Arsyet pse macet fërkohen me njerëzit apo objektet

21 Mars 2022, 15:16Lifestyle TEMA

Mikel Maria Delgado, PhD, një bihevioriste e certifikuar e kafshëve dhe konsulente e certifikuar e sjelljes së maceve që punon me Rover, tregon arsyet pse macet fërkohen pranë jush.

Arsyet pse macet fërkohen me këmbën tuaj kanë të bëjnë gjithçka me aromën, thotë Delgado.

“Macet kanë gjëndra aromatike në të gjithë trupin e tyre”, thotë ajo. Falë këtyre gjëndrave të aromës, kur macet fërkohen me njerëzit ose objektet, ato po e transferojnë aromën e tyre, dhe fërkimi me dikë ose diçka shërben për dy qëllime, transmeton arbresh.info.

Ai u lejon atyre të shënojnë objekte si territorin e tyre. Në thelb, macja juaj “po ju pretendon”.

Është një shenjë e përfshirjes dhe dashurisë.

“Kjo i lejon ato të ndajnë aromën e tyre me macet e tjera me të cilat janë miqësore, duke krijuar një aromë grupi,” thotë Delgado.

Duke u fërkuar me këmbët tuaja, “macja juaj po ju bën të kuptoni se jeni pjesë e rrethit të tyre të brendshëm”, thotë ajo.

1 komente në “Arsyet pse macet fërkohen me njerëzit apo objektet”

  1. Shqip says:

    Bihevioriste??? Flit shqip mor plere.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Lini një Përgjigje