbetet derisa të mos sillen prova për qëndrim të tij antishqiptar!

Unë kërkoj ndjesë edhe një herë, u kërkoj ndjesë edhe miqve të mi që kishin mendim tjetër, si Edmond Shallvari, Fahri Musliu, etj. dhe ndiej keqardhje për insinuatat dhe akuzat e pabazuara ndaj tij! Sipas asaj që lexova, ai meriton respekt dhe mirënjohje, jo përbuzje dhe gozhdim publik!

29 komente në “Kërkoj ndjesë për Bregoviçin”

 1. Bejtullahu says:

  Salam Alejkum. vllazen ma mir o Goran Bregoviq me ardh n Shipni e me knu se amerikant italijant gjermant. Serbija o ma miqsore me muslimant e islamin se amerika italija, shikoni si e nimon Serbija palestinen i nimon muslimant e linjes mesme, jo si evropa shtrig se e nimon israelin kunra muslimanve. Edi Rama i do muslimant allahu e shperbleft ato e Bregoviqin. Miresevjen Bregoviq

  1. Janullofagos Grek Maxhupi says:

   Me mir Bregovici sesa noi Ibrahim Tatlises, Muarrem Ameti, Gold AG, Tayna, a naj Zezak i leshit.

  2. dyshuesi says:

   ……..Dhe mos shikjoni kisha e xhamija ……
   ……..feja e shqiptarit âsht shqiptaria…….
   Shume e ke ngaterruar komentin me çeshtje fetare or lum miku. Po u kape pas fese Shqiperia eshte e shperbere automatikisht ne kater pjese. Musliman shit, musliman bektashinj, te krishter katolik, te krishter ortodoks. Ti me cile pjese je ?

   1. shqipo says:

    Ky Bejtullahu, eshte ai Suniti Pisoglend, qe po ben “provokim'”me bythen zbuluar te grekut!

 2. Sancho says:

  Naser, ti e ke mire, te pakten e sukove veten me fakte. Keta “palo” patriotet shqipyare pse nuknproyestuan, kur nipi i shefit te UDB-se u ul me Keshillin e Sigurise Kombtare te Shqiperise? Apo sepse Damir Fazllic, nje serb nje qind here me i dyshimte se Goran Bregovic, ishte mik i Sali Berishes, ketij “miku” te sinqerte te Amerikes?

 3. ... says:

  Kur je asnjanes je me te fortin. Ne kohen e luftes edhe pse logjikisht u deshke te çvendoste ne Kroaci u çvendos ne serbi. kompozimi i kenges kallashnikov ne koh lufte tregon se nuk ka qen asnjanes dhe njeri i paqes. ka qene dhe esht mik i ngusht i kusturices, nji ultra-nacionalis serb.

 4. Ne hesfel vafsh says:

  Je i falur o mjeran
  BOTA PRANDAJ HEQE VUAN SE KA VEMJE SI TI AS
  MISH AS PESHK
  NATYRISHT QECDO SHTEPI KA WC E VET SI PUNA JOTE ME SHOKE

 5. Ndroqi says:

  Kunder Goran Bregovicit jan jan hedhur ne sulm shpura e Sali Berishes,ketij antishqiptari qe futi ne mbledhjen e keshillit te sigurise kombetare serbin Damir Fazllici,i lidhur me qarqet politike antishqiptare serbe.Pra orkestrimi kunder kengetarit Serb eshte veper e Sali kriminelit,ketij pisi qe do te bej pis te gjthe.

 6. pijetari says:

  Nje shkrim informativ me vlere. Zhurma kunder artistit Breegovic eshte e stisur, per te sfumuar sado pak pritshmerite e opinionit tone lidhur me fatin jo vetem politik te Sali Berishes, kriza e te cilit ka futur ne pershtjellim strukturat e PD ne pritje te hapjes se sesionit te ri parlamentar. Por, fatkeqesisht, edhe ne Kosove te tilla tema, qe normalisht duhet te percillen me qetesi e mirekuptim, nxisin fryme kundershtuese demek nacionaliste.

 7. Detari says:

  100 artikujt e fundit jane pro Bregovicit, pro Serbise dhe kunder Shqiperise.

  E kuptuam jeni kunder kombit si gazet, si opinionista etj ne skqiperi, po pse e perserisni cdo 1 ore? Po mundoheni te bindni ne apo veten tuaj se spo marre vesh…

  1. Orest Saraci says:

   Ik ore kokra e idjotit , ik e shiko te lepish ndonje rock prifti te te japi ndonje trast me grosh , bythqir …..

   1. Gjergji says:

    Orest Caraci, sa nje kokef carace e ke trurin. Plehre ti dhe shoket e tu qe e doni Bregovičin vetem se jua do ai i gjati me shallvare aziatike.

 8. taso kume says:

  Mos u ketheni ne shpellare, ne SHQIPERI duhet te ndihet era e civilizimit, nuk jemi shtet ne lufte si UKRAINA ose IZRAELI ku dhe femrat bejne sherbim te detyruar ushtarak, jemi ne paqe qe nga shekulli i kaluar.

  1. Papi says:

   O taso djali gjersa serbia te njohe kosoven je ne lufte
   Cilivizim nuk dmth te falesh dike qe ste ka kerkuar falje por perkundrazi kerkon te sulmoje sapo ti jepet rasti ky nuk quhet civilizim por prostituim

  2. Arjan says:

   Taso kuku ashtu eshte e vertete ne ‘PAQE” jemi ,po sme thua ti dordolec perse e mban ushtrine serbia dhe greqia,,spo fkas per SHBA apo rusine apo kinen.Ik futi nje tas sultjac se le nam.

 9. O njerez e merrni vesh se goran bregovic eshte kantautor,bile nder me te miret,vellezerit tane kosovare i duam shume por ama nuk pyesim kend se ke ftojme ne vendin tone,prandaj nuk lejojme qe ata te ndikojne sadopak ne vendimet tona por te shohin punet e tyre,e neqoftese kjo gurgule ka dhe aspekte politike atehere ne esfel vafshin ata qe perdorin artin per qellimet e tyre mjerane.

  1. TDCI says:

   Kosova nuk din fortë të urrejnë se në asi rrethana jetuan urrejtjen e inskenojnë spiunët e Serbisë së pari në Tiranë me në krye Sali Berishën dhe në Kosovë me falangat serbe brenda LDK të tjerët janë injorant të manipuluar

 10. drini says:

  NJe gjest shume qytetare, i emancipuar ddhe i civilizuar nga ana juaj, Bravo Naser Aliu. Nuk duhen ushqyer turmat me urrejtje , intelektualet kete kane prove te kohes.

 11. pretorian. says:

  Problemi eshte, se kur bie fjala per nje serb, i mire apo i keq gjithe sumat pseudoshqiptare, dhe ndonje jargash i trallisur, i bere synet kohet e fundit, pasi zeri dhe mendja e ka lene, qe bertet rroft Kapidani, e gjithe hordhia, tribuja, tallavaja, taborri haxhiqamilist apo sheqeresalist hidhet ne yxhym, njesoj si dikur pseudoshqiptaret e taborreve osmane, qe benin kerdine kunder armikut kaur.
  Dhe me gallata eshte, kur shikon disa pseudokengetare, zezake kosove, buzequmesht apo te pjekur pas marreveshjes se Rambujese, qe bejne patriotin e hardallosur, dhe nxjerrin kamen me ja ngul pas shpine çdokujt, qe ka mendime te ndryshme nga te tyret, ne emer te patriotizmit te shallvareve dhe hallves.
  Dhe po ti shikosh, jane po keta shkerrdhata, qe nuk thane asnje fjale kur legjendes se kombit shqiptar Gjergj Kastrioti, permendores se tij i vihej bisht, apo kur katedrales katolike ne Prishtine i vihej dinamit, apo kur Nene Tereza quhej pute, apo kur kishat e famshme te Voskopojes shkaterroheshin dhe kryeveprat e Selenices, Onufrit, Shpatarakut dhe te tjereve vandalizoheshin, kur vendosnin dinamit naten kunder simboleve kristiane, etj etj.
  E perse tani keta halldupe, mamluke, e zv-desojne gojen me sume dhe vjellin vrer kunder Bregoviçit?
  Ketu patriotizmi nuk hyn aspak, por aspak ama. Ketu hyn vetem ADN e piste turkoshake, e cila nuk njeh as fqinjesi te mire, as falje dhe respekt reciprok, as marredhenie dhe bashkepunim miqesor, as faktin qe jemi te “denuar” si fqinje per te bashkepunuar.
  Genocid mbi shqiptaret ne çdo aspekt kane bere turqit. Fakti qe shqiptaret akoma nuk kane krijuar nje shtet ligjor dhe demokratik buron nga mentaliteti osman, nga pislleku, kultura dhe mentaliteti osman, nga osmanet qe kolonizuan Shqiperine dhe e futen ne konflikte me gjithe fqinjet.
  Dhe tash shikojme disa birbo, qe me ndjenjen e fajit dhe te inferioritetit ne gjak dhe supe, perpiqen te bejne patriotin dhe me kete patriotizem te peshtire te fshijne gjithe memorien historike te popullit shqiptar, perkatesine dhe kontributin e tyre ne kulturen perendimore europiane.
  Dhe kush flasin? Ata qe njerezit e tyre nuk kane as din as iman, ata qe do benin dhe masakren ne Fort Dix USA.
  Ata kokpeshqire qe i fusin thiken dhe mikut.
  Bregoviç eshte ku e ku me i mire se keta nacionaliste te sumes anadollake.

  1. PUSHTUES AZIATIK DHE FQIU GENOCIDUES says:

   Nga një extremizëm te tjetri optimalja te shqiptarët është e pa konceptushme

  2. Sunitet nuk behen njerez, lloji i kafshes..... says:

   Sakt, keta jane njethundraket turkoshqipfoles qelbin gjthndj dy aneve te kufirit…..
   Problem eshte se nuk ndahet oxigjeni me arabin,nuk behet shteti, nuk ka civilizim e kulture,pasterti,ta hedh tjetri qesen me plehra apo shurrose ne hyrje…
   Qelbet gjthndj ere turku….

 12. ilir says:

  Naser a emer shqiptar eshte? A harrova koqevar, araboturk, yyyt terbesh!

 13. qetësia says:

  Naser, ti ben mire qe kerkon falje, koke e falur nuk pritet , thoshte dikur populli yne, por ashtu si paske gabuar per kete kengetarin , ke gabuar dhe ne shkrimin larte; jo per gje por per korrektese: Iraku nuk u sulmua me pretendimin se kishte arme berthamore, por arme te shfarrosjes ne mase qe do te thote se jane helme pak me te rrezikeshme se ky covidi. Edhe presidenti Bush pasi u shkaterrua Iraku dhe pasi i keputen dhe koken Sadamit, kerkoi flaje se e kishin disinformuar organet sekrete amerikane ! Por kjo s’eshte me falje, eshte tallje. Ketu shkelen te gjitha parimet njerezore dhe del fallsiteti i atij personi qe beri kete veprim mbi lirine dhe te drejtat e vetevendosjes se kombeve dhe shteteve e ato njerezore, ndaj populli dikur thoshte: peshku i madh e ha te vogelin! Prandaj, i dashur Naser, prape theniet e dikurshme te popullit kane baze se mbeshteten mbi te verteten e ndodhur me vite e shekuj: mate nje here e prije shtate here ! Keshtu qe te gjithe ata qe bene kete potere prej , mos me falni, injorantesh dhe shpirtezese, ne vend te paqes e vllazerimit se s’kemi rruge tjeter veç varrit, jane te diskretituar ne veten e tyre, e kuptojne apo s’e kuptojne. Bota kjo eshte. Lume ai qe di ta jetoje ne paqe dhe vllazerim . Respekt per shkrimin.

  1. Malo says:

   Naser para t’na bindesh per ate cfar shkruan beje vetem nje pyetje pse u ke sua ke fa Kallashnikove…
   Kaqe duhet eshte e thjeshte.

 14. URREJTJA E ULËT says:

  Në një qytet të rajonit Baden në Gjermani disa të rritur nga Kosova që kishin kërku strehim politik nga dhuna serbe vrasin me torturë një bshnjako mysliman poashtu i larguar nga dhuna serbe ku Bosna ishte përfshi në luftë sebepi ishte se ai dëgjonte muzikë në gjuhën e tijë

 15. KVAZI PATRIOTIZMI says:

  Një është e sigurtë Goran Bregoviç nuk u ka sabotu çlirimin Prishtinës dhe Shkupit si disa ish lider politik në Prishtinë Tiranë e Shkup

 16. RAIFI says:

  Kaher është e njohur se në Shqipëri veq shqiptar ka më së paku.Bëhet fjal për një kolektivitet pa arakteristikat e kombit me prejShtim të gjuhës që e kanë të njejt si shqiptarët e tjerë.Ky popull është në përzierje greke,serbe e çka jo tjetër popull që digjej pas Xhaxit Stalin,pastaj e këndoj këngën “Enver Hoxha Mao Ce Duni janë si buka e një brumi për të arritur më fund tek stadiumi populli më pro amerikan në botë por që digjet pas një këngëtari serb.A po mendoni o grup amorfe se u nxe kush besë në bot .Ju jeni shtresa më e përbuzur në europë jeni lahperat dhe halabakët më të ndarë që po punoni për një copë bukë dhe që Shqipërija nuk është bërë për mbi 100 vite pavarsi.Edhe Shtetin e Ismail Qemajlit e kanë mbrojt 400 kosovarët e Isa buletinit se pro sllavet e Vlorës tubohëshin për ta hedh në det.Përkunder faktit se në Shqipëri përveq përveq fesë myslimane janë të pranishme edhe ajo katolike dhe ortodokse si duket jeni pjell turku se kaq të poshter janë veq turqit.

 17. Dini says:

  Gazeta tema sa per sqarim, nuk eshte Goran Bregovic qe ka kenduar kenge ne gjuhen shqipe, ne grupin rock bjello dugme ai gorani Juan i dashur ishte gitarist kurse vocalist dhe ai qe kendon kengen kosovska eshte Kroati Zelko Bebek..!!!  Sa gazete fletushke serioz jeni ?

 18. Arjan says:

  Naser ti sje shqiptar,prandaj grric b- – – -n dhe ik falu andej nga arabia se mbase te fal allahu.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Lini një Përgjigje