Shuhet poeti i njohur Arben Duka

14 Dhjetor 2021, 10:47Kulturë TEMA

Ka ndërruar jetë poeti i njohur Arben Duka.

Duka ndërroi jetë në moshën 64-vjeçare për shkak të një arresti kardiak.

Bëhet me dije se ai u dërgua në spital mbrëmjen e djeshme nga familjarët pas problemeve shëndetësore dhe ndërroi jetë në spital.

Duka është autori i dhjetra teksteve këngësh pjesëmarrëse në Festivalin e RTSH-së.

Ai ishte i angazhuar në shtypin e shkruar ku komentonte zhvillimet politike dhe shoqerore permes vargjeve.

Kush ishte Arben Duka

Arben Duka lind në Labovë të Gjirokastrës. Ka mbaruar Akademinë Ushtarake dhe Universitetin “Aleksandër Xhuvani”. Është autor i mbi pesëdhjetë vëllimeve poetike të botuara e të ribotuara gjer në pesë herë.

Është bashkëautor në rreth tre mijë këngë të të gjitha zhanërve duke filluar qysh nga viti 1974. Ka dhjetra çmime si autor dhe bashkëautor në gjininë e këngës, ku spikasin shtatë çmime të para në Festivalet Kombëtare të këngës në Radio Televizionin Shqiptar.

84 komente në “Shuhet poeti i njohur Arben Duka”

 1. Fatosi says:

  Qofsh i xhenetit beni.

  1. Shqiptari says:

   Te qofte dheu i lehte

   1. #Gopisti i NSHRAK-ut says:


    Prehu në paqe Arben Duka ?
    .
    Arben Duka
    Jeta s’më ka përkëdhelur…
    .
    Në greminë të kësaj jete,
    unë shoh dritën dhe tek honi,
    ndaj dhe nuk shkrova për vete,
    po për juve që s’shikoni!

    S’e kam jetën mjaltë blete,
    dhe tani në fund kam mbërritur,
    por nuk kam shkruar për vete,
    po për ju, o të uritur!

    Nëpër akull, nëpër vapë,
    jeta s’më ka përkëdhelur,
    por për veten s’shkrova prapë,
    po për ju që jeni shkelur!

    S’gjeta flori në minierë,
    dhe nuk jam unë një i zgjedhur,
    ndaj dhe shkrova kurdoherë,
    veç për ju që jeni vjedhur!..

    Gjer mes yjesh shikoj mirë,
    edhe ditën, më besoni,
    ndaj prapë shkrova me dëshirë,
    veç për juve që s’shikoni!

    Shpesh kam folur nëpër netë,
    edhe me të madhin Zot,
    ndaj shkrova në këtë jetë,
    për juve që s’flisni dot!

    Krimbi s’mund të fluturojë,
    s’do shumë mend për ta kuptuar,
    ndaj s’kërkoj që të më dojë,
    kush mes llumit ka jetuar!

    As prej djallit të mallkuar,
    nuk jam trembur ndonjëherë,
    po injorancë e harbuar,
    më fut dridhmat dhe në verë!

    Mbi dy brigje unë hedh urat,
    po prapë shahem e mallkohem,
    se të gjitha diktaturat,
    mbi idiotët lartësohen!

    Pushteti kafshon si gjarpër,
    se është kohë e arrogantëve,
    dhe në qofsh Sokrat i Varfër,
    ke mllefin e injorantëve!…

    Dhe gomari e kupton,
    përse mbetëm kështu trokë,
    se çdo popull meriton,
    qeverinë që ka mbi kokë!

    Shkrepën yje kuq e blu,
    ne te bisht i urës mbetëm,
    po unë prapë do jem kështu,
    dhe në mbetsha Një i Vetëm!

    Do shpëtojë Shqipëria,
    dhe ky popull për ibret,
    veç ditën që Drejtësia,
    do të shpallet këtu Mbret!

    1. vertino says:

     Vargje lapidar miku im te uroj gjithe te mirat nga USA,je vertet dhe ti me muze poeti .
     Arbeni iku para kohe nga kjo jete por vetem fizikisht sepse per shoketmiqte e shqipetaret e vertete ai nuk ka vdekur.
     U prehte ne paqe shoku e miku im i paharuar Arben Duka.

    2. Njeres pa (qe sduan)pune says:

     Ne rradhe te pare respekt dhe keq ardhje per poetin
     …. Respekt dhe per poezine tende (nuk po ta shkruaj emrin pikerisht per respekt)

     1. Rekupero e NSHRAK-ut says:

      Nuk eshte poezia e Gopistit (beqir) te NSHRAK-ut, eshte bejtja e Arben Dukes.

    3. Rekupero e NSHRAK-ut says:

     E Gopisto, kishe ra squke ca kohe. Ta del ne enderr vazhdimisht Relupero, atje ku te çaplonin?

  2. Marko says:

   I perjetshem qofsh o Arben. Ti je i pa vdekshem. U prefsh i qete ne parajse.

   1. Fajtori.com says:

    Ti Arben,
    S’na e hedh dot,
    Ike shpejt,
    S’te mbajtem dot.
    Kur te mberrish atje
    Do jesh i lumtur,
    Aq sa ishe permbi dhe,
    Na dhurove humor të bukur!
    *** i pa harruar në këtë botë***

   2. Gjuhe Tari says:

    Marko, te PREFTE Perendia ditet, i thone u prehsh, jo u prefsh.

  3. Illyria-Shqiperia says:

   Na e theve zemren Poet! Ne i preve duart! Na e varferove Shqiperine dhe shpirtin sot me ikjen tende te parakohshme! Vepra jote ishte si nje gllenjke ajri per shume nga ne, si nje fije shprese, qe jo cdo gje ka marre fund te shume te vuajturen Shqiperi! Do te na mungosh Arben Duka! Ngushellime familjes dhe te gjithe atyre qe admironin vepren tende!

  4. Traktori me zinxhira says:

   Arben nuk vdesin njeres si TI! JE dhe do te jesh gjithmone!

  5. Azra says:

   Nje mesim ju la: mos u beni pijanece dhe tymdashes se do te vdisni shpejt.

 2. "BOHOTINA" says:

  Ouuu, çfare lajmi i zi. Shuhet nje ikone e vjersherimit lirik. I pa perseritshem. Nje Esenin a Robert Berns i vertet shqiptar. Ishim mesuar te lexonim vjershat e tij çdo dite ne gazeten “Dita”. Ai dhe ngjarjet politike i bente vjersha te arrira.
  Ngushullime zemre familjes. U prehte ne paqe i madhi Arben Duka, ne token qe e deshi aq shume dhe shkroi perla per te.

 3. Stop Injorances says:

  Sa keq po më vjen, ngushëllime familjes

 4. faro says:

  Keqardhje e MADHE që largohen nga jeta SHQIPTARË të përkushtuar si poeti dhe mendimtari i sinqertë Arben Duka.
  Fatkeqësisht vërejmë fare pak atdhetarë kaq të përkushtuar.
  Ngushëllime familjes që pati nderin të kishte një ATDHETAR të tillë.!

 5. Trotski says:

  Ngushellime Familjes.Kujtimi i Tij do te jete i perjetshem.Do te na mungojne Poezite e tij frymezuese.

 6. Dauti says:

  Ngushellime Familjes

 7. Beni says:

  Ngushëllime familjes. Njeri i mirë, poet plot pasion dhe energji

 8. neritani says:

  Do te na mungoje shume me vjershat e tij.Brilant
  Ngushellime familjes .i lehte i qofte dheu.

 9. Jorgo says:

  nje spiun e telendiar, pijanec e bixhozci,, qe mburrej neper tryeza si mik i Sales, e i Tosit, pastaj i shante kur s’i jepnin ndonje kore,
  qen e biri i qenit, s’la grua shoku pa marre neper goje, nderkohe qe s;i dilte dot zot te vetes…

  1. Ilirjan says:

   C’ti thuash Jorgos?! Mezi paska pritur qe te hape gojen! C’mban barku zbraz bardhaku o Jorgo, hall te madh paske patur! Arbeni u prehte ne paqe e ngushellime familjes e miqve!

  2. Shaqo says:

   O jorgo a mahmut, cfatdo qofsh, edhe sot po ha mut?

  3. Shahisti says:

   Jorgo, ti e paske njohur mire kete zarbon dhe ben mire qe thua te verteten. Jo si keta lapangjozet qe gjoja u ka ardhur keq qe u qerua nje qe bente vetem dërr-dërr-dërr e zhgaraviste bejte.

 10. MAJAKOVSKI says:

  U largove dhe ti Poet I dashurise, poet i aktualitetit renqethes. I rende ky lajm per ne lexuesit dhe degjuesit e poezive dhe kengeve tua.
  Ngushullime familjes.

 11. albani says:

  Beni, do mbetesh i pavdekshem poet i kenges!
  Ngushellime familjes dhe lexuesve te tij te shumte

 12. Enri says:

  Si eshte kjo jete O Zot i Madh dhe i plotfuqishem.

  Kur shkoja ne universitet, disa kohe me pare e shikoja Arben Duken te ulur cdo dite ne nje bar aty tek fundi i Komunes se Parisit.

  Me cigare ne dore dhe i mbuluar me batanije e shikoja gjithmone, por mbipeshe dhe duke tymosur shume, gje qe ndoshta edhe e ka ndare nga jeta.

  Keshtu eshte kjo jete…

  Zoti qofte me te dhe ngushellime familjes, miqeve dhe Shqiptareve.

  Shpresoj qe poete te tille te mbeten gjithmone mes nesh.

 13. Olimpia says:

  Ngushellime te sinqerta per largimin nga jeta te poetit, ushtarakut, atdhetarit, rebelit te pandreqshem Arben Duka. Ngushellime familjes,te afermve dhe miqve te shume te Benit. Kritik dhe rebel edhe ne sistemin è kaluar, por kundershtari me i vertete me i forte, me i guximshem ndaj kriminelit Berisha dhe berishizmit, Arbeni do te mbetet perhere ne jeten e shqiptareve nje histori e bukur. Natyrisht edhe me poezite e tij ne muzike dhe ne librat e shumte.

 14. Pike. says:

  Lajm tragjik. ???

 15. Roberto says:

  Beno ! I respektuar dhe i nderuar ke qene kudo dhe i tille do mbetesh. Pena jote e mrehte dhe ironike ka thumbuar gjithmone rregjimin kriminal te Sali Berishes dhe PD por ti i ke thurur vargje edhe dashurise dhe cdo aspekti tjeter shoqeror. Do mbetesh i pa harruar Beno. Ngushellime familjes dhe te afermve te tjere.???.

 16. Tironci says:

  O zot çfar humbje madhe , shkoi nga kjo bot Homeri shqiptar Arben Duka , qoft i parajses dhe ngushellime familjes , na u largua dhe nje njeri i madh i poezis Shqiptare nje gjeni i vargut qe ishte i vetmi xhevahir qe na kish ngelur patriot i madh , dhimbje e tmerrshme dhe humbje shum e madhe per popullin shqiptar per kte patriot te madh dhe shqiptar te vertet , qe luftoi dit nat me penen e tij per popullin dhe vendin e vet per te verteten , do jesh gjithon i pa harruar per ne i madhi Homeri poezis shqiptare Arben Duka te qoft dheu i leht dhe ngushellime familjes per kte humbje te madhe per ne shqiptaret dhe familjen e Arben Dukes.

 17. Ymeri says:

  Gjigandi i satires dhe poet i pa arritshem. Amen.

 18. Spitzeri says:

  Vdiq duke shkundur kumbullen (gruan)!!!!!!!!!

 19. labi says:

  Iku kaloresi i fjales se lire..

 20. Sara says:

  i (para-) fundit i linjes se bejtexhinjve

  1. patrioti says:

   Bejtexhi o Sara , me qindra kenge e dhjetra çmime , me mbi 50 vellime te ribotuara disa here ?! Ti je nje plehre , o Sara , qe nuk do te te trese dheu , kur te ngordhesh , ndersa Arben Duka sot , po udheton drejt parajses .

   1. Sara says:

    cfare ke o njeri? une as tshave as ofendova, plehre duhet te jesh ti , e mbase parajse kujton sallen e lojrave te Apx-it?

    1. vertino says:

     Robte e shpise ku ti kesh ti me nick”sara”,ti je nje shpirtkazme dhe antihumane,qe komenton ne kete dite te largimit nga kjo jete te nje njeriu jo me kur ai ka qene ,eshte dhe do te mbetet si Robert Burnsi shqipetar.
     Ishalla se shpeti shkon ti ne p…th sateme.Kafshe.
     Aben Duka u prehte ne paqe dhe ngushellime te sinqerta familjes!

     1. Shahisti says:

      vertino, qenke debil i lindur. Se te duket ty nje bejtexhi i rendomte kaotik si Robert Burnsi shqiptar (avash pak ketu se po ia fut kot) nuk dmth se te gjithe duhet te mendojne si ti. Arben Duka ishte thjesht nje kalemxhi, dhe fakti qe vdiq, sic do te vdesim te gjithe, nuk e ben as poet te madh e as qe patjeter njerezia duhet te keputen ne bithe duke e ngritur ne qiell sikur se c’qe. E nuk po flas per jeten e tij personale e per veset qe kishte. Ato ishin pune e tij, packa se ca nga ato, ia moren jeten para kohe. vertino, permbahu dhe mos i ofendo njerezit kot.

 21. PO , PO says:

  Ndjej keqardhje te thelle per kete njeri . I lexoja me endje vjershat e tij plot ndjenja e atdhedashuri . Do te krijoje nje boshllek te ndjeshem ms ambientet e shkrimtareve e poeteve tane . Ngushellime familjes e te afermeve !

 22. eli-tiv says:

  …..Fatkeqesi per ne…u prehte ne paqe….Cajupi i diteve tona !

 23. Te gjithe nje dite do ikim prandaj duhet te bejme veten mire says:

  Ngushellime familjes dhe u prehte ne paqe

 24. Velo says:

  I ngjiste fjala. Trim dhe pa kompromis me të keqen. Do na mungojë në gazetën Dita. Ngushëllime familjes.
  U prehtë në paqe.

 25. Jo realisti says:

  Ngushellime familjes.!
  E kam njohur Benin ne Fier, oficer i ri fringo.
  Eshte e vertet dashuria e tije per pijen, njejte si per poezine.
  Por nuk ishte i keq si njeri…
  Poetet e vertet nuk jane normal si te gjith njerezia, jetojne ne nje dimesion tjeter dhe shum te vetmuar.
  Kjo mendojbqe ata e kompesojne me veprime te tjera qe per njerezit normal quhen vese..
  Ishte poet i vertet jo poet portalesh.
  I qofte dheu i lehte…!

 26. Paste ngushellimet e pafund,mjeshter i vargut,kritik i holle ndaj pislleqeve ne kete vend,familja dhe shoqeria shqiptare ta kujtoje gjithmone me respekt.

 27. NjeQytetarOptimist says:

  RIP Mjeshter !!!

 28. U prehft ne paqe, ngushellime familjes! Ishim mesuar me ushqimin qe na servirte cdo dite, perla ka cdo varg, cdo proz, cdo poezi. Familja duhet te ndihen krenar per Benin.

  1. ? says:

   Me vika keq per ty Luda. Paske per te vdek nga uria tashti pa ushqimin e perditshem qe te jete ky Duka.

 29. Lekuresioti says:

  Ngushellime familjes të afërmve ,miqve ,shokëve.Iku poeti i kenges,iku poeti që i thoshte gjërat ashtu si jane.

 30. Pyka says:

  ARBEN DUKA ESHTE ZGALEM I POPULLIT QE I PERKETE!!FAMILJA E TIJ DUHET TE JETE KRENARE PER ARBENIN!!!NGUSHELLIME TE SINQERTA FAMILJES SE ARBENIT…ndaj dhimbjen me ta!!! Nga larg dhe siqerishte i trishtuar…pyka!!!!

 31. Ehhh says:

  RIP gopisti i NSHRak-ut!

  1. #Gopisti i NSHRAK-ut says:


   Ehhh
   O Rypp
   Gopisti do të vazhdojë
   të t’a hyp!

  2. #Gopisti i NSHRAK-ut says:


   Ehhh
   O Rypp
   Gopisti do të vazhdojë
   të t’a hyp!

   dhe si të zbresë ty
   do u hipi pas rradhës
   Politikanëve …
   Jorgo e e Sarës!

   1. Rekupero e NSHRAK-ut says:

    Gopisti do te vazhdoje te çaplohet ne Rekuperon e NSHRAK-ut, ashtu si e ka pasur zakon ne jete te jeteve.

    1. #Gopisti i NSHRAK-ut says:


     Ene ktu e fute sumën
     se pa shkrujt ti kishe ngel
     sa ti zbres sot grusë tate
     do t’a heq ty nji tegel.
     .
     O shtrëngu keq ke pëdëja
     ne nuk japin mo byrek
     nuk ka gjo, ke brek’t e grus
     ti kom lon nja dy mi lek.

     1. Rekupero e NSHRAK-ut says:

      Eh, mer gopist, mer gopist, ti kujton se duke perdor ket nick na hudh hi syve ne qi t’kemi shpartallu e skllavizu. Kto tjeret qi t’lexojn ene mund ta hajn qi ti je i zoti me qi, po ti bilen e ke vetem me bo shurren. Ene prostata t’ka mar fun prej t’ferkumeve ka mrena me manallet e gongove t’Rekuperos.

 32. Lani says:

  Do mbetet i paharruar me vargjet e tij. I qoftë dheu i lehtë!

 33. Mal Cori says:

  Lajm i kobshëm për largimin nga jeta të një poeti, ndoshta me më shumë vargje, ndër poetët shqiptarë.
  U preftë në paqe dhe i ndrittë shpirti në qiell.

 34. Asd says:

  Me vjen shume keq. Na bente te buzeqeshnim dhe here here te mendonim me thelle. Faleminderit Ben. Te qofte dheu i lehte. Ngushellime familjes!

 35. Beni ecen vete. says:

  Gjigand ke qenë e do mbetesh o Ben.

 36. s'ka problem says:

  Duhet te ishte kryeartikull per c’do gazet dhe lajm dhe kurverirat politike , ( skam frike nga ulerimat e injorances por nga heshtja e te mencurve ) iku edhe nje i heshtur qe fjalen e kishte me vlere ,veprat jetojne me gjate se njeriu ,u prehte ne paqe

 37. DRENICA E KUQE says:

  Nje lis i rralle dhe i veçante i letrave shqipe dhe i Shqiperise! Per lisa te tille vuan kombi dhe shteti shqiptar. Emer per mburrje i Shqiperise dhe i popullit shqiptar! Poezia e tij mbetet nje grusht i forte dhe i perjetshem per politiken antishqiptare te “shqiptareve” ne pushtet”…
  Lavdi poetit tone te dhimbjes krenare!
  Ngushellime te sinqerta Familjes Duka, miqve, shokeve, poeteve qe e deshen dhe e respektuan vepren e tij atdhetare!
  Pushofte ne paqe ne Dheun e Tokes Shqiptare!
  Lavdi!

  DRENICA E KUQE

 38. A.G. says:

  Besoj se edhe Perëndia, në Parajsë e ka pritur që t’i vinte pa trokitur.

  U prehtë në paqe! Ngushëllime familjes!

 39. Supaxhiu 300 evro says:

  Ngushellime familjes ,magjia e festivaleve ne radio televizion,nuk u be pal e sistemit por gjithmon kunder.Poezit e tij kushtuar dashuris si dhe patriotizmi i tij mbeten shèmbull per kombin shqiptar.

 40. dhembeli says:

  Beni !
  Te kemi ne kenge e vargje !
  Nuk do te na mungosh !
  Te qofte dheu i lehte !
  Do te mbjellim nje hardhi, atje ku do prehesh !
  Ngushellime familjes

 41. petro says:

  U prehtë në paqe. Ngushëllime familjes e shoqërisë. Qoftë i parajsës

 42. Shqiptari says:

  Vdiq Arbeni Vdiq Arbeni
  Moj e mjera Shqiperi
  Vdiq dhe askush s’mbeti
  Kush do e na qaj hallin tani!

  Ngushellime familjes dhe mbare kombit per vdekjen e parakohshme te Benit.

  1. ? says:

   ire qe ngushellon familjen, po kombin mos e ngaterro kot se nuk po i rruhet fort per nje pijanec bejtexhi.

 43. xhemal says:

  I qofte dheu i lehte poetit te madh Arben Duka….do jete gjithmone ne tekset e kengeve e tere vepren qe ka lene..nje poet i dashurise,i paqes ,i miqesise nje atdhetar e patriot i rralle ,nje luftetar per barazine vellazerine,e lirine…me kalane qe ndertoi me vargje do jete i pavdekshem

 44. ALBAN DEGA says:

  ARBEN DUKA- NJE POET NJE SHKRIMTAR NJE ESEIST I PASHOQ NJE ATDHETAR E QYTETAR
  SHEMBULLOR IU BASHKUA PANTEONIT TE PAVDEKESISE SE ME TE MEDHENJEVE TE LETRAVE SHQIPE !

 45. daja says:

  E kam njohur Benin sh vite me pare qe edhe pse i ri konkuronte mjeshterisht me mjeshterit e vargit si Jorgo Papingji Agim Doci e te tjere dhe fitonte edhe cmime. Ne e shikonim ne ate kohe si nje njeri qe na dukej se krijonte edhe kur ecte ne rruge edhe kur ulej ne klase edhe kur ishte i shperqendruar ne bisede e natyrisht kjo e fundit atij i falej …. Ishte vertet poet …
  Ngushellime te sincerta familjes . Do na mungoje shume ….

 46. Ilir says:

  Ngushellime familjes

 47. DENI says:

  Oh cfare lajmi i kobshem sot, na iku poeti i embel, atdhetar e giximshem ne nje moment qe krijimtaria e tij e perditeshme vazhdonte paprere duke prekur zemrat e shqiptareve te vertete, ndoshta jo te politikaneve qe i shpotiste e qesendiste me aq mjesjtri e kurajo. Do mbetet gjate ne memorjen e kombit tij.
  Qofte i parajses.

 48. Alban Dega says:

  ARBEN DUKA- NJE SHQIPTAR I MADH…
  NJE POET
  NJE SHKRIMTAR
  NJE ESEIST I PASHOQ
  NJE ATDHETAR
  E QYTETAR…
  SHEMBULLOR IU BASHKUA PANTEONIT TE PAVDEKESISE SE ME TE MEDHENJEVE TE LETRAVE SHQIPE !

 49. U prehte ne Paqe …

  Njoftim i sigurt :
  Arbeni eshte Helmuar nga Greket e Janullatos qe bashkpunojne me gazeten Dita .
  Eshtee njejta Metode qe u perdor me Andrea Stefanin .
  Ne ate vend , te HUajt bejne cfar duan.
  Te gjitha institucionet SHIK ,SPAK Politci nuk i sherbejn Shqiptareve por atyre qe i paguajne
  dhe po shkerdhejne Shqiperine .
  Hapni syt ,asnji nuk eshte i sigurt .

 50. ED says:

  E trishtueshme, u largua nga ne patrioti I madh, poeti I rralle, I muzikes, popullit, atdheut. Monument i kultures dhe jetes shqiptare.
  Do me mungosh shume Arben Duka. Te qofte dheu i lehte!

 51. lori2 says:

  IKU BILBILI QE KERKONTE VEÇ DREJTESI PER KETE VEND E PER KETE KOMB!

 52. Mujo says:

  Ikja e Benit ishte e befasishme,ai ishte i pranishem cdo dite ne gazeten Dita,por ja ,iku fizikisht por e kemi ne cdo kohe te pranishem me krijimet tij.Poezia e tij lirike i ngjan Eseninit te msdh.Kur Esenini iku nga kjo jete,poeti i msdh Majakovski shkroi:”Rusise i vdiq ciraku arrakat qe aq shume e donte.I harruar kujtimi i tij.Ngushellime bashkeshortes dhe femijve,familjareve dhe miqeve te tij te shumte.Nje nga miqte e tij.

 53. Zani Burimi says:

  Arben Duka, nje Poet i bukur dhe shume sqimatar dhe me nje krenari te nje laboviti qe vec ai dinte ta pershfaqte me bukuri.
  Qofte i pavdekshem emri i tij i lavdishem.
  Familjes i shfaqim ngushellimet me te sinqerta!

 54. Burizani says:

  O te menderosça Laboven, po cfare ka ky katund muti per kaq krenari?

 55. Demir hunderi says:

  Burizan te fshiqa maman.

  1. Burizani says:

   Prapseprape katund muti mbetet, dmth Labova e kam fjalen.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Lini një Përgjigje