“Ushtarët shqiptarë i mbushën pantallonat nga frika”

15 Shkurt 2022, 10:39Politika TEMA

Oficeri nazist Josef Fitzthum iu ankua Heinrich Himmlerit mbi ushtarët shqiptarë.

Fitzthum shkroi se “aktualisht te njësitë ekzistuese nuk pritet ndonjë ndryshim në të ardhmen, edhe nëse me to punohet në mënyrë sistematike.

Këto njësi kurrë as për së afërmi nuk do të bëhen trupë e konsoliduar, e aftë për aksion”.

Josef Fitzthum e ilustronte skepticizmin e tij me një shembull:

“Ushtari shqiptar është i padisiplinuar dhe frikacak.

Gjatë sulmit të disa avionëve një batalion u shpërbë plotësisht.

Pas kthimit te disa ushtarë haptas u konstatua se nga frika i kishin mbushur pantallonat”.

Burimi: Fitzthum an Himmler über den Zustand albanischer Verbände, 23.5.1944, BArchB, NS 19/2071, Bl. 14. (E.Robelli)

79 komente në ““Ushtarët shqiptarë i mbushën pantallonat nga frika””

 1. Turi says:

  Na plasi se cfar thote ky.Ne kemi Skenderbeun.Pavaresisht se varri tij eshte bosh. Ne prap besojme se ai ka egzistuar dhe jeton ne zemrat tona.

  1. Docent Qinanberger says:

   Me thon t drejten,perdersa s kishin pa nanjiher avjon ,ju lejohet “xhesti antisocjal”…
   ,por,per paralelizem sot,kemi njers n amerik apo angli qe kan pas kontakte me ufo dhe thon se jan friksu tmerrsisht.
   Pra,frika biollogjike esht tjeter,karakteristik e homosapiensit,kurse frika socjale esht tjeter, esht dimensjon i frikacakut.
   …….pse,ata ushtarak amerikan apo british,qe jan ven ne pozita te kontaktit me UFO ,dhe thon se jan tmerru,..pse frikacak jan ata ?!
   Per shqiptart e asaj kohe,nji aeroplan ishte sikurse esht nje disk fluturues naten sot mbi bazat ushtarake te NATOs..

   1. Taulant says:

    Prej vitit 1927 deri ne 1939 u ndertaun aeroporte ne Shqiperi.
    Gjirokster,Vlore,Berat,Shkoder,Korce,Tirane.
    Edhe ne JUgosllavi u ndertuan me dhjetera aeroporte.
    PLus qe Italianet kishin 3 vjet qe kushin pushtuar/cliruar Kosoven prej zgjedhes Serbe.
    Pra Kosovaret kishin pare me kohe avion si gjithe Ballkanasit.

    1. Matrapiku says:

     O Talat, mos e dridh si kurvat, (flasin faktet me Nr. dosjeje, data) … por pranohe “Te dhier (nga Gr. Dhiarja), por krenar”.
     Hahahaaaa i njejti karaktet me shqipot e sotem, pa karakter, pa disiplin, fodulla, kurva …
     .
     Kur Gjermanet ju karakterizonin si te DHIER.
     Adolf Hitleri lartesonte karakterin dhe guximin e ushtarit Grek (une flas vetem me fakte).
     .
     Shiko ne internet ( me Audi, vizion) fjalimin e Hitlerit dhe si i larteson guximin dhe forcen Helene.
     “Όταν ο Χίτλερ υμνούσε δημοσίως τον Έλληνα στρατιώτη”.
     .
     Hapini syt dhe veshte o Qorrra, jeni zhytur ne Mut dhe nuk e kuptoni qe ju dhjesin perdita, por keni guximin e fodullit te shpifni ndaj Greqis.

     1. anticensurë ??? says:

      o matra i pikut!!
      me këtë që thua!?
      i vjen që o grekët paskan qënë kolaboracionistë muti,o ata që përmënd hitleri janë çamët!!
      sepse ju ndyrësirat e janullës,thoni që vetëm çamët e kanë mbështetur pushtimin!!
      sa për këta të dhjerët,mos harro një gjë të vockël fare!
      në shqipëri bëhej luftë kundër gjermanëve!
      ata që ishin trima,ishin kundër tyre!po ashtu një pjesë ishte vullnetarisht në krah të gjermanëve,në anën e gabuar por trima!
      kush kishte mbetur për tu rekrutuar??
      në tufë që nuk jua kishte mbajtur bytha për të shkuar vullnetar në njërin krah!!
      pra disa që luftonin për pare!!pak a shumë mercenarë,jo ata që kanë qënë normal,por nga e keqja!!

      1. AC/DC says:

       Rraca ‘ariane’ u dhjene ne breke ???Albanistanasit,srernipate e hamzait,nipat e haxhi qamilit, te dhjere? Deri ne goje! Kur them qe jane rrace muti,kecejne perpjete. Sa per helenet shif ca ka thene Winston Churchill, nje nga politikanet me te spikatur te historise, o pall anti censure Eshte per te thene qe nuk luftojene helenet si heronj po heronjte luftojne si helenet .Vetem per te pushtuar Kreten ju deshen 12 dite kur Francen e pushtoi per 14 dite..Rrot erdogani

      2. Matrapiku says:

       Ti jo qe anticensur qe nuk je, por je pjella e censures. Kerkon te mbulosh faktet e qarta dhe te pa diskutushme qe sjell gazetari dhe videoja qe paraqita.
       .
       Hitleri kishte e ardhuronte trimerin nga c’do pal qe vinte, kishte guximin qe ta thoshte hapur ate qe ndiente, dhe ky fakt o majmun nuk tregon bashkpunim.
       .
       Firorija e Greqis ndaj Fashizmit (madje dhe kunder-ofensiva deri ne Pogradec, Berat Llogara ne Eposin e 1940-es, fitorja e pare spektakolare ne Evrop, detyroj Gjermanet te vinin ne ndihm te Italis, duke terhequr trupa nga fronti Rus.
       .
       Duke vonuar sulmin Barbaroza fakt qe i shkateroj Dimri i eger Rus, sepse po te sulmohej Rusia ne Prill dhe jo ne fund te Qershorit. Moska do ishte pushtuar perpara Dimrit te eger Rus dhe gjithcka do kishte mbaruar.
       .
       OXI guximtar dhe Legjendar i Greqis ndaj Fazhizmit (dhe aleatve te tyre Nazist) e bene automatikisht te pa diskutushme a ishte apo Jo Greqia kolaboracioniste.
       .
       Miti i LANÇ ka rënë prej kohesh, ishte luft per pushtet, Nazistet nuk kishin synime pushtimi territorial te Shqiperis sepse asnje burime ushtarake nuk kish Shqiperia (Naft, metalurgjik, popullat ushtarake ..), Shqiperia ishte vetem vend tranziti. Shqiperi-Greqi-Kret- Afrik.
       .
       Ata “trima” luftonin Gjermanet kur ata ishin ne zmprapsje (thjesht per tu dukur ne syt e Anglezve qe luftonin), ishin kriminela te pa besë.
       .
       Gjasme Clirimi i Tiranes ishte nje masaker e pa pare ndaj Gjermanve, Shqipot e pa besë jo vetem qe nuk donin te ikni Gjermanet, por i mbyllen dhe rruget e daljes duke i goditur pa besisht, te dukej qe luftonin.
       .
       O debila ne fund te 1944-es Gjermania ishte pushtuar nga Ruso-Amerikanet, ata te shkret Gjerman (neper Ballkan) te iknin donin ne shtepit e tyre.
       .
       Dhe ju o pabuksa rakitik flisni per “Clirim te Shqiperis”.
       .
       O të DHIER, me vul. O rac mut hibride turko-shakesh, qe 20 vite para pushtimit Fashist therisnit “Dum Baben” kur u bet ju o majmuna Patriota madje dhe Autochthonus ???

   2. Jonuz says:

    Mësohu të shkruash shqip!

  2. Taulant says:

   Ushtaret Shqiptar varet per cfare do te luftonin.
   Pastaj forcat SS kishin bere krime kudo kishin ekksperienc ne fronin e luftes .
   Gjermanet luftonin per qellime te caktuara dhe ushtaret e tyre ishin indoktrinuar qysh te vegjel e ne shkolla me ate doktrin.
   Por si ushtaret Shqiptar ishte gjithe Evropa te cilin Hileri e pushtoi per 6 muaj.

   1. Matrapiku says:

    Imagjinoni sa tragjike ishte gjendja, qe te shruaj oficeri Nazist “Shqipot u dhien ne pantallona” (se sigurisht brek nuk kishin).
    .
    Nuk perdori ndonje shrehje tjeter … frikacak, ose “si pulat”, ose ben shurren ne pantallona.
    Por nje realitet absolut … “u qelb batalioni era MUT”.
    .
    A ka injorim me te madh se kjo … (madje e arshivuar, me Nr dosje, dat, emer dhe firm).

  3. Them une says:

   Për sa i perket diseplines jame i sigurte se ka plotsishte të drejte. Për sa i perket friges kombi Shqiptare si në Kosove si Shqiprie ështe i mbushure me 2 lloje njerzish që nga pushtimi Otomane Turke shumica ose 60 për 100 jane tradhtare hajdute mercena dhe frigacak siqe kane qëne edhe shumica e partizanve të Enver Hoxhes ata ishine atye më teper për vrare Shqiptare ose kundershtaret e Enver Hoxhes dhe të Jugusllave ate vrisni Femi, Gra dhe fshatare që ishine duke kullote bagtite ose që ishine duke pune token ate nuke ishine aty për të luftuare me Gjermanet se pse shumica ishine mecerane dhe kriminel . Por une mendoje se ne si komb kemi dhe 40 për 100 tē popullsise që jane shume Trima që nuke i ka as një vend tjeter në Bote. Prandaje ne ekziztom si kombe.

   1. xheJ. eN. Bi. says:

    Them unë….
    Që nuk the asgjë….
    Pesë rrjeshta kishte shkrimi dhe ti nuk e kuptove. Gjermani e kishte fjalën për ballistat, se me ta ishin bashkë dhe pas betejën me Partizanët i kishin mbushur pandallonat dhe qelbeshin era mut.
    Përshkrim dhe vlerësim më të sakt nuk i kanë bërë ndonjëherë Ballit Kombëtar, ashtu siç ishte dhe poshtërim më të madh nuk ka.
    Shqiptarët 95 % janë trima dhe këtë e ka treguar historia dhe vetëm 5% janl frikacak dhe dhiten në pantallona që janl Ballist e Legalist.

    1. ? says:

     E mer ti xhej.eN.Bi., lum si ti qe qeke budall e shyqyr qe te paska rene ne dore nje laptop i shtremet. Kij kujdes, mos harro te heqesh pantallonat kur te hash akullore se te rref babi partizani pastaj.

     1. xheJ. eN. Bi. says:

      ????
      O pikpyetje …. kur di të shkruash ti një fshatar i zbritur nga malet dhe mos di unë gjithë jetën në qytet!!!!
      Pse të dogji o ? -pykpyetje, me siguri do jesh nip ballisti. Të gjitha ato që thuheshi për ballistët na i vërteton ky i Allamanit.

      1. ? says:

       Po mer J&B (qe ta dish ti, keshtu shkruhet ajo qe ti o katunar e shkruan xheJ.eN.Bi), per pune shkolle ti mua me vjen anash nja dy here e pastaj humb rrugen. E dyta mua nuk me dogji hiç se desh zoti nuk kam pas e as kam lidhje as me ballistet e as me mburravecet e Enver Mutit. Ballistet ishin shqiptare, njelloj si koqet partizane, as me shume e as me pak. E menduan ndryshe ate punen e aleancave. Po ta kishte fituar luften gjermani, edhe ti do te flisje ndryshe sot. Si perfundim megjithate une po te them te dhjefsha ballistet, zogistet me gjithe partizanet megjithe pasardhesit koqe te tyre qe edhe pas 80 vjetesh nuk dini me cfare te mburreni tjeter po me pislliqet e nje kohe qe shyqyr qe ka ikur. Rregulloni sahatet se u jane prishur e ju kane mbetur ne 1945.

       1. Xhaxhi says:

        O pikepyetje ky eshte debat qe behet ne giithe Evropen sot.. plehrat naziste disa here te maskuar si anti komuniste apo nacionaliste dhe here te tjera si anti-emigracion apo antivac po ngrejne koken. Kjo po ndodh ne Shqiperi dhe Kosove. Nuk jane vetem shqiptaret sensitive per keto gjera por e vecanta e trushplareve shqiptare eshte se ne Evrope bejne si te majte dhe progresiste dhe ne Shqiperi si naziste ( ekstremi i djathte) . Nese duan nazistet te shkojne ne mitingjet e tyre kudo ne evrope dhe te thone jemi shqiptare po kane bythe se i sheh cfare i gjen. Sa per dijeni kur Balli me keta loqet e kosoves luftonin krah gjermanit , hitleri ishte ne bunker. Me 1944 aleatet kishin hyre ne Itali dhe Ruset ishin cliruar e po merrnin lindjen.. kaq mjafton te kuptosh cfare derrash kane qene dhe pse gjithe populli ishte me partizanet.

        1. ? says:

         ou xhaxhi?!? une e dija se ti kishe vajtu ne te anese me 11 Prill 1985. Nejse! Po u mundove te kuptosh debatet e sotme nepermjet nazisteve e komunisteve te luftes se dyte, aleateve, hitlerit, angloamerikaneve e sovjetikeve je ne rruge te mbare, shkund pluhurin e ndonje libri te asaj kohe dhe lexoje. Sot ka te tjera probleme dhe kur me flet per te majte e per te djathte te paksa erdhur koha te shkosh te gjesh xhaxhin prej verteti aty ku i kane rene kockat.

       2. xheJ. eN. Bi. says:

        ???
        O pikpyetje na bën dhe të diturin, të duket vehtja sikur di dhe anglisht. Po – eN – nuk është për – end-, po për gërmën e parë të atësisë. E para është timja dhe e fundit e mbiemrit.
        E ke dëgjuat atë që i tha gomari kokoshit : uuu sa të madhe e ke kokën…
        Është një komentues më poshtë që do të replikojë me mua kur atij i ka ngrënë dhia librat, kurse ti je pakë më i lëçitur, ke mbaruar 7-vjeçaren.

        1. ? says:

         Po une nuk e dija qe ti ishe Jorgo Nikolla Bytha, kujtova se e kishe vene mbas uiskit J&B, Na falni per keqkuptimin zoti Jorgo Nikolla Bytha,
         Sa per anglishten, une me anglishten ha buke mor tottollak keshtuqe e di qe ç;ke me te, po nejse, ik e ha taratorin e darkes tashti dhe mbaj gati soden kur te djege stomaku.

         1. xheJ. eN. Bi. says:

          ?- ? -?….
          O pikpyetje, na mbushe mëndjen që ti me anglishten ha bukë. Me sa duket po ha bukë thatë se gjellë nuk ke….
          Ti nuk di të shkruash shqip dhe jo më anglisht. Sa bagazh ke duket nga shprehjet që përdor.
          Një shprehje popullore thotë :që të provosh verën nuk ka nevojë të pidh gjithë fuçinë, me një gotë e provon.

          1. ? says:

           Ke shume te drejte zoti Jorgo Nikolla Bytha, ti nuk e di qe shqiptari kur thote “Ha buke” i nenkupton te gjitha. ti ki kujdes se vera pihet, nuk pidhet.

       3. I tille je , sa here qe hap gojen says:

        O ” ? ” , je nje idjot pa tru . Pinjoll i atyre qe mbushnin pantallonat edhe pse shtiresh si qytetar , i pa anshem e budallalleqe infantile ! Mos iu vije keq . Cdo komb ka llumin e tij , kush me shume e kush me pak , por ne e kemi me te lehte per ti dalluar , sepse ata u diferencuan vete gjate LNCL dhe tani na dolen “trima” e derdellisoin ketu ne anononimitet e ne taborret e kryebanditit S. Birrisha !

        1. ? says:

         O ti qe sa here hap gojen te vjen era mut dhe kembesh te palara. Sa here duhet ta them une ty kopil komunistash qe une nuk kam te bej as me njerin krah idiotesk te budallallekut para 80 vjetes dhe aq me pak me Birrishen, apo me Edvinn Ramishin. Jeni ju idiotet e te dy kraheve qe edhe pse kane kaluar 80 vjet akoma krifeni jo e lagu jo s’e lagu, jo hengri pulat, jo qiu delet, jo kuislinget, jo po sllavo komunistet. Ikni or karucer rregulloni sahatet, eshte viti 2022, jo 1945. Ju qifshin kolaboracionistet, e pastaj ju ikni shkerdheni zogistet, keta po deshen le t’iu futen ballisteve, e kush te mbetet gjalle le te shkoje te fekondoje Saline me Edvinin bashke me Ilirin. A more vesh, o lesh dhe mbyll gojen se na qelbe!

      2. Fshatar kargunge says:

       O xhej n bi
       Me sa kam pare une biri xhahait, ata qe krenohen se jane lere e rrit ne qytet jane te ardhur nga fshati. Ti ose ke bas babane spiun ose ke pas mamin kurve.
       Ik ha ndonje lepirse dhe pastaj diskuto per te tjerat.

       1. xheJ. eN. Bi. says:

        Fshatar …
        Duket që je vërtet fshatar se as të shktuash gjuhën shqipe nuk di. Po nuk ke faj ti se kur kullosje bagëtin librin e gjuhës ta hëngri dhia se në zallishte që i çoje ç’të hante.

    2. Satër says:

     Paska diçka të vërtë në ato filmat me partizan ku ballistët dhiteshin në brek !

    3. Illyrian says:

     O pallë,
     Cilët paskan qënë këta që paskan kontrolluar pantallonat e ushtarëve…?

     Any në shkrim, thuhet se batalioni u shpërbë gjatë sulmit të avionëve….. ti thua janë trembur nga partizanët.

  4. Matrapiku says:

   Ο Turko patriotaaaaa, kur ne ju thoshnim qe “sipas deshmive ne batalionet Arnaute mbante era MUT” ju nuk na besonit.
   .
   Ja pra ku ju sjellim faktet e pa kundershtueshme, (me Nr. dosje te arshivuar, dhe jo me llafe pazari).

   1. Shkodrani says:

    Ashtu eshte te gjith frikacake jemi. Ti per shembull vjell “bark” nga goja pa qene nevoja per ndonji avion, lere pasta sikur te shikoje ndonje predhe.

  5. Albina says:

   O zotni, dokumenti flet saktë. Është për trimat kosovarë që formuan batalionin SS.
   Dhe gjermani nuk gënjen që i mbushën brekët, sepse qelbet erë edhe sot.

   1. Taulant says:

    Po cfare dokumenti.
    Per cfare do luftonin Kosovaret.
    Pastaj Gjermanet kishin 10 vjete qe benin luftera prej luftes civile ne Spanje.
    Poshteruan Francen per 4 jave ,Anglin e gjithe Evropen e pushtuan per 6 muaj.
    Pastaj shumica e tyre drogoheshin per te hequr ndjenjen e frikes.

    1. Satër says:

     Hë se dhe ballistët e dridhnin nonjë cigare hashash!.

  6. Analisti says:

   Ne gjyqin e Nurembergut kur e pyeten nje gjyqtar amerikan sesi e gjykon kete tmerr qe bene gjermanet kunder popjve dhe sidomos kunder hebrejve. Ai u pergjigj se 2 jane arsyet: E para eshte historiko-religjioze, d.m.th edhe te krishteret i urrejne hebrejt sepse denuan Jezusin, Birin e Zotit dhe Zotin. E dyta: NATYRE CNJEREZORE NE POPULLIN GJERMAN”. Edhe ky pohimi i gjermanit se shqiptaret nuk jane aq trima sa gjermanet eshte kompliment per shqiptaret, pra ata nuk jane aq cnjerezore sa gjermanet.

 2. Hrzzwfrsd says:

  Ky esht artikull per te diskretituar shqiptaret ai qe ka ber kte artikull duhet te shpiegoj nga paguhet per te poshteruar nje popull , kta qe shkruajn kto artikuj jan pushta antishqitar , ky flet per ballistozogistet dhe batalionin e xhaferr deves , shqiptaret e vertet jan idealistet qe e vun perara ushtrin greke ne e gushtit 49 , ne vidohov kan luftuar 30 ushtar kunder 70 mij trupave greke perball per 4 or dhe as njeri nuk e leshoj pozicionin dhe posten e kufirit deri sa u vran te ter , ky nazisti flet per ballistozoggistet dhe zuzaret e xhaferr deves .

  1. 21870 says:

   ..vojo kushi qe u hodh mbi tank…..jo,i ra murit me kok por i ra çelikut me grusht…
   ..ky esht shqiptari i vertet.
   ..ata qe mbushen breket ishin trathtare.

  2. Partizani Velo says:

   Akoma se ke mare vesh qe kta duan te fusin percarje dhe te risin numrin e shikueshmerise dhe komenteve ktu?? Pse si kujton ti qe kta “Filo-Greket” qe rrine 24/7 ne kompjuter dhe bejne komente nxitese, jane rastesi??

 3. Ilir says:

  Robell… ku e ke qellimin?!

 4. Sarakudi says:

  Pastaj u bene partizane dhe hidhnin shurren perpjete sidomos shoqet partizane dhe u tmerruan gjermanet fare. Po ikni o debila robeller e company.

  1. Pilo Lala says:

   Gjermani ka folur Gjermanisht, shume qarte.
   Ushtria Shqiptare ne vitin 1944 kur erdhi Gjermani, ishte ushtria e mbaruar e Ballit Kombetar.
   Kjo i ka shpetuar Meros, se ai nuk do te diskreditoj Ballistet.
   Ai flet per aleate, forca qe rrinin ne krah te batalioneve gjermane, ju tregonin rrugen, ishin spiune te tyre.
   Partizanet ai nuk i permend ketu.

 5. F.Pazoku says:

  Natyrisht, se trimat ishin rreshtuar në rezistencën partizane të Enver Hoxhës. Çdo popull ka brekëmbushurit e vet.

  1. Pensionist pa pension says:

   Sakte.

 6. Bubuzhel Berati says:

  KETA NUK JANE USHTARE PO MERCENARE TE XHAFER DEVES DHE MERCENARI NUK LUFTONE PER IDE PER ATDHE PER VATYNE PO PER PAREN E DHENE.
  USHTARET OSE PARTIZANET SHQIPTARE KANE QENE TRIMA NUK I REFEROHEM FARE PROPOGANDES KOMUNISTE PO NJE EMISIONI TV NE ( FRANCE 5 ) PER LUFTEN E DYTE BOTERORE KU THUHESH : I VETMI VENDE QE U CLIRUA PA NDIHNEN E ALEATEVE ISHTE SHQIPERIA .
  DHE NJE FAKTE QE NE SHQIPERI NUK E DINE THUHESH NE KETE EMISIONE NJE LETER E GJENERALE DE GAULLE DREJTUAR ENVER HOXHES POR QE PERGJIGJE NUK MORI KURRE .
  DE GAULLE KISHTE PROBLEME ME TE FOLUREN NE PUBLIKE KISHTE MARE KURSE TEK ORTOFONISTI DHE PELQENTE SHUME TE FOLUREN E ENVER HOXHES NE PUBLIKE NDAJ I KERKOJE NE LETREN E DERGUAR TE BASHKOHESH NE KAMPIN E TIJE FATKEQSISHTE NUK MORI PERGJIGJE .
  LETRA ESHTE E ARCHIVES
  RABELLI NGATERON SHQIPTARET ME KOQEVARET JEMI NDRYSHE O ENVER TE KEQEN NENA NUK NA PERFAQSOJNE DOT MERCENARET E XHAFER DEVES 28 MIJE TE VRARE JO PAK PER NJE POPULLSI PREJ 800 MIJE BANORESH

 7. "BOHOTINA" says:

  E pse duhet dhene ky informacion qe nga koha e baba qemos?… Kaq ndyresira jeni qe hulumtoni ku te gjeni ndonje fjali kunder vendit tuaj. O Zot shpetona nga vemjet.

 8. Vl says:

  Hahaha Hahaha fillon thoni lajm i rrem

 9. edhe mbushja e pantallonave me mut te lengshem eshte e mire se reshqasin ata qe vine pas tyre dhe cefesht i kapin prej gryke ndonese i kane pantallonat gjithe mut

 10. Kapiteni SS says:

  O Robell mashtruesi pse thua gjysme te verteta. Nazisti ne fjale i referohet “ushtareve” SS te te famshmit dizivion Skanderbeg qe u krijua ne Kosove. Ushtare te tjere Shqiptare nuk kishte ne ate kohe: kishte partizane, balliste dhe xhandare te Xhaferr Deve kuislingut qe ti e ka aq per zemer…Mos luaj me te vertetat historike se behesh krejt i pabesueshem. Hajt Tung Enver “zvicerani”

 11. trimi me koqe te varme says:

  Po skishin faj te shkretet ushtare te batalionit “Skenderbeg” me koqevare , ku kishin pare ndonjehere avion ata , si mos trembeshin nga avioni kur ata te vetmin fluturues qe njihnin ishin trumcaket dhe laraskat qe gjuanin me llastik kur ishin te vegjel . Keshtu flet ti merr nazisti dreqit per ne trimat e shqipes ???? Ne te merrim gjak ne vetull …..por pasi te kesh vdek . Sa per trima degjoji njiher kanget tona me cyrrle dhe çifteli se sa trimnina kina bo na ne shekuj ….tuj vra njoni tjetrin ne prita pas shpine …pop ama trimerish ani se viktima se kish menjen ,ish tuj ec ne rrug te vet ne belxhikun e kish ne krah …….se nji kshu din ma luftu na trimat e shqipes . Ku njifhim na arropllana apo pampore me te cilat erdhet ju . Nja qishtu mos na ofendo e prek ne ner se vallai kina me te te vra ……..por kur tjesh tuj flejt , qe besa .

 12. Vini says:

  Ahahah kta kan qene trimat e divizionit skanderbeg te xhavit deves atij rroçkes se kosoves.

 13. joel shkodra says:

  Ne çfare vendi kane qene keta ushtare shqiptare?

  1. Andi says:

   Josef Fitzthum ka qene komandanti nazist ne Shqiperi

 14. Kusuri says:

  Normale, se kur ishte trim, pasardhes i trimave shqiptar u be partizan, kush ishte skuth bashkepunoi me nazi-fascista dhe mbushi breket.
  Kur e tha gjermani pinjollet e brekmbushurve ta qepin e te fshihen.

 15. Allahu Akbar says:

  Shume titull ofendues per shiptart…..
  =
  Shqiptaret qysh nga Pellazgia e me tej kane mposhtur greket, romaket,bullgaret, serbet, turqit , italianet, gjermanet dhe komunistat ne fund fare, lol….
  =
  lol

  1. Kot po them says:

   Po para pellazgvet cfare kan bere shqiptaret, apo i futnin noi teke raki dhe gjume ne dreke se nuk kishin cilin te mposhtnin.

 16. Asd says:

  Ushtria shqiptare eshte perdorur keq. Ata duheshin shperndare dhe pastaj secili prej tyre te vret naten pas shpine. I shikoni lajmet sot? Asnje i vrare ne fushe beteje, por ka rreth 500 vrasje ne vit. Te gjitha pas shpine.

  1. Olti Hipopotam Curri says:

   Grekqiret e tu organizojne grabitje te familjeve te tyre vrasin dhe grate e tyre dhe pastaj thone qe degjuam qe flisnin gjuhe te huaj.

 17. ????? says:

  Keshtu sic i mbushen breket edhe leto koke lakrat…ne Stalingrad..me 300 mije vete te kapur rob….si shkerdhata….nuk ka bere deri me sot vaki

  1. Tirons says:

   Gjermanet ishin trima. Shihi ku jane sot ta kuptosh. Ne jemi popull mbushur me zorraxhinj si ty qe qellojne me gure pas mullarit si dhjaksa

 18. O TOROBELLI , po saktësoe se ç’qenë këta ushtarë që ka rekrutuar gjermani , që mbas 80 vjetësh t’ë erdhi era e MUTIT ty , dhe po na i trumbeton me kaq pasion ?!!!
  MERCENARET dihet , për lekë “luftojnë “ atë kanë IDEAL , nuk luftojnë të vriten !

 19. Unfortunately says:

  Jo ushtare shqiptare o torovell por miqte e tu te Xhafer Deves , Kadri Cakrani e te tjere. Jo vetem qe ishin frikacak por edhe te pabese. Arrestuan 283 ebrenj ne kosove dhe i dorezuan tek nazistet. Edhe sot pa piken e turpit dalin idiotet ne Kosove dhe i thone ambasadorit gjermane qe ti nuk di historine tende apo e bejne Xhaferin shpetimtare te ebrenjve.

  Partizanet u njohen mire me nazistet. Ne operacionin e dimrit partizanet shqiptare kane bere lufte trup me trup me forcat Alpine Gebirgsjäger ajka e ushtrise gjermane.

  Ju duket cudi sot.

 20. Taulant says:

  Ushtaret Shqiptar varet per cfare do te luftonin.
  Pastaj forcat SS kishin bere krime kudo kishin ekksperienc ne fronin e luftes .
  Gjermanet luftonin per qellime te caktuara dhe ushtaret e tyre ishin indoktrinuar qysh te vegjel e ne shkolla me ate doktrin.
  Por si ushtaret Shqiptar ishte gjithe Evropa te cilin Hileri e pushtoi per 6 muaj.

 21. Cajupi says:

  Trimat e xhaferr deves te divizionit skenderbej. Shkrimi eshte provokativ nga trimat e Ymer Bazos vllait te ish gjeneral Jeronim Bazos

 22. Titi says:

  Trim eshte Ilir Meta..Sali Berisha..I keni pare …gjak dhjesin..prej amerikaneve pale gjermaneve!

 23. Pak says:

  Edhe E.Robelli qenka pjese gardes per zhdukjen e Shqiperise fare sot?! Merr fraza dhe i fut ketu si kushdo tjeter

 24. Tirana says:

  flitet per batalionin SS Skenderbeg ne Kososve Keta koqevare luftonin per pare jo per ideale… Ata nuk shkrepen nje pushke po u shpartalluan qe ne betejen e pare Iken dhe shiten uniformat dhe armet Sot flasin per UCK ! Nje njesi qe kurre nuk i kaloje 1000 veta dhe rrinin beni fotografi me arme ne dore dhe uniforma te blera ne dyqanet “Army Plus”Sot thone Cliruam Kosoven !E dime ne sa do e clironin Kosoven keta “trima” po te mos nderhynte NATO dhe USA …

 25. Tony says:

  Ti qe flet per UCK shih ne you tube per betejen e Koshares.
  Dokumentar serb pastaj fol. Eshte vertet krenari dhe respect per ata djem aq trima qe luftuan si luane.
  Nje nga momentet e fundit te historise sone kombetare qe me te vertet mund te krenohemi.

 26. neutrali says:

  Njerëz, mos u shqetësoni. Është fjala për ballistët, që ishin ushtarë të nazizmit!
  Ashtu ishin, se nuk kishin asnjë ideal.

 27. Lapraks says:

  Popull kacak e komit kemi qene perhere, hidh nje gur e fshihu pas shkembit si zorraxhinj, asnjehere perballe, ndaj kemi ngelur ne gjndjen qe jemi, kjo eshte e verteta qe sedra prej katunari sna le ta pranojme

 28. Nje qefli filozofie says:

  Eh medet.Del nje budall dhe hedh gurin ne lume. Ngrihen 100 te mencurit komentatore te TEMAs dhe terhiq e terhiq e nuk e qisin dot. Ca thone breket i mbushen ballistet, ca thone era e mutit tregonte qe muti nuk ishte shqiptar, ca thone partizanet nuk kishin nevoje per dyfek se te vrisnin me sy, ca thone gjermanet iknin me vrap sa degjonin “para partizane”, ca merren me Xhaferrin qe kerkonte simiten e inatosej kur nuk e gjente, etj. etj. Beluli ne fund tha, na çate trapin, ikni nxirrni noi lek per buken e kalamajve. Lavdi Skenderbeut qe nuk la gjerman ne kembe.

 29. Sahale-Shpellari says:

  Po shume ngaketa [email protected] e me siperm, MTRAPIKU (qe Qiu nonen dhe motren e vet) apo Taulau e shume te tjer, s’arrijne te kuptojn se ata qe dhien breket ishin ata nga BALLI KOMBETAR dhe NACIONALISTAT e Baz Kupit. Por amon more kur flet dhe jevgu bythqire MATRAPIKU per trimerin e Grekve, qe kur plasi ne 47-ten ja mbathen me brek neper duar ne Jug te Shqiperise… Hahahaha!

 30. dikur says:

  Gjermani mund ta kete thene por nuk na takon ne ta botojme. Kurajo per te rezikuar jeten duhet te motivohet. Zakonisht rroga nuk mjafton qe te rrezikosh koken , jeten. Them zakonisht sepse ka profesioniste qe e pranojne sfiden. Ushtaret per te cilet flet ky nazisti ishin thjeshte hallexhinj.

 31. Trotski says:

  Nje gjeneral gjerman ka shkruar ne nje liber te botuar per Divizionin “ScanderBeg”.Te cilit iu dha detyra te mbronin vijen Shkup-Nish nga Ushtria Ruse.Kjo detyre ishte per te lehtesuar kalimin e trupave gjermane ne Gjermani.Detyra ishte ta mbronin 4 dite .Ata e mbajten frontin 11 dite ,duke detyruar trupat ruse te mernin drejtimin e Beogradit.Gjenerali Gjerman ka shkruar me tej:Trima te lindur per lufte .Nuk e leshonin kollaj pozicion luftarak

 32. Sokrati says:

  Frika eshte instikt!
  Te gjithe njerezit ne bote, perfshi edhe kete nemcen e Adolfit dhe vet Adolfin e dikurshem, kane frike, kane parut frike dhe do te kene frike.
  Kur bie termeti, kur rrezohet aeroplani, kur mbytet vaporri, kur kerkon te vije salehu me banden e re ne pushtet, kur semuret nusja, dhendrri, burri, gruaja, babai, gjyshja dhe gjyshi dhe vdes fare nga frika kur semuret NENA!
  Veç budallenjte nuk kane frike, mbasi nuk e kane ndjesine.
  Por frika mposhtet: duke mos e humbur orientimin, me durim, me rezistence, me perqendrim te vemendjes dhe te fuqise trupore.
  Perfundimi: Redaksia e gazetes, qe ka sjelle kete lecke per lexuesit e saj te shtrenjte, kete here ben nje testim: Si mendojme ne?!
  Botoni diçka te qenesishme, motivuese, terheqese, edukative, atdhetare, mbreselenese dhe do te falenderoheni, kolege te redaksise se Gazetes TemA!
  Cfare shkruani, duke u mbeshtetut tek nje pushtues, qe deklaron pislleqe per kombin tone, ul vlerat tuaja si staf dhe asgje me shume.

 33. Fshatar kargunge says:

  O xhej n bi
  Me sa kam pare une biri xhahait, ata qe krenohen se jane lere e rrit ne qytet jane te ardhur nga fshati. Ti ose ke bas babane spiun ose ke pas mamin kurve.
  Ik ha ndonje lepirse dhe pastaj diskuto per te tjerat.

 34. Rusia e pamposhtur says:

  Qe shqiptaret te hane mutin, kjo eshte vertetuar, sepse jemi i vetmi komb pa dinjitet.
  Po te ishim trima do kishim bere shtet,
  Qe greket jane bythqira kjo eshte vertetuar, se vetem apopiso veprojne.

  Por ata qe shkruajne shqip dhe i thurin elozhe grekeve jane krye fis qira. Kam njojur nja dy Tironce me demek grek. Dhe te dy i kishin mamate kurva qe qiheshin per 5000 dhrahmi.

 35. Skandal says:

  Ne kemi Komandantin legjendar ADEM JASHARIN qe luften e pare dhe te fundit e ka ber ne oborr t’shpis se vet ku si “fitore” na shitet eliminimi i familjes se vet

 36. Asd says:

  Ha ha ha. Humor i zi!!

 37. taso kume says:

  Matrapiku nga PALASA ,ne jep leksijon per ushtrine e Gerqise,kur dihet se ata flasin SHqipen e vjeter,shpjegojani MATRALESHIT pse e vrane Italianin TELITI ne rethinat e Janines ,dhe Duçja pushtoje Korfuzin.

 38. Piskuriqi says:

  Russia e pamposhtur !!Une kam njoft Nja 5000 mama shqiptare qe qiheshim per 5 dhrami se ato pa leke ishin qindra mijera

 39. Scutari says:

  Besoj se duhet t`a kete fjalen per batalionin SS “Skanderbeg” i perbere nga kosovare me qeleshe! I njejti autor, Jozefi, thote qe nje dite kur ra shi shqiptaret u shperndane neper shtepi dhe u grumbulluan perseri kur doli dielli…hahaha dhe ankohet se grate gjermane punojne dite e nate per te prodhuar municione, ndersa ushtaret e batalionit kenaqen duke qelluar ne ajer…

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Lini një Përgjigje