Xhufi: Ismail Qemali nuk ishte bej, por intelektual. Jetoi me punën e mendjes dhe jo të pronave

1 Dhjetor 2021, 22:11Kulturë TEMA

I ftuar në emisioni “Shqip” nga Dritan Hila në “Dritare TV”, historiani i njohur Pëllumb Xhufi ka folur për historinë e Shqipërisë.

Xhufi ka folur edhe për figurën e Ismail Qemalit duke u shprehur se ai nuk ka qenë asnjëherë bej në kuptimin e të ardhurave dhe se ai ka ka qenë intelektual ka jetuar me punën e mendjes dhe jo pronat. Sipas Xhufit, Ismail Qemali ka pasur edhe prona por ishte kapitalist.

“Si mund të kërkohet sot që Ismail Qemali nuk e donte Pavarësinë. Që në 1900 Ismail Qemali u nda nga Perandoria Osmane me frazën e famshme “Unë e sot e tutje do mendoj vetëm për Shqipërinë” dhe shkoi në perëndim. Nuk shkruante poezi Isamil Qemali por bënte plane lufte.

Në pleqëri Ismail Qemali u bë udhëheqës kryengritjesh. Dhe këta që mundohen ta nxjerrin familje të madhe bejlerësh Ismail Qemalin, por ai nuk ka qenë asnjëherë bej, ai ka qenë intelektual ka jetuar me punën e mëndjes dhe jo të pronave.

Ai ka pasur edhe prona, madje ka pasur minierën e Selenicës, ka pasur industrinë e drurit në Liban, në Bullgari me një anglez ka qenë bashkëpronar miniere, ka qenë kapitalist por këta duan ta nxjerrin që ka qenë si Esat Pashë Toptani Ismail Qemalin, që donte të demokratizonte perandorine osmane. Kur kjo dështoi ai iu kushtua Shqiperisë.”, u shpreh Xhufi.

 

16 komente në “Xhufi: Ismail Qemali nuk ishte bej, por intelektual. Jetoi me punën e mendjes dhe jo të pronave”

 1. Sara says:

  shume e ertete profesor, po ketu historine jane munduar gjithmone ta bejne dallkauket

 2. Orhan Pamuk: birazere tourkalvani,mos luani shqiptarin,jemi nje gjak,jemi turq! says:

  Plehre turke,ku i gjeten pasurite tourkoshqipfolesit apo titujt “bej”!?
  Pse asnje shqiptar kristian nuk citohej si “bej” !? por vec rraca bastarde turkoshqipfolese!!!?

  1. Qirjako says:

   Ti qe perdor emrin e nobelistit turk,
   `nga ç’pus ke Dale mo qe vetëm vjell, nuk shkruan. Kete qëvjell është mire ta hash prapë, o ditëzi, o gjakhelmuar’. Me prishe mengjesin, o I mallkuar. Και μην νομίζεις πώς ξέρεις τι γλώσσα του Καζαντζάκη και του Καβάφη, είσαι χωρίς πατρίδα ρε σκουπίδι.

   1. Orhan Pamuk: birazere tourkalvani,mos luani shqiptarin,jemi nje gjak,jemi turq! says:

    Καζαντζάκης Νίκος:
    “Αν λαχταρας τή Λευτεριά σέ ξένους μιν ελπίζεις, πάρτην ο ίδιος αν μπορείς, άλλοις δεν τήν αξίζεις”

    “Nese deshiron Pavaresine,tek te huajt mos shpreso,rrembeje(lufto) nese mundesh,perndrishe nuk e meriton”
    E kuptoni tani o beqiraaaaaaaaaa tourkalvanoi sesi e “fituat” Pavaresine e sumes me turkun Kemol Ismael e birazere….!?

  2. Taulant says:

   produkt pedofilie specie ne zhdukje laj gojen para sesa te flasesh per figura te tilla bastard.

   1. Matrapiku says:

    O Talat, e lava dhe gojen dhe carin, a me lejon te flas per kete byrazerin tend Turk Arnaut ??
    .
    Intervista e I.Q. dhene ne gazeten “The morning Post”
    Titulli i artikullit “I.Q. besnik i perandoris Osmane perplaset me Italianet”
    Lexoni se c’far thote dhe do te lebetiteni.
    .
    “…. Në bisedën me një përfaqësues të “The Morning Post”, Ismail Qemali hodhi poshtë theniet e xhonturqë se shqiptarët janë pasiv në besnikërinë e tyre ndaj kauzës otomane.
    1- …. “Si një otoman patriot, unë protestoj me gjithë zemër kundër Italisë per fyerje e integritetit të Perandorisë Otomane.
    2- “Opinioni im nuk është lëkundur asnjëherë në drejtim të kësaj.
    3- Shqiptarët, pro-Otoman.
    Sigurisht, unë mund ta them këtë: Shqiptarët myslimanë, pavarësisht shumë vuajtjeve të rënda të shkaktuara viteve të fundit, nuk do të rrinë duke pritur nëse është e nevojshme do të bien në llogoren e fundit për mbajtjen e perandorisë.
    4- “Por, nëse unë e ndiej aq fuqishëm sa çdo otoman tjetër, në drejtim të çdo sulmi të bërë ndaj Perandorisë.
    5- Personalisht kundërshtova pranimin e një dëmshpërblimi në para, siç ishte gjithashtu, i njëjti rast në Bosnjë, në vitin 1908.
    Perandoria Otomane nuk mund të qëndrojë e vetme, ajo ka nevojë për mbështetje. …
    .
    Per keto te verteta absolute (nga goja e I.Q.) c’fare keni per te thene.

    1. ................ says:

     Dhe te mendosh se fotografia e tij qendron ne zyren e kryeministrit.
     Shqiptaret e vertete baltosen kurse magjypi i anadollit lartesohet

     1. Matrapiku says:

      …”si nje Ottoman Patriot protestoj me gjithe zemer ndaj Italis…” (ndaj Perendimit).
      .
      Dhe ju o magjypa flisni per Pamvarsin qe na solli Qemal Beu ???
      .
      O Historian me Xhufke … ne 1900-en (qe pretendon) se Ismail Qemali u nda nga Perandoria Otomane tha “ketej e tutje do te mendoj per Shqiperine” … jane peralla me Xhufkë.
      .
      Nuk iku Qemal Beu nga Perandoria Otomane, por pushoj Perandoria se ekzistuari, sepse pushtetin e fituan XhonTurwit ne 1900-en (lexoni ne internet).
      .
      Prandaj Shqipot luftuan … ne te vertet kundra XhonTurqve qe ishin armiq te Sulltanit dhe jo kundra Turqizmit Otomanist.
      Ky eshte nje “trik” nje genjeshter qe na eshte ofruar per “lufte per pamvarsi ndaj Turqve.

  3. Pirdh pirdh says:

   Idiot injorant. Ka pas plot bej te krishtere bota. Po ti nuk ke nga t i njohesh.
   Duke filluar qe nga Pashko Vaso Shkodrani apo Vaso Pasha, Naum Pasha, Theodore Makridi Bey, etj.

 3. Kaonia says:

  O orhan kari a si e ke emrin ti , mbiemrin e ka vlora Ismaili nuk e ka qemali ,jane vendalli me shekuj .Po kur ben si i zgjuar e ben dhe analize pse quhej bej. Brabo levendi , ta kane thene besoj se dhe levendis eshte turqisht po s do te thote qe greket jane turq. Ti je nje vk por jam i sigurt qe dhe ti ke kushurinj te fese muslymane a mos ke dhe ndonje nga prindrit ,patjeter qe keni dhe nuse e dhendur ne fis ,ja pse je vk se dhe vet si beson ato qe thua po e ben per ndonje kothere se kohe krize eshte .

 4. Astrit says:

  Shoku Xhufi, Faik Bej Konica ka the: O Zot ma mbaj gojen mbydhur kur nuk kam se ç’te them.

 5. Jo moree says:

  Mentalitet idiot krejt. Ne nje fraze ben dy gabime te renda.
  E para ismail Qemali ishte bej dhe mire bente. Nuk kishte asgje negative te ishe pinjoll i nje familje te madhe.e tituj fisnikerie. Siç ishin kryeministri konti Kavur ne Itali apo Çurçilli ne Angli qe vinte nga familje shekullore e rangut dukal. Edhe Tolatoj kishte te emen princeshe e te atin kont e asnje nuk e paragjykonte per kere arsye.
  E dyta: Ismail Qemali nuk ishte intelektual. Siç nuk ishin Kavuri apo konti Çiano. Ishte nje nepunes administrate dhe politikan me karriere te gjate.
  Kjo nuk e ben intelektual, por nuk i ul asnje vlere kombetare a hiatorike Ismail bej Vlores. Tregon vetem mentalitetin tend dhe cektesine konceptuale kur broçkullit ne hava.

 6. Kali i Trojes says:

  Ti vemje pa origjine me pseudonim Orhan edhe per te fshire rruget nuk je se ndyn ambjentin si nje virus covid 19 , edhe greku qe te mban origjinen me 300 euro duhet te japi nje pune te re per te pastruar urinoret e Greqise dhe ato WC e turqise per te marre nacionalitetin e tyre.

 7. Piro says:

  Kush e njeh jeten e Ismail Qemalit e di mire sa i madh ishte ai. Ai ishte liberal me pikepamje te avancuara per kohen, me shume miq ne kancelerite evropiane, njeriu qe pyetej nga sulltani per ecurine e perandorise. Do ishte mrekulli te kishim sot nje si ai. Respekte per vlerat dhe kontributin e tij per shqiperine.

 8. I B V says:

  Te ligjerosh politikisht ne parlamentin e perandoris osmane dhe nuk qenka intellectual. Me cfar instrumenti e mat intelektualizmin zotri.

 9. SKENDER BEU says:

  Faqe e zeze , bej do te thote zoteri , hedh nje budalla nje gur ne lume , te mencurit dihet se cpo bejne .Jo po ti thoshin : shoku Ismail !

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Lini një Përgjigje