FOTOT: Godinat futuriste tërheqin vëmendjen e vizitorëve

10 Mars 2022, 13:41Turizëm TEMA
FOTOT: Godinat futuriste tërheqin vëmendjen e vizitorëve

Kur shikojmë filma dhe shfaqje televizive që portretizojnë të ardhmen, ne bombardohemi nga strukturat dhe teknologjia futuriste.

Nëse i hidhni një sy ndërtimeve moderne që ekzistojnë sot, mund ta ndjenji këtë të ardhme mahnitëse.

Për ta vërtetuar këtë, Bright Side përgatiti këtë listë të ndërtesave që japin përshtypjen se po jetojmë në vitin 3000.

5 komente në “FOTOT: Godinat futuriste tërheqin vëmendjen e vizitorëve”

 1. Shqipe says:

  Futurists=e ardhme ,e se ardhmes
  bright side = ana e ndritshme,e shkelqyshme
  Ah medet…

  1. . says:

   Të dhjevsha medetet ty. Huazimet kanë vlerën e tyre dhe u japin fjalëve, madje dhe sinonimeve, nuanca specifike. Fjala “futuriste” nuk ka përkthim në shqip, ato që ke përdorur ti janë togfjalësha. Ndërsa “Futurist” siç e ke shkruar ti, i bie të jetë person i së ardhmes që po ashtu nuk ka përkthim në shqip.
   Bright Side (me shkronja të mëdha se është emërtim i përveçëm), është emri zyrtar i shtëpisë së botimit. Qëllimi i emrave është që të identifikojnë dhe dallojnë sendet nga njëra-tjetra, ndërkohë që qëllimi parësor i çdo gjuhe në tërësi është që të realizojë komunikimin e mendimit. Nqs kërkon në Google “ana e ndritshme,e shkelqyshme” nuk të del asgjë, si rrjedhojë sendi nuk identifikohet dhe komunikimi nuk realizohet.
   E vërteta është që ju jeni ca tipa të dëshpëruar për vëmendje dhe doni të shisni mend e të përçmoni duke bërë nazistin e gramatikës, por që as atë se bëni dot se korigjimet i keni të gabuara dhe ziheni kaps në vetë injorancën tuaj. Fatkeqësia në këtë histori janë ata që bien viktima të budallëqeve tuaja dhe nga inati bëhen si ju.

 2. * says:

  I lutem shkrim shkruesit Cfar do te thote( Godin ) nuk me duket fjale e gjuhes shqipe.Mundesishte na e shpjego se nuk kuptoje permbajtien e shkrimit.

  1. . says:

   GODINË – f. sh. Ndërtesa (zakonisht e madhe). Godinë e re (e vjetër). Godinë shkollore.

   Burimi: FJALOR I GJUHËS SË SOTME SHQIPE
   Botuar në Tiranë nga “Akademia e Shkencave, INSTITUTI I GJUHËSISË DHE I LETËRSISË”

  2. . says:

   Meqenëse kërkuat ndihmë gramatikore, gjithashtu po ju jap edhe një ndihmesë falas:
   “Mundesishte” – ne shqip shkruhet Mundësisht
   “Cfar” – shkruhet çfarë, dhe me ç të vogël në këtë rast
   “se nuk kuptoje” – shkruhet “se nuk kuptoj”
   “permbajtien” – shkruhet përmbajtjen
   Gjuha shqipe gjithashtu ka edhe një gërmë që quhet Ë, shkronja e 8-të e alfabetit, të cilin ju këshilloj ta mësoni.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Lini një Përgjigje